Czy USG jest bezpieczne w ciąży?

Czy USG jest bezpieczne w ciąży?

Co kilka tygodni podlinkowywane są i krążą po Facebooku jak opętane linki do artykułów, które odkreślają jak bardzo USG jest niebezpieczne w ciąży – ogólnie jest to ogólnoświatowy spisek, aby zaszkodzić kobietom … takie mają przesłanie, w skrócie. Co jakiś czas dostaje prośby, aby się do tego odnieść… mówiąc w skrócie i dosadnie! USG jest nie dość, że bezpieczne, a konieczne (!!!) w ciąży.

Dodatkowo powiem Wam, że początkowo nie chciałam tego robić.
Bowiem wiem, że pisząc to tylko wzrośnie popularność takich artykułów i SZEMRANYCH stron, które zawierają krótko mówiąc stek BZDUR.

Oczywiście między tymi bzdurami co drugi akapit jest jakaś reklama, która anonimowemu autorowi nabija ilość wejść i status Google adwords – czy jak to tam się nazywa. Zresztą nieistotne, ale uczulam Was, abyście zastanowili się czemu niektóre artykuły w internecie służą.

Artykuły, które piszą o „szkodliwości usg w ciąży” są tak bardzo nieetyczne, że brakuje mi nawet słów, aby to komentować. Ale co ja o ETYCE będę mówić – skoro osoba to pisząca z pewnością nie jest lekarzem i kodeksowi etyki lekarskiej nie podlega…

Napisze Wam co jest szkodliwe w USG w ciąży – niewykonanie zalecanego USG, ponieważ wierzy się takim nieetycznym artykułom.

Niewykonanie USG we wcześniej ciąży u pacjentki z dolegliwościami może skutkować:

– nierozpoznaniem ciąży pozamacicznej, a co za tym idzie zagrażającymi życiu i zdrowiu pacjentki krwotokowi,
– nierozpoznaniem poronienia zatrzymanego, a co za tym idzie niewdrożenie dalszego postępowania, co może zagrażać poronieniu septycznemu czyli bezpośrednio zagraża życiu, zdrowiu i dalszej możliwości posiadania potomstwa przez matkę.

Niewykonanie USG pod koniec pierwszego trymestru u każdej pacjentki może skutkować:
– złym datowaniem ciąży, a co za tym idzie błędnym określeniu oczekiwanego terminu porodu, następnie przenoszeniu ciąży donoszonej i zgonowi wewnątrzmacicznemu,
– nierozpoznaniu śmiertelnych wad płodu, takich jak np. bezczaszkowie – zupełnie nierokującymi urodzeniu dziecka, które może przeżyć,
– nierozpoznaniu ryzyka urodzenia dziecka z wadami chromosomalnymi – niedanie rodzicom możliwości dalszej diagnostyki – niedostosowanie prowadzenia ciąży i porodu do choroby dzieciątka,
– Nierozpoznaniem kosmówkowości i owodniowości w ciążach mnogich, od której zależy prowadzenie ciąży i droga porodu.

Niewykonanie USG w ciąży z pełną oceną anatomii dziecka w połowie ciąży u każdej pacjentki może skutkować:

– nierozpoznaniem wad wrodzonych, takich jak przepuklina przeponowa, rozszczep kręgosłupa, wodogłowie, torbiele płuc, nerek i innych narządów, zastawka cewki moczowej, zespół taśm owodniowych, niektórych wad serca – powyższe wady są wadami, które MOŻNA leczyć już wewnątrzmacicznie. Niewykonanie USG połówkowego uniemożliwia leczenie i ratunek jeszcze nienarodzonego życia.
– nierozpoznaniem wad wrodzonych, takich jak przepuklina pępowinowa, wytrzewienie, wodogłowie, duże zmiany torbielowate nerek i inne wady zwiększające obwód brzucha, przepukliny i guzy okolicy krzyżowo guzicznej, które są wskazaniem do cięcia cesarskiego, a nie porodu drogami natury dla zdrowia matki i dziecka. Nierozpoznanie takich wad poprzez USG będzie skutkowało poważnymi powikłaniami w czasie porodu, zarówno ze strony matki (urazy kanału rodnego), jak i ze strony noworodka (urazy oraz niedotlenienie).

Niewykonanie USG przezpochwowego z oceną szyjki macicy u każdej pacjentki może skutkować:
– niewdrożeniem postępowania zapobiegającego porodowi przedwczesnemu (progesteron, pessar położniczy, szew szyjkowy) u pacjentek ze skróconą długością szyjki.

Niewykonanie USG w trzecim trymestrze z oceną rozwoju ciąży i wzrastania dziecka może skutkować:

– nierozpoznaniem gorszego wzrastania płodu, hipotrofii świadczącej o niewydolności łożyska, co bezpośrednio zagraża zgonowi wewnątrzmacicznemu dziecka,
– nierozpoznaniem łożyska przodującego – niedostosowanie drogi porodu do tej patologii, a co za tym idzie bezpośredniemu zagrożeniu dla zdrowia, a wręcz życia matki i dziecka.

Także jeżeli jeszcze raz przeczytacie, że USG w ciąży szkodzi to zastanówcie się czym szkodzi NIEwykonanie USG.

PS Wszystkie towarzystwa ginekologiczno-położnicze na całym świecie są zgodne, że usg niedość, że jest BEZPIECZNE to jest KONIECZNE w ciąży, aby chronić zdrowie i życie matki i jej dzieciątka.

PPS Nie będę linkować Wam setek artykułów naukowych na temat bezpieczeństwa USG w ciąży – podlinkuje tylko jedną wielką metaanalizę z 2009 roku na zlecenie WHO:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19291813

Z tej analizy wynika, że jedyne czym „może grozić” USG jest leworęczność u chłopców…
Nie wiem jak Wy, ale wole mieć zdrowego leworęcznego chłopca i spokój w ciąży niż niewykonując USG zagrażać życiu mojemu i mojego dziecka.

PPPS A jeżeli artykuł naukowy Wam nie wystarcza to dodam coś od siebie osobiście. To dzięki USG w 18 tygodniu ciąży dowiedziałam się, że mam chore łożysko i zostało wdrożone odpowiednie postępowanie, aby ciążę wysokiego ryzyka prowadzić. To dzięki USG w 31 tygodni, dowiedziałam się, że mój synek od 2 tygodni przestał rosnąć – tego samego dnia miałam wykonane pilne cięcie cesarskie. To dzięki USG jestem mamą małego Wojownika. To dzięki USG mam dwóch wspaniałych synów w domu. Tyle.

113 komentarzy

 1. Moja pierwsza ciąża nie została rozpoznana jako pozamaciczna bo Pan doktor nie uznał za stosowne mnie zbadać mimo zgłaszanych przeze mnie plamień. Spojrzał na wynik BetaHCG i na tej podstawie wydał mi kartę ciąży,którą uznał że prawidłową, a która już wtedy jak się dowiedziałam później wyraźnie zagrażała mojemu życiu i nie miała szans zostać utrzymana. Dzięki własnej intuicji zgłosiłam się do innego lekarza i jeszcze tego samego dnia wylądowałam na oddziale szpitalnym szykowana do operacji. Obecnie jestem w 8 tygodniu ciąży, która rozwija się jak na razie prawidłowo i wiem napewno, że tym razem lepiej jedno USG więcej niż jedno za mało.

 2. annapercy

  Jak dobrze, że miałam obie ciąże prowadzone przez lekarza specjaliste od usg prenatalnego, nie wyobrażam sobie nie widzieć przez ponad miesiąc swojego dziecka w monitorze usg, NIE WYOBRAŻAM SOBIE.

 3. Dzień dobry, w związku z krwawieniem miałam w 5 tygodniu ciąży wykonane USG przezpochwowe, w tym przez chwilę dopplerowskie, celem poszukiwania źródła krwawienia. Czy tak silne USG może w jakikolwiek sposób przyczynić się do powstania wad u zarodka, np. translokacji chromosomalnych? Nie wiedziałam, że na tak wczesnym etapie ciąży nie powinno się wykonywać USG dopplerowskiego. Proszę o pomoc…

 4. Witam, mam do Pani takie pytanie, bardzo zależy mi na odpowiedzi – czy w I trymestrze (7/8 tydz) usg może być wykonane 2 razy podczas jednego tygodnia (właściwie z 1 dniowym odstępem)? będę bardzo wdzięczna za odpowiedź? pozdrawiam:)

 5. Natalia

  Ha! Ostatnio w szkole rodzenia położna powiedziała, że mamy unikać USG i nie dać sobie wmówić, że nie szkodzi. Jej zdaniem fale usg działają na mózg dziecka jak te, którymi rozbija się kamienie nerkowe. Wszyscy uczestnicy spotkania podawali dziesiątki argumentów za USG, ale położna uparcie trzymała się swojego zdania. Tym sposobem jak dla mnie straciła swoją wiarygodność i czuję, że nie zaufam jej w pełni.

 6. To samo usłyszałam na kursie przygotowującym tylko, że w Niemczech. Ze oprócz tego to bardzo duży stres dla dziecka. Kolejne co mnie zszokowalo, to to żeby nie dać sobie robić KTG bo to zbędne badanie które powoduje, że dziecko się boi a ten szum jest dla niego nie do zniesienia. I następna straszna rzecz, to żeby nie pozwalać sobie zakładać venflonu bo jest niewygodny a gdyby było zagrożenie życia to zawsze ktoś zdąży założyć. Sama jestem pielęgniarka i jak usłyszałam te bzdury od pani położnej to się zastanowilam jak to jest możliwe, że ktoś taki ma poszerzać wiedzę innych…

 7. Wszystko ok, ale skoro usg może powodować leworęczność to jednak ma wpływ na płód. I to niemały. Sama miałam bardzo często robione usg w ciąży i na szczęście póki co wszystko jest ok.
  Kiedyś też mówili że margaryna jest zdrowa…
  Takie czasy, że niewiadomo kogo słuchać 😥

 8. Czy to prawda,że przy łożysku przodującym nie powinno się wykonywać czesto usg?Tylko np raz w miesiacu ? Dziękuję

 9. Wykonanie usg połówkowego lekarz zakończył stwierdzeniem, że wszystko jest dobrze. Jednak wyszłam z pewnym niepokojem. Maluszek miał otwarte jedno oczko. Wcześniej zasłaniał buźkę rączkami. Lekarz tego nie skomentował, skończył szybko badanie.
  Czy oczka nie powinny być zamknięte? Na zdjęciach z usg publikowanych w internecie tak właśnie jest.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*