Mamaginekolog

Konflikt serologiczny

Temat o którym można napisać książkę. Wyjaśnienie tego zjawiska w jednym, zrozumiałym tekście, jest nie lada wyzwaniem… Dziś skupie się na najistotniejszym jego aspekcie, czyli na profilaktyce.

Konflikt serologiczny jest jednym z tych problemów we współczesnym położnictwie, w którym w ostatnich 20 latach nastąpił ogromny przełom. Jeszcze w latach 90tych, metody diagnostyczne jak i terapeutyczne tego schorzenia, były znikome. Bardzo wiele dzieci umierało jeszcze w trakcie ciąży albo w pierwszych tygodniach życia. Obecnie problem jest wciąż istotny i powinien o nim pamietać każdy ginekolog prowadzący ciążę, natomiast istnieją zarówno metody diagnostyczne jak i terapeutyczne! A co najważniejsze, skuteczna profilaktyka KS poszła o kroki milowe do przodu.

Konflikt serologiczny występuje, jeżeli kobieta i partner mają niezgodną krew, w jednym z układów zgodności krwi. Kobieta jest recesywna, czyli potocznie mówiąc ujemna w danym układzie, dotychczas najczęściej był to układ Rh-. Obecnie ze względu na skuteczną profilaktykę, czyli podanie immunoglobuliny u kobiet w trzecim trymestrze (po porodzie oraz po epizodach możliwości wymieszania krwi matki i płodu, np. gdy dochodzi do krwawienia w ciąży lub przy zabiegu takim jak amniopunkcja oraz przy poronieniach), konflikt w układzie Rh jest coraz rzadszy. Wciąż z tą samą częstotliwością występują konflikty z innych układów np. Kell, MNS, Duffy. Dlatego tak ważne jest, by badać przeciwciała przeciwkrwinkowe w ciąży, u każdej pacjentki, nawet tej Rh ujemnej. A także w miarę możliwości, zastosowanie profilaktyki u kobiet Rh ujemnych.

Dalsza część będzie o profilaktyce konfliktu serologicznego w układzie Rh.

Dla innych rzadszych konfliktów serologicznych, niestety nie ma dostępnej profilaktyki.
Profilaktyka polega na podaniu immunoglobuliny kobiecie, zanim dojdzie do wymieszania krwi matki i dziecka (najskuteczniejszy sposób), lub niedługo po jednym z epizodów takich jak:
– poronienie,
– krwawienie w ciąży,
poród.

Do konfliktu może dojść dopiero w kolejnej ciąży, po takim epizodzie. To oznacza, że nie chronimy tej konkretniej ciąży, tylko kolejne! Zagrożone są kobiety, które są Rh ujemne a dziecko jest Rh dodatnie. Problem polega na tym, że w trakcie ciąży czy przy poronieniu, nie znamy grupy krwi płodu. Jeżeli ojciec jest Rh ujemny to teoretycznie można nie stosować profilaktyki, ponieważ dziecko będzie też Rh ujemne. W praktyce nawet w takich sytuacjach zaleca się podanie immunoglobuliny, ponieważ w położnictwie istnieje zasada, że nie wolno dla dobra matki i dziecka “domniemywać”, że mąż czy partner, na sto procent jest ojcem dziecka… Nie pytajcie mnie dlaczego tak jest… Taka jest zasada i już.

Prof Nicolaidesnajwiększy guru perinatologii, zawsze podkreśla, żeby nigdy nie wierzyć pacjentkom (dla ich dobra), tylko wierzyć we własne pomiary.

Ze względu na to, że grupy krwi płodu nie możemy nieinwazyjnie zmierzyć, musimy “domniemywać”, że jest dodatnia.
Po porodzie sprawdza się krew dziecka. Jeżeli jest Rh ujemna, to nie podaje się już profilaktyki. Natomiast każdej pacjentce Rh ujemnej, w trzecim trymestrze ciąży, powinno się taką profilaktykę zaoferować. Niestety w Polsce profilaktyka ta, mimo że jest zalecana, nie jest refundowana. Nie każda pacjentka się na nią zdecyduje, ponieważ nie jest to mały koszt (ok.400zł).

Ja jestem Rh ujemna. Kuba, lekarz – nie znał swojej grupy krwi! Sprawdziliśmy i jest Rh dodatni, zatem w 28 tygodniu zrobił mi zastrzyk z rhophylac’u. Roger urodził się Rh ujemny, więc zastrzyk nie był teoretycznie potrzebny, ale czy postąpiłabym tak samo ponownie? Oczywiście, że tak!

Rozumiecie teraz na czym polega profilaktyka? Jeżeli jesteśmy w grupie zwiększonego ryzyka, próbujemy zapobiec czemuś co być może nigdy nie nastąpi.

PS. Po moim poronieniu też zdecydowałam się na zastrzyk z immunoglobuliny.

#ciąża #ciaza #konfliktserologiczny #krew

40 komentarzy

 1. Szkoda że lekarze nie proponują takiego zastrzyku…mamy konflikt.. jestem w drugiej ciąży i nawet nie wiem czy po pierwszej mi go podano bo nigdzie nie mam takiej informacji.. albo nie potrafię jej znaleźć… ale teraz lekarz nawet nie wspomniał o takiej możliwości… Pozdrawiam:)

   
 2. Nicole, czy zastrzyk z immunoglobuliny jest zalecany tylko raz czy częściej? Jestem po dwóch poronieniach mam ujemną grupę krwi zaś mój partner dodatnią, zastrzyk miałam zaproponowany tylko po pierwszym poronieniu. Czy w przypadku kolejnej ciąży również powinnam mieć podaną immunoglobulinę?

   
  • Trudne pytanie, bo wytyczne sie wciąż zmieniają. Pamietam, że kiedyś zalecano po każdym poronieniu, a teraz zaleca sie przy poronieniach po 12 tygodniu

    
 3. A czy zastrzyk po poronieniu nie chroni przyszłej ciąży??

   
 4. Mam pytanie , czy po podaniu immunoglobuliny anti -D , nie wystąpiły reakcje , coś niepokojącego ? Ile tygodni utrzymuje sie immunoglobulina w organizmie kobiety rh – ( rophylac 300 mikrogramów )? Jestem w ciazy 32 tydz,( coombs negatywny w 6, 13, 28 , 30 i 32 tygodniu ) , mysle o profilaktyce , choc czytałam ze ” szczepionka ” działa ok 4 tyg, a do cesarskiego cięcia mam jeszcze ok. 7 tygodni .

   
  • Rzeczywiście działa kilka tygodni, różnie się mówi od 4-10 tygodni, ale chodzi wlasnie o ta profilaktykę w tym ostatnim trymestrze, ponieważ czasami dochodzi do wymieszania krwi matki i plodu, jeżeli dziecko urodzi sie rh dodatnie a ty jesteś rh uhjemna to dostaniesz dodatkowa chroniąca dawkę po porodzie.

    
 5. Paolcia07

  Ja mam grupę ujemną i mąż też. W październiku poroniłam i mimo to dostałam. Jeśli to ma pomóc przy kolejnej ciąży, którą planujemy, to jak najbardziej!! Nie ma co gdybać, najważniejsze jest nasze zdrowie i naszych dzieci 🙂

   
 6. A ja mam dylemat, bo na początku grudnia poroniłam samoistnie ciążę bezzarodkową. Ja mam rh -, mąż rh +. Nikt mi nie zaproponował immunoglobulin. Czy kolejna ciąża może być z tego powodu zagrożona?

   
  • Obowiązek podania immunoglobuliny jest (jak dobrze pamietam bo to sie wciąż zmienia w wytycznych) przy poróżnienie po 12 tygodniu. Chociaż są tez zagraniczne zalecenia aby podawać w każdym poronieniu u kobiety rh ujemne, niezależnie od tygodnia ciąży

    
 7. A co w sytuacji gdy immunoglobulina nie została po porodzie podana, a była niezgodność w układzie +- matki i dziecka?

   
 8. Przyłączam się do pytania. Co, jeśli po poronieniu nie została podana immunoglobina? Czy kolejne ciąże są bardziej zagrożone?

   
 9. Czy immunoglobulina podawana jako profilaktyka w 28 tc jest podawana w warunkach szpitalnych czy w przychodni w gabinecie zabiegowym? Jaka jest praktyka.

   
  • Normalnie w przychodni przez pielęgniarkę, lub w gabinecie przez lekarza. Nie musi to być w szpitalu.

    
 10. Czekam na opis konfliktu głównych grup krwi ABO

   
 11. Czyli za każdym razem jeśli wiemy że matka jest RH- a partner RH+ stosujemy “lek”?? Sluszalam opinie że dopiero przy drugiej ciąży wogole podaje sie medykament, natomiast przy pierwszej nie… rozumiem że to nieprawda?

   
  • Zaleca sie stosowanie profilaktyki u każdej kobiety rh ujemnej niezależnie od grupy krwi partnera oraz od tego która to ciąża z kolei

    
 12. Dzień dobry,
  z mężem mamy konflikt w układzie rh D. Jestem obecnie w 21 t.c.
  W 16 tygodniu miałam wykonaną amniopunkcję. Po zabiegu otrzymalam immunoglobulinę 50 mikrogramòw (wg słów położnej). Czy taka dawka jest w standardzie po takich zabiegach? Na jak długo dzieci (jestem w ciąży bliźniaczej) są zabezpieczone? Czy po porodzie dostanę ponownie immunoglobulinę?
  Pozdrawiam

   
  • To jest typowa dawka po amniopunkcja (zalecana). Domniemuje, że mieszkasz poza Polską, bo w Polsce nie ma takiej dawki, i podajemy zazwyczaj większa dawkę. Jest to wystarczające po amnipunkcji. Po porodzie dostaniesz kolejna dawkę – jeżeli jedno z dzieci ma krew rh dodatnia

    
   • Po immunoglobulinę ginekolog po zabiegu jechał do RCKiK. O dawce powiedziała mi położna. Być może miała na myśli 150 mikrogramòw, skoro nie ma takiej dawki w Polsce. Bardzo dziękuję za odpowiedź.

     
 13. Agnieszka

  Po pierwszym porodzie miałam podaną immunoglobulinę. Jednak po 3 latach po kolejnym porodzie okazało się, że wystąpił konflikt serologiczny i bliźnięta miały chorobę hemolityczną. W pierwszej dobie transakcja wymienna krwi. Sytuacja sprzed 10 lat. Dodam, że w ciąży lekarz zlecał badanie na obecność przeciwciał tylko w pierwszejdzie połowie ciąży.

   
 14. A jak to wygląda jeżeli ja mam gr krwi 0 Rh- ze słabym antY D a partmet gr 0 rh-?

   
 15. Mialam konflikt serologiczny w ciazy z pierwszym dzieckiem. Mieszkam w Stanach i w 28tc podano mi profilaktycznie immunoglobuline, a takze zaraz po porodzie. Teraz jestem w drugiej ciazy. W ok 12 tc mialam lekka stluczke samochodowa, USG nie wykazalo rzadnych obrazen, ja tez czulam sie dobrze, poza stresem spowodowanym tym wydarzeniem. Pani ginekolog zapisala mi jeden dodatkowy zastrzyk z immunoglobuliny, tak na wszelki wypadek, jakby doszlo do jakiegokolwiek mikrokrwawienia. Zatrzyk w 28tc dostane osobno i tak.

   
 16. Jestem w pierwszej ciąży (17 t.c.), mam grupę krwi RH-. Maz nie zna grupy krwi, ale najprawdopodniej ma RH+. Ginekolog zaleca badanie poziomu przeciwciał. Jak dzisiaj zapytałam go o ryzyko konfliktu serologicznego w naszym przypadku to powiedział, ze jest minimalne i poinformował mnie o możliwości wzięcia immunoglobuliny w 27 tygodniu ciąży jesli chce, ale on powiedział, ze nie widzi takiej potrzeby…powiedział, ze w razie potrzeby immuglobulina zostanie mi podana po porodzie w szpitalu. Czy immuglobulina podana tylko po porodzie wystarczy, zeby ochronić druga ciąże? Czy Pani Ginekolog uważa, ze jednak warto wziąć immuglobulina w 27 tygodniu w miom przypadku?

   
  • Tak uważam, że warto. Napisałam to z resztą w tym poście. Sama osobiście wzięłam immunoglobulinę.

    
 17. A dlaczego w tym 28 tygodniu jest to zalecane? Mamy z mezem konflikt rh i po kazdym porodzie (2) i jednyn poronieniu (15t.) bralam zastrzyk. Lekarka mi mowila ze mozna w 28t. tez wziasc ale ona nie widzi takiej koniecznosci. No i wlasnie z Pani postu wynika ze jednak lepiej to zrobic tylko dlaczego? Myslalam ze do ewentualnego wymieszania sie krwi moze dojsc tylko podczas porodu i po to jest ten zastrzyk “po”, wiec poszlam za mysla lekarki, ale skoro Pani sama brala w 28t. to widac nie tak to dziala :/.

   
 18. Aleksandra

  Dzień dobry.:) Jestem obecnie w 38 tyg drugiej ciąży. Moja grupa krwi to Brh +, męża Arh+. Ok 28 tyg zbadałam odczyn coombsa był ujemny, powtórzyłam w 37 tyg wyszedł dodatni. Po dokładnym zbadaniu wyszedł antygen C i miano 4 (na ten wynik z sercem w gardle czekałam tydzień zanim dotarł z laboratorium dużego miasta do mojego miasteczka). Moja ginekolog z 20 letnim doświadczeniem pojęcia nie ma co w tej sytuacji się robi (bo jest to dla niej zaskakujące skąd taki wynik gdzie rodzice mają oboje rh+ ) i odsyła mnie uwaga gdzie? NA KONSULTACJE DO PEDIATRY! Twierdzi, iż oni wiedzą lepiej jak się zaopiekować takim noworodkiem, czyli jakim? Na to już nie poznałam odpowiedzi. Pokazała wynik młodemu lekarzowi na stażu, który zdecydował o zbadaniu przepływów, okazały się książkowe. Usłyszałam również, iż miano przeciwciał 4, to granica normy. I za tydzień mam powtórzyć przepływy. I tyle wiem. Czy jest mi Pani w stanie powiedzieć czy w takim przypadku będę potrzebowała po porodzie zastrzyku z immunoglobiny. Czy trzeba działać już teraz? Czy tę sytuację można nazwać konfliktem serologicznym? Słyszałam również o konflikcie płykowym. Proszę o jakąkolwiek wskazówkę, boję się rodzić w szpitalu, w którym niewiedza lekarzy nie daje mi spać na 2 tyg przed porodem. Choć wstępnie moja ginekolog zapowiedziała, iż raczej rodzić z takim problemem w moim szpitalu nie będę i chce mnie wysłać do większego miasta. Pozdrawiam.
  Ps. Nie wiem czy może mieć znaczenie fakt, iż miałam przetaczaną krew w il. 2 jednostek dokładnie rok i 8 miesięcy temu po pierwszym porodzie.

   
 19. Skoro ja mam grupe krwi Rh+, a mąż Rh- to dlaczego wystapily alloprzeciwciala??

   
  • Ponieważ konflikt serologiczny może być tez z innych układów zgodności nie tylko z układu Rh

    
 20. Skoro tak, to czy powinnam dostac po porodzie zastrzyk?? Pod koniec ciazy moj ginekolog twardo i stanowczo powtarzal, ze jak pojade na porodowke to od razu mam dac wynik badania na przeciwciala, ale o dziwo polozne i lekarz, ktory odbierał porod olali sprawe…..

   
 21. Witam. Ja mam grupę minusową. Mąż dodatnią. Po pierwszym porodzie dostałam zastrzyk z immunoglobiną. Obecnie jestem w 10 tygodniu. Niestety mam też krwiaka na macicy (w 6 tygodniu byłam z krwawieniem w szpitalu, pewna, że to wczesne poronienie). Regularnie teraz mam śluz zabarwiony, nie biegnę też za każdym razem do lekarza, gdy w śluzie jest odrobina krwi. Wiem, że powinnam otrzymać zastrzyk w III trymestrze. Ale czy powinnam zdecydować się na niego teraz? Moja ginekolog nic na ten temat nie wspominała. A niestety w najbliższym szpitalu lekarz kazał mi nie zawracać głowy.

   
 22. A jak to jest przy konflikcie AB0? Czy przy drugiej ciąży też występuje jakaś profilaktyka?

   
 23. Pani Nicole, czy ten zastrzyk można wziąć tylko w 28 tc? Ja już jestem w 32 tc a wizytę mam w 33tc. Co ile tygodni powinno się wykonywać badanie odczynu Coombsa dla kobiet z Rh-? Będę wdzięczna za odpowiedź bo mimo, że byłam u lekarza 2 tyg temu nie dostałam skierowania na następne.

   
  • Odczyn coombsa – raz na trymestr. A zalecenia są aby immunoglobuline podać od 28-32 tyg. Wiec teoretycznie bedzie to juz poza wskazaniami. Muszisz to przedyskutować ze swoim lekarzem.

    
 24. Witam
  Uprzejmie prosze o podpowiedz do ktorego tygodnia w 3 trymestrze mozna przyjac zastrzyk z immunoglobuliny jako profilaktyke?
  Obecnie jestem w 28+1, ostatnie badanie przeciwcial wykonane kilka dni temu – wynik prawidlowy, brak przeciwcial. Przed obecna ciaza immunoglobulina byla podawana dwa razy po usnieciu ciazy pozamacicznej.

   
 25. A co w przypadku kiedy kobieta ma RH+, a ojciec RH- ? Czy wtedy tez mozliwy jest konflikt?

   
 26. Trochę mnie wystraszyłaś! Jestem dodania a mąż ujemny, oboje grupa B. Jak urodziła się córka (15lat temu) w 3 dobie wystąpiła silna żółtaczka (16 i rosla) i nie spadała dopóki karmiłam. Nie podano mi informacji o grupie krwi dziecka choć wiem że ją oznaczono, bo pielęgniarka poinformowała mnie że mamy z mężem konflikt w podgrupach krwi i każde następne dziecko też będzie tak miało (powiedziała mi tylko dlatego że panikowałam). I faktycznie syn też tak miał, ale już wiedziałam jak mu pomóc. Niestety do dziś nie wiem co to oznacza😔 a staramy się o dziecko i trochę się boję. Możesz coś podpowiedzieć. Chociaż gdzie szukać informacji, bo internet jakoś nie pomaga jak nie zna się medycznego określenia problemu.

   

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*