Opryszczka w ciąży

Opryszczka w ciąży

Chciałabym rozprawić się z kolejnym mitem ciążowym. Szkodliwość opryszczki w ciąży… ?

Nie pamietam dokładnie, ile moich pacjentek dzwoniło do mnie w panice, ale było ich dziesiątki.
„-Pani doktor wyskoczyło mi zimno, co mam zrobić? Czytałam w internecie, że zaszkodzi to dziecku.
– Spokojnie, a gdzie ma pani tę opryszczkę?
– No jak to gdzie? Na ustach!
– Ok, to proszę się nie przejmować. Może pani użyć taką samą maść albo plasterki jak przed ciążą (nie podam wam tutaj nazwy leku, ponieważ nam lekarzom nie wolno).
– Pani doktor, to czemu w internecie piszą, że to szkodzi?
– A bo ja wiem…?”

A teraz do rzeczy. Groźna (jeżeli w ogóle) jest tak zwana pierwotna infekcja – czy „pierwsza opryszczka w życiu”. Co więcej martwi nas opryszczka genitalna a NIE ta wargowa,  i to ten wirus (HSV-2) może być przeniesiony na dziecko podczas porodu. Dziecko musi mieć bezpośredni kontakt z tą zmianą, żeby się zarazić. Nawet jak ma kontakt, to szanse zakażenia są około 10%. Dlatego dyskusyjne jest nawet to, czy przy aktywnej opryszczce genitalnej wykonywać cesarskie cięcie. Poza tym wirus opryszczki HSV 1(opryszczka wargowa) i 2 (genitalna), nie jest wirusem, który bytuje we krwi. Nosiciele a nawet osoby z aktywnym zakażeniem, mogą być także dawcami krwi. Wiedzieliście o tym? Ja dowiedziałam się dziś ☺️, jak doszkalałam się w temacie. Także, jeżeli wirusa nie ma w krwi, to też nie ma jak dostać się do płodu…? Jedynie podczas porodu.

Innym zagadnieniem jest już opryszczka rodzica, czy to mamy, czy taty, w okresie noworodkowym. Trzeba wtedy bardzo uważać, żeby nie zarazić dziecka, a o tym już mało kto pamięta i mało się mówi. A w internecie nie ma o tym niestworzonych historii, nie wiem dlaczego jest tak dużo na temat opryszki w ciąży … i to właśnie – niestworzonych (niezgodnych medycznie) histori.

Podsumowując – opryszczka na twarzy, kolejna w życiu, nie ma szkodliwości na wasze dzieciątko w brzuchu. Tyle w temacie.

Dowiedzieliście się coś nowego? Czy ten wpis był przydatny? ☺️
Jeżeli znacie kogoś, kogo ten tekst mógłby zainteresować, pokażcie mu (jej) go ☺️.

41 komentarzy

 1. Pomocny! Nie jestem w ciąży ale opryszczkę mam dość często, uspokoił mnie 🙂

 2. W 7 tyg. ciąży pojawiła się u mnie opryszczka wargowa (mam zazwyczaj raz w roku, zawsze latem) i niestety ciąża poroniona w 10 tyg. (poronienie zatrzymane). Czy możliwe że jednak to przyczyniło się do zatrzymania serduszka płodu/zarodka i poronienia? Lekarz za przyczynę podaje oczywiście wady genetyczne.

 3. Tekst dobry, bo uspokaja. A mam też takie pytanie. Zrobiłam cytologię, dostałam 3cią grupę, w tym hpv. Dostaliśmy HEVIRAN, uprawialiśmy miłość z zabezpieczeniem, ale nie do końca, bo zaszłam w ciążę. Wizytę u ginekolog mam za tydzień, a kolposkopię pod koniec lutego. Nigdy nie miałam widocznej zmiany w miejscach intymnych, od poprzedniego porodu-2014, żadnego nawet najmniejszego swędzenia czy pieczenia, okres co 28 dni jak w zegarku. Czy jest nadzieja, że wyleczę się do porodu?

 4. No właśnie tyle się mówi,ze nie szkodzi. A w moim przypadku było inaczej. W ciąży miałam opryszczke na ustach, urodziłam przedwcześnie synka, u którego w drugiej dobie życia wyszło zakażenie okołoporodowe, od razu został przewieziony na intensywną terapię. I co się okazało? Z badania wyszło,ze miał wirus opryszczki! Do tej pory nie jestem w stanie tego zrozumieć skoro opryszczka w ciąży na ustach ponoc jest nie groźna…

  • A skąd lekarze widzieli że jest dziecko zakazone? Jak to rozpoznali?

  • Jeżeli dziecko ma zakażenie HSV to infekcja musiała być również infekcją genitalną i to ona mogła przyczynić sie do przedwczesnego porodu. Zakażenie genitalne może być bezobjawowe lub maskowane infekcją grzybiczą. Neonatolodzy – słusznie- działaja dość nerwowo w przypadku podejrzenia HSV, więc ważna jest jednoznaczna diagnoza czy dziecko ma infekcję czy tylko przeciwciała od mamy, a leki p/wirusowe profilaktycznie i tak muszą iść, dopóki lekarze nie mają pewności czy dziecko nabyło infekcję czy nie. 1-3% noworodków ulega zakażeniu podczas infekcji wtórnej – czyli mama kiedys miała opryszczkę „tam” i zakażenie uaktywniło sie w ciąży.

 5. A jak postępować w przypadku pojawienia się afty, czy można stosować aphtin? Pozdrawiam 🙂

 6. U mnie opryszczka wargowa była pierwszym objawem ciąży. 🙂

 7. Dziękuje z całego serca za ten artykuł. Właśnie się naczytałam na internecie o opryszczce i wpadłam w panikę :/ Opryszczkę mam od 16 roku życia i pojawia się u mnie przy każdym osłabieniu. Teraz jestem w 21tc i znowu jest. Ten artykuł mnie bardzo uspokoił… dzięki 🙂

 8. Dziękuję za ten wpis, jestem w 6 tygodniu ciąży, lekarz powiedział że opryszczka może stanowić zagrożenie, pomimo że jest wtórna. Pani słowa dodały mi otuchy.Pozdrawiam ciepło.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*