Mamaginekolog

Konflikt serologiczny

Temat o którym można napisać książkę. Wyjaśnienie tego zjawiska w jednym, zrozumiałym tekście, jest nie lada wyzwaniem… Dziś skupie się na najistotniejszym jego aspekcie, czyli na profilaktyce.

Konflikt serologiczny jest jednym z tych problemów we współczesnym położnictwie, w którym w ostatnich 20 latach nastąpił ogromny przełom. Jeszcze w latach 90tych, metody diagnostyczne jak i terapeutyczne tego schorzenia, były znikome. Bardzo wiele dzieci umierało jeszcze w trakcie ciąży albo w pierwszych tygodniach życia. Obecnie problem jest wciąż istotny i powinien o nim pamietać każdy ginekolog prowadzący ciążę, natomiast istnieją zarówno metody diagnostyczne jak i terapeutyczne! A co najważniejsze, skuteczna profilaktyka KS poszła o kroki milowe do przodu.

Konflikt serologiczny występuje, jeżeli kobieta i partner mają niezgodną krew, w jednym z układów zgodności krwi. Kobieta jest recesywna, czyli potocznie mówiąc ujemna w danym układzie, dotychczas najczęściej był to układ Rh-. Obecnie ze względu na skuteczną profilaktykę, czyli podanie immunoglobuliny u kobiet w trzecim trymestrze (po porodzie oraz po epizodach możliwości wymieszania krwi matki i płodu, np. gdy dochodzi do krwawienia w ciąży lub przy zabiegu takim jak amniopunkcja oraz przy poronieniach), konflikt w układzie Rh jest coraz rzadszy. Wciąż z tą samą częstotliwością występują konflikty z innych układów np. Kell, MNS, Duffy. Dlatego tak ważne jest, by badać przeciwciała przeciwkrwinkowe w ciąży, u każdej pacjentki, nawet tej Rh ujemnej. A także w miarę możliwości, zastosowanie profilaktyki u kobiet Rh ujemnych.

Dalsza część będzie o profilaktyce konfliktu serologicznego w układzie Rh.

Dla innych rzadszych konfliktów serologicznych, niestety nie ma dostępnej profilaktyki.
Profilaktyka polega na podaniu immunoglobuliny kobiecie, zanim dojdzie do wymieszania krwi matki i dziecka (najskuteczniejszy sposób), lub niedługo po jednym z epizodów takich jak:
– poronienie,
– krwawienie w ciąży,
poród.

Do konfliktu może dojść dopiero w kolejnej ciąży, po takim epizodzie. To oznacza, że nie chronimy tej konkretniej ciąży, tylko kolejne! Zagrożone są kobiety, które są Rh ujemne a dziecko jest Rh dodatnie. Problem polega na tym, że w trakcie ciąży czy przy poronieniu, nie znamy grupy krwi płodu. Jeżeli ojciec jest Rh ujemny to teoretycznie można nie stosować profilaktyki, ponieważ dziecko będzie też Rh ujemne. W praktyce nawet w takich sytuacjach zaleca się podanie immunoglobuliny, ponieważ w położnictwie istnieje zasada, że nie wolno dla dobra matki i dziecka „domniemywać”, że mąż czy partner, na sto procent jest ojcem dziecka… Nie pytajcie mnie dlaczego tak jest… Taka jest zasada i już.

Prof Nicolaidesnajwiększy guru perinatologii, zawsze podkreśla, żeby nigdy nie wierzyć pacjentkom (dla ich dobra), tylko wierzyć we własne pomiary.

Ze względu na to, że grupy krwi płodu nie możemy nieinwazyjnie zmierzyć, musimy „domniemywać”, że jest dodatnia.
Po porodzie sprawdza się krew dziecka. Jeżeli jest Rh ujemna, to nie podaje się już profilaktyki. Natomiast każdej pacjentce Rh ujemnej, w trzecim trymestrze ciąży, powinno się taką profilaktykę zaoferować. Niestety w Polsce profilaktyka ta, mimo że jest zalecana, nie jest refundowana. Nie każda pacjentka się na nią zdecyduje, ponieważ nie jest to mały koszt (ok.400zł).

Ja jestem Rh ujemna. Kuba, lekarz – nie znał swojej grupy krwi! Sprawdziliśmy i jest Rh dodatni, zatem w 28 tygodniu zrobił mi zastrzyk z rhophylac’u. Roger urodził się Rh ujemny, więc zastrzyk nie był teoretycznie potrzebny, ale czy postąpiłabym tak samo ponownie? Oczywiście, że tak!

Rozumiecie teraz na czym polega profilaktyka? Jeżeli jesteśmy w grupie zwiększonego ryzyka, próbujemy zapobiec czemuś co być może nigdy nie nastąpi.

PS. Po moim poronieniu też zdecydowałam się na zastrzyk z immunoglobuliny.

#ciąża #ciaza #konfliktserologiczny #krew

59 komentarzy

 1. Witam. Ja mam grupę minusową. Mąż dodatnią. Po pierwszym porodzie dostałam zastrzyk z immunoglobiną. Obecnie jestem w 10 tygodniu. Niestety mam też krwiaka na macicy (w 6 tygodniu byłam z krwawieniem w szpitalu, pewna, że to wczesne poronienie). Regularnie teraz mam śluz zabarwiony, nie biegnę też za każdym razem do lekarza, gdy w śluzie jest odrobina krwi. Wiem, że powinnam otrzymać zastrzyk w III trymestrze. Ale czy powinnam zdecydować się na niego teraz? Moja ginekolog nic na ten temat nie wspominała. A niestety w najbliższym szpitalu lekarz kazał mi nie zawracać głowy.

 2. A jak to jest przy konflikcie AB0? Czy przy drugiej ciąży też występuje jakaś profilaktyka?

 3. Pani Nicole, czy ten zastrzyk można wziąć tylko w 28 tc? Ja już jestem w 32 tc a wizytę mam w 33tc. Co ile tygodni powinno się wykonywać badanie odczynu Coombsa dla kobiet z Rh-? Będę wdzięczna za odpowiedź bo mimo, że byłam u lekarza 2 tyg temu nie dostałam skierowania na następne.

  • Odczyn coombsa – raz na trymestr. A zalecenia są aby immunoglobuline podać od 28-32 tyg. Wiec teoretycznie bedzie to juz poza wskazaniami. Muszisz to przedyskutować ze swoim lekarzem.

 4. Witam
  Uprzejmie prosze o podpowiedz do ktorego tygodnia w 3 trymestrze mozna przyjac zastrzyk z immunoglobuliny jako profilaktyke?
  Obecnie jestem w 28+1, ostatnie badanie przeciwcial wykonane kilka dni temu – wynik prawidlowy, brak przeciwcial. Przed obecna ciaza immunoglobulina byla podawana dwa razy po usnieciu ciazy pozamacicznej.

 5. A co w przypadku kiedy kobieta ma RH+, a ojciec RH- ? Czy wtedy tez mozliwy jest konflikt?

 6. Trochę mnie wystraszyłaś! Jestem dodania a mąż ujemny, oboje grupa B. Jak urodziła się córka (15lat temu) w 3 dobie wystąpiła silna żółtaczka (16 i rosla) i nie spadała dopóki karmiłam. Nie podano mi informacji o grupie krwi dziecka choć wiem że ją oznaczono, bo pielęgniarka poinformowała mnie że mamy z mężem konflikt w podgrupach krwi i każde następne dziecko też będzie tak miało (powiedziała mi tylko dlatego że panikowałam). I faktycznie syn też tak miał, ale już wiedziałam jak mu pomóc. Niestety do dziś nie wiem co to oznacza😔 a staramy się o dziecko i trochę się boję. Możesz coś podpowiedzieć. Chociaż gdzie szukać informacji, bo internet jakoś nie pomaga jak nie zna się medycznego określenia problemu.

 7. Uwaga….Wkleję linka to może któraś mam skorzysta…
  http://www.konfliktplytkowy.ihit.waw.pl/
  jeszcze do 31 stycznia 2017 można sprawdzić konflikt płytkowy za darmo w niektórych laboratoriach.
  Ja skorzystałam i mam spokojną głowę, dosyć długo czeka się na wynik ale warto.

  • Agnieszka

   Ja również sprawdziłam i u mnie niestety od 25 tyg ciąży do końca była niepewność czy przeciwciała pojawią się czy nie. O konflikcie płytkowym dowiedziałam się z broszury informacyjnej w laboratorium w którym rutynowo wykonywałam badania. Moja ginekolog niestety nic nie wiedziała o konflikcie płytkowym ani od strony akcji prowadzonej przez Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie jak i o samym problemie konfliktu płytkowego. Całe szczęście zdecydowałam się wykonać badanie. Po stwierdzeniu przez IHT że ja jestem HPA-1a ujemna a mąż jest dodatni zostaliśmy objęci opieką w ramach prowadzonych badań. Ta ciąża pomimo ryzyka wystąpienia konfliktu płytkowego oraz mojej choroby Hasimoto przebiegła bez większych problemów. Mamy cudownego 7 miesięcznego synka 🙂 Obawiam się jednak co będzie jak zdecydujemy się na kolejne dziecko. Jesteśmy już po jednym poronieniu i jednym porodzie. Od IHT dostałam zalecenie wykonania badania przeciwciał przeciwpłytkowych ok 15 tygodnia kolejnej ciąży. Mam tylko nadzieję że następnym razem trafie na lekarza który będzie coś wiedział o tematyce konfliktu płytkowego i będzie w stanie poprowadzić naszą ciąże.

 8. Witam! Jestem obecnie w 27 tygodniu 3 ciąży i okazało się, że Coombs wyszedł dodatni (2 tygodnie temu wynik był ujemny). Moja grupa krwi to 0RH-, męża BRH+. Mamy już synka z grupą krwi 0RH-. Druga ciąża obumarła, po poronieniu indukowanym była podana autoimunoglobina D150. Czy po stwierdzeniu przeciwciał można jeszcze podać zastrzyk?

 9. Dzięki za ten artykuł, dużo wyjaśnia na temat ryzyka no i profilaktyki! Sama jestem Rh-, a mój TŻ Rh+, więc trzymamy rękę na pulsie. Nie wiedziałam, że można ten zastrzyk sobie samemu podać.

  • No tak samemu to nie, chyba że masz bliskiego lekarza lub pielęgniarkę 🙂 Szkoda tylko, że ten zastrzyk jest dosyć drogi. Myslę, że dla wielu mam to duży wydatek, na który mogą się nie zdecydować. A przecież chodzi o życie dziecka i być może przyszłych maluszków! To powinno być refundowane.

 10. Witam
  Zastanawia mnie fakt ze kazda kobieta w tym watku pisze ze po porodzie dostaly immunoglobine otoz ja tez jestem ujemna partner dodatni a mi nie podano immunoglobiny po porodzie poniewaz nie zostalam zakwalifikowana bo juz zdarzyly sie wytworzyc przeciwciala wiec czemu mimo to nie dostałam szczepionki, jak to jest ?

 11. Niestety u mnie jest zrealizowany konflikt serologiczny. Przy pierwszej ciąży odczyn coombsa-przeciwciał nie wykryto. Po porodzie zbadali krew i okazalo się ze mam wysokie miano przeciwciał antyD. Druga ciąża to byl jeden wielki stres. Obylo sie bez obrzęku plodu ale syn miał zoltaczke hemolityczną i anemie. Konflikt byl w zakresie grup głównych i czynnika rh

 12. Szkoda tylko, że ten zastrzyk jest dosyć drogi. Myslę, że dla wielu mam to duży wydatek, na który mogą się nie zdecydować. A przecież chodzi o życie dziecka i być może przyszłych maluszków! To powinno być refundowane.

 13. Dobry wieczór. Jestem w 7 tyg ciąży. Mam grupę Brh- a mąż ARh+. Przez jeden dzień krwawilam a potem już plamilam. Czy powinnam dostać od razu immunogobuline ? Dodam, ze jest to moja pierwsza ciąża.

 14. Kto wie, może kiedyś taka szczepionka będzie refundowana. Skoro już w zaleceniach jest polecenie żeby ten zastrzyk podawać, to może niedługo wpadną na to, że w każdym przypadku ten zastrzyk podać NALEŻY. To nie są dla służby zdrowia aż takie pieniądze, a najważniejszy jest spokój przyszłej mamy. Sądzę, że to i inne drobne sprawy mają potem znaczenie przy decyzji o następnym dziecku.

 15. No pieknie, a ja nic o żadnej profilaktyce nie wiedziałam. Lekarz nigdy o tym nawet nie wspomniał, tylko o tym zastrzyku po. Mam nadzieję, że przy kolejnej ciąży nie będzie problemu 🙁

 16. Jeżeli nie ma takich zaleceń to dlaczego podali mi immunoglobuline w szpitalu?? Czy to w jakiś sposób może zaszkodzic? Jest to ciąża bardzo wyczekana po in vitro.

 17. mała żonka

  U mnie i u męża dosc dziwna sytuacja.. Ja Arh- mój mąż 0rh- nasz pierwszy syn urodzony 11 lat temu 0rh- a mnie teraz w drugiej ciazy wyszedł konflikt i wykryto przeciwciała we krwi… Co prawda „nieaktywne w mianie” ale kontroluje je co 3 tyg (28 tyd ciazy) i bardzo się boję 😢 U męża we krwi wykryto antygen Jka…

 18. A jak to jest z tą immunoglobuliną w 28 tygodniu? Jak lekarz jej nie zaproponuje mamy pytać o nią same? Jestem świadoma kosztów ale przez to że to nie jest refundowane chyba się to w naszym kraju często pomija i nawet nie pyta matki czy nie chciałaby zastosować takiej profilaktyki

 19. no jak lekarz sam Ci nie zaproponuje a jesteś rh- to najlepiej o to zapytać i się samemu upomnieć. Jeżeli istnieje zagrożenie konfliktem serologicznym to Ci taką receptę na pewno przepisze. Potem już tylko ją wykupujesz i idziesz do pielęgniarki na zastrzyk

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*