Higiena intymna kobiet od urodzenia do dorosłości

Higiena intymna kobiet od urodzenia do dorosłości

Dzisiejszy tekst pisałam razem z Alicją – naszą mamoginekologową pediatrą. Wymyśliłyśmy sobie już jakiś czas temu, że napiszemy post, który będzie o higienie intymnej kobiet – od narodzin po dojrzałość.

Zdaję sobie sprawę, że części z was może nie interesować jak prawidłowo zmieniać pieluszki lub pielęgnować dziewczęce narządy płciowe (już was to nie interesuje bądź jeszcze was to nie interesuje) – ci z was mogą przesunąć tekst i zacząć czytać „moją” część o pielęgnacji dorosłych kobiet, znajdującą się w drugiej części wpisu. Ale… mimo tego zachęcam Was aby przeczytać całość – bo myślę, że wtedy też lepiej zrozumiecie dlaczego „tak to robić a nie inaczej”. Ogólne zasady są dość podobne, zarówno dla małych dziewczynek jak i kobiet dojrzałych.

Teraz głos, a raczej tekst oddaję Alicji –

Zacznę dziś dość nietypowo, bo… od lekcji anatomii. Mam nadzieję, że nikogo to nie urazi, ale w praktyce nie raz spotkałam się ze stwierdzeniem mamy czy taty, że „nie wiedzą jak TO powinno wyglądać, więc skąd mają wiedzieć, że coś jest nie tak”. Poza tym łatwiej rozmawiać o czymś, co można nazwać, a niestety język polski w tym temacie jest dość ubogi. Także aby uniknąć nazw wulgarnych albo infantylnych postaram się trzymać tych anatomicznych.
Swoją drogą, przyjmowałam kiedyś kilkumiesięczną dziewczynkę z zakażeniem układu moczowego i przy badaniu, po rozchyleniu warg sromowych ukazała się mym (i jak się okazało rodziców również) oczom ogromna ilość mieszaniny mastki, kremów do pupy i tego co z pupy wychodzi :). Pozwoliłam sobie wtedy na, może niezbyt profesjonalne, „No ładnie…”, ale to nie mój komentarz jest najważniejszy w tej anegdotce. Wyobraźcie sobie jak trudno mi było zachować profesjonalizm, gdy Tata, w wielkim szoku, zawołał do Mamy – „Jak to? Nie wyszorowałaś jej cytryny?!”
Ale do rzeczy. Poniższy rysunek przedstawia anatomię narządów płciowych zewnętrznych żeńskich.


Oczywiście, u niemowląt i małych dziewczynek jedyne co zobaczymy to wargi sromowe większe, obraz jak na poniższym rysunku pokaże się po ich rozchyleniu.

Poza przydatnym nazewnictwem, rysunek ten pomoże też wyjaśnić dlaczego niektóre rzeczy robimy tak a nie inaczej.
Przede wszystkim – tę okolicę należy myć! Niby oczywista oczywistość, ale wiele rodziców tego nie robi… Albo robi tylko w trakcie kąpieli. A że obecnie nie kąpie się niemowlaków codziennie, a przeciętny niemowlak karmiony piersią może robić 10-12 kup na dobę, to oznacza to, że po ponad 20 kupkach skóra nie jest oczyszczana!

A jak myć?
Po pierwsze i najważniejsze – kierunek – zawsze od góry do dołu (jak ktoś woli od przodu do tyłu) lub od wzgórka łonowego w kierunku odbytu. Niezależnie od wieku oraz czy myjemy, czy podcieramy, czy osuszamy zawsze robimy to w tę właśnie stronę. Dlaczego? Żeby nie przenosić drobnoustrojów z odbytu do pochwy i cewki moczowej. Bowiem końcowy odcinek przewodu pokarmowego jest skolonizowany przez bakterie, które tam są florą fizjologiczną. Niestety, w układzie moczowym czy drogach rodnych stają się florą patologiczną i mogą być przyczyną zakażenia.
Po drugie – odwieczne pytanie – czy należy rozchylać wargi sromowe? Tak, należy, ALE…
Rozchylamy tylko wargi sromowe większe i delikatnie oczyszczamy tę okolicę z mastki, resztek kremów,
moczu czy kału, które się tam dostały. Jeśli okolica jest czysta, nie „grzebiemy” tam przy każdej zmianie pieluszki. Co bardzo ważne, nigdy nie staramy się podczas oczyszczania wprowadzać czy to palca czy chusteczki do pochwy. Myjemy dokładnie, ale z zewnątrz.
Po trzecie – czym myjemy – wodą. To bardzo ważne. Razem z pieluszkami jednorazowymi pojawiły się chusteczki nawilżane dla niemowląt i bardzo wiele osób zastępuje mycie przetarciem chusteczką. Nie jest tak, że nie powinno się ich w ogóle stosować. Uważam, że to świetny wynalazek… na wyjście z domu.
Jeśli nie ma się odpowiednich warunków i dostępu do czystej wody, wtedy chusteczki są super rozwiązaniem. W domu natomiast powinniśmy używać wody. Zwłaszcza jeśli dziecko zrobiło kupę, skórę trzeba umyć. Przy tzw. „kupie po pachy” można, oczywiście, najpierw wstępnie oczyścić skórę chusteczkami, a potem umyć. Niemniej ograniczanie się tylko do chusteczek nie jest dobrym pomysłem.

Nie wiem czy próbowaliście kiedyś wytrzeć ręce takimi chusteczkami. Zostawiają one lepki film na skórze. Okropne uczucie. I to samo dzieje się ze skórą pod pieluszką. Niestety, stałe używanie chusteczek sprzyja zrastaniu się warg sromowych, które choć nie jest bardzo poważną dolegliwością, na pewno jest nieprzyjemną (zwłaszcza jeśli trzeba jej potem rozklejać zabiegowo) i sprzyjającą zakażeniom układu moczowego. Nie wspominając już tym, że niektóre dzieci mogą prezentować reakcje alergiczne na substancje, którymi chusteczki są nasączone.


A jaką wodą?

Większość osób powie Wam, że ciepłą i przegotowaną. I faktycznie, jest to dobra alternatywa dla chusteczek – takie duże waciki i pojemniczek z przegotowaną wodą. Zwłaszcza dla początkujących rodziców i dla noworodków. Alternatywą jest wsadzenie pupy pod kran i umycie bieżącą wodą. Moja mama mówiła, że zawsze tak robiła i dzieci nigdy nie miały żadnych odparzeń 🙂 Metoda ta jednak wymaga trochę wprawy bo, umówmy się, przytrzymanie dziecka jedną ręką i mycie drugą do najłatwiejszych nie należy. Jeśli natomiast boicie się nieprzegotowanej wody, to uspokoję Was –
drobnoustroje nie przenikają tak łatwo przez skórę. Poza tym jak kąpiecie dziecko w wanience to też przecież nie w przegotowanej wodzie, więc siłą rzeczy skóra spod pieluchy też ma z nią kontakt. 🙂
A co po umyciu? Skórę warg sromowych zewnętrznych (!), krocza, pachwin, okolicy odbytu i szpary pośladkowej smarujemy kremem. Jakim? Nie polecę Wam konkretnego. Każda mama ma swój ulubiony. Do codziennej pielęgnacji wystarczy coś natłuszczającego/nawilżającego.

(Nicole: wtrącę się, pamiętam jak do szpitala jako niedoświadczona mama spakowałam krem typowy na odparzenia, najbardziej znany na rynku – przy jednej z pierwszych zmian pieluszek, chyba najsurowsza Pani położna u nas w szpitalu mnie coś pomiędzy „ochrzaniła a wyśmiała” – Pani doktor, co Pani tu ma, to nie jest krem na zdrową pupę dziecka, to jest krem na odparzenia.
Także kochane mamuśki i tatusiowie – krem na odparzeneniom to nie to samo co krem zapobiegający odparzeniom- krem zapobiegający odparzeniom zazwyczaj nie ma w ogóle pojęcia odparzenia w nazwie i jest to zwykły tłusty krem dla dzieci.
Kremy te takie białe, ciężkie – które są na odparzenia stosujemy dopiero jak dziecko będzie miało odparzenie 😉 Nauczcie się na moim błędzie)

Dobrze sprawdzają się preparaty z witaminami i lanoliną czy wazeliną. Ale tak naprawdę ważniejsze od tego czym smarujemy, jest to jak to robimy. Ważne, aby smarować cienką warstwą i nie wprowadzać kremu pomiędzy wargi sromowe większe. Tam gromadzi się mastka, która jest fizjologiczną barierą ochronną okolicy.

A co ze starszymi dziewczynkami, które nie noszą pieluszek?

U nich sytuacja się poprawia, bowiem do skóry dociera więcej powietrza, no i nie chodzą z przyklejoną kupą 😉 Ale nie znaczy to, że nie wymagają higieny!
Okolica pośladków, krocza i warg sromowych powinna być myta codziennie!
Najlepiej wodą i delikatnym środkiem myjącym. Tym samym, którego używamy do reszty ciała.
U dziewczynek przed okresem pokwitania (zanim dojrzeją) w związku z niskim stężeniem estrogenów odczyn pochwy jest obojętny lub zasadowy. Zatem używanie płynów do higieny intymnej nie ma tu żadnego uzasadnienia! (o tym czy ma u kobiet przeczytasz dalej 🙂 Ważne, żeby nie był to środek podrażniający, bądź co bądź tą delikatną okolicę. Warto więc wybrać coś, co nie ma zbyt wielu barwników i substancji zapachowych (ale umówmy się, takie preparaty ogólnie nie są dobre dla dzieci).
Ważne jest też, żeby od małego uczyć córkę mycia okolic intymnych. Każda dziewczynka powinna znać kierunek ruchu i wiedzieć, że nie należy „myć się tam w środku”.

Ok, a co jeśli mimo wszystko wargi sromowe Twojej córki się skleją?

Tzw. synechia, czyli sklejenie warg sromowych jest przypadłością dość częstą. Zazwyczaj jest częściowa. Można wtedy zauważyć taką cienką błonkę w okolicy spoidła tylnego, choć czasem zdarza się i całkowita
z niewielkim tylko ujściem dla moczu.
Jeśli zauważysz coś takiego u swojego dziecka, nie próbuj jej rozrywać. Udaj się do pediatry. Zaleci on maść estrogenową, która zazwyczaj wystarcza. Dobre efekty daje też stosowanie maści ze sterydem. W razie niepowodzenia, pediatra skieruje Was do chirurga lub ginekologa dziecięcego. Rozklejanie warg sromowych jest dość szybkim zabiegiem, wykonywanym w czasie jednej wizyty w znieczuleniu miejscowym (przy pomocy środka znieczulającego w żelu).
Ja jednak mimo wszystko zachęcam do tego, żeby zapobiegać, a nie leczyć 🙂
Co robić w przypadku zaczerwienienia warg sromowych?
Jeśli chodzi o zakażenia bądź stany zapalne, to trzeba odróżnić pieluszkowe zapalenia skóry (to oddzielny temat) od zapaleń pochwy i sromu (vulvovaginitis). Te drugie mogą objawiać się podrażnieniem oraz zaczerwienieniem tkanek sromu, wyciekiem wydzieliny z pochwy (upławy), bolesnością, świądem, bolesnym oddawaniem moczu, otarciem naskórka oraz krwawieniem i są jedną z najczęstszych problemów ginekologicznych u dziewczynek przed okresem dojrzewania.
Kiedyś uważano, że ich główną przyczyną są czynniki zakaźne a nawet molestowanie, jednak dziś wiemy, że najczęściej są związane z nieprawidłową higieną osobistą i nieswoistymi czynnikami drażniącymi.
Niezależnie od przyczyny zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie. Mogą być to maść przeciwgrzybicza albo nasiadówki z roztworów przeciwzapalnych czy kory dębu. Czasem bardziej intensywne leczenie. Ale zawsze podstawą będzie higiena. U najmłodszych dziewczynek częste zmiany pieluszki, wietrzenie, rezygnacja z chusteczek nawilżanych. U tych nieco
starszych bawełniana bielizna (regularnie zmieniana!) i bawełniane rajstopki, częste podmywanie z unikaniem drażniących/szorstkich mydeł czy emulsji i właściwy kierunek podcierania! To naprawdę bardzo ważne.

Dzięki Alicja – pamiętam jak rozmawiałyśmy o tym poście i myslałam, że higiena intymna dziewczynek (jako mama chłopca, u którego jest, umówmy się dużo latwiej w tych sprawach) to jakiś kosmos… a jednak nie. I co ciekawe, jest ona niemalże analogiczna (identyczna) jak u kobiet „dorosłych”.

Higiena intymna u kobiet dorosłych

Kim jest kobieta dorosła – czy świadczy o tym dowód osobisty i możliwość wykonania prawda jazdy? Z punktu widzenia ginekologicznego nie.
Kobietą dorosłą jest dziewczyna, która miała już swoją pierwszą miesiączkę. U większości dziewczynek będzie to około 12-13 roku życia. Zdarzają się jednak dziewczynki, które już jako 9-latki mają pierwszą miesiączkę – i jest to w granicach normy.

Od momentu kiedy dziewczyna stanie się kobietą – jej higiena intymna powinna wyglądać tak samo do końca życia. Mimo, że reklamy i półki sklepowe – mają o tym nieco inne zdanie.

W dalszej części tego postu być może odniesiecie wrażenie, że jestem przeciwna specjalnym preparatom do higieny intymnej. Nie jestem im przeciwna, ale rzeczywiście nie jestem ich zwolennikiem – a na pewno nie lubię tego, że nam, polskim kobietom wmawiane jest od rana w radiu, telewizji i wszelkich kobiecych gazetach – że „tam na dole” jest inne pH i powinnyśmy w związku z tym pielęgnowąć tę okolicę innym preparatem.

Jest to w pewnym sensie nadużycie producentów tych preparatów – rzeczywiście pH pochwy pod wpływem hormonów – głównie estrogenów jest inne u kobiet miesiączkujących niż u niemiesiączkujących dziewczynek lub kobiet po menopauzie – jest ono bardziej kwaśne, rzędu ph 4.5.
Ale to jest ph pochwy a nie sromu!
Srom, krocze i odbyt – czyli te okolice które powinniśmy myć mają w przybliżeniu takie same ph jak nasza skóra – i mają takie same ph u kobiet dorosłych jak i u dziewczynek!
A pochwy nie wolno myć!! Pochwa myje się sama.
Wprowadzanie preparatów myjących do pochwy – nie dość, że sprzyja a wręcz powoduje zaburzenia flory fizjologicznej (równowagi między bakteriami a grzybami) pochwy i nieuniknienie prowadzi do infekcji intymnych.

Kobieta powinna mieć wydzielinę z pochwy – wydzielina to nie upławy.
Wydzielina jest niemalże bezwonna, bezbarwna lub lekko biaława) i na tyle skąpa, że nie ma konieczności noszenia wkładek higienicznych, wydzielina może ale nie musi tworzyć „plamy” na majtkach, ale jest to taka plama która jakby wnikła w materiał.

Upławy – to nieprawidłowa wydzielina, która ma kolor (biały, żółty, zielony lub brązowawy), ma pierwotnie nieprzyjemny lub słodkawy zapach i jest jej zdecydowanie więcej, tak że na majtkach tworzy się taka jakby „skorupa” z suchej wydzieliny (mówiąc dosadnie i bardzo obrazowo). Upławy są powodem aby zgłosić sie do ginekologa i zazwyczaj świadczą o infekcji, choć mogą być też jednym z objawów zaburzeń hormonalnych.

Prawidłowa wydzielina – stanie się wonna (brzydko pachnąca) – jeżeli nie będziemy się codziennie w okolicach intymnych myć.
Podczas miesiączki, powinnyśmy się myć w okolicach intymnych dwa razy dziennie.

No i odwieczne pytanie – czym się „tam” myć?

Ale zastanówmy się, czy to pytanie jest rzeczywiście odwieczne… czy wasze mamy w latach 80tych zastanawiały się czy kupić preparat X czy Y do higieny intymnej? Czy wasze babcie, wpadłyby w ogóle na pomysł, że taki preparat może kiedyś istnieć? Pewnie nie – i czy to znaczy, że chodziły brudne – lub jak reklamy wam mówią, miały notoryczne infekcje intymne.
No nie. Do mycia powinniście przedewszystkim używać WODY!
Krocze, srom i odbyt – możecie myć tym samym preparatem, którym myjecie resztę ciała. Pod warunkiem, że nie wprowadzacie tego preparatu do pochwy.

Wiele kobiet, w szczególności młodych dziewczyn, bardzo wstydzi się swojego zapachu – zapachu, który jest czymś zupełnie normalnym i dotyczy każdej z nas.
Podczas kąpieli szeroko rozchylając nogi – niemalże “szorują” całą okolicę krocza – specjalistycznym preparatem pachnącym przysłowiowymi fiołkami. Niektóre z nich, wprowadzają nawet palec do pochwy, aby się umyć dokładnie. Partnerowi się to pewnie spodoba jak będę tam w środku pachiała fiołkiem – myślą sobie.
Gdyby natura chciała abyście tam pachniały fiołkiem i sprzyjało by to relacjom seksualnym, a zatem utrzymaniu gatunku – to uwierzcie mi, że fiołkiem byście tam pachniały.

Okolicę intymną powinnyśmy myć w miarę normalnej pozycji – wcale nie z silnie rozchylonymi nogami. Powinnyśmy myć się głównie wodą z odrobiną – ODROBINĄ – mydła, delikatnego najlepiej z ph około 5 (ale bardzo, bardzo wiele mydeł do całego ciała na rynku, ma teraz takie ph)
Powinnyśmy myć się dwoma ruchami. Jeden ruch to od spojenia łonowego w kierunku spoidła tylnego przed odbytem, a drugi to odrębne mycie odbytu ręką od tyłu.

Czy uważam, że nie powinno się stosować preparatów do higieny intymnej?

To nie jest tak – jeżeli bardzo chcecie, możecie je używać. To jest mniej więcej tak jak z kremem pod oczy, czy to jest konieczny produkt – nie. Nic wam się nie stanie jeżeli krem do twarzy użyjecie również pod oczy. Ale część kobiet będzie się „lepiej czuła”, jeżeli na noc wklepie drogi krem pod oczy, inny na czoło a jeszcze inny na szyję.
Jeżeli jesteście jedną z tych kobiet to super. Naprawdę nie ma nic przeciwko – ale pamiętajcie aby preparatu do higieny intymnej nie wprowadzać do pochwy oraz aby stosować go bardzo malutko. Do umycia sromu, krocza i odbytu wystarczy ilość płynu wiekości ziarenka grochu. Więc taki jeden przeciętnej wielkości pojemnik powinien wam starczyć mniej więcej na rok.
Jeżeli co miesiąc, dwa musicie uzupełnić swoje zapasy płynu do higieny intymnej to znaczy, że używacie go za dużo. I dam sobie rękę obciąć – że macie infekcje intymne częściej niż wasza stosująca zwykłe mydło do całego ciała sąsiadka.

 

 

214 komentarzy

 1. natrafiłam na ten artykuł ponieważ borykam się z upławami i pomyślałam, że warto przeczytać a nóż robię coś złego 🙂 po wymazach z pochwy wyszła mi “jedynie” bakteria E.Coli a przecież dbam o higienę 🙁 lekarz powiedział, że trudno się będzie jej pozbyć, nie przepisał nic i zostałam z problemem… może udałoby się wyprosić artykuł na ten temat? w internecie nic konkretnego nie znalazłam

  • Kup sobie tabletki z żurawiną, ona powoduje wypłukiwanie, odklejanie bakterii od ścian dróg moczowych. Ja stosowałam furagine przez długi okres aż zaczęła mi szkodzić, nie wiedziałam wtedy o działaniu żurawiny, aż na własną rękę wyszukałam informacji. I to była chyba jedna z najbardziej trafionych decyzji. Najpierw przy zakażeniu 3 tabletki dziennie (rozłożone w czasie) około 3 dni, a potem dwie. Jak zapalenie minie to można profilaktycznie raz na jakiś czas wziąć. Jak zapalenia miałam po kilka razy w miesiącu takie bolesne, że plakalam tak od czerwca nic.

 2. Też mam problemy z nieprawidłową wydzieliną z pochwy.Teraz czekam na wyniki czystości pochwy.
  Zauważyłam, że po stosunkach zakończonych wtryskiem w pochwie, przez kilka dni czuję mocny nieprzyjemny zapach połączony z zapachem spermy. Raz córka przytuliła się do mnie i mówi, że czuje rybę. Strasznie się z tym czuję, mężowi tez przeszkadza ten zapach.
  Mam też pytanie jak w ogóle po stosunku dbać o higienę, czy w nocy nic nie robić tylko iść spać po zrobieniu siku. Co z wyciekającą spermą? Proszę wybaczyć za moje pytania ale nigdy tak do końca nie zostało mi to przekazane i chciałabym poznać odpowiedź z dobrego źródła.

  • Kiedyś też miałam z rym problemy. Moze niekoniecznie aż takie..Ale nawroty pojawiały się często. Odsyłam Cię do artykułu na blogu Nicol (Dlaczego warto spać bez majtek?)

   Od roku może więcej mam spokój z intencjami. Pozdrawiam

  • Ja mam ten sam problem. Następnego dnia po stosunku zapach jest odpychający “rybi”, utrzymuje się przez kilka dni, ale stopniowo zmniejsza się jego intensywność. Wykonywałam posiew moczu oraz badanie czystości pochwy. Nic nie wyszło. Nie wiem, co mam dalej robić. Szukać kolejnego ginekologa?
   Czy u Pani nastąpiła poprawa?

  • Podbijam pytanie o higienę po stosunku. Nicole, napiszesz o tym artykuł? 🙂

 3. Ja na bakterie E.Coli dostałam doustnie antybiotyk. Tak samo mój partner. Było to już rok temu więc nie pamiętam nazwy. Przy kolejnym posiewie po bakterii nie było śladu i do dziś nie wróciła.

 4. Ojej Nikol. Ja też jak się okazuje mam nieprawidłowa wydzielinę. Białą czasem lekko żółtą i mam ja od zawsze, myślałam że to normalne. Żaden ginekolog nigdy mi nie powiedział że zaóważył coś niepokojącego. Co powinnam w takiej sytuacji zrobić?

  • Mam tak samo 😑 Dwóch lekarzy leczyło mnie globulkami, trzecia sprawdziła pH pochwy i powiedziała, że jeśli nie odczuwam żadnych objawów to po prostu taka moja natura. Co ciekawe, jeśli nie założę wkładki, to tej niepokojącej wydzieliny często jest mniej.

   • Dziewczyny i wszystko jasne! Odsyłam Cię do artykułu na blogu Nicol (Dlaczego warto spać bez majtek?) i przy okazji nie nosić wkładek!

 5. A ja nie używam żadnego kremu pod pieluszke, niczym zupelnie nie smaruje i dziewczynka zdrowa. Może dlatego, że używam pieluszek wielorazowych. Uważam, że to przesada z tymi kremami do pupy.

 6. A co jeżeli chodzi o kobiety ciężarne? Używać specjalnych płynów czy nie?

 7. Płyn do higieny intymnej świetnie zmywa makijaż i tylko i wyłącznie do tego go używam – polecam 🙂

 8. Również nigdy nie używałam kremu pod pieluszke,ani dla córki (13 lat) ani dla synka (2lata) ,za wyjątkiem odpazen ,wtedy linomag, ale odpzenia zdążyły się naprawdę bardzo rzadko. Natomiast jeśli chodzi o mnie i uplawy,mialam po urodzeniu córki przez kilka lat okropne uprawy, które cuchnely i były zielone, okazało się, że to przez nadrzerke2, pozbyłam się jej i uprawy zniknęły.

 9. Ja starszą córkę myłam tylko przegotowaną wodą, mydełkiem dla dzieci i s…..crem do pupy bo ciągle była odparzona i tak w kółko Macieju, młodsza jak się urodziła posłuchłam starej 70 letniej sąsiadki, która wręczyła mi widłak- proszek(nie jest pod ochroną) i powiedziała, że myj szarym mydłem( odkryłam, że jest w plynie), dodaj tego proszku do mąki ziemniaczanej i zasypuj. Kobietki, ani jednego odparzenia, zapalenia itp. A starsza zaczęła mówić mi tez zasyp może zadziała??? I zadziałało. Do teraz a minęło kilka ładnych lat szare mydło jest na topie u nas.

 10. Dzięki temu artykułowi dowiedziałam się (po 21 latach życia) jak należy prawidłowo dbać o higienę okolic intymnych! Jedyne, z czym się nie zgodzę to krem do całek twarzy stosowany pod oczy. Kłuje w oczy bardzo, ale to takie zboczenie zawodowe, bo pracuję w branży kosmetycznej 😄
  PS dla zainteresowanych, nigdy nie stosujemy pod oczy kremu do twarzy, ponieważ skóra w okolicy oczu jest cieńsza i przez to wchłania więcej składników aktywnych, a te ze zwykłych kremów to twarzy mogą nam nawet zaszkodzić, jeśli zastosujemy je pod oczami. To samo dotyczy kremów pod oczy – nie wolno smarować nimi górnej powieki. Krem POD oczy jest kremem POD oczy, a nie NA oczy. Dla bardziej wymagających: istnieją kremy, które są pod oczy oraz na górną powiekę i zawsze informacja o tym jest zawarta na opakowaniu.

 11. A czy ktoś może polecić dobry artykuł jak dbać o “siusiaczki” u malutkich chłopców? Wiem że też trzeba jakoś o niego dbać ale w Anglii to oczywiście nic nie trzeba i wszystko samo się zrobi…

 12. A ja się zastanawiałam skąd moje infekcje. Dziękuję

 13. A ja jestem taka zmartwiona… córka 5,5 mca kończy właśnie zastrzyki, ponieważ przechodziła zakażenie układu moczowego. Po wczorajszej wizycie u pediatry okazało się, że córka ma dość sporo zrośnięte wargi sromowe mniejsze i to prawdopodobnie była przyczyna zakażenia. Dostalyśmy maść z estrogenem na 10 dni. Bardzo się boję, córka już tyle przechodzi z tymi zastrzykami i jeszcze to… boje się że bedzie potrzebny zabieg 🙄 czy ktoś może miał podobny problem u córki? Jak to wygląda? Dziękuję z góry!

 14. A ja chciałabym zapytać jak często się myć w tamtych okolicach? Bo ja od pierwszej miesiączki podmywam się 2 razy dziennie (tak mnie pouczyła mama) i to nie tylko w trakcie jej trwania ale w ciagu calego cyklu i nigdzie nie znalazlam informacji nt tego czy to ma jakis wplyw na zdrowie czy nie? Zaczęłam się zastanawiac czy to nie jest troche jak z myciem wlosow ma glowie- im częściej myjemy tym czesciej czujemy sie nieswiezo? Tak przywyklam do tego mycia sie rano i wieczorem ze nawet w podrozy pilnuje użycia przynajmniej mokrych chusteczek. Tak więc przesadnie dbam o higienę, czy jest to tylko zalezne od preferencji?

  • Marta, mam tak samo. Czuję się tylko świeżo gdy umyję się 2 razy dziennie. Podczas miesiączki jak mam możliwość to częściej.

 15. A czy tak samo wygląda sprawa higieny u kobiet w ciąży ?
  Wszędzie trąbią, że w ciąży pod wpływem hormonów zmienia się pH pochwy i zalecają płyny do higieny intymnej dla kobiet w ciąży …

  Proszę o odpowiedź

 16. Bardzo przydatny artykuł zarówno dla mnie jak i dla mojej 2letniej córeczki . Dzięki Nicole, dzięki Alicja 😍

 17. Bardzo ciekawe.. Ja mam problem z uplawami odkad urodzilam 4lata temu mam uplawy po miesiaczce przez 2 tyg leakrze mowia ze kobiety nie ktore po porodzie tak maja 😣ale to jest juz denerwujace zrobiłam badanie na prolaktyne i mam niski wynik moze to od tego?

 18. Dziewczyny! Jeżeli macie problem z tzw. ,,brzydkim zapachem z pochwy po stosunku,, to po prostu musicie przyłożyć słuchawkę do pochwy i delikatnym strumieniem wody bez mydła wypułkac sperme. Nie wyobrażam sobie nie zrobić tego po stosunku, a robie to odkąd zaczełam współrzyc z moim partnerem, czyli od 6 lat i dopiero 1 raz miałam infekcje pochwy, która prawdopodobnie wzięła się z kąpieli w morzu! Nie należy myć pochwy tak jak mówią dziewczyny, ale tylko i wyłącznie wtedy kiedy nie mamy w danym momencie stosunku… Nicole napisz proszę post o myciu się po stosunku, ponieważ jest to dla mnie nie wyobrażalne, że Polki nie wypłukują spermy i chodzą tak kilka dni?! To musi być okropny zapach!

 19. Mała Mela i jej mama Mirka

  Dziękuję za ten artykuł!

 20. To jak właściwie powinna wyglądać odpowiednia higiena po stosunku?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*