Stosunki płciowe w ciąży

Stosunki płciowe w ciąży

Chciałam ten tekst nazwać se** w ciąży – ale wtedy są spore szanse, że facebook by mi ten post zablokował. Zatem będzie tekst o s. bez słowa na s.

U ponad 90% kobiet nie ma żadnych przeciwskazań do współżycia podczas ciąży. Istnieją przypadki kiedy rzeczywiście stosunków płciowych trzeba unikać ale o tym na końcu.

Gdyby natura uważała, że s. podczas ciąży jest niebezpieczny, to na pewno gatunek ludzki wyrobił by taki nawyk, że popęd płciowy spadł by do zera zarówno u kobiet jak i u ich partnerów. A jak pewnie większość z was wie, tak nie jest. Co więcej, jest wiele par u których popęd seksualny wręcz wzrasta podczas ciąży. Z ciekawostek wam powiem, że tylko gatunek ludzki współżyje podczas ciąży…  Dlaczego się tak dzieje?  Bo my ludzie, nie działamy tylko pod wpływem popędu, działamy też pod wpływem emocji i wyższych potrzeb.

Dlaczego możemy mieć większą ochotę na bliskość podczas ciąży?

Po pierwsze, ze względów psychologicznych- nie musiscie się już „starać” robicie to tylko wtedy i kiedy macie ochotę. Ten brak presji na wiele par działa bardzo wyzwalająco. Po drugie u kobiety zwiększa się przekrwienie sfer erogennych podczas ciąży co również może korzystnie wpłynąć na ich popęd płciowy. Co do mężczyzn- kobiety w ciąży są bardzo atrakcyjne, mają obrzmiałe piersi, mają większą wydzielinę w pochwie, ich cera i włosy często wyglądają dużo lepiej – ogólnie rzecz mówiąc – bardzo wiele kobiet w ciąży wygląda po prostu kwitnąco. Poza tym w ciąży nie ma konieczności używania antykoncpecji – co też sprzyja bliskim kontaktom intymnym. ( opisano co prawda około 10 przypadków tzw. Superfetacji , czyli zapłodnienia kobiety która była już w ciąży- ale to jest wyjątek i raczej powinno się to uważać za ekstremalnie mało prawdopodobny fenomen natury)

Piszę tu bardzo ogólnikowo- bo na pewno będą kobiety, które czują się okropnie w ciąży i ostatnią rzeczą o której myślą będzie s. Popęd płciowy jest zazwyczaj niski w pierwszym trymestrze ale zwiększa się w drugim i trzecim trymestrze. Z badań wynika, że najczęstsza częstotliwość stosunków płciowych jest właśnie na samym końcu ciąży. Wynika to z tego, że bardzo popularne jest stwierdzenie aby stosunki płciowe w donoszonej ciąży czyli po 37 tygodniu mogły przyspieszyć poród. Niestety badania naukowe są bardzo niejednoznaczne i podzielone, i o tyle o ile s. pod koniec ciąży jest zupełnie bezpieczny to nie wiemy czy to rzeczywiście przyspiesza rozpoczęcie się porodu. Są natomiast badania, które udowadniają, że kobiety które często współżyją w ciąży po pierwsze mają mniej powikłań takich jak np. preeklampsia czy nadciśnienie w ciąży oraz … sprawniej rodzą. To drugie tłumaczy się tym, że mają lepiej wytrenowane mięśnie miednicy, a to pierwsze to bardzo ciekawe zagadnienie. Wynika to z tego, że w nasieniu mężczyzny są tzw. substancję zgodności tkankowe (HLA) i czym częściej kobieta ma styczność z tymi substancjami tym mniejsze szanse, że będzie negatywnie reagować na „tkanki dziecka”. Jest nawet taka bardzo głośna praca naukowa z 2000 roku, że kobiety które często wykonywały s. oralny swoim partnerom – z „szczęśliwym zakończeniem” – mają zdecydowanie rzadziej preeclampsie. Są również naukowe doniesienia, że nasienie – ale tylko ojca dziecka – jest też dobrym remedium na…. Poranne mdłości! Jest to praca naukowa, którą cytują wszyscy moi koledzy z pracy swoim pacjentkom.

Będzie też na pewno spora grupa mężczyzn, którzy najprościej w świecie będą się bać „że zaszkodzą dziecku”- NIE POTRZEBNIE. Jeżeli ciąża jest zdrowa, podczas stosunków płciowych (jakichkolwiek) nie da się zaszkodzić dziecku. Jest ona chronione płynem owodniowym błoną oraz bardzo silnym mięśniem szyjki macicy.

Dodatkowo warte podkreślenia jest, że nie chodzi tylko o współżycie jako takie ale także orgazm kobiecy- nie stanowi zagrożenia dla ciąży. Także Panie i Panowie do dzieła!

Na koniec obiecane – kobiety z tymi schorzeniami powinny zachować w ciąży wstrzemięźliwość:

1. Łożysko przodujące lub nisko schodzące ( od 20 tyg , wcześniej takie łożysko jest normą)

2. Krwawienie z dróg rodnych

3. Skrócenie szyjki macicy, zagrożenie porodem przedwczesnym

4. Po odpłynięciu płynu owodniowego

5. Dyskusyjne pozostaje ale podam – kobiety w ciąży mnogiej.

A całą resztę – zachęcam do s. w ciąży- jest to wręcz medycznie zalecane.

Ciekawy tekst? Podziel się nim z innymi na facebooku.

Macie pytania na ten temat- piszczcie śmiało w komentarzach.

58 komentarzy

 1. Hm…mój lekarz nic nie mówił na temat zakazu współżycia pomimo nisko schodzącego łożyska, a jestem już w 23 tyg. ciąży. Stwierdził tylko, że na tym etapie ciąży nie mam się jeszcze przejmować, bo łożysko z pewnością się podniesie podczas dalszego powiększania się macicy. Teraz to już nie wiem czy faktycznie lepiej zaprzestać stosunków czy nie… 🙁 Dodam tylko, że żadnych krwawień, plamień ani innych problemów do tej pory nie miałam.

 2. A co z krwiakiem podkosmówkowym czy przy nim tez jest przeciwskazane współżycie?

 3. Ja jestem w 11 tygodniu i od 6 tygodnia miałam 8mm odklejanie się kosmówki, ale bez krwawienia, teraz już wszystko wróciło do normy, ale lekarz radził, żeby nie uprawiać sexu czy sa ku temu jakieś powody?

  • Jeżeli lekarz tak zalecil to najprawdopodobniej minął ku temu powodu i nie potrafię doradzić lepiej niż lekarz który ciebie rzeczywiście widzial i badal 🙂

 4. dziwne, ja słyszałam wielokrotnie zupełnie inne opinie, że to może jak najbardziej wywołać poród. Moją koleżankę 3 tyg przed terminem porodu mąż namówił na seks, twierdząc że „jest marudna i ma już duży brzuch”, a będzie jeszcze gorzej, więc uważał, że robi to dla jej dobra. Rzeczywiście niedługo potem zaczęła się akcja porodowa. Dziecko urodziło się małe i z niską wagą urodzeniową. Nie chciało jeść i słabo przybierało na wadze. Po paru latach wciąż jest drobne. Tak więc dobrze jest zawsze pomyśleć zanim „się zachce” bo skutki mogą być długofalowe.

  • Takie historie, są zdecydowanie wyjątkiem i raczej przypadkiem. Wszelkie oficjalne zalecenia mówią ze mozna współżyć w zdrowej ciąży na każdym etapie.

 5. Można, ale ile? Chodzi mi o to ,czy codziennie można, czy raz na jakiś, czas?

 6. A czy jeśli miałam krwiaka ale już znika? Tzn jest już niewielki. Czy jeśli zniknie do końca będę mogła współżyc? Pozdrawiam pania 🙂

 7. Witam, jestem aktualnie w 12 tygodniu, ciąża przebiega prawidłowo. Link do wysokie jednak po szczytowaniu mam nieprzyjemne wręcz bolesne skurcze, trwają zazwyczaj koło minuty. Czy jest to niebezpieczne? Czy to w ogóle normalne? Przestaliśmy się cieszyć sobą z partnerem z obawy o poronienie 🙁 Pozdrawiam serdecznie!

 8. a jak w przypadku krwiaka na macicy powodującego odklejanie kosmówki (9tc)? powinoo ograniczyć się współżycie? całkiem zrezygnować? czy nie ma to wpływu?
  i jak to jest z leżeniem w tym czasie? można zamiast leżeć, odpoczywać na siedząco?

 9. To jak to jest z tym współżyciem w ciąży mnogiej? Jestem w 10. Tc bliźniaczej i dzis usłyszałam od ginekolog, że ciążę blizniacza z automatu traktuje się jak zagrożoną i współżycie jest niewskazane. Dodam, że ogólnie czuję sie dobrze i poza zmeczeniem i mdłościami nic mi nie dolega. A ciąża jest dwukosmówkowa dwuowodniowa.
  PS. Czekam na wpis o ciąży bliźniaczej i możliwości porodu naturalnego bliźniaków.
  Pozdrawiam

 10. Dzień dobry 🙂 czy jeżeli z mężem nie wiedzieliśmy, że już jestem w ciąży a krótko po zagnieżdżeniu się zarodka współżyliśmy to źle ? Nie chciałabym źle wpłynąć na ciążę, pozdrawiam.

 11. Mnie nakazano wstrzemięźliwość w momencie wykrycia krwiaka w macicy…

 12. U mnie libido na bardzo niskim poziomie…jak już pojawi się mała ochota to po stosunku występują silne bóle podbrzusza, jajników i skurcze przez pół nocy, a ciąża nie jest zagrożona dlaczego tak się dzieję?

 13. Cześć, jestem już w 40 tygodniu ciąży i chciałaby przyspieszyć poród wspolzyjac. Wcześniej miałam skrócona szyjkę i od 10 tygodnia zero sexu więc nie wiem czy teraz możemy. Ginekolog mówił mi tylko o stymulacji brodawek żeby przyspieszyć więc nie wiem co z sexem a jeśli możemy to czy bez prezerwatywy będzie bezpiecznie w tak wysokiej ciąży??

 14. Moja ginekolog twierdzi, że seks w ciąży jest dozwolony, ale tylko z prezerwatywą, z uwagi na substancje wywołujące poród, które znajdują się w spermie. I to nie ważne czy pierwszy trymestr czy trzeci. Nigdzie indziej nie spotkałam się z taką opinią, czy coś Pani wie na ten temat?

  • Receptory na prostaglandyny znajdujące się w spermie, pojawiają się dopiero w późnym trzecim trymestrze. 🙂 Dlatego też seks bez prezerwatywy nie wywoła porodu przedwczesnego.

 15. Niestety musze obalić mit, aby stosunek pomagał na mdłości czy wymioty. Przynajmniej w moim odczuciu.
  Mąż strasznie chciał mi wtedy pomagać ☺

 16. A czy tak samo to wygląda we wczesnej ciąży? Chodzi mi 4-8 tydzień? Pierwszą ciążę poroniłam właśnie w 8 tygodniu, ponieważ nie rozwijała się prawidłowo i teraz zwyczajnie w świecie się boję że stosunek mógłby mu zaszkodzić…a na wizytę do lekarza ginekologa trzeba czekać ok. 3-4 tygodni…

 17. Czy pod koniec ciazy 38 tydz majac 3-4 cm rozwarcia mozna wspolzyc? Jest to bezpieczne przy takim rozwarciu?

 18. a jak to jest z s. „na jeźdźca” przód/tył?
  od położnej usłyszałam, że o ile ćwiczenia na piłce są bezpieczne, o tyle nie wolno na niej skakać, bo może to przyspieszyć poród, a taki rodzaj s. od razu skojarzył mi się z piłką 🙂

  (30tc)

  • Współżycie w fizjologicznej ciąży jest jak najbardziej dozwolone w dowolnej i wygodnej dla Pani pozycji.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*