Czy USG jest bezpieczne w ciąży?

Czy USG jest bezpieczne w ciąży?

Co kilka tygodni podlinkowywane są i krążą po Facebooku jak opętane linki do artykułów, które odkreślają jak bardzo USG jest niebezpieczne w ciąży – ogólnie jest to ogólnoświatowy spisek, aby zaszkodzić kobietom … takie mają przesłanie, w skrócie. Co jakiś czas dostaje prośby, aby się do tego odnieść… mówiąc w skrócie i dosadnie! USG jest nie dość, że bezpieczne, a konieczne (!!!) w ciąży.

Dodatkowo powiem Wam, że początkowo nie chciałam tego robić.
Bowiem wiem, że pisząc to tylko wzrośnie popularność takich artykułów i SZEMRANYCH stron, które zawierają krótko mówiąc stek BZDUR.

Oczywiście między tymi bzdurami co drugi akapit jest jakaś reklama, która anonimowemu autorowi nabija ilość wejść i status Google adwords – czy jak to tam się nazywa. Zresztą nieistotne, ale uczulam Was, abyście zastanowili się czemu niektóre artykuły w internecie służą.

Artykuły, które piszą o „szkodliwości usg w ciąży” są tak bardzo nieetyczne, że brakuje mi nawet słów, aby to komentować. Ale co ja o ETYCE będę mówić – skoro osoba to pisząca z pewnością nie jest lekarzem i kodeksowi etyki lekarskiej nie podlega…

Napisze Wam co jest szkodliwe w USG w ciąży – niewykonanie zalecanego USG, ponieważ wierzy się takim nieetycznym artykułom.

Niewykonanie USG we wcześniej ciąży u pacjentki z dolegliwościami może skutkować:

– nierozpoznaniem ciąży pozamacicznej, a co za tym idzie zagrażającymi życiu i zdrowiu pacjentki krwotokowi,
– nierozpoznaniem poronienia zatrzymanego, a co za tym idzie niewdrożenie dalszego postępowania, co może zagrażać poronieniu septycznemu czyli bezpośrednio zagraża życiu, zdrowiu i dalszej możliwości posiadania potomstwa przez matkę.

Niewykonanie USG pod koniec pierwszego trymestru u każdej pacjentki może skutkować:
– złym datowaniem ciąży, a co za tym idzie błędnym określeniu oczekiwanego terminu porodu, następnie przenoszeniu ciąży donoszonej i zgonowi wewnątrzmacicznemu,
– nierozpoznaniu śmiertelnych wad płodu, takich jak np. bezczaszkowie – zupełnie nierokującymi urodzeniu dziecka, które może przeżyć,
– nierozpoznaniu ryzyka urodzenia dziecka z wadami chromosomalnymi – niedanie rodzicom możliwości dalszej diagnostyki – niedostosowanie prowadzenia ciąży i porodu do choroby dzieciątka,
– Nierozpoznaniem kosmówkowości i owodniowości w ciążach mnogich, od której zależy prowadzenie ciąży i droga porodu.

Niewykonanie USG w ciąży z pełną oceną anatomii dziecka w połowie ciąży u każdej pacjentki może skutkować:

– nierozpoznaniem wad wrodzonych, takich jak przepuklina przeponowa, rozszczep kręgosłupa, wodogłowie, torbiele płuc, nerek i innych narządów, zastawka cewki moczowej, zespół taśm owodniowych, niektórych wad serca – powyższe wady są wadami, które MOŻNA leczyć już wewnątrzmacicznie. Niewykonanie USG połówkowego uniemożliwia leczenie i ratunek jeszcze nienarodzonego życia.
– nierozpoznaniem wad wrodzonych, takich jak przepuklina pępowinowa, wytrzewienie, wodogłowie, duże zmiany torbielowate nerek i inne wady zwiększające obwód brzucha, przepukliny i guzy okolicy krzyżowo guzicznej, które są wskazaniem do cięcia cesarskiego, a nie porodu drogami natury dla zdrowia matki i dziecka. Nierozpoznanie takich wad poprzez USG będzie skutkowało poważnymi powikłaniami w czasie porodu, zarówno ze strony matki (urazy kanału rodnego), jak i ze strony noworodka (urazy oraz niedotlenienie).

Niewykonanie USG przezpochwowego z oceną szyjki macicy u każdej pacjentki może skutkować:
– niewdrożeniem postępowania zapobiegającego porodowi przedwczesnemu (progesteron, pessar położniczy, szew szyjkowy) u pacjentek ze skróconą długością szyjki.

Niewykonanie USG w trzecim trymestrze z oceną rozwoju ciąży i wzrastania dziecka może skutkować:

– nierozpoznaniem gorszego wzrastania płodu, hipotrofii świadczącej o niewydolności łożyska, co bezpośrednio zagraża zgonowi wewnątrzmacicznemu dziecka,
– nierozpoznaniem łożyska przodującego – niedostosowanie drogi porodu do tej patologii, a co za tym idzie bezpośredniemu zagrożeniu dla zdrowia, a wręcz życia matki i dziecka.

Także jeżeli jeszcze raz przeczytacie, że USG w ciąży szkodzi to zastanówcie się czym szkodzi NIEwykonanie USG.

PS Wszystkie towarzystwa ginekologiczno-położnicze na całym świecie są zgodne, że usg niedość, że jest BEZPIECZNE to jest KONIECZNE w ciąży, aby chronić zdrowie i życie matki i jej dzieciątka.

PPS Nie będę linkować Wam setek artykułów naukowych na temat bezpieczeństwa USG w ciąży – podlinkuje tylko jedną wielką metaanalizę z 2009 roku na zlecenie WHO:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19291813

Z tej analizy wynika, że jedyne czym „może grozić” USG jest leworęczność u chłopców…
Nie wiem jak Wy, ale wole mieć zdrowego leworęcznego chłopca i spokój w ciąży niż niewykonując USG zagrażać życiu mojemu i mojego dziecka.

PPPS A jeżeli artykuł naukowy Wam nie wystarcza to dodam coś od siebie osobiście. To dzięki USG w 18 tygodniu ciąży dowiedziałam się, że mam chore łożysko i zostało wdrożone odpowiednie postępowanie, aby ciążę wysokiego ryzyka prowadzić. To dzięki USG w 31 tygodni, dowiedziałam się, że mój synek od 2 tygodni przestał rosnąć – tego samego dnia miałam wykonane pilne cięcie cesarskie. To dzięki USG jestem mamą małego Wojownika. To dzięki USG mam dwóch wspaniałych synów w domu. Tyle.

112 komentarzy

 1. Magdalena

  Czy w pierwszych tygodniach ciąży można wykonać rezonans magnetyczny? Staramy się z mężem o rodzeństwo dla Synka a mam od dawna umówiony mr kolana. Ponoć z kontrastem. I nie wiem teraz co robić.

 2. Miałam robione kiedyś usg – lekarz szukał drewnianego elementu w ciele- “podkręcił ” sprzet bo nie mógł znaleźć i czułam jak w miejscu głowicy przepływa przeze mnie jakby …prąd. Co to było???

 3. Pani Nicole proszę odnieść się tego co powiedział mi lekarz. Na pierwszej wizycie u mojego ginekologa, która miała potwierdzić ciążę powiedział mi, że nie posłucham bicia serduszka płodu bo teraz komórki intensywnie się dzielą i mogłoby to zaszkodzić. Zresztą na kolejnych paru wizytach to powtarzał, później było już normalnie. Jest to lekarz pracujący w dużym szpitalu wojewódzkim.

 4. My mamy normalnego ginekologa i nauczył męża osłuchiwac uchem tętno porodu. Każde usg czy mammografia, tomograf i rezonans to jednorazowo 30 zdjęć róg! Również podczas badań pochwy dochodzi do groźnych zakażeń pochwy brodawczakiem ludzkim itp… , Dlatego zawsze podczas każdego badania pochwy jest partner i pilnuje sterylnosci a mamy Prawo do obecności osoby bliskiej podczas badań i zabiegów bo decyduje pacjent nie zboczony ginekologa bo tylko taki wyprasza osobę bliską z badań. ..” Ginekolog z Zabrza oskarżony o gwałt przez 13 pacjentek! Nowe fakty
  16 sierpnia policja z Zabrza (woj. śląskie) aresztowała 50-letniego ginekologa pod zarzutem zgwałcenia pięciu pacjentek, które przyjmował w swoim gabinecie w latach 2016-18. W tej chwili wiadomo już, że podejrzany Monzer M. najprawdopodobniej skrzywdził co najmniej 13 kobiet! Kolejne ofiary lubieżnika wciąż jednak zgłaszają się na komisariat policji w Zabrzu. Niewykluczone, że poszkodowanych może być nawet kilkadziesiąt kobiet.” A takich jest bardzo WIELE!

 5. Jak w ciąży przegapiłam jedno USG przez zmianę przychodni to się popłakałam, bo czułam, że nie zrobiłam czegoś szalenie ważnego i bałam się, że przez to być może czegoś nie sprawdzono… Na szczęście syn zdrowy, ale nigdy nie popełnię tego samego błędu.

 6. Aktualnie jestem bliżej początku ciąży niż końca (11 tydzień) i już miałam robione trzy usg. Miałam podejrzenie ciąży pozamacicznej, jednak na szczęście okazało się jak na razie że wszystko ok. Za kilka dni idę na “oficjalne” pierwsze usg, ale ile bym się zdążyła stresu najeść gdyby nie te wcześniejsze usg…
  Dowiedziałam się jednak od koleżanki, która rodziła w Szwecji, że tam obowiązkowe jest tylko jedno usg i bardzo się zdziwiłam, bo ona od położnej też słyszała że usg jest szkodliwe. Ciekawe skąd tak duże różnice w sposobie prowadzenia ciąży?

 7. Ciężarówka

  Witam. 16Tyg +2dni ciazy za mna a mialam juz 8usg… jutro kolejne, ale to akurat bo myslalam nad zmiana lekarza a jednak zostane przy swoim i stad dzien po dniu. Ciaza przebiega prawidlowo, ale martwia mnie te usg, ze tyle razy juz 🙁 tak to mam usg co 2,5-3tyg jednak zdarzyl mi sie pobyty w szpitalu i tam tez zrobili usg dzien po dniu i stad tyle razy juz usg. Czy taka ilosc naprawde tez jest bezpieczna?? Mecze sie z myslami, chociaz lekarz uspokaja, ze na pewno nic zlego usg dzidzi zrobic nie moze, niezaleznie od ilosci. Prosze o odpowiedz

 8. Niestety nawet w dzisiejszych czasach na studiach medycznych zarówno ginekolodzy jak i radiolodzy mówią o tym, że zbyt często wykonywane USG jest szkodliwe dla płodu.

 9. Szkoda, że w Irlandii tego nie wiedzą, jedno jedyne usg jakie jest tutaj wykonywane to usg polowiczne.

 10. Magdalena M.

  A co z rezonansem magnetycznym? Staramy się z mężem o rodzeństwo dla Synka a mam od dawna umówiony mr kolana. Ponoć z kontrastem. I nie wiem co robić jeśli faktycznie się udało ale to sam początek (3-4tc). Bardzo byłabym wdzięczna za oświecenie 😉

 11. Mamaginekolog to mądra młoda lekarka, która mówi wprost oczywiste rzeczy za co dziękuje. Ludziom tego brakuje. Ja jestem w 15 tc mam dwóch lekarzy i łącznie miałam już 7 badań usg. Bardzo się cieszę, wiem że moje dziecko jest zdrowe. Sama miałam dużo obaw, bo wizyty u jednego i drugiego lekarza były naprzemienne (stad tyle badań). Mama, babcia, ciotki odradzały, ale ufam lekarzom (każdy potwierdzi, że usg jest bezpieczne) i wierzę w postęp badań naukowych i współczesna medycynę. Pewnie ktoś napisze, że ja przesadzam, ale mam swoje powody. I wiele kobiet się nie przyznaje a również korzysta z opieki 2 specjalistów. Pozdrawim

 12. Po 1 poronieniu w 8tc, kiedy zaszłam w drugą ciążę mój ginekolog zaproponował mi częstsze wykonywanie USG. Najpierw co tydzień aż do końca I trymestru, potem co dwa tyg. Dzięki temu łatwiej mi było przetrwać tę ciążę psychicznie, bo po pierwszym poronieniu każdy dzień drugiej ciąży był pełen niepewności. Bardzo jestem za ten gest wdzięczna. I oczywiście na NFZ wszystkie wizyty.

 13. Dokładniej w jakich tygodniach wykonuje się USG 3 trymestru? Dodam że z badań polowkowych i prenatalnych nie mam żadnych opisów byłam u lekarza zwykłego tyle co usg wykonał dokładniej i dłużej bo mój do którego chodzę nie robi usg które miało by tak długo trwać..

 14. Też miałam robione usg i urodziłam dwie zdrowe córki. One też urodziły zdrowe dzieci.

 15. A ja tak może z innej strony.. czy na usg widać jak układa się pępowina? Widać jak rozwija się dziecko, czy jest chore czy zdrowe.. a jak to jest z tą pępowina? Dlaczego dopiero przy porodzie/cc widać czy dziecko było owinięte, miało szelki z pępowiny?

 16. Mama bliźniąt

  U mnie na trzecim usg stwierdzono zespół taśm owodniowych ;( teraz usg będę miała wykonywane częściej z czego bardzo się cieszę. Tylko częste usg jest w stanie mnie uspokoić i zapewnić, że jednemu z moich skarbów nic nie zagraża.

 17. Ciężarówka

  Witam. 16Tyg +2dni ciazy za mna a mialam juz 8usg… jutro kolejne, ale to akurat bo myslalam nad zmiana lekarza a jednak zostane przy swoim i stad dzien po dniu. Ciaza przebiega prawidlowo, ale martwia mnie te usg, ze tyle razy juz 😞 tak to mam usg co 2,5-3tyg jednak zdarzyl mi sie pobyty w szpitalu i tam tez zrobili usg dzien po dniu i stad tyle razy juz usg. Czy taka ilosc naprawde tez jest bezpieczna?? Mecze sie z myslami, chociaz lekarz uspokaja, ze na pewno nic zlego usg dzidzi zrobic nie moze, niezaleznie od ilosci. Prosze o odpowiedz

 18. Ja mam wykonywane usg na każdej wizycie w prywatnym gabinecie. Ale koleżanki, które chodziły do lekarza na NFZ dostawały informacje, że usg wykonuje się tylko 3 razy w czasie ciąży. Jednej koleżance lekarz też powiedział, że usg jest szkodliwe.

 19. Na ogół nie udzielam się na forach, jednak tu nie mogę sie powstrzymac by opowiedzieć to co usłyszałam od pewnego lekarza..
  Będąc w ciąży miałam problemy z trachykardia i w ciągu jednego tygodnia 5 razy robiono mi USG ( za każdym razem sprawdzano stan dziecka zamiast mojego serca, mimo tego że mówiłam że dzień wcześniej nic nie wykryto.. No ale nie mnie oceniać co było konieczne.) Byłam tym lekko zaniepokojona, bo też docierały do mnie informacje, że USG szkodzi. Tak więc zapytałam młodego Pana Ginekologa: “Czy USG naprawdę może zaszkodzić?”. A Pan doktor zadał mi pytanie: ” A Pani prowadzi ciąze prywatnie czy na NFZ?” Ja odpowiedziałam, że prywatnie. On na to: ” To mogę Pani powiedzieć… A co mamy mówić swoim pacjentom z NFZ jeśli mamy refundacje USG tylko 3 razy? ”
  Tak więc, wydaje mi się, że to jest po prostu “bajka” opowiadana bardziej roszczeniowym pacjentkom, bo takie też niestety się zdarzająi nie ma na nie innego sposobu 😋

 20. Witam. 16Tyg +2dni ciazy za mna a mialam juz 8usg… jutro kolejne, ale to akurat bo myslalam nad zmiana lekarza a jednak zostane przy swoim i stad dzien po dniu. Ciaza przebiega prawidlowo, ale martwia mnie te usg, ze tyle razy juz 😞 tak to mam usg co 2,5-3tyg jednak zdarzyl mi sie pobyty w szpitalu i tam tez zrobili usg dzien po dniu i stad tyle razy juz usg. Czy taka ilosc naprawde tez jest bezpieczna?? Mecze sie z myslami, chociaz lekarz uspokaja, ze na pewno nic zlego usg dzidzi zrobic nie moze, niezaleznie od ilosci. Prosze o odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*