Czy USG jest bezpieczne w ciąży?

Czy USG jest bezpieczne w ciąży?

Co kilka tygodni podlinkowywane są i krążą po Facebooku jak opętane linki do artykułów, które odkreślają jak bardzo USG jest niebezpieczne w ciąży – ogólnie jest to ogólnoświatowy spisek, aby zaszkodzić kobietom … takie mają przesłanie, w skrócie. Co jakiś czas dostaje prośby, aby się do tego odnieść… mówiąc w skrócie i dosadnie! USG jest nie dość, że bezpieczne, a konieczne (!!!) w ciąży.

Dodatkowo powiem Wam, że początkowo nie chciałam tego robić.
Bowiem wiem, że pisząc to tylko wzrośnie popularność takich artykułów i SZEMRANYCH stron, które zawierają krótko mówiąc stek BZDUR.

Oczywiście między tymi bzdurami co drugi akapit jest jakaś reklama, która anonimowemu autorowi nabija ilość wejść i status Google adwords – czy jak to tam się nazywa. Zresztą nieistotne, ale uczulam Was, abyście zastanowili się czemu niektóre artykuły w internecie służą.

Artykuły, które piszą o „szkodliwości usg w ciąży” są tak bardzo nieetyczne, że brakuje mi nawet słów, aby to komentować. Ale co ja o ETYCE będę mówić – skoro osoba to pisząca z pewnością nie jest lekarzem i kodeksowi etyki lekarskiej nie podlega…

Napisze Wam co jest szkodliwe w USG w ciąży – niewykonanie zalecanego USG, ponieważ wierzy się takim nieetycznym artykułom.

Niewykonanie USG we wcześniej ciąży u pacjentki z dolegliwościami może skutkować:

– nierozpoznaniem ciąży pozamacicznej, a co za tym idzie zagrażającymi życiu i zdrowiu pacjentki krwotokowi,
– nierozpoznaniem poronienia zatrzymanego, a co za tym idzie niewdrożenie dalszego postępowania, co może zagrażać poronieniu septycznemu czyli bezpośrednio zagraża życiu, zdrowiu i dalszej możliwości posiadania potomstwa przez matkę.

Niewykonanie USG pod koniec pierwszego trymestru u każdej pacjentki może skutkować:
– złym datowaniem ciąży, a co za tym idzie błędnym określeniu oczekiwanego terminu porodu, następnie przenoszeniu ciąży donoszonej i zgonowi wewnątrzmacicznemu,
– nierozpoznaniu śmiertelnych wad płodu, takich jak np. bezczaszkowie – zupełnie nierokującymi urodzeniu dziecka, które może przeżyć,
– nierozpoznaniu ryzyka urodzenia dziecka z wadami chromosomalnymi – niedanie rodzicom możliwości dalszej diagnostyki – niedostosowanie prowadzenia ciąży i porodu do choroby dzieciątka,
– Nierozpoznaniem kosmówkowości i owodniowości w ciążach mnogich, od której zależy prowadzenie ciąży i droga porodu.

Niewykonanie USG w ciąży z pełną oceną anatomii dziecka w połowie ciąży u każdej pacjentki może skutkować:

– nierozpoznaniem wad wrodzonych, takich jak przepuklina przeponowa, rozszczep kręgosłupa, wodogłowie, torbiele płuc, nerek i innych narządów, zastawka cewki moczowej, zespół taśm owodniowych, niektórych wad serca – powyższe wady są wadami, które MOŻNA leczyć już wewnątrzmacicznie. Niewykonanie USG połówkowego uniemożliwia leczenie i ratunek jeszcze nienarodzonego życia.
– nierozpoznaniem wad wrodzonych, takich jak przepuklina pępowinowa, wytrzewienie, wodogłowie, duże zmiany torbielowate nerek i inne wady zwiększające obwód brzucha, przepukliny i guzy okolicy krzyżowo guzicznej, które są wskazaniem do cięcia cesarskiego, a nie porodu drogami natury dla zdrowia matki i dziecka. Nierozpoznanie takich wad poprzez USG będzie skutkowało poważnymi powikłaniami w czasie porodu, zarówno ze strony matki (urazy kanału rodnego), jak i ze strony noworodka (urazy oraz niedotlenienie).

Niewykonanie USG przezpochwowego z oceną szyjki macicy u każdej pacjentki może skutkować:
– niewdrożeniem postępowania zapobiegającego porodowi przedwczesnemu (progesteron, pessar położniczy, szew szyjkowy) u pacjentek ze skróconą długością szyjki.

Niewykonanie USG w trzecim trymestrze z oceną rozwoju ciąży i wzrastania dziecka może skutkować:

– nierozpoznaniem gorszego wzrastania płodu, hipotrofii świadczącej o niewydolności łożyska, co bezpośrednio zagraża zgonowi wewnątrzmacicznemu dziecka,
– nierozpoznaniem łożyska przodującego – niedostosowanie drogi porodu do tej patologii, a co za tym idzie bezpośredniemu zagrożeniu dla zdrowia, a wręcz życia matki i dziecka.

Także jeżeli jeszcze raz przeczytacie, że USG w ciąży szkodzi to zastanówcie się czym szkodzi NIEwykonanie USG.

PS Wszystkie towarzystwa ginekologiczno-położnicze na całym świecie są zgodne, że usg niedość, że jest BEZPIECZNE to jest KONIECZNE w ciąży, aby chronić zdrowie i życie matki i jej dzieciątka.

PPS Nie będę linkować Wam setek artykułów naukowych na temat bezpieczeństwa USG w ciąży – podlinkuje tylko jedną wielką metaanalizę z 2009 roku na zlecenie WHO:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19291813

Z tej analizy wynika, że jedyne czym „może grozić” USG jest leworęczność u chłopców…
Nie wiem jak Wy, ale wole mieć zdrowego leworęcznego chłopca i spokój w ciąży niż niewykonując USG zagrażać życiu mojemu i mojego dziecka.

PPPS A jeżeli artykuł naukowy Wam nie wystarcza to dodam coś od siebie osobiście. To dzięki USG w 18 tygodniu ciąży dowiedziałam się, że mam chore łożysko i zostało wdrożone odpowiednie postępowanie, aby ciążę wysokiego ryzyka prowadzić. To dzięki USG w 31 tygodni, dowiedziałam się, że mój synek od 2 tygodni przestał rosnąć – tego samego dnia miałam wykonane pilne cięcie cesarskie. To dzięki USG jestem mamą małego Wojownika. To dzięki USG mam dwóch wspaniałych synów w domu. Tyle.

113 komentarzy

 1. Agnieszka

  Jestem za USG w 100% dzięki temu badaniu wiedziałam za każdym razem że jest wszystko dobrze z moim synkiem. Przede każda wizyta miałam w sobie lęk ale mój lekarz zawsze uspokajal i wykonywał badanie jestem za to bardzo wdzięczna. Takim cudem mam zdrowego 10miesieczengo synusia 😍. Nie rozumiem tylko skoro USG jest bezpieczne i bardzo ważne to dlaczego na NFZ wykonywane jest bardzo rzadko i dlaczego kobiety się na to godzą?

  • Jak to, bardzo rzadko? Oprócz zalecanych badań w każdym trymestrze, robionych przez specjalistę, miałam robione usg podczas każdej wizyty u ginekologa. Wszystko na nfz

 2. Brawo może mity na temat usg znikną. Pamietam jak przyszla do mnie kolezanka ja bylam w 12 tyg ciazy i mowie do niej ze mialam juz dwa usg jedno na nfz10tyg a na drugie poszłam prywatnie na prenatalne . Uslyszalam ze jestem nie poważna bo usg jest szkodliwe i nie powinno się tak często wykonywac. Ona w tym samym czasie tez byla w ciazy i czekala na swoje pierwsze usg do 13 tyg niestety nie zdążyła bo wystąpiło krwawienie i 13tyg okazało sie ze ciaza nie rozwija sie od 7 tyg. Mam juz koncowke ciazy przez cala ciążę mialam lacznie 6usg ze wzgledu na zle przeplywy . Nie zaluje ani jednego za 17dni rodze i jestem spokojna ze z dzieckiem jest wszystko dobrze. Pozdrawiam

 3. Nicole u mnie dzięki usg tez wykryto zle przepływy, hipotrofie. Leżałam w szpitalu przez to pod kontrolą i potem na kolejnym usg wyszło że wszystko jest źle i w 34 tc miałam cc. Dzięki temu mój syn żyje. Walczył o życie, ale jest Mój sens życia ❤..

 4. To od Ciebie dowiedziałam sie, że USG jest bezpieczne, mimo że jestem położną i w swoich dwóch ciążach za każdym razem od wszystkich swoich lekarzy, z którymi pracuje, słyszałam że nie wolno robić USG za wcześnie/za często, bo: poronienie, autyzm itp. i zastanawiam sie, no kurcze oni przecież też kończyli medycynę, niektórzy całkiem nie tak dawno, więc skąd takie informacje? Ile pacjentek wprowadzają w błąd…

  • jestem absolutnie zdziwiona, nie znam osobiscie ani jednego ginekologa ktory by takie tresci szerzył

   • A ja tak Nicole i przez to skończyło się cp z krwotokiem do otrzewnej.Pan doktor uważał, że po jednym poronieniu nie należy za szybko robić usg w kolejnej ciąży…

   • Mi dwóch ginekologów próbowało wmówić, że “na własne ryzyko robię te usg, zbyt częste może się źle skończyć” (po krwawieniu w 9 tyg), prowadziłam ciążę u innego lekarza, bo takich j.w. trzeba unikać jak ognia.

   • Niestety, ale też słyszałam, że takie głupoty powtarzane są przez lekarzy. Mojej koleżance pani ginekolog w szpitalu tak powiedziała, moim zdaniem chyba tylko żeby zrobić mniej badań na NFZ. Ręce opadają.

 5. A mnie zastanawia w jaki sposób USG predestynuje do leworęczności (I dlaczego tylko chłopców)?? Mogłabyś wyjaśnić zależność, bo naprawdę jestem ciekawa, a nie znam niestety angielskiego na tyle, żeby zrozumieć😶

  • tak naprawde to nie wiadomo, po prostu tak wyszło statystycznie.

  • Mój 11 miesięczny synek częściej sięga po wszystko lewą rączką, jednak moim zdaniem to absolutnie w niczym mu nie przeszkadza w życiu a miałam naprawdę sporo USG w ciąży, zresztą statystycznie osoby leworęczne są podobno inteligentniejsze, więc w gruncie rzeczy same plusy 🙂

 6. A co jeśli pacjentka ma wizyty co 2 tyg? Czy wtedy USG kazdorazowo też jest bezpieczne? Znam takich lekarzy którzy mowia że badania prowadzone w Stanach mówią o tym iż usg przyczynia sie do autyzmu u dzieci….ile w tym prawdy?

  • Żadne zaburzenie rozwojowe typu autyzm nie powstaje w wyniku wykonywania usg, tak samo nie wynikają ze szczepionek. Autyzm może mieć przyczyne około porodową, ale wyniku powikłań porodu lub wrodzonych wad w dna, które powodują zmiany neuronalne mózgu. Jestem psychologiem i powyżej przekazuje aktualną wiedzę psychiatryczną. A tak z punktu widzenia ciężarnej, to jestem w ciąży mnogiej i usg mam co dwa tygodnie i tylko dzięki temu możemy z lekarzem kontrolować, czy wzrost wagi i rozwój jest prawidłowy. A usg jest bezpieczne w każdej ilości – nie ma limitu. Bo jeśli dobrze rozumiem usg to fala radiowa, która nie jest niebezpieczna.

 7. Bardzo wartościowy i wazny artykuł. Mam tylko pytanie odnośnie usg w 3 trymestrze. Obecnie mieszkam w Angli i jestem w drugiej ciązy, tutaj ostatnie usg wykonuje się w 20 tygodniu, myślisz że warto iść na usg prywatnie w 3 trymestrze jeśli ciąża przebiega prawidłowo ?

  • Czesc, wszystko zalezy od Trust pod ktory podlega dany szpital. Ogolnikowo racja, 20tydz to ostatni skan. Ale duza czesc Trust’ow rekomenduje i zleca growth scan w 36 tyg.
   Zapytaj swojej poloznej czy moze Cie skierowac na takowy badz skontaktuj sie bezposrednio z Maternity Unit (nr na pewno masz w swoich blue notes).
   Jesli zdecydujesz sie na prywatne USG, wybierz madrze firme. Wiekszosc nastawiona jest na komercje (czyt. gender reveal, itepe) i osoby wykonujace badanie nie dadza Ci solidnego, medycznego feedback chyba ze mowimy o wizycie w prywatnej praktyce danego obstetrician. Wiec NHS jaki jest, ale w tym wypadku to najbardziej racjonalna opcja. Powodzenia!

  • Podpinnam się pod pytanie. I nie rozumiem tego dlaczego tu nie robią 3go usg? 🙁 Tzn ja ide i tak prywatnie.. ale podejście NHS mnie rozwala :/

 8. Czy przy zdrowej ciąży powinno wykonywać się więcej usg niż 3 razy, (po jednym usg w każdym trymestrze) ? Jestem w 22 tygodniu ciąży i do tej pory miałam tylko usg w 7 tyg potwierdzające ciążę, w 14 tyg. oraz w 20 tyg. i teraz Pani doktor powiedziała, że następne usg dopiero po 30 tyg. i to koniec usg. Czy to nie zbyt rzadko?
  Pozdrawiam

  • jest to zgodne z zaleceniami prowadzenia ciąży fizjologicznej.

  • A co ze sprawdzaniem przepływów? Pod koniec obu ciąż miałam wizyty co 2 tygodnie i za każdym razem sprawdzano mi przepływy w USG. Za każdym razem lekarz podkreślał że to bardzo ważne bo mówi nam czy dziecko jest dotlenione

 9. Robiłam USG na każdej wizycie kontrolnej. XXI wiek a ludzie taki ciemnogród urządzają, niech do dentysty nie chodzą, tylko obcęgami zęby wyrywają, bo kiedyś ludzie żyli nie tylko bez USG.. Poważnie z tą leworęcznością? Chyba aż sobie poczytam :-).

 10. Rewelacyjny artykuł!!! Znam kogoś kto miał dopiero 2 usg A jest w 23 tc ponieważ lekarz twierdzi, że jest to niebezpieczne dla dziecka i nie będzie jej robił na każdej wizycie usg 🙈 ja osobiście miałam na każdej wizycie i byłam spokojna, że wiem, że dziecko rozwija się prawidłowo itp. Ale znam też przypadki gdzie mama mają usg zrobione dowiedziała się o dodatkowym chromosomie u maluszka! Jak dla mnie jest ono bardzo ważne, podczas ciąży!!! świetny artykuł

 11. To dzięki USG wykryto wade serca u mojego synka i to dzięki USG zaregowano w dobrym momencie i wykonano mu zabieg na serduszku juz w łonie!
  Ps. Jest zdrowym leworęcznym chłopcem ♥️

 12. Krótko, prosto i dosadnie! 🙂

 13. Obecnie jestem w 37 tygodniu i mialam tylko 3 usg w ciagu calej ciazy… i juz nie bedzie wiecej. U nas ciaze prowadzi tylko polozna. Nawet ani razu nie mialam badanej szyjki. W ogole musialam pracowac do 32 tygodnia. ( przy sprzataniu)
  Tak jest w Szwecji.

 14. Ja miałam USG w ciąży co 2 tygodnie, pod koniec co tydzień. Wpływ na te częste badania miały moje liczne choroby, wysoka cukrzyca oraz cudowne podejście mojej lekarki. Dzięki temu mam zdrową córeczkę urodzoną poprzez CC w 38tc. Mimo tych wszystkich badań, dopiero po urodzeniu na usg jamy brzusznej dziecka wyszedł podwójny UKM.l, ale z tym da się żyć bez problemów 🙂 badajcie się kobietki, to ważne

 15. Byłam ostatnio na wizycie u Pani ginekolog, gdyż chciałam zrobić cytologie. Miałam robiona ja podczas ciąży w 2016 roku i później nie. Więc, nadszedł czas na powtórzenie badania. W tym roku w lipcu, zaszlam w ciążę druga, kiedy zrobiłam tets w terminie spodziewanej miesiączki, zobaczyłam dwie kreseczki na teście. Od razu umówiłam się na wizytę do Ginekologa. Był to początek 5 tygodnia. Po około tyg zaczęłam plamic, wystraszylam się, bo takich objawów nie miałam w pierwszej ciąży… Leżałam w szpitalu… Był to 5 tydzień i 5 dzień, serduszka nie było widać na usg. Robiono mi na drugi dzień usg i serduszko było… Przestałam plamic, wyszłam do domu. Po 3 dniach znowu plamienie, wizyta na usg… Lekarz mówi, że prawdopodobnie nie ma akcji serca ale kazał się nie denerwować, przyjść za tydzień. 9dczekalam,b6l yo już początek 8 tyg. I okazało się, że ciąża się nie rozwija, zatrzymała się na etapie 5 tyg i 5 dnia…
  Lekarze mówią, że tak się zdarza, że na tak wczesnym etapie zawodzi genetyka… Selekcja naturalna, a Ta Pani ginekolog mówi, że usg szkodzi na wczesnym etapie. Ja podczas 2 tyg miała tych usg że 4 czy 5

 16. W ciąży miałam 14 razy usg. Na każdej wizycie. Dzięki temu byłam spokojna, wiem jsk maluszek rósł, mam piękne zdjęcia, lekarz wychwycil skracanie szyjki i uniknęłam ryzyka porodu przedwczesnego. A mój segregator ciążowy jest wypełniona po brzegi fantastyczna pamiątka ❤

 17. Nikolka świetny tekst. Zaspokoiłas moja ciekawość na ten temat

 18. Zaczynam 12 tydzien ciąży, pracuje jako kosmetolog. Wiadome jest, że w swojej pracy zachodząc w ciążę dla bezpieczeństwa powinnam zaprzestać pracy z aparatura emitująca fale ultradźwiękowa i prace z pradem (m.in. peeling kawitacyjny, mezoterapia bezigłowa, darsonval). Zastanawia mnie w takim razie ten fakt szkodliwości – czy jedne ultradźwięki będą ok, a inne już nie?

 19. Super artykuł ☺ krótko i na temat ☺pozdrawiam 😉

 20. Mój lekarz na każdej prywatnej wizycie robił USG – pierwsze dwa celem potwierdzenia ciąży i podjęcia pracy serduszka. Byliśmy oczywiście dodatkowo na badaniu prenatalnym w poradni genetycznej i teraz czekamy na wizytę i pójdziemy na dodatkowe połówkowe też do poradni genetycznej. Jedyne co nam lekarz odradził to USG 4D. Mówił że to faktycznie może być trochę niebezpieczne zwłaszcza na początku ciąży.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*