Borelioza z Lyme

borelioza z lyme definicja

Przyczyny

Borelioza wywołana jest przez zakażenie bakterią krętkiem z rodzaju Borrelia. Choroba przenoszona jest przez zainfekowane kleszcze.

Objawy

Zależą od stadium choroby. Zwykle pierwszym objawem jest rumień wędrujący. W miejscu ukłucia przez kleszcza po około 3-30 dniach pojawia się czerwona plamka lub grudka, która w ciągu kolejnych dni powiększa się tworząc czerwoną obwódkę z przejaśnieniem w środku.

W tym czasie mogą pojawić się również objawy grypopodobne. Do późniejszych postaci choroby należą: zapalenie stawów, neuroborelioza, przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn.

Diagnostyka

Chorobę diagnozuję się głównie na podstawie charakterystycznego objawu. W przypadkach wątpliwych można dodatkowo wykonać oznaczenia przeciwciał IgM przeciwko bakteriom z krwi oraz test potwierdzający metodą Western Blot.  

Leczenie

Stosuje się 14-30 dniową antybiotykoterapię, antybiotykiem skutecznym wobec krętków z rodzaju Borrelia.

Rokowanie

Dość dobre. Po leczeniu antybiotykiem w większości przypadków nie obserwuje się nawrotu lub progresji choroby. U osób nieleczonych we wczesnym stadium mogą wystąpić późne objawy ze strony układu nerwowego, stawów, skóry.

Przeczytaj więcej o: