Antykoncepcja

Jak „to” robić, żeby „tego” nie zrobić – czyli o antykoncepcji w telegraficznym skrócie.

Ogólnie antykoncepcję możemy podzielić na: hormonalną, mechaniczną i naturalną. I gdybym w ten sposób zaczęła wam pisać ten post, to pewnie nikt by przez niego nie przebrnął, bo takich postów jest w internecie dość sporo.

Ja podzielę te metody inaczej, bo od bardzo znanych i popularnych, do tych nieco mniej znanych.
1. Prezerwatywy – te dla mężczyzn. Istnieją też prezerwatywy dla kobiet, ale przyznam wam się, że nie znam kobiety, która by tę metodę stosowała. Zatem temat prezerwatywy żeńskiej pozwolę sobie przemilczeć. Prezerwatywy mają jedną wielką zaletę – jest to JEDYNA metoda antykoncepcyjna chroniąca również przed chorobami przenoszonymi drogami płciowymi. Jeżeli nie macie stałego partnera to prezerwatywy to wręcz MUS, nawet jako dodatkowa metoda do innej którą i tak być może stosujecie.
Wadą prezerwatyw jest ich potencjalna zawodność, w literaturze znajdziecie informacje o skuteczności od 60% do 95 %. Dlaczego jest to tak zróżnicowane? Ponieważ prawidłowe stosowanie prezerwatyw jest kluczowe! Kilka krótkich wskazówek:
– pod „gumką”, a nad hmmm przyrodzeniem, nie może znajdować się powietrze.
– prezerwatywę zakładamy przed stosunkiem a nie w trakcie, czyli przed penetracją a nie przed samym wytryskiem (wbrew pozorom to dosyć częsty błąd). Prezerwatywę ściągamy zaraz po stosunku i… UWAGA, UWAGA… używamy ją tylko raz! Znam nie jedną, nie dwie, ale aż trzy ciąże, które są wynikiem stosowania tej samej prezerwatywy przez więcej niż jeden stosunek (prawdopodobnie bez ściągania pomiędzy stosunkami, ale takich szczegółów już nie znam).

2. Klasyczne tabletki antykoncepcyjne (dwuskładnikowe estrogenowo–progesteronowe) – bardzo skuteczna metoda. Skuteczność rzędu 90% do 95%, zakładając że jest stosowana według zaleceń. Dla kobiet które mają problem z regularnym pamiętaniem o przyjęciu tabletki i które jednocześnie mają dobrą tolerancję tej metody (brak lub bardzo małe efekty uboczne), dobrym rozwiązaniem będą plastry lub krążek dopochwowy. Działają tak samo z tą różnicą, że o plastrze trzeba pamiętać raz na tydzień, a o krążku raz na trzy tygodnie. Warunkiem stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest brak przeciwwskazań do ich stosowania (ale o tym kiedy indziej). Wracając do plastrów – minusem jest to, że plastry po kilku dniach się „brudzą” lub nawet mogą odklejać. Jest to bardzo zależne od skóry kobiety, u jednej będą przywierać idealnie, a u innej może być już problem po dwóch–trzech dniach. Natomiast minusem krążka jest to, że niektórzy (ale rzadko) czują dyskomfort przy stosunku. Dopuszczalne jest wtedy usunięcie krążka na czas trwania stosunku i ponowne jego założenie po skończeniu.

3. Metody kalendarzykowe, obserwacja cyklu, metoda termiczna. Są to dobre metody dla małżeństw oraz stałych par, które biorą pod uwagę zawodność tej metody. Jeżeli nie planujecie dziecka, ale gdyby jednak ciąża się przydarzyła to byli byście z tego powodu szczęśliwi, to jest to idealna metoda dla was. Ma jednak jeszcze jedną wadę poza jej niepewną skutecznością. Metoda ta zakłada, że w dni płodne nie współżyjemy, a u większości właśnie w dni płodne ochota jest NAJWIĘKSZA. Wtedy oczywiście możemy zastosować metodę z punktu 1 lub metodę z punktu 4 (choć tej z punktu 4 nie polecam).

4. Stosunek przerywany – może mnie za to kilka osób zaraz zje w komentarzach, ale dla mnie nie jest to metoda antykoncepcyjna a raczej koncepcyjna. Skuteczność jest bardzo niepewna, co więcej – warto pamiętać, że już w wydzielinie przed wytryskiem mogą znajdować się plemniki, nie mówiąc o tym, że może się akurat… nie zdążyć.
Ale ponownie, jest to metoda dobra dla par, które biorą ciąże pod uwagę.

5. Wkładka wewnątrzmaciczna – bardzo skuteczna metoda, poza metodami chirurgicznymi jest najskuteczniejsza i obciążona najmniejszymi skutkami ubocznymi. Jest to jednak metoda na kilka lat i lekarze zalecają ją raczej kobietom, które już rodziły. Nie jest to do końca prawda, bowiem istnieje kilka wkładek na rynku, które można stosować także u kobiet, które jeszcze nie mają dzieci (i przez kilka kolejnych lat mieć ich nie planują).

6. Antykoncepcja hormonalna jednoskładnikowa (progesteron) – istnieje w formie tabletek, zastrzyków, implantów podskórnych. O tyle o ile tabletki z progestagenami bardzo często zalecam kobietom, w szczególności mamom karmiącym (metoda jest bezpieczna dla dziecka w okresie KP), to ponownie może podpadnę, ale nie jestem fanką implantu oraz zastrzyków. Choć są to metody BARDZO często stosowane np. w UK. Są one bardzo skuteczne, nie mogę im tego odmówić, ale są one obarczone dość częstymi objawami ubocznymi w postaci nieregularnych cykli i plamień, co z kolei utrudnia współżycie (ale to moje zdanie i jeżeli pacjentka jest zdecydowana na tę metodę, to nie mam nic przeciwko)

7. Inne metody – tu wymienię metody, które macie opisane w każdym zestawieniu antykoncepcji, ale sama nie znam nikogo kto by je stosował, czyli kapturek naszyjkowy, środki plemnikobójcze, gąbka dopochwowa. Czy polecam…? Zgadnijcie sami.

8. Pisząc to spytałam moją mamę o to jakie zna jeszcze metody antykoncepcyjne. Wymieniła wszystkie powyższe, a na koniec dodała… Seks przez telefon. Coś w tym jest 😉

A wy znacie jeszcze jakieś metody których nie wymieniłam?

PS. Jest jeszcze „szklanka wody zamiast” czyli abstynencja, ale to jest metoda jak tego nie robić, a nie jak to robić ;)
PPS. Ken już zdjął skarpetki 

119 komentarzy

 1. Metoda kalendarzyka to czasy średniowiecza. Skuteczną naturalną metodą planowania rodziny jest metodą objawowo-termiczna prof. Rotzera. Bardzo mnie dziwi że jej tutaj nie ma. Znam wiele osób które ją stosuje i poleca. Jej skuteczność jest porównywalna z antykoncepcją hormonalną (dane WHO). W tym miejscu trzeba przypomnieć też o bardzo popularnych ostatni komputerach cyklu.

  Przydałby się też artykuł o działaniu antynidacyjnym antykoncepcji hormonalnej bo myślę, że wiele kobiet go nie zna.
  Pozdrawiam 🙂

  • Filifionka

   ŻADNA kobieta nie ma na tyle równego cyklu, aby uważać jaką kolwiek metodę “naturalną” z antykoncepcyjną. Stres, choroba, alkohol, zatrucie, depresja, a nawet zmiana klimatu wpływa na cykl kobiety. Zatem metoda “termiczna” jest raczej dla tych, którzy chcą mieć dziecko, bo jest bardziej prawdopodobne że nie zadziała. W przeciwieństwie do poprawnie zazywanych tabletek…

   • Ciekawe… chyba jestem “żadną” kobietą… Jak chciałam być w ciąży to byłam, a jak nie chciałam, to nie byłam – stosując metodę Rotzera. Jak patrzę na wykresy z ostatnich kilku miesięcy, to każdy wyglądał inaczej, więc cykle nie muszą być identyczne, żeby metoda była skuteczna. Takie zakłócenia jak alkohol, choroba itp. oznacza się na tych wykresach i już. A ile z tego korzyści! Seks jest o wieeeele przyjemniejszy, kiedy jest taki “wyczekany”, kiedy zdążę “stęsknić się” za mężem. No tak, ale ta metoda dzisiaj nie będzie proponowana, bo jest tania i “wymagająca”. Bo się trzeba obserwować, bo trzeba czekać. A to tak szybko wchodzi w nawyk. I najlepiej powiedzieć, że mam nieregularny cykl, bo raz 24 dni, a raz 28 i dlatego ja się do tego nie nadaję, tak? Nie uderzam tu akurat do Filifionki, bo jej nie znam, ale wiele osób mówi, że to średniowiecze, a nigdy nie spróbowało.

    Co do innych metod, to jeszcze jest witamina C 😉 działa tak samo jak szklanka wody 😉 tylko witaminę C trzeba włożyć między kolana i pilnować, żeby nie wypadła 😉

 2. Zastanawiam się jak to jest z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych i spożywaniem alkoholu. Czy wtedy alkohol obniża działanie tabletek przy braku wymiotów? Czy to jest niebezpieczne i raczej nie należy łączyć tych dwóch?

  • Nie jestem ginekologiem, ale czytałam, że alkohol nie ma wpływu, Ale czy to prawda? 🙂

   • Mi lekarz tylko powiedzial ze mam nie spożywać alkoholu w godzinach brania tabletki. Biorę codziennie o 12 i powiedział ze wieczorem mogę się nawet upić 😂

  • Zaskoczę Cię, bo nie słyszałam o alkoholu – natomiast grejpfruty mogą (nie mówię,że muszą, bo żaden ze mnie lekarz!), ale mogą wpływać na skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych i pomyślałabym,że to bujda totalna, ale moja znajoma właśnie tak miała, ze miała taki okres parcia na grejpfruty i mimo zażywania tabletek pojawiło się plamienie “miesiączkowe”.
   Nie do końca wiem, co ten owoc w sobie ma,ale mój ginekolog jak zaszłam w ciążę również zasugerował mi żebym ich nie jadła, więc coś w tym musi być. 😉

 3. Czy stosunek przerywany bądź z prezerwatywą, może stanowić zagrożenie dla kobiety? Słyszałam że jeśli stosunek – mówiąc w prost – nie skończy się w kobiecie może być dla niej niebezpieczny, m.in. może spowodować raka szyjki macicy. Czy to prawda?

 4. Ja mam jeszcze jedną metodę o której w kółko powtarza mi teściowa (urodzona i nadal mieszkająca na wsi[nie obrażając nikogo])! Mianowicie za jej czasów czyli jak była w ciąży 40lat temu po 3 dziecku albo kiedy chcieli podwiązywano jajniki. Ponoć jedna sąsiadka ma i ta z naprzeciwka też.. I teściowa ma taką metodę w głowie zakodowaną i gada mi że jej córka tak powinna zrobić. I nie rozumie że teraz nikt nikomu takich zabiegów nie robi tymbardziej bez zgody!

  • Też o tym słyszałam, ale nie na zasadzie, że po prostu trzecim dziecku, tylko po trzecim cesarskim cięciu. Na zasadzie, że kolejna cesarka zagrażałaby zdrowiu kobiety.

 5. Wrrrronia

  Of kors 😉 metoda wkładki domacicznej jest metodą skuteczną prawie jak “szklanka wody zamiast” – u mnie i pewnie kilku innych kobiet – bo po miesiącu od jej założenia wciąż mam plamienia, co ponoć jest normalne, ale w 100% zniechęca mnie do sexu. Najdroższa metoda ever. 6 tyg połogu z krwawieniem, 2 tyg oczekiwania na wizytę kontrolną (meega cierpliwość), potem za 2 dni miesiączka i założenie wkładki… Także Mąż śmieje się z tego przez łzy.

 6. Ok. Tylko ja się bardzo waham i chciałabym jakiegoś doradztwa…. mam bliźniaki wiecej dzieci nie planuję, chcialabym wkładkę konkretnie mirene. Lekarz poleca ale mąż odradza bo się boi o mnie… ostatnio z 2mies temu w przeciegu 2mies mialam 3x zapalenie macicy torbiel bo odstawiłam tabl anty… obecnie 2 miesiąc jestem juz bez żadnych hormonów.

 7. Kiedys bralam tabletki antykoncepcyjne po których zaczęłam okropnie tyc i musialam zaprzestać ich spożywania. Ginekolog powiedzial ze antykoncepcja hormonalna nie wchodzi u mnie w gre. Jaka metodę wybrac w takim wypadku? Jestem mężatką, nastepne dziecko chcialabym dopiero za 2/3 lata .Jak dzialaja te środki plemnikobujcze i dlaczego ich nie polecasz?Ps. prezerwatywa nie wchodzi w gre.. 🙂

 8. Implant… Najgorsza antykoncepcja na jaką się skusiłam. Popularna w UK. Mieszkam tu, karmiłam piersią i chciałam z racji że o tabletkach zapominam… Nie mam nic do lekarzy ale jak zakłada to lekarz rodzinny to ma to wiele do życzenia… Od 6 miesięcy krwawię najpierw lekarz proponował mi abym faszerowała się dodatkową dawką hormonów by wyregulować krwawienia nie zgodziłam się (dodatkowo przytyłam, mam problem z cerą i owłosieniem na twarzy) czekam już ponad miesiąc na termin usunięcia implantu… Od pielegniarki opiekujacej się dziećmi do 5 rż dostałam numer do Klinki planowania rodziny, która też zajmuje się też antykoncepcją… Po usunięciu implantu myślę nad wkładką wewnątrzmaciczną niehormonalną.

 9. Czy ginekolog ma obowiązek zlecić badania poziomu hormonow przed przepisaniem antykoncepcji hormonalnej? Czy jest to tylko jego dobra wola?

 10. A co z pastrami? Używam i jestem na twoim blogu min ponieważ szukam odpowiedzi czy to zdrowe i skuteczne 🙂

  Pozdrawiam

 11. Nicole, a co sądzisz na temat krążków antykoncepcyjnych?:-)

 12. Kurcze, tak fajnie piszesz, dlaczego więc o metodzie Rotzera i komputerach cyklu nie ma artykułu, chętnie bym przeczytała. Przecież nawet wskaźniki Pearla są wysokie dla tych metod i zawsze to alternatywa dla tabletek hormonalnych, jeśli ktoś nie chce ich z jakiś powodów przyjmować 🙁 Tyle cennych informacji na blogu ale podejście do naturalnych metod wydaje mi się mocno nieobiektywne, przez co niestety nie potrafię potraktować Cię jak autorytet 🙁

  • Też bym chciała przeczytać kilka słów o komputerach cyklu, czy rzeczywiście można zaufać tym odczytom? Dla mnie to taki trochę współczesny kalendarzyk, ale niewymagajacy az tyle zachodu. Jednak, jeżeli to działa to dla mnie byłaby to chyba najlepsza opcja. Im mniej ingerencji w organizm tym lepiej

 13. Po jakim czasie po odstąpieniu koncepcji powinna się pojawić owulacja? W czerwcu odstawiłam tabletki, od lipca robię testy owulacyjne i jeszcze żaden nie wyszedł pozytywny…

 14. Czy mogłabyś opisać bardziej dokładnie działanie tabletek antykoncepcyjnych? Biorę je od dwóch lat i zastanawiam się czy jak będę je jeszcze brać np. przez następne 2- 3 lata to czy to będzia miało wpływ na moją płodność?
  Pozdrawiam

  • Brałam tabletki 6 lat, zanim urodziłam syna. Odstawilam w październiku a pod koniec stycznia zaszłam w ciążę. Nie ma reguły, każdy organizm jest inny.

 15. Witam. Przykleilam 3 plaster antykoncepcyjny. Mogę go ściągnąć szybciej bez strachu ze dostane okres szybciej? Już nie chce się zabezpieczać, mam nadżerke i od dwóch dni mam plamienia ( chyba właśnie przez nadżerke) i idę do ginekologa w następnym tygodniu.

 16. A co myślisz o implantach antykoncepcyjnych? Może coś więcej na ten temat? Robi się to coraz bardziej “modne” coraz częściej spotykane. 😇

 17. Przez wiele lat korzystałam z antykoncepcji hormonalnej bez żadnych problemów, zarówno przed ciążami jak i po.Najpierw tabletki później plastry. Przed czterdziestką zaczęłam mieć spore problemy z nadciśnieniem. Po kilku konsultacjach lekarskich miałam perspektywę brania leków do końca życia. Sama zaczęłam szukać przyczyn. Po wyeliminowaniu wszystkich, pozostała antykoncepcja mająca choroby układu krążenia w skutkach ubocznych, a mi oprócz nadciśnienia zaczęły pojawiać się liczne pajączki i początki żylaków na nogach. Po odstawieniu hormonów ciśnienie wróciło do normy bez leków. Popękane naczynka zostały ale ich nie przybywa.
  Mąż zrobił wazektomię (podwiązał nasieniowody), wychodząc z założenia, że wystarczająco długo antykoncepcja była po mojej stronie, a więcej dzieci absolutnie nie planowaliśmy za to chcieliśmy cieszyć się seksem bez stresu. Dla par które już dzieci nie planują, naszym zdaniem, to rozwiązanie idealne.

 18. A będzie osobny post o wkładkach wewnątrzmacicznych?
  Kiedy się je zakłada, jakie są ich rodzaje, jak działa, kiedy trzeba ja zmienić, czy powodują upławy, co może niepokoić, jakie są przeciwwskazania i czy karmienie piersią wyklucza jej stosowanie?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*