Trzydniówka (rumień nagły, gorączka trzydniowa)

Trzydniowka encyklopedia

Trzydniówka to zwyczajowa nazwa jednej z najczęstszych chorób wieku dziecięcego – rumienia nagłego. Choroba wywoływana jest przez wirusy HHV6, HHV7 (rzadziej inne). Występuje zazwyczaj u dzieci od 6. m.ż. do 2 r.ż.

Przyczyny

Trzydniówka przenosi się przez bliski kontakt oraz drogą kropelkową. Okres wylęgania to około 5-15 dni. Dziecko jest zakaźne do czasu wystąpienia wysypki.

Objawy

Rumień nagły objawia się wysoką gorączką trwającą 2-5 dni, zazwyczaj bez innych objawów. Czasem w badaniu przedmiotowym można zaobserwować powiększone węzły chłonne potyliczne i grudki na łukach podniebiennych (tzw. grudki Nagayamy), rzadziej kaszel czy biegunka.

Po obniżeniu temperatury w wyniku podania leków przeciwgorączkowych zwykle dziecko jest w dobrej formie.

Po ustąpieniu gorączki na skórze pojawia się drobnoplamisto-grudkowa wysypka – najpierw na klatce piersiowej i brzuchu, następnie na kończynach i twarzy, która może utrzymywać się do kilku dni.

Diagnostyka

Lekarz rozpoznaje rumień nagły na podstawie obrazu klinicznego.

Leczenie

Objawowe (leki przeciwgorączkowe, nawadnianie).

Rokowanie

Dobre, w zdecydowanej większości przypadków choroba ustępuje bez powikłań. W jej przebiegu może dojść do wystąpienia drgawek gorączkowych. Do bardzo rzadkich powikłań należy zajęcie ośrodkowego układu nerwowego.