Dna moczanowa

dna moczanowa definicja

Przyczyny

Zapalenie stawów spowodowane odkładaniem się kryształów kwasu moczowego. Hiperurykemia, czyli wysokie stężenie kwasu moczowego spowodowane jest przyjmowaniem pokarmów zawierających dużo puryn np. podroby, spożywania dużych ilości fruktozy, spożywaniem nadmiernych ilości alkoholu, zmniejszonego wydalania kwasu przez nerki lub zwiększonego wytwarzania w przypadku nowotworów.

Objawy

Napad dny moczanowej zaczyna się nagłym bardzo silnym bólem stawu, z obrzękiem i zaczerwienieniem skóry.

Diagnostyka

Chorobę można rozpoznać na podstawienie charakterystycznych objawów. Dodatkowo oznacza się stężenie kwasu moczowego we krwi, w niektórych przypadkach ocenia się płyn stawowy.

Leczenie

W ostrym napadzie stosuje się leki: kolchicynę i niesteroidowe leki przeciwzapalne, czasem sterydy doustne. W profilaktyce przewlekłej ważne jest zmniejszenie masy ciała u osób z nadwaga, ograniczenie spożycia alkoholu, i spożywania puryn i fruktozy. By zapobiec kolejnym napadom stosuje się leki obniżające stężenie kwasu moczowego.

Rokowanie

Dość dobre. Przy stosowaniu zaleceń dietetycznych i leków obniżających stężenie kwasu moczowego można przez długi czas zapobiegać nawrotom choroby.

Przeczytaj więcej o: