Torbiele jajników

Torbiele jajników

Jeżeli czyta ten artykuł ktoś kto się na torbielach jajnika zna – lekarz, położna, student uczelni medycznej lub nawet kobieta, która się z tym problemem zmagała i go solidnie zgłębiła to pewnie sobie myśli:
Co ta wariatka mamaginekolog wymyśliła?! Nie da się napisać rzetelnego artykułu na temat torbieli jajników ogólnie.”

Jeżeli tak myślisz to wiedz, że zdecydowanie się z Tobą ZGADZAM. I być może dlatego tak długo z tym tematem zwlekałam. Mimo, że jest to temat, który można założyć – dotknął lub dotknie prawie każdej kobiety na świecie – to ja go unikałam, bo napisanie artykułu o torbielach jajnika jest mniej więcej takie samo jakby bloger kulinarny napisał „Artykuł o kotletach” albo blogerka modowa „Artykuł o sukienkach”.
Nie znajdziecie takich tekstów – znajdziecie „kotlety z wieprzowiny” albo „sukienki na lato w tym sezonie”- zatem jaki ja mam w ogóle pomysł na te torbiele?

Właśnie TE torbiele. Przynajmniej kilka kobiet w tygodniu wchodzi do gabinetu i mówi:

„Ten mój torbiel to się chyba powiększył”
„Przyszłam zbadać tego mojego torbiela”
„Podobno mam torbiela na jajniku”

Nie śmieje się, bo to naprawdę tak częsty błąd, że już mnie nawet nie bawi. Z resztą polonista ze mnie żaden, co pewnie poloniści, który to czytają potwierdzą… ale zapamiętajcie –

Torbiel to kobieta.
Ta torbiel

W języku polskim rzeczywiście duża część słów kończących się na –iel wydaje nam się męskie. A jednak torbiel to kobieta.

Pojęcie torbiel, podobnie jak pojęcie guz – budzi w przeciętnym człowieku ogromny strach. Dla wielu granica między torbielą a RAKIEM jest naprawdę minimalna. Co więcej coś na naszych jajnikach – to brzmi strasznie – to zapewne znaczy, że będę miała problem z zajściem w ciążę. Ogólnie jak kobieta usłyszy, że ma torbiel jajnika i lekarz nie przyłoży się do tego, aby wytłumaczyć jej, że tak naprawdę to bardzo, ale to bardzo częste oraz, że może nawet sama za kilka dni zniknąć – to kobieta wychodzi z gabinetu niemalże przekonana, że

„Jej życiu coś zagraża.”
„Nie będzie mieć dzieci.”
„Czeka ją operacja i jeszcze nie wiadomo co.”

Wraca do domu – wpisuje w google torbiel jajnika – i nie dowiaduje się tak naprawdę nic konkretnego. Wikipedia traktuje temat ogólnikowo – pisze, że są różne torbiele i różne postępowania.
Zdesperowana wchodzi na fora internetowe – a tam kobiety piszą swoje historie
„Borykam się z torbielem już trzy lata” „Miałam operacje, ale torbiel odrosła” „Mój ginekolog rozkłada ręce, mam nową torbiel co miesiąc” „Dziewczyny moja torbiel okazała się rakiem, a leczono mnie antykoncepcją, co za lekarze!”

I teraz pytanie do Was? Kto pisze na forach internetowych? Te kobiety, u których lekarz dokładnie wytłumaczył co dalej i tak było… czy te, które nie uzyskały wystarczających informacji, te, u których przebieg nie był typowy i są zawiedzione brakiem poprawy?

Po przeczytaniu tego – załamanie i wizja najgorszego tylko się potwierdza.

Dlatego zdecydowałam się jednak podjąć temat torbieli „ogólnikowo” – na tyle na ile to możliwe.

Wracając zatem do moich sukienek i kotletów – czyli do torbieli – aby wytłumaczyć Wam czym są torbiele jajników muszę najpierw Wam wytłumaczyć jak funkcjonuje jajnik.

Są narządy takie, które cały czas robią to samo – mózg codziennie robi to samo, nerki codziennie robią to samo, serce non stop bije.
Jajnik natomiast funkcjonuje zupełnie inaczej. Od momentu dojrzewania tuż przed pierwszą miesiączką w życiu, jajnik po raz pierwszy podejmuje wyzwanie, aby wytworzyć „jajeczko”. Chociaż słowo wytworzenie tu tak naprawdę nie jest na miejscu. Każda nowonarodzona dziewczynka rodzi się już z wszystkimi komórkami jajowymi, które w życiu wykorzysta. Tak, zalążek Waszych dzieci był już w Waszym jajniku w momencie WASZYCH narodzin.

Jajnik z tych niedojrzałych komórek jajowych co miesiąc wytwarza przynajmniej jedną dojrzałą komórkę jajową. Komórki jajowe powstają w tak zwanych pęcherzykach Graafa. Zaraz po miesiączce, w jajniku – jednym lub drugim, lub w obu na raz – pojawia się kilka pęcherzyków, pod wpływem hormonów – głownie FSH ( hormon folikulotropowy – gdyby to przetłumaczyć na polski to nazywał by się mniej więcej hormon powodujący wzrost pęcherzyków) – pęcherzyki zaczynają rosnąć. Rosną około 2mm na dobę – ale nie wszystkie. Dość szybko jeden z pęcherzyków przejmuje funkcję pęcherzyka dominującego. Nie wiemy do końca jak to się dzieje, ale w momencie gdy jeden z pęcherzyków stanie się liderem to inne się jakby poddają i przestają rosnąć. Czasami rośnie kilka pęcherzyków dominujących – wtedy może dojść do ciąży mnogiej. Ta tendencja do wytwarzania więcej niż jednego pęcherzyka dominującego jest dziedziczna po mamie – i dlatego mówi się, że posiadanie bliźniąt jest dziedziczne.
Gdy pęcherzyk dominujący osiągnie 20-22mm – jajnik buzuje estrogenami – hormonami, które są produkowane w komórkach otaczających pęcherzyk dominujący. Pod wpływem estrogenów następuje kaskada reakcji hormonalnych, które w efekcie powodują, że dochodzi do owulacji. Pęcherzyk pęka – dojrzewająca komórka jajowa zostaje wyłapana przez strzępki jajowodu i od teraz przez następne 24h może być zapłodniona.
Aby doszło do owulacji muszą być spełnione właśnie te dwa warunki- pęcherzyk musi być wystarczająco dojrzały – czytaj około 20mm średnicy oraz musi nastąpić wyrzut hormonów LH i FSH. Zazwyczaj te warunki są spełnione koło 14 dnia cyklu – jednak w gruncie rzeczy owulacja może nastąpić już kilka dni wcześniej lub kilka dni poźniej.

Jeżeli z różnych względów nie dojdzie do wyrzutu hormonów, które spowodują owulację to nie dochodzi do pęknięcia pęcherzyka dominującego – rośnie on dalej! Pęcherzyki powyżej 20-22 mm przestają być pęcherzykami – nazywamy je TORBIELĄ.
Torbiel pęcherzykowa
Torbiel czynnościowa
Torbiel prosta

To zamienne nazwy na ten rodzaj bardzo niegroźnej i bardzo częstej torbieli.

Zazwyczaj torbiel, która tak powstanie osiąga do 4cm, choć może osiągnąć i dużo większe wymiary. W końcu jednak ta nieprawidłowa kaskada zostaje przerwana przez miesiączkę. Cykl się „resetuje” – bardzo podobnie jak komputer. Torbiel przestaje rosnąć – zaczyna się wchłaniać. Takie torbiele pęcherzykowe, nawet bez leczenia, wchłaniają się zazwyczaj w 2-3 cykle miesięczne. Czasami lekarze decydują się, aby podać kobiecie antykoncepcję hormonalną. W jakim celu? Ponieważ podczas antykoncepcji hormonalnej nie dochodzi do wzrostu i dojrzewania pęcherzyków – więc przyspieszamy proces znikania torbieli.

Drugą bardzo częstą, ale również nie groźną torbielą, która również powstaje zazwyczaj w okresie około owulacji, jest torbiel o przerażającej nazwie – Torbiel krwotoczna.
Torbiel krwotoczną można tak trochę porównać do siniaka – wygląda nieciekawie, pobolewa, ale zazwyczaj ustępuje sam i jest niegroźny.

W momencie gdy pęcherzyk, w którym dojrzewa jajeczko, pęka – może to tak się stać, że będzie to blisko jakiegoś naczynia krwionośnego – wtedy krew „wylewa” się do miejsca po pęcherzyku i powstaje takie zbiorowisko krwi- które nazywamy torbielą krwotoczną.
Torbiel krwotoczna zazwyczaj wchłania się sama w przeciągu miesiąca – jednak zdarza się, że kobiety mogą mieć tendencję do torbieli krwotocznych i powstają one u nich prawie przy każdej owulacji. W takiej sytuacji uważa się, że to może obniżać płodność – ponieważ w prawidłowych warunkach w miejscu po pęcherzyku dominującym powstaje tak zwane CIAŁKO ŻÓŁTE. Jest to niezmiernie ważna tkanka, która produkuje progesteron – najważniejszy hormon, który jest odpowiedzialny za podtrzymanie ciąży wtedy, kiedy dojdzie do zapłodnienia naszej komórki jajowej.

Ciałko żółte może mieć dwie różne postacie – może być lite lub może mieć postać właśnie torbieli. Wtedy wygląda ono podobnie jak torbiel pęcherzykowa. Takie torbielowate ciałko żółte ma fizjologicznie prawo mieć wielkość do 3cm. W szczególności jeżeli jest to ciąża – tzn zapłodnione jajeczko się zagnieździ w macicy – to ciałko żółte dostaje sygnał, że ma wysyłać coraz więcej progesteronu, takie ciałko żółte może rosnąć i właśnie imitować torbiel. Bardzo wiele „torbieli” rozpoznanych we wczesnej ciąży – to właśnie po prostu nasze ciałko żółte i dlatego torbiele do 3cm – nie powinny budzić naszego niepokoju w ciąży – chyba, że wyglądają „nietypowo”.

No właśnie to słowo „nietypowo” – jest bardzo istotne w diagnostyce wszelkich torbieli.

Czym w ogóle jest ta torbiel i co to jest „typowa” torbiel? Słowo typowa chciałabym tu zamienić na słowo prosta – bo jest to bardziej medyczne pojęcie.
Torbiel to twór, który zawiera „worek”, czyli jakby torbę z tkanki otaczającej, a w środku zawiera płynną treść.
Jeżeli ta treść jest, nazwijmy to „przezroczysta” – to wtedy na USG taka torbiel wygląda czarno – i nazywamy to torbielą prostą. Torbiele proste to zazwyczaj torbiele pęcherzykowe i nie są one złośliwe ani groźne – chyba, że osiągną duże rozmiary o czym za chwilę.
Jednak w torbieli treść może być inna – może być szaro biaława, niejednolita. Wtedy taka torbiel przestaje być nazywana torbielą prostą – wprawiony ultrasonografista już na obrazie USG widzi zazwyczaj czy torbiel jest
krwotoczna
endometrialna
dermoidalna
Czy w ogóle wygląda bardzo nietypowo i może świadczyć o procesie nowotworowym.

Torbiele nowotworowe zazwyczaj są silnie unaczynione, co widać w obrazie USG doppler i zawierają tkanki rosnące do wewnątrz. Jednak najważniejszą cechą torbieli, które mogą być nowotworowe jest to, że nie znikają samoistne, a wręcz rosną.

Dlatego lekarze tak bardzo często każdą wrócić na kontrolę torbieli za miesiąc, dwa, trzy.

Jeżeli już przy pierwszym USG torbiel budzi podejrzenie lekarza to zleci on dodatkowo badania z krwi – tak zwane markery nowotworowe: CA 125 lub test ROMA.

Ważne jest podkreślenie, że przy endometriozie lub innych chorobach marker CA 125 również może być podwyższony, także nie są to markery stuprocentowo swoiste dla raka jajnika.

Jeżeli chodzi o torbiele złożone – których jest całe multum: jedynym potwierdzeniem ich pochodzenia i ewentualnej złośliwości jest wykonanie badania histopatologicznego – czyli zbadania tkanki pod mikroskopem. Aby to wykonać torbiel trzeba usunąć- obecnie torbiele jajników usuwa się najczęściej metodą laparoskopii – czyli jest to operacja, ale o minimalnej inwazyjności.

Torbiele jajnika mogą mieć też tak zwane pochodzenie „zarodkowe”, czyli tkanki z których się tworzą są w jajniku obecne już od wczesnych czasów prenatalnych. Takie torbiele mogą się o dziwo pojawić na każdym etapie życia – mogą się pojawić u młodych dziewczynek, a mogą się u kobiet w wieku rozrodczym lub nawet u kobiet po menopauzie. Torbiele zarodkowe mogą, ale nie muszą być złośliwe. Torbielą zarodkową jest np. potworniak– który jest słynny z tego, że w sródku może zawierać np. zęby lub włosy.
Przy okazji powiem, że torbiele proste w jajnikach dziewczynek przed pokwitaniem są dość częste – znalazłam nawet opracowanie, że aż 80% dziewczynek w trakcie swojego dzieciństwa je posiada. Jeżeli są one niewielkich rozmiarów i nie powodują dolegliwości to zazwyczaj uważa się je za fizjologiczne i tylko obserwuje.

Miał to być takie prosty artykuł, a trochę już zaczęłam mieszać. Może przejdę jeszcze do jednej ważnej kwestii… do wielkości torbieli.

Duża torbiel to … no właśnie. Nie ma dokładnej definicji. Znajdziecie opisy – że powyżej 4 cm, powyżej 5 cm… a nawet dopiero powyżej 7 cm średnicy.
Czym większa jest torbiel, tym większe są szanse, że będzie dawała dolegliwości, takie jak:
-dyskomfort i pobolewania w podbrzuszu
-zaburzenia cyklu miesiączkowego lub nieprawidłowe krwawienia i plamienia
-bóle przy współżyciu
-parcie na pęcherz moczowy

Największym problemem z torbielą jest to, że może ona się „skręcić” – wtedy dochodzi do nagłego zaburzenia ukrwienia jajnika – nazywa się to też zawałem jajnika. Zdarza się to niezmiernie rzadko, ale czym większa torbiel tym większa szansa. Gdy dochodzi do skręcenia się torbieli – kobietę trzeba pilnie operować i w zdecydowanej większości trzeba usunąć jajnik.
Torbiel może też pęknąć – rzadko to również może być groźne i powodować krwawienie do jamy brzusznej, ale zazwyczaj pęknięcie torbieli jest jednym z mechanizmów w jaki ona znika i często jest nawet niezauważalne dla kobiety.

No to Was jednak nastraszyłam. Bo rzeczywiście torbiel może być „rakiem” i może być przyczyną operacji i może nawracać oraz może powodować usunięcie jajnika i zatem idące problemy z płodnością. Czyli ten google i te fora internetowe miały jednak racje…

Wszystko jest problemem skali – rzeczywiście tak może być, ALE w zdecydowanej większości przypadków torbiele, które macie są niegroźne, niemalże fizjologiczne i … znikną same nawet zanim zdążycie skontrolować je ponownie u lekarza.

Często mi piszecie –
„Byłam tydzień temu u ginekologa, w rutynowym USG rozpoznał mi torbiel, przestraszyłam się – poszłam do kolejnego i 5 dni poźniej już jej nie było – jak to możliwe aby torbiel 4 cm zniknęła w kilka dni?”

-Jest to zdecydowanie możliwe, jest to dla Was najlepsza (i najczęstsza!) wersja wydarzeń.
Jednak aby nie bagatelizować problemu – jeżeli lekarz rozpozna u Was torbiel jajnika – nie panikujecie – jesteście jak KAŻDA z nas, KAŻDEJ może się to przytrafić, zazwyczaj nie znamy powodów – ale zawsze powinniście to dalej kontrolować, aby zobaczyć czy…

– torbiel sama zniknęła
– torbiel nie rośnie
– torbiel nie zmienia cech i nie staje się „nietypowa”

Najważniejsze jest, aby być w dobrych rękach lekarza ginekologa, słuchać jego zaleceń oraz… być czujnym. Jeżeli czujecie nagły ból w podbrzuszu i macie rozpoznaną torbiel jajnika to pilnie zgłoście się do szpitala ginekologicznego.

107 komentarzy

 1. Hej. Ja mam pytanie trochę z innej beczki. W styczniu miałam laporoskopowo udrażniane jajowody. Podobno pomogło. Wcześniej przez rok moje próby starania się o dziecko były nadaremne . Teraz podobno jest ok. Tylko że minął 4 cykl a dziecka nie ma. Powiedz tylko czy dużo Twoich pacjentek zachodzi po tym zabiegu po dłuższym czasie niż 2,3 miesiące? Zaczynam się martwić że nigdy nie będę mamą.

  • Gosiu a pytanie czy po tej laparoskopii robili Tobie badanie drożności – podanie kontrastu, które zapewne miałaś wcześniej robione, stąd laparoskopia, piszesz, że podobno pomogło. Musisz mieć pewność tylko dzięki temu badaniu. Jeśli to był oczywiście jedyny czynnik uniemożliwiający zajście w ciąże. Pytałaś Nicole, ale przechodziłam przez to w pewnym sensie, dlatego piszę.

 2. Dziekuje Ci za ten wpis mamaginekolog! 🙂
  Jestem trzy lata po usunięciu torbieli krwotocznej ( operacja ) podobno była jak wielka pomarańcz i była ku pęknieciu… 🍊
  Teraz obecnie (lub nie) mam małego torbielka na drugim jajniku, czekam na wizyte czy się wchłoneła . Jestem młodą osobą 20lat i bardzo bym chciala w przyszlosci mieć dzieciątko 🍼. Mamaginekolog, z Twojego wpisu mam rozumieć,że torbiele się pojawiają,gdy mamy problemy z owulacją?

 3. Magdalena

  Rok temu pęknął mi ogromny torbiel, karetka, szpital, cewnik i mnóstwo płynu w brzuchu ale płyn się wchlonal na szczęście:) dziś jestem w 33 tygodniu ciąży mimo mięśniaka na macicy więc jak widać co ma być to będzie:) choć ciekawi mnie czy po porodzie mięśniak będzie dalej.
  Świetnie się czyta każdy Twój artykuł:)

 4. Świetny artykuł! Uwielbiam tu zaglądać, pochłaniają mnie Twoje wpisy. Tak trzymaj. Czekam na artykuł o mięsniakach i ciąży biochemicznej. Pozdrawiam

 5. Witaj 🙂 Świetny post, chciałam zapytać, miałam wykonany rezonans magnetyczny wyszła torbiel wielokomorowa o wymiarach 7x5x11 cm [cor/sag/cc] nie znam się na tego typu oznaczeniach i chcialam zapytac ile w koncu ma ta torbiel 7,5 czy11 cm? Pozdrawiam i dużo zdrówka 🙂

 6. Ostatnio doktor powiedział mi, że mam torbiel, zalecił duphaston 2x dziennie przez 10 dni i jeśli po tym czasie nie wystąpi miesiączka to zalecil badanie HCG, w jakim celu? Czy możliwe jest pomylenie torbieli z ciąża? Czy mimo torbieli można zajść normalnie w ciążę?

 7. Bardzo dobry tekst 🙂 mam pytanie: miałam operację usunięcia potworniaka właśnie – był na tyle duży ze usunieto mi jajnik z jajowodem.. czy zajscie w ciążę może być teraz trudniejsze? Czy jeden jajnik nie przekreśla szans na macierzynstwo?

 8. Jestem w 18tc i na lewym jajniku mam torbiet około 40mm, czy ta torbiel może mieć wpływ na ciążę czy poród? Czy jest możliwe, że sama się wchłodnie w trakcie ciąży?

  Lekarz sugerował usunięcie takiej torbieli podczas cesarskiego cięcia (jeśli byłoby wymagane).
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 9. Artykuł bardzo interesujący, chociaż faktycznie z torbielami bywa przeróżnie. Pierwszą wykrytą miałam w wieku 20-tu lat, niestety pękła i „zrobił się” krwotok w środku, nie wiem dlaczego, ale jak to lekarz powiedział, czasem nieliczne przypadki takie są i już. Następnie pojawiały się takie 3-4cm, czasem same się wchłaniały, innym razem potrzebne były tabletki. No i w końcu w tym roku ( 9 lat od tej pierwszej) wyhodowała się taka śliczna 8 centymetrowa. Musiałam zrobić wymienione w tekście testy. Wyszły dobre, niestety jajnik zaczął się podkręcać, no i zostałam z jednym. I jak widać, nie ma reguły, kobiety szukają pomocy w google, chcąc uspokoić strach. Sama szukałam, mimo, że lekarz naprawdę dokładnie mnie poinformował o wszystkim. Tylko strach ma wielkie oczy, siedząc w domu, ze świadomością, że TO jest i może pęknie, a może nie. Przeraża. Takie już nasze kobiece problemy.

  Od niedawna jestem czytelniczką i chociaż ciąży nie planuje, bardzo ciekawie czyta się posty 🙂 Pozdrawiam,

 10. Karolina

  Jak zawsze dziękuję za wspaniały artykuł 🙂 Mam pytanie odnośnie pęcherzyka. W artykule napisane jest, że pęcherzyk powyżej 20-22 mm jest już torbielą. Nawet jeżeli pęknie? Pytam dlatego, że podczas ostatniego monitoringu okazało się, że mój pęcherzyk ma 26 mm i moja Pani ginekolog była bardzo zadowolona. Podczas następnej wizyty lekarz potwierdził, że owulacja była. Staramy się z mężem o dziecko, dlatego trochę mnie ta informacja zaniepokoiła.

 11. Ja będąc w 4tc (kilka dni po pozytywnym teście ciążowym i bhcg) trafiłam do szpitala z powodu sinych bóli podbrzusza i tak jakby jajników oraz plamienia. Lekarz był niemiły (cos na zasadzie: po co tu babo przylazłaś?!) do momentu ujrzenia obrazu usg. Skrzywił się i z 10 min dokładnie coś oglądał z poważną miną. Kiedy zapytałam czy wszystko ok, usłyszałam: zawołam kolegę, razem zobaczymy i wtedy pani powiem. Chwycił słuchawkę i zadzwonił po drugiego gina. Swoim zachowaniem mocno mnie wystraszył…
  Drugi przyszedł, oglądali razem, mówiąc do siebie zdawkowo. Po czym usłyszałam, że mam dwie duże torbiele – 7 i 8cm oraz jedną 3,5cm. Powiedzieli, że nie są pewni, czy jedna z nich sie nie skręca (?), mam bardzo powiększone jajniki (stąd podobno bolesność). W szpitalu byłam wówczas ok tygodnia, w międzyczasie dostałam krwawienia, ale bhcg ładnie rosła i pęcherzyk ciązowy pojawił się w macicy (dzień wcześniej usłyszałam, że podejrzewają maciczną, a kolejno, że jeśli się nie pojawi ciąża w macicy, to będą musieli mnie operować). Torbiele wchłaniały mi się dobrych kilka miesięcy. Krwawiłam często przez pełne 3 miesiące, a w międzyczasie były plamienia, na palcach jednej ręki jestem w stanie policzyc dni bez tego typu „atrakcji”. Brałam m.in. duphaston i luteinę.

  Czy te moje torbiele mogły byc przyczyną krwawień? – krótko mówiąc – czy torbiel, zmniejszając się, może krwawić ale tak, by kobieta mogła to odczuć w postaci krwawienia lub plamienia z dróg rodnych, czy ta krew zatrzymuje sie jednak w j. brzusznej?

 12. studentka

  Ach te torbiele… Ja miałam dotychczas jedną, niestety poważną- potworniak niedojrzały. Operacja, chemioterapia. To wszystko już za mną, bo miałam OGROMNE szczęście. Mimo młodego wieku muszę się przyznać że do ginekologa chodziłam rzadko, a przed diagnoza byłam dwa lata wcześniej. Wybierałam się, wybierałam i wybrać nie mogłam. Dlatego chce tutaj zaapelować, badać się, badać i jeszcze raz badać no i kontrolować to co ewentualnie jest. Nawet najgorsza prawda jest lepsza od niewiedzy. Chciałabym tutaj też podziękować pani doktor z izby przyjęć ze szpitala na Starynkiewicza kiedy bałam się że choroba powróciła.

 13. W wieku 11 lat przeszłam laparoskopie podczas, ktorej usunięto mi torbiel z prawego jajnika. Przez 4 lata bylo wszystko dobrze, ale niestety później znów się zaczeło. Miałam bardzo silne napady bólu i stan zapalny a leki antykoncepcyjne nie pomagały, torbiel na prawym jajniku tylko troche się zmniejszała i utrzymywała nawet 1,5 roku, a była ok.5cm. Gdy w końcu zniknie przez 3-4 miesiace jest spokój, a później kolejna się tworzy i jest to samo. Nie chce samoistnie zniknać. Jeden z lekarzy twierdzi, że powodem mogą być zrosty po wcześniejszej operacji. Bardzo proszę droga Nicole powiedz mi czy z tak długo utrzymująca sie torbiela będę mogła zajść w ciążę czy tylko wtedy gdy akurat chwilowo nie będę mieć żadnej?

 14. Nicole, czy jest szansa na laparoskopie przy usuwaniu torbieli jeżeli miało się 10 lat temu operacje wyrostka? Jak sprawdzić czy są zrosty po wcześniejszej operacji?
  Pozdrawiam:)

 15. W lutym miałam usuniętą laparoskopowo torbiel endometrialną jajnika. W drugim cyklu po operacji zaszłam w ciążę i wszystko przebiega prawidłowo. Przed operacją ponad 9 miesięcy bezskutecznych starań o ciążę. Czasem warto podjąć decyzję o operacji za wczasu 🙂 i nie bać się niepotrzebnie 🙂

 16. Ja mam zdecydowanie tendencje do torbieli, przeszlam 2 laparotomie i laparoskopie. W kazdej po badaniu hist-pat wyszedl borderline, zasugerowano mi usuniecie jajnikow. Obecnie jestem w 38tc i zastanawiam sie czy w takim przypadku po porodzie zdecydowac sie na taka operacje czy moge spokojnie czekac az wykarmie dziecko piersia…czy ewentualnie da sie pogodzic operacje z moim karmieniem… Caly czas sie zastanawiam czy borderline jest wskazaniem do operacji usuniecia jajnikow czy macice tez trzeba usunac co sugerowali inni lekarze.

 17. Ostatnio lekarz wykrył u mnie 2 cm torbiel czekoladową. Staramy się właśnie o dziecko, nie mam stwierdzonej endometriozy. Nie powinno to być chyba problemem?

 18. Martucha

  Ja miałam torbielogruczolaka śluzowego. Niestety lekarz nie chciał powiedzieć, co to jest („już nie ma to po co pani wiedzieć”). Czy ktoś wie, co ja właściwie miałam?

 19. Nie wiem jaki mam rodzaj torbiela, ale mam go już prawie 2 lata. Nie rośnie. Ginekolog powiedziała że jest mu się ciężko wchłonac bo jest przyczepiony do jajka. Mam się czym martwić?

 20. witam, dziekujemy, za kazdy artykul, wspaniale ze dzieli sie Pani swoja wiedza, czy moze Pani rowniez napisac artykul o polipach endometrialnych, pozdrowienia

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*