Opryszczka w ciąży

Opryszczka w ciąży

Chciałabym rozprawić się z kolejnym mitem ciążowym. Szkodliwość opryszczki w ciąży… ?

Nie pamietam dokładnie, ile moich pacjentek dzwoniło do mnie w panice, ale było ich dziesiątki.
„-Pani doktor wyskoczyło mi zimno, co mam zrobić? Czytałam w internecie, że zaszkodzi to dziecku.
– Spokojnie, a gdzie ma pani tę opryszczkę?
– No jak to gdzie? Na ustach!
– Ok, to proszę się nie przejmować. Może pani użyć taką samą maść albo plasterki jak przed ciążą (nie podam wam tutaj nazwy leku, ponieważ nam lekarzom nie wolno).
– Pani doktor, to czemu w internecie piszą, że to szkodzi?
– A bo ja wiem…?”

A teraz do rzeczy. Groźna (jeżeli w ogóle) jest tak zwana pierwotna infekcja – czy “pierwsza opryszczka w życiu”. Co więcej martwi nas opryszczka genitalna a NIE ta wargowa,  i to ten wirus (HSV-2) może być przeniesiony na dziecko podczas porodu. Dziecko musi mieć bezpośredni kontakt z tą zmianą, żeby się zarazić. Nawet jak ma kontakt, to szanse zakażenia są około 10%. Dlatego dyskusyjne jest nawet to, czy przy aktywnej opryszczce genitalnej wykonywać cesarskie cięcie. Poza tym wirus opryszczki HSV 1(opryszczka wargowa) i 2 (genitalna), nie jest wirusem, który bytuje we krwi. Nosiciele a nawet osoby z aktywnym zakażeniem, mogą być także dawcami krwi. Wiedzieliście o tym? Ja dowiedziałam się dziś ☺️, jak doszkalałam się w temacie. Także, jeżeli wirusa nie ma w krwi, to też nie ma jak dostać się do płodu…? Jedynie podczas porodu.

Innym zagadnieniem jest już opryszczka rodzica, czy to mamy, czy taty, w okresie noworodkowym. Trzeba wtedy bardzo uważać, żeby nie zarazić dziecka, a o tym już mało kto pamięta i mało się mówi. A w internecie nie ma o tym niestworzonych historii, nie wiem dlaczego jest tak dużo na temat opryszki w ciąży … i to właśnie – niestworzonych (niezgodnych medycznie) histori.

Podsumowując – opryszczka na twarzy, kolejna w życiu, nie ma szkodliwości na wasze dzieciątko w brzuchu. Tyle w temacie.

Dowiedzieliście się coś nowego? Czy ten wpis był przydatny? ☺️
Jeżeli znacie kogoś, kogo ten tekst mógłby zainteresować, pokażcie mu (jej) go ☺️.

34 komentarze

 1. W 7 tyg. ciąży pojawiła się u mnie opryszczka wargowa (mam zazwyczaj raz w roku, zawsze latem) i niestety ciąża poroniona w 10 tyg. (poronienie zatrzymane). Czy możliwe że jednak to przyczyniło się do zatrzymania serduszka płodu/zarodka i poronienia? Lekarz za przyczynę podaje oczywiście wady genetyczne.

   
 2. Tekst dobry, bo uspokaja. A mam też takie pytanie. Zrobiłam cytologię, dostałam 3cią grupę, w tym hpv. Dostaliśmy HEVIRAN, uprawialiśmy miłość z zabezpieczeniem, ale nie do końca, bo zaszłam w ciążę. Wizytę u ginekolog mam za tydzień, a kolposkopię pod koniec lutego. Nigdy nie miałam widocznej zmiany w miejscach intymnych, od poprzedniego porodu-2014, żadnego nawet najmniejszego swędzenia czy pieczenia, okres co 28 dni jak w zegarku. Czy jest nadzieja, że wyleczę się do porodu?

   
 3. No właśnie tyle się mówi,ze nie szkodzi. A w moim przypadku było inaczej. W ciąży miałam opryszczke na ustach, urodziłam przedwcześnie synka, u którego w drugiej dobie życia wyszło zakażenie okołoporodowe, od razu został przewieziony na intensywną terapię. I co się okazało? Z badania wyszło,ze miał wirus opryszczki! Do tej pory nie jestem w stanie tego zrozumieć skoro opryszczka w ciąży na ustach ponoc jest nie groźna…

   
 4. A jak postępować w przypadku pojawienia się afty, czy można stosować aphtin? Pozdrawiam 🙂

   

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*