Gadżety dla kobiet w ciąży

Gadżety dla kobiet w ciąży

Od dłuższego czasu zbieram się z tym, aby napisać wam post o kilku „rzeczach” dla kobiet w ciąży – bez których UWAGA… urodzicie zdrowe dziecko. Są to rzeczy, bez których zdecydowanie możecie żyć.
Co wcale nie znaczy, że uważam wszystkie za bezsensowne.

To jest mniej więcej jak z różnymi urządzeniami w kuchni.
Wiadomo, że bez frytkownicy da się zrobić frytki, wystarczy mieć zwykły rondelek. Wiadomo także, że do zrobienia idealnej zupy krem nie jest wam potrzebny Thermomix.
Znajdziecie masę kobiet, które bez frytkownicy, Thermomixa czy innego kuchennego urządzenia (o którym ja być może nawet nie mam pojęcia) nie wyobrażają sobie „życia”.

Podobnie będzie z „gadżetami” o których Wam dziś powiem. Nie namawiam Was do kupienia żadnego z nich, ale … czy odradzam? Raczej też nie.
Napiszę Wam po prostu moje subiektywne zdanie jako kobiety i lekarza. Czy uważam je za trafny czy zbędny wydatek.

1. Domowy detektor tętna, czyli to co my lekarze nazywamy „Udetką” – nazwa pochodzi od UDT – ultrasonograficzny detektor tętna i jest to urządzenie, bez którego do niedawna nie mógłby funkcjonować żaden gabinet ginekologiczno-położniczy na świecie. Dziś Udetkę używam niezwykle rzadko, bo mam USG w gabinecie. Więc zamiast „na ślepo” szukać tętna – wolę sobie te kilka sekund podejrzeć tętno płodu za pomocą USG. Ja tak robię, pewnie wiele lekarzy również – ale jak nie mam USG w gabinecie, to oczywiście biorę w rękę, to jakby nie było, niezwykle poręczne urządzenie wielkości mniej więcej telefonu komórkowego i słucham tętna „po staremu”.
Detektory tętna są niezbędne w przychodniach i szpitalach – to bez dwóch zdań.
A czy są Wam potrzebne w domu?
Moim i wielu moich kolegów zdaniem nie. Tętno płodu u przeciętnej kobiety w ciąży można wysłuchać za pomocą Udetki – około 16-18 tygodnia ciąży. Wcześniej można je „złapać”, ale jeżeli się nie uda to się tym nie przyjmujemy.
Prawda jest taka, że około 20-21 tygodnia ciąży kobiety przestają słuchać tętna płodu w domu… bo czują ruchy! Więc urządzenie to jest używane przez pacjentki właśnie najczęściej między 16-21 tygodniem. Jest to okres ciąży gdy płód jest jeszcze na tyle niedojrzały, że nie ma szans go uratować – także nawet potencjalne wysłuchanie zaburzeń tętna płodu nie zmienia nic w postępowaniu. Może jedynie kobietę wprowadzić w ogromny stres.
Poza tym znalezienie tętna płodu niejednokrotnie jest bardzo trudne – nawet dla lekarza – a co się dzieje jak kobieta nie wysłucha tętna w domu? PANIKA.
Takich panikujących pacjentek po nie wysłuchaniu tętna Udetką w domu pamiętam z Izby Przyjęć bardzo wiele.
Natomiast słuchanie tętna w późnym trzecim trymestrze jest dużo bardziej skomplikowaną sprawą i tak naprawdę najistotniejsza jest dla nas zmienność tętna- potrzebny jest zapis tej zmienności, aby móc to rzeczywiście ocenić. Jednostajne tętno 140/min przez kilkanaście minut wcale nie jest dobre. A mało który „przeciętny człowiek” o tym wie.

Więc moje podsumowanie – nie widzę korzyści medycznych z posiadania Udetki w domu, ale czy szkodzi. Nie szkodzi. Wasz wybór.

2. Domowe KTG
Od kilku lat na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują aparaty KTG do zakupu lub wynajmu na czas ciąży do domu.
Temat jest niezwykle trudny i postaram się Wam to rozjaśnić najjaśniej jak potrafię.
Zanim Wam przedstawię moją opinię muszę najpierw po krótce opowiedzieć o tym czym jest KTG.
Wiele z Was pewnie wie – „ach to takie badanie, które się robi pod koniec ciąży, aby ocenić bicie serca dziecka”
No i jeżeli tak myślicie to nie macie racji.
Kardio(serce)Toko(skurcze) graficzna(zapis) – służy do oceny dobrostanu płodu na podstawie obserwacji zmienności pracy serca nienarodzonego dziecka – względem aktywności skurczonej macicy (lub jej braku).
Ocena zapisu KTG jest na tyle skomplikowana – że musi jej dokonać położna lub lekarz.
W prawidłowym zapisie KTG musi się pojawić określona ilość przyspieszeń tętna, nie powinno być spadków tętna, a skurcze mają prawo się pojawić – ale nie musza aż do końca ciąży, czyli samego porodu.
Bardzo istotne jest też zrozumienie i ocena jak zmienia się tętno płodu pod wpływem skurczów.
Podczas zapisu KTG niezwykle istotne jest, aby obie „peloty”, czyli te czujniki, które się za pomocą gumowych pasów przyczepia do brzucha, były prawidłowo założone. Źle założone peloty – mogą zafałszować wynik. Jeżeli zafałszują tak, że będzie „fałszywy alarm” – to jak to się mówi pół biedy – najwyżej pacjentka po takim domowym zapisie pojedzie do szpitala i tam to będzie zweryfikowane. Dużo gorzej jak wynik będzie fałszywie dobry…
KTG w ciąży fizjologicznej, czyli przebiegającej zupełnie prawidłowo, wskazane jest u kobiety dopiero w terminie porodu, nie ma konieczności wykonywać go wcześniej.
W ciąży powikłanej KTG będziemy wykonywać już kilka tygodni wcześniej. Np. w cukrzycy ciążowej od 36 tygodnia. W hipotrofii płodu nawet jeszcze wcześniej.
Istotą wykonania KTG jest to – że jeżeli wynik jest nieprawidłowy – trzeba „coś z tym zrobić” – trzeba wykonać kolejne badania, a czasami trzeba od razu zakończyć ciążę – wykonać pilne cesarskie cięcie.
Moim osobistym zdaniem u pacjentki wysokiego ryzyka – wykonanie KTG w domu jest nieco bez sensu.
Także jedyny sens jaki widzę to wykonywanie takich badań u kobiet niskiego ryzyka – które czują ogromny niepokój, a te domowe badania KTG dają im spokój ducha i przez to spokojniejszy przebieg ciąży.
Jeżeli zdecydujecie się na domowe KTG – to chciałabym Was uczulić tylko na jedną rzecz – koniecznie wybierzcie aparat, który zapis KTG automatycznie drogą telemedycyny przesyła do oceny lekarza – inaczej robienie takiego zapisu w domu naprawdę jest bezcelowe.
Bo uwierzcie mi lub nie – jeżeli nie jesteście lekarzem lub położną to nie będziecie w stanie interpretować tego zapisu.

3. Poduszka „Banan” do spania
Przyznam Wam się, że jest to mój ulubiony „gadżet” dla kobiet w ciąży. Nie dość, że sama z zamiłowaniem spałam już od bodajże 10 tygodnia ciąży z tą poduszką – to kupiłam ją w prezencie prawie każdej mojej koleżance, jak tylko nadarzyła się okazja.
Kobietom w ciąży – zazwyczaj najwygodniej się śpi na boku (pamiętajcie – że według obecnej wiedzy medycznej możecie spać zarówno na prawym jak i na lewym boku) z nogą lekko uniesioną – fachowo ortopedycznie mówiąc w pozycji odwiedzonej. Dokładnie taką pozycję umożliwia spanie z „bananem”. Oczywiście, że można spać po prostu z poduszką miedzy nogami. Ale prawda jest taka, że gdzieś w środku nocy taka zwykła poduszka Wam się zagubi pod kołdrą – a banan przez swój kształt bez Waszej pomocy nie zmieni pozycji.
Poza tym poduszka banan – jest gadżetem który również (może nawet bardziej) przyda Wam się już po porodzie. Sprawdza się świetnie jako poduszka do karmienia, ułożony otaczając pas kobiety karmiącej. Sprawdza się też świetnie jako taki kokon ochronny dla dziecka.
Pamiętam, że Rogera bardzo często w pierwszych miesiącach kładłam na kanapie – otoczonego właśnie moim ciążowym bananem.

4. Nakładki na pas bezpieczeństwa

Zapinanie pasów bezpieczeństwa w ciąży jest niezmiernie istotne. Nie dajcie sobie wmówić – że będąc w ciąży nie musicie zapinać pasów, a że przy hamowaniu pasy zagrażają ciąży.
Jeżeli nie zapniecie pasów bezpieczeństwa i dojdzie do nagłego hamowania, to zagraża to nie tylko Waszej ciąży – ale Waszemu życiu.
Przyznam się, że nie miałam nakładki na pas bezpieczeństwa, w obu ciążach nie miałam dużych brzuchów – więc nie sprawiało mi to problemu zapiąć się klasycznym pasem, opierając dolny element pasa o talerze biodrowe pod brzuchem.
Jednak – powiem Wam, że teraz jakbym była w ciąży to raczej bym sobie go zakupiła – nie jest to duży koszt, a jednak zwiększa bezpieczeństwo matki i dziecka.
Na rynku jest wiele marek tych produktów, nie mam pojęcia, który jest najlepszy – więc nie chcę Wam w ciemno żadnego polecać. Ale ogólnie sam pomysł, aby kobieta w ciąży miała specjalny pas w samochodzie uważam za słuszny – w szczególności dlatego – że tym bardziej będzie motywowana, aby ZAWSZE podczas jazdy mieć pasy zapięte.

5. Baloniki rozszerzające kanał rodny
Znam przynajmniej dwa takie urządzenia – być może jest ich nawet więcej na naszym rynku. Zasadniczo są to gumowe baloniki, których obwód można zwiększać. Idea jest taka, aby zwiększyć podatność ścian pochwy i krocza, zwiększyć siłę mięśni oraz… nauczyć kobietę wypierania tego balonika. Balonik ma zapobiegać pęknięciom krocza lub konieczności jego nacięcia.
Wydają się zasadne – osobiście miałam tylko dwie pacjentki, którym prowadziłam ciążę i same z siebie zdecydowały się na korzystanie z tego rodzaju baloników w drugiej połowie trzeciego trymestru. Jedna z nich rzeczywiści urodziła bardzo szybko i bez obrażeń – urodziła córeczkę która ważyła 2700g – także trudno ocenić czy balonik miał wpływ na przebieg porodu. Druga z nich miała cesarskie cięcie z powodu objawów zagrożenia płodu w trakcie porodu. Urodziła zdrową córeczkę – jak dobrze pamiętam 3500g.
Nie trudno Wam zatem się domyślić, że moje doświadczenia z tym urządzeniem u moich pacjentek są niewystarczające – aby Wam doradzać.
Postanowiłam więc w temacie balonika podpytać moich kolegów – przynajmniej połowa powiedziała „nie wiedziałam, że coś takiego istnieje”. Co już daje do myślenia, że nie jest to urządzenie niezbędne – bo wtedy każdy lekarz by o nim wiedział.
Druga połowa miała podobne odczucia jak ja – że nie jest pewna czy to działa.
A jedna lekarka powiedziała mi bardzo fajną rzecz-
„Nie wierzę by to rzeczywiście zapobiegało pęknięciom i nacięciom, bo na to ogromny wpływ ma rozmiar dziecka, ale wierzę – że to urządzenie może kobiety nauczyć parcia, a bardzo wiele kobiet przeć nie potrafi.”
To są takie nasze rozmowy z pokoju lekarskiego… nie są to żadne fakty naukowe.
Zatem doszłam do wniosku, że do faktów naukowych trzeba zasięgnąć, aby napisać Wam możliwie obiektywną opinię na ten temat.
W PubMed znalazłam dosłownie dwie prace na temat „vaginal dilators” i „preventing perineal trauma” – jeden z czeskiego czasopisma ginekologicznego, drugi z czasopisma z Singapuru. Obie prace stwierdziły – że tego typu baloniki, rzeczywiście zapobiegają urazom krocza. Niestety nie znalazłam informacji – czy te badania były rzetelnie przeprowadzone i nie były wykonane przez firmy, które te baloniki produkują.
Nie węszę tu spisku – tylko jestem z Wami szczera, że nie wiem, z jakich kosztów pokryte były te badania.
Przeszukując jednak w tym temacie PubMed znalazłam jednak rewelacyjną pracę o podobnej tematyce – mianowicie o zapobieganiu urazom okołoporodowym poprzez masaż krocza. Praca Cochrane Review – moi stali czytelnicy wiedzą, że uwielbiam Cochrane Review i uważam tę instytucję za najbardziej obiektywną. Według tej metaanalizy – masaż krocza zarówno wykonany podczas ciąży jak i w trakcie porodu – zapobiega urazom okołoporodowym.

Czy odradzam Wam te baloniki? Nie. Czy jakoś bardzo zachęcam, też nie.
Bo obecnie wiedza na ich temat nie jest taka stuprocentowa.
Jedno jednak pamiętajcie – wszelkie urządzenia używane w okolicach intymnych muszą po użytku być dokładnie umyte i wysuszone – aby nie zwiększały ryzyka infekcji intymnych.

6. Żel do porodu

Rodziłam z żelem do porodu… ale był to zupełny przypadek. Sama bym sobie pewnie tego żelu nie kupiła. Złożyło się jednak tak, że moja przyjaciółka, z którą chodziłam równolegle w ciąży, urodziła kilka tygodnie wcześniej – ze względu na brak postępu porodu – nie rozwieranie się szyjki macicy miała wykonane cesarskie cięcie – i nie używała swojego wykupionego wcześniej specjalnego żelu do porodu. Dała mi go „żeby się nie zmarnował”.
Ja dałam go położnej podczas porodu – czy u mnie pomogło?
Żel ma zmniejszyć ryzyko obrażeń kanału rodnego, zmniejszyć częstość konieczności nacięcia krocza oraz skrócić tak zwany drugi okres porodu, czyli czas od pełnego rozwarcia do urodzenia się dzieciątka.
Krocze musiałam mieć nacięte, a drugi okres trwał u mnie prawie 2h – długo. Jednak jak to zazwyczaj się mówi – wyjątek potwierdza regułę.
Ponieważ zarówno badania naukowe jak i wytyczne Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z 2011 roku wyraźnie podkreślają korzyści z stosowania tak zwanych „środków poślizgowych” podczas porodu.
Co więcej stosowanie chociażby oliwy z oliwek jako nawilżenia śródporodowego było uznaną metodą od czasów starożytnych.
Pytanie pozostaje tylko czy powinniśmy stosować specjalny żel do porodu za większą kwotę czy może wystarczy zastosować żel z lignokainą za kilka złotych dostępny w każdym szpitalu? Na to pytanie Wam nie odpowiem. Bo nie ma badania, przynajmniej ja takiego nie znalazłam, które by te dwie substancje porównywało.

Godzinę temu spytałam Was na moim instastory @mamaginekolog.medycznie czy jeszcze o jakimś gadżecie „zapomniałam”.

Dostałam kilkanaście odpowiedzi zanim to zdanie teraz piszę-
Jedno było o pas „podtrzymujący brzuch” – przyznam się, że nie mam na temat tego gadżetu zdania. Jak komuś z Was w nim wygodnie to czemu nie. Medycznych przeciwskazań nie widzę – ale wskazań też nie znam.

A reszta z Was napisała – „najlepszy gadżet to segregator dla ciężarnych, który stworzyłaś” lub „przypinka jestem w ciąży”
Jest mi ogromnie miło, że tak do mnie piszecie. Ale nie chcę zachwalać w tym poście- moich własnych produktów – nie taki był  cel

Chciałam w końcu odpowiedzieć na wasze pytania o wszystkie te gadżety 🙂

No i koniecznie napiszcie mi w komentarzu jak u Was powyższe gadżety się sprawdziły…

 

ps…..(pytanie tylko jak odróżnię komentarze prawdziwe od komentarzy producentów? Nie będzie łatwo….)

136 komentarzy

 1. Poduszka ciążowa – cudo. 28 tc, kupiłam ją w okolicach 12 tc i teraz bez niej jak bez ręki. 😉
  Adapter do pasów – kupiłam dla własnego spokoju i jestem z niego bardzo zadowolona, zdarzają się mocniejsze szarpnięcia nawet bez wypadku, a ja mam spokojną głowę, że dziecko jet bezpieczne. Bez zapiętych pasów w życiu bym nie pojechała.
  A balonik mnie zaintrygował… 🙂

 2. Ja pod koniec ciąży wypożyczyłam stymulator TENS do porodu (w sieci sklepów z produktami dla mam i dzieci). Do samego porodu nie zdążyłam go podłączyć ale bardzo pomagał na bóle pleców.

 3. Nikola czy mógłby powstać wpis na temat krwi pępowinowej i pobieraniu sznura pępowinowego? Pozdrawiam.

  • Być może mój mąż napisze dla was taki wpis – zbiera się do tego od dawna. najogólniej odpowiadając zgodnie z światowymi zaleceniami jesteśmy za bankowaniem publicznym a nie rodzinnym.

 4. Przepraszam za błąd, Nicole 🙂

 5. Markdottir

  Adapter do pasów to mega gadżet. Ja w pierwszej ciąży stwierdziłam, ze to fanaberia, ale w drugiej dużo jeździłam samochodem i to był must have dla mnie. Potem jeszcze po cc miesiąc z nim jeździłam, bo pas mi przebiegał dokładnie na ranie. Testowałam kilka rozwiązań i polecam z całego serca adapter besafe. Moim zdaniem najwygodniejsze rozwiazanie i mozna go używać nawet na tylnej kanapie, jak w samochodzie są isofixy. 🙂
  Poduszka-rogal to tez super sprawa. Dostałam w prezencie w pierwszej ciąży i używałam w obu i jeszcze po porodzie służył jako kokon dla dziecka (teraz są takie kokony dla dzieci specjalne, ale 6 lat temu nie było takich bajerow).

 6. Żel ułatwiający poród, czy taki oto żel i tym podobne substancje (np. oliwa) nie stoją w sprzeczności z “dobrodziejstwem natury”, promowanymi na portalach dla rodzących, bakteriami dróg rodnych wpływających na lepszą odporność dziecka ?

 7. Dla mnie mega gadżetem dla kobiety w ciąży jest właśnie domowe ktg. Wyobraźcie sobie , mogę samodzielnie o każdej porze wykonać ktg w domu. Jak jest coś nie tak , dzwoni położna i powtarzam badanie lub przeprowadza wywiad. Jaki spokój musi dajwać takie urządzenie! 🙂

 8. Nicole, porozmawiaj na temat balonika z położnymi 😉 Ja mam bardzo dobre doświadczenia z pacjentkami, które używały balonika. Oczywiście są to pacjentki ‘świadome’, używające jednocześnie olejków do masowania krocza 🙂 Teraz jestem w 33 t.c. od 36 zacznę trenować krocze 😉 zobaczymy jak mi pójdzie poród.

 9. Zamiast żelu do porodu można ‘dowcipnie’ aplikować wiesiołek, polecała mi go położna w szkole rodzenia jak również ginekolog. obecnie jestem w 39tc i mam nadzieję,że krocza nie będę miała nacinanego.

 10. Z wymienionych tu gadżetów korzystałam z adaptera do pasów bezpieczeństwa, poduszki banana i masażu krocza-o ile zaliczyć go do gadżetów;):) Ten pierwszy i ostatni uważam za absolutny MUST HAVE!, chociaz oba są chyba cały czas jeszcze zbyt mało znane..
  W związku z tym czy mogłabym prosić o bibliografię tej pracy metaanalizy nt. masażu krocza? Chciałabym się z nią zapoznać i przekazać dalej:) Tj. wspomniałam uważam, że jest to temat zdecydowanie zaniedbywany i przemilczany (ja usłyszałam o niej w szkole rodzenia), większość kobiet w ciąży nie słyszałam o tym, a z własnego i moich dwóch znajomych doświadczenia mogę powiedzieć, że procedura ta pozwala rewelacyjnie ochronić krocze. Myślę też, że temat ten zdecydowanie zasługuje na wpis na tym blogu, po to, żeby więcej kobiet dowiedziały sie o takiej możliwości. Przy okazji warto byłoby sie rozprawić z takimi mitami w tym temacie jak np. siadanie na kółku;)

 11. Adapter do pasów – używam od 3 miesiąca. Na początku myślałam ze to nietrafiony zakup bo prawidowo zamontowany adapter nie sciągał pasów w dół (pas był w tym samym położeniu niezależnie czy przelozylam przez klamrę czynie, może dlatego ze mam bardzo szczupłe uda). Jednak po położeniu pod pupę poduszki, nogi się uniosły, klamra automatycznie znalazła się w niższym położeniu dzięki czemu pasy faktycznie są ściągnięte. Z ta mała zmiana uważam ze produkt jest rewelacyjny.

 12. Jaka jest najlepsza poduszka ciazowa? Bo sa mniejsze do karmienia i takie wieksze to chyba wlasnie ten “banan” 😉 . Czy przy zakupie trzeba zwrocic szczegolna uwage na wypelnienie takiej poduszki? Pozdrawiam 🙂

 13. Witaj,

  Odniosę się do Epi-No i do “żelu do porodu”. Rodziłam w Izraelu i kumpele w pracy przed pierwszym porodem sprezentowały mi “Epi-No” – balonik. Doszłam na nim do “wyparcia główki” o obwodzie 25 cm; nie miałam czasu na więcej treningów. Podczas porodu każda pacjentka ma prawo przynieść swój olej migdałowy czy jakikolwiek inny do mazażu pireneum i położna wspaniale masuje podczas fazy partej. Ale podczas porodu okazało się, że córa była wielka, pierwsza ciąża, i podczas skurczów partych z epiduralem, położna oszacowała (po głowce) wagę dziecka na ponad 4 kilo i chwyciła za nożyce…

  Podczas drugiej ciąży “wyparcie główki” o obwodzie 30 cm zajęło mi 5 sekund za pierwszym razem. Udało mi się zrobić ze 3 treningi może.Maluch się pospieszył i wyszedł w ciągu 2h od pierwszysch, acz od razu mocnych i co 2 min, skurczy. Ledwo dotarłam do szpitala. Pozycja wertykalna na łóżku i maluch wyszedł siłami natury, bez rozerwań.

  Czy Epi-No pomogło fizycznie? Nie wiem. Napewno pomogło oswoić się z samą “procedurą” porodu i psychicznie przygotować na fazę wyjścia głowki. Ze znieczuleniem to bajka 🙂 Bez – to masakra 😀

 14. Bardzo ciekawy artykul. Ja moge dodac zel do masazu krocza, mieszkam w Hiszpanii i tutaj ucza o tym w szkole rodzenia i jest bardzo polecany przez polozne. Nalezy go zaczac stosowac po 34 tygodniu, wiec ja za kilka tygodni tez bede probowala. Zobaczymy czy pomoze. Moja polozna jednak mowi ze masaz ten ma za zadanie pomoc przy pozniejszym porodzie i przygotowac krocze, ale nie ma to nic wspolnego z pozniejszym ewentualnym nacienciem krocza. Pozdrawiam

 15. Poduszka ciążowa to jest absolutny must have! Dostałam od męża na urodziny (w okolicy 10 tc), regularnie używam od ok 14 tc. Ba, używamy razem z mężem – ja w łóżku kładę się na lewym boku, on na prawym i wzajemnie się do niej przytulamy 🙂 Raz go nawet przyłapałam jak mi ją podkradł do popołudniowej drzemki. Polecam szczególnie te modele wypełnione “kuleczkami”.

 16. Właśnie jestem podczas stosowania balonika. Dowiedziałam się o nim na szkole rodzenia. Nie wziełam tego w ogole pod uwagę, kiedy pierwszy raz o nim usłyszałam. Ale za drugim razem,kiedy opowiadała o tym położna z 34letnim doświadczeniem, stwierdziłam, że zamówię i spróbuje. 3 dzień z tym ćwiczę, i przyznam, ze nie jest to ani łatwe, ani przyjemne. Nie wierze w to, ze uda mi sie go napompować do 28 cm i wyprzeć. Od 3 dni jestem na etapie 16,5 cm 😀 ale ćwiczę na nim mięśnie szukam wygodnej pozycji, potrafie go wypchnąć mieśniami. Jaki będzie tego finish, czas pokaże 🙂 Faktycznie jest mało opinii, sporo negatywnych które niestety pochodzą od kobiet, które nawet go w ręku nie miały… Także postaram się go jeszcze raz tu opisać, jak już bedzie po wszystkim 🙂

 17. Poduszka banan (lub waz 🙂 ), detektor tetna- milo sobie posluchac nawet jak czujesz ruchy dziecka, olejek do smarowania krocza of 34 tygodnia i pilka fitness (lepsze to niz siedzenie na kanpie jeszcze w czasie ciazy, super przy skurczach i dobre do bujania dzecka juz jak jest na zewnatrz ;).

 18. Moim zdecydowanie ulubionym gadżetem ciążowym jest poducha ciążowa w kształcie litery “C”. Na początku tez myślałam,że jest to zbędny gadżet ale po kilku nieprzespanych nocach z powodu bólu biodra zdecydowałam się na zakup. Świetna sprawa-poducha jakby “wymusza” pozycje spania na boku przez co nie muszę się niepokoić,że obudzę się w nocy “na plecach”.

  Drugim gadżetem jest adapter do pasów-ja zakupiłam adapter firmy ‘be safe’,spotkałam się z tą firmą na warsztatach dla mam w ciąży,ogólnie jest dość drogi ale udało mi się go kupić za niewielką cenę-używany- przez portal ogłoszeniowy. Nie wyobrażam sobie nie jeździć samochodem,ale nie wyobrażam sobie też jeździć bez pasów. Owszem mamy taki przywilej by ich nie zapinać ale bezpieczeństwo przede wszystkim!

 19. Agnieszka

  Hej,
  kolejny fajny artykuł, który znalazłam na Twoim blogu 🙂
  Z rzeczy, których ja używam to adapter do pasów – nie wyobrażam sobie prowadzić czy podróżować autem bez niego. Kupiłam go przed podróżą na wakacje w 18 tc i stosuję do dziś (37+5). Kiedyś w drodze do pracy musiałam gwałtownie hamować i nic, ale to nic nie ucisnęło mi brzucha, czuje się z nim bezpiecznie.
  Poduszka do spania za bardzo mi się nie sprawdziła, bo często w nocy się obracam i denerwowało mnie jej przerzucanie z boku na bok. Na pewno wykorzystam ją jednak do karmienia.
  Co do balonika….mam i klika razy ćwiczyłam, zachęcona pozytywnymi rezultatami użytkowniczek. Aczkolwiek w internecie można znaleźć też negatywne opinie na temat baloników, dlatego nie jestem do końca przekonana, Próbowałam szukać rzetelnych informacji (obojętnie o którym baloniku) na PubMedzie ale nic nie znalazłam, także jeżeli któraś z Was dokopała się do takowych, to proszę o podesłanie.
  Ogólnie wiele położnych i moja pani ginekolog poleca ten produkt, ale np. już fizjoterapeuta, z którym rozmawiałam nie określił się jednoznacznie Powiedział, że zanim zacznie się ćwiczyć dobrze byłoby ocenić mięśnie dna miednicy.
  Moje spostrzeżenia po ćwiczeniach: na pewno zwiększyła się moja pewność, że “dam radę”podczas porodu, wydaje mi się, że mam świadomość jak oddechem wspomóc parcie, i jaki ucisk na krocze będzie wywierać główka dziecka. Także pod tym względem mogę polecić, bo w tej chwili nie boję się już tak bardzo porodu.
  Ćwiczyłam kilka razy i z 19cm doszłam do 26cm i raczej nie będę zwiększać już obwodu. Moje obawy to, czy takie rozciągnięcie nie spowoduje późniejszych problemów z nietrzymaniem moczu, wypadaniem narządów, czy “luzem” podczas stosunków… Także nie wiem, czy ten balonik to hit, czy kit, ale postanowiłam, z dużą dozą nieufności, spróbować (strach przed porodem był większy, niż przed balonikiem 🙂
  Dzisiaj pierwszy raz robiłam też masaż i chyba przy nim pozostanę.
  Co do innych gadżetów: to bardzo żałuję, że tak późno dowiedziałam się o segregatorach “jestem w ciąży”. Koleżanka na szkole rodzenia miała i naprawdę super rzecz – planuję kupić go na prezent dla koleżanki i oczywiście dla mnie i mojego maluszka 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*