U większości osób zdrowych grypa jest zazwyczaj chorobą samoograniczającą się, przebiegającą w sposób niepowikłany. W takich przypadkach wystarczające jest leczenie objawowe. Do najważniejszych jego elementów należą:
- prawidłowe nawodnienie – obfite pojenie ma kluczowe znaczenie w przebiegu gorączki, a jednocześnie nawilża drogi oddechowe i ułatwia oddychanie oraz odkrztuszanie wydzieliny (szczególnie istotne u dzieci);
- podawanie leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych (ibuprofen, paracetamol), co zmniejsza częstość występowania dreszczy, bólów mięśniowych i tachykardii towarzyszących grypie;
- wypoczynek i pozostanie w domu do 24 godzin od ustąpienia gorączki. Ma to szczególne znaczenie w minimalizacji powikłań grypy oraz przenoszenia i rozprzestrzeniania się wirusa;
- leki przeciwkaszlowe – w nasilonym, męczącym, suchym kaszlu;
- leki zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa – leki obkurczające.
Leczenie przeciwwirusowe
Grypa jest jedną z niewielu chorób wirusowych, na które jest dostępne celowane leczenie przeciwwirusowe. W leczeniu przyczynowym/przeciwwirusowym grypy stosujemy preparaty inhibitorów neuraminidazy:
- oseltamiwir – lek doustny,
- zanamiwir – lek do inhalacji (niedostępny w Polsce, możliwy do sprowadzenia w ramach importu docelowego w okresie epidemii grypy).
Oseltamiwir jest lekiem o skuteczności potwierdzonej w wielu badaniach. Jego zastosowanie zmniejsza nasilenie i czas trwania a także zmniejsza ryzyko powikłań, hospitalizacji i zgonu. Jest to też bezpieczny lek, z niewielką liczbą działań niepożądanych – głównie z przewodu pokarmowego (nudności i wymioty). Większość zgłoszonych przypadków obejmowała pojedyncze epizody dolegliwości, występujące w pierwszym lub drugim dniu leczenia, które ustępowały samoistnie w ciągu 1–2 dni.
Wskazania do jego zastosowania:
Podać lek dziecku (tak szybko jak to możliwe):
- hospitalizowanemu z prawdopodobną grypą
- hospitalizowanemu z powodu ciężkiej, powikłanej lub postępującej choroby związanej z grypą bez względu na czas trwania objawów
- z przypuszczalną grypą (o dowolnym nasileniu objawów) i wysokim ryzykiem powikłań
Rozważyć podanie leku:
- każdemu zdrowemu dziecku z przypuszczalną grypą;
- dziecku z podejrzeniem grypy, które przebywa z dziećmi w wieku <6. m.ż. lub osobą z chorobą predysponującą do powikłań.
Ale tak naprawdę każdy pacjent z objawami potwierdzonej grypy (zwłaszcza z nasilonymi objawami) może być leczony przeciwwirusowo, co nie tylko wpłynie na przebieg choroby u niego, ale również w znacznym stopniu zmniejszy rozprzestrzenianie się wirusa w populacji, zwłaszcza w okresie epidemicznym.
Co ważne – oseltamiwir należy podać w ciągu 48 godzin od początku objawów, a najlepiej tak szybko jak to możliwe, bez konieczności otrzymania wyniku potwierdzającego zakażenie wirusem grypy. W wyjątkowych sytuacjach (ciężki przebieg potwierdzonej grypy, późne zgłoszenie się pacjenta do lekarza, pacjent z grupy ryzyka powikłań) można go zastosować później z tą świadomością, że efekt terapeutyczny może być słabszy.
Podawanie leków
W standardowej terapii lek podaje się dwa razy na dobę, w równych 12-godzinnych odstępach, przez pięć dni – leczenia nie wolno przerywać nawet w przypadku ustąpienia objawów grypy.
U dzieci dawka uzależniona jest od wieku i masy ciała a lek powinien być podawany w formie syropu.
W Polsce co prawda lek w postaci syropu jest niedostępny, ale istnieje możliwość przygotowania zawiesiny z kapsułek w aptece lub samodzielnie w domu przez rodzica – w ulotce znajduje się instrukcja. Dla niemowląt w wieku poniżej 1. roku zaleca się, aby produkt był przygotowany w aptece, a nie w domu.
Hospitalizacja
Niestety czasem dzieci chore na grypę mogą wymagać przyjęcia do szpitala. Wskazaniami do hospitalizacji są:
- znaczne odwodnienie,
- ciężki lub szybko nasilający się przebieg choroby,
- zapalenie płuc u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka powikłań,
- niewydolność oddechowa i niedotlenienie,
- zaburzenia krążeniowo-oddechowe,
- zaburzenia świadomości wysoka gorączka (>39,5°C),
- obniżenie temperatury ciała,
- noworodek,
- niemowlę w pierwszych 3–6 miesiącach życia.
Profilaktyka
Szczepienia są najskuteczniejszą formą zapobiegania grypie oraz ochrony przed ciężkim przebiegiem i powikłaniami choroby.
Są one zalecane w zasadzie u wszystkich powyżej 6. miesiąca życia – szczególnie u dzieci, osób starszych, kobiet ciężarnych i osób z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko powikłań.
Warto pamiętać, że wśród dzieci, ze względu na przebywanie w przedszkolach i żłobkach oraz gorzej wykształcone nawyki higieniczne – zachorowalność często jest większa niż wśród dorosłych. Co za tym idzie – notuje się więcej powikłań związanych z zakażeniem grypą. Maluchy poniżej 2. roku życia są narażone na zwiększone ryzyko hospitalizacji i powikłań.
Szczepienia przeciwko grypie, ze względu na wspomnianą wcześniej zmienność wirusa należy powtarzać co roku. A w przypadku pierwszorazowego szczepienia u dzieci <9. r.ż. należy podać 2 dawki w odstępie min. 4 tygodni. W populacji dziecięcej dostępne są 2 preparaty – donosowa szczepionka żywa zarejestrowana powyżej 2. r.ż. oraz domięśniowa szczepionka „zabita” zarejestrowana powyżej 6. m.ż. Skuteczność szczepień zależy od dopasowania składu szczepionki do szczepów krążących w populacji w danym sezonie grypowym.
Więcej o szczepieniach przeciwko grypie przeczytasz w artykule pt. „Grypa – objawy, leczenie i wszystko o szczepieniu przeciwko grypie” .
Profilaktyka poekspozycyjna
Innym rodzajem zapobiegania zachorowaniu na grypę jest profilaktyka poekspozycyjnej, którą można wdrożyć po kontakcie z chorym na grypę. W tym celu podaje się oseltamiwir – ten sam lek, który stosuje się w leczeniu grypy, jednak inaczej dawkowany. Taka ochrona przed grypą trwa jedynie tak długo, jak długo podaje się lek.
Komu zaproponować takie rozwiązanie?
Chemioprofilaktykę poekspzycyjną zaleca się dzieciom nieszczepionym (po kontakcie z chorym z klinicznie rozpoznaną grypą):
- z wysokim ryzykiem powikłań w przebiegu grypy,
- z bliskim kontaktem z osobami chorymi (mieszkają w tym samym mieszkaniu),
- osobom opiekującym się dziećmi poniżej 6. m.ż., ponieważ te dzieci nie mogą być szczepione.
Chciałabym bardzo stanowczo podkreślić, że chemioprofilaktyka lekiem przeciwwirusowym nie zastępuje szczepienia, które jak już wspomniałam jest najskuteczniejszą formą zapobiegania grypie.
To by było na tyle. Mam nadzieję, że nie będziecie musieli sprawdzać prawdziwości tego artykułu na własnej skórze. Przyznam, że ja na grypę chorowałam raz w życiu. I nie życzę tego najgorszemu wrogowi.
Chcesz wiedzieć więcej na temat grypy:
- Grypa – objawy, rodzaje, powikłania, rozpoznanie
- Czy to „tylko” grypa?
- Szczepionka przeciwko grypie – kiedy się zaszczepić?
Źródło:
Artykuł powstał w oparciu o rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej – Rekomendacje postępowania w grypie u dzieci dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – KOMPAS GRYPA.