Higiena podczas miesiączki dla nastolatek

Higiena podczas miesiączki dla nastolatek

Dostałaś miesiączkę – pewnie niespodziewanie. Niby wiedziałaś, że ten moment przyjdzie, ale patrzysz na bieliznę i myślisz, co dalej. Podpaski, tampony, wkładki higieniczne, kubeczki menstruacyjne – to Twoje opcje.

Już od pierwszej miesiączki możesz używać wszystkich tych produktów! To, że tylko dziewczęta, które już współżyły mogą używać tamponów czy kubeczków menstruacyjnych to mit. Prawdą jest, że dla części dziewczyn używanie produktów higienicznych, które się wkłada do pochwy, zanim rozpoczną współżycie, może być nieprzyjemne i niekomfortowe. Nic na siłę. Na początek na pewno zacznij od podpasek.

Podpaski

Brzmi prosto „naklej podpaskę na majtki”,  slyszałam historię dziewczyny, która po instrukcji z lekcji biologii przy pierwszej miesiączce nakleiła podpaskę częścią klejącą do ciała – historia z perspektywy zabawna, ale jak widać, używanie podpasek nie jest zawsze intuicyjne i naturalne.

Poza tym na rynku są setki modeli podpasek: ze skrzydełkami lub bez, grube i ultracienkie, pachnące i bezwonne, light, normal czy super. Jakie wybrać?

Na początek wybierz normal. Podpaskę powinnaś zmieniać co około 3-4 godziny w pierwszych 2-3 dniach miesiączki. W kolejnych dniach może to być co około 6 godzin. Szybko zauważysz czy podpaska jest odpowiednia jeżeli będziesz musiała ją częściej lub rzadziej zmieniać – wtedy wybierz bardziej lub mniej chłonną.

Naklejasz podpaskę na majtki – nie na samym środku ale o kilka centymetrów bliżej przodu majtek. Jeżeli podpaska ma skrzydełka, to skrzydełka dopiero przyklej (odklej ten papierek) jak przykleisz główny pas klejący podpaski do majtek.

Jeżeli w pierwszych trzech dniach miesiączki podpaskę normal zmienisz częściej niż co 4 h to wybierz podpaskę „super” (przy okazji dziwna nazwa… co w tym jest super 😉 ). Jeżeli podpaska w pierwszych 3 dniach miesiączki jest po 4 h tylko delikatnie zapełniona to wybierz podpaskę cieńszą.

Co do zapachu osobiście polecam Wam podpaski bez zapachu. Jeżeli będziecie zmieniać je regularnie to ten sztuczny dodatek w postaci zapachu jest zupełnie niepotrzebny.

Na noc załóż bardziej chłonną podpaskę z przedłużeniem w kierunku pleców, a raczej mówiąc wprost – pupy. Gdy śpisz krew miesiączkowa będzie spływała w kierunku odbytu i okolicy Twojej kości krzyżowej (dolnej części kręgosłupa). Aby dać Ci pełen komfort i uniknąć zaplamienia pościeli, wybieraj przedłużone podpaski. W nocy możesz spać w podpasce do rana, bez konieczności jej zmiany.

U wielu dziewczyn zdarza się, że po przebudzeniu i wstaniu w trakcie miesiączki nagle wypływa duża ilość krwi miesiączkowej lub nawet skrzepy (to takie jakby galaretowate twory z krwi wielkości kilku centymetrów). Jeżeli takie skrzepy są tylko raz dziennie, po nocy, to nie jest to niepokojące. Wynika z tego, że krew miesiączkowa zbiera się w pochwie, gdy leżysz i gdy wstaniesz, wydala się na raz. Jeżeli masz skrzepy w ciągu dnia to powinnaś z tym zgłosić się do lekarza ginekologa.

Tampony

Tampony rozdziewiczają – tampony sprawiają ból – tampony są groźne – pewnie słyszałaś takie hasła. No więc zacznijmy od początku.

Dziewictwo to nie jest kwestia posiadania błony dziewiczej tylko to, czy dziewczyna współżyła, czy nie. Więc nie – tampony nie rozdziewiczają. To mit.

Tampony sprawiają ból – u większości dziewczyn nie sprawiają bólu. U części, u tych dziewczyn, które mają skąpe miesiączki lub u tych, które mają wyraźną błonę dziewiczą (o tym będzie w innym razem, bo błony dziewicze są bardzo różne) stosowanie tamponów może być nieprzyjemne.

Jeżeli chcesz używać tamponów, to zacznij w dzień kiedy masz najbardziej obfitą miesiączkę. Wtedy pochwa i ujście pochwy (czyli okolica sromu) będzie najbardziej nawilżona i wprowadzenie tamponu do pochwy będzie najłatwiejsze. Najlepszą pozycją do pierwszego użycia tamponu jest pozycja stojąca z jedną nogą postawioną na toalecie lub wannie. Najpierw pociągnij za sznureczek, sprawdź czy jest dobrze zamocowany. (To dobry nawyk, aby to sprawdzać, ale nie obawiaj się. To aby sznurek wypadł jest bardzo rzadkie, mi osobiście się nigdy nie zdarzyło a miałam w życiu na pewno ponad 200 miesiączek. Zresztą wśród pacjentek to też rzadkie i przez ponad 8 lat pracy pamiętam dosłownie jeden taki przypadek. Nie obawiaj się, nawet gdyby tak się stało, to wyjęcie tamponu przez lekarza nie jest ani problematyczne, ani bolesne).

Wracając jednak do zakładania tamponu:

 • Rozchyl wargi sromowe jedną ręką (twoją niedominującą), pochyl się do przodu i wkładając tampon między kciuk i palce wskazujący i trzeci, włóż końcówkę tamponu do pochwy (końcówka to znaczy zaledwie 5 mm).
 • Poczekaj kilka sekund aby tampon zmiękł pod wpływem wydzieliny.
 • Teraz trzymaj tampon kciukiem i trzecim palcem, a wskazującym palcem delikatnie wsuń go do pochwy. Jeżeli czujesz opór lub ból – przestań.
 • Tampon powinien znaleźć się głęboko w pochwie tak, że około 3 cm Twojego palca wskazującego będzie w pochwie. U części dziewczyn to będzie nawet 5 cm, bo nasze pochwy mają różne długości.
 • Ale jedno jest najważniejsze, gdy wyjmiesz palec, powinnaś tamponu nie czuć.
 • Sznureczek powinnaś też nieco podwinąć do pochwy, tak aby około 2 cm wystawało.

Tampony najlepiej zmieniać co 3-4 godziny. Ale najdłużej jak tampon może być w pochwie to 8 godzin! Pamiętaj o tym. To bardzo ważne. Po 8 h tampon może stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia. W każdej ulotce piszą o TSS (Toxic shock syndrome) – jest to poważna choroba, wywołana przez bakterie, powodująca wysoką gorączkę i wiele niebezpiecznych dla życia objawów. TSS zdarza się także u kobiet, które nie stosują tamponów, jednak jednym z czynników ryzyka wystąpienia tej choroby jest stosowanie tamponów. Jeżeli w trakcie miesiączki dostaniesz gorączki, będziesz miała bóle mięśniowe, stawowe – inne niż zwykle, będziesz czuła się splątana, będziesz miała zawroty głowy, a w szczególności zauważysz wysypkę – to pilnie zgłoś się do lekarza.

Między innymi dlatego tampony nie są najlepszym rozwiązaniem na noc. Chyba, że zdecydujesz się nastawić budzik i zmienić tampon po maksymalnie 8 godzinach.

Używając tamponów wiele dziewczyn dodatkowo używa wkładek higienicznych. To dobry pomysł, w razie gdyby tampon się przepełnił, bielizna będzie chroniona przed zaplamieniem. Możesz spróbować i zobaczyć czy u Ciebie jest to konieczne. Jeżeli używasz tamponu i dodatkowo musisz używać podpaski, to znaczy, że tampon, który wybrałaś jest nieodpowiedni i musisz wybrać bardziej chłonny.

Tampony nazywają się zazwyczaj mini, normal, super lub super plus. Dla młodych dziewcząt najlepsze będą mini ewentualnie normal. Super raczej będą za duże. Na rynku są też tampony z aplikatorem – nie są w Polsce jeszcze zbyt popularne (ale np. w USA są dużo bardziej popularne, niż te bez aplikatora). Jeżeli masz trudność używać tamponu bez aplikatora, spróbuj tego z aplikatorem. Technika wkładania jest nieco inna. Jedną dłonią (kciukiem i palcem wskazującym) wkładasz aplikator do pochwy na głębokość około 2-3 cm, a drugą dłonią popychasz tłoczek do momentu, aż tampon wyjdzie z aplikatora.

Uwaga! Pamiętaj, aby umyć ręce PRZED (i po, ale to wiadomo) założeniu tamponu. Jeżeli zmieniasz tampon w publicznej toalecie, najlepiej abyś przemyła ręce już w kabinie (możesz użyć chusteczek nawilżonych lub najlepiej wybrać toalety z umywalką w kabinie).

Kubeczki menstruacyjne

Nie jest to jeszcze bardzo popularna metoda, ale według dziewczyn, które jej używają, bardzo wygodna. W odróżnieniu od tamponów możesz kubeczek menstruacyjny nosić nawet 12 godzin. Kubeczki są dostępne w kilku rozmiarach S, M, L, XL  – dla młodych dziewcząt, które jeszcze nie współżyły najbardziej odpowiedni będzie rozmiar S.

Założenie kubeczka menstruacyjnego początkowo może być nieco trudniejsze, niż założenie tamponu. W ręce dominującej (tej którą piszesz) umieszczasz kubeczek między kciukiem a palcami wskazującym i trzecim. Zwijasz go do wewnątrz i uciskasz „w literę C”. Następnie wprowadzasz go do pochwy na głębokość około 3-4 cm, następnie puszczasz ucisk na kubeczku i on sam się rozłoży w pochwie. Końcówka kubeczka nie powinna wystawać poza ujście pochwy.

Więcej o kubeczkach menstruacyjnych możesz przeczytać na blogu w tym wpisie https://mamaginekolog.pl/kubeczki-menstruacyjne/.

Wkładki higieniczne

Mimo tego, że wiele reklam będzie Wam  sugerować, że wkładek można używać na co dzień i jest to higieniczne, to prawda jest nieco odwrotna. Wkładki są super rozwiązaniem w dniach, w których spodziewasz się miesiączki, ale jeszcze jej nie ma i nie chcesz być nią zaskoczona. Są super jako dodatek do tamponów czy kubeczków menstruacyjnych i są świetne na ostatnie dni miesiączki, kiedy już masz tylko plamienie. Jednak noszenie wkładek na co dzień nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wkładki powodują większą produkcję śluzu i zmniejszają przepływ powietrza w okolicach intymnych, zwiększając ryzyko powstania infekcji. (Tak, nawet te „oddychające” wkładki).

W dniach, w których stosujesz wkładki pamiętaj, aby je zmieniać maksymalnie co 8 h, a najlepiej co 4 h. Zapewni to Tobie większy komfort oraz zmniejszy ilość drobnoustrojów, które bez problemu namnażają się na wilgotnej wkładce.

W trakcie miesiączki powinnaś myć okolice intymne dwa razy dziennie. Dodatkowo warto jest umyć okolice intymne po wypróżnieniu (chodzi mi o oddanie stolca – mówiąc medycznie, a po zrobieniu kupy – mówiąc po niemedycznemu). W czasie miesiączki jest w okolicach intymnych wilgotno, to są świetne warunki do wzrostu bakterii. Bakteryjne infekcje pochwy powstają głównie z bakterii kałowych, czyli tych, które masz w jelitach. Normalne jest, że te bakterie będziesz miała też w okolicach pochwy, ale ważne jest, aby była zachowana równowaga między tymi dobrymi i złymi drobnoustrojami – dlatego umycie się po wypróżnieniu, zawsze jest dobrym pomysłem, ale w trakcie miesiączki tym bardziej.

Do mycia okolic intymnych najlepsza będzie woda – normalna bieżąca woda z kranu. Ewentualnie możesz użyć delikatnego mydła, którym myjesz resztę ciała. Ponownie, wbrew reklamom, nie musisz używać specjalnego płynu do higieny intymnej. Myjąc (a także podcierając papierem) okolice intymne najważniejszy jest kierunek – zawsze od przodu do tyłu.

W trakcie miesiączki możesz zarówno brać prysznic jak i kąpać się w wannie.

Więcej o higienie intymnej najdziesz w tym poście: https://mamaginekolog.pl/higiena-intymna-kobiet-urodzenia-doroslosci/.

A o tym dlatego wkładki na co dzień nie są najlepszym pomysłem – znajdziesz tu: https://mamaginekolog.pl/dlaczego-warto-spac-bez-majtek/

Zdaję sobie sprawę, że część informacji w tym artykule jest bardzo podstawowa i być może wielu osobom niepotrzebna. Ale jeżeli ten tekst będzie pomocny chociażby jednej dziewczynie, bo nie miała takiej rozmowy z mamą czy starszą siostrą, to uważam, że warto było to napisać.

201 komentarzy

 1. Ja akurat jestem tak wrażliwa, że nie mogę mieć tamponów. A Podlaska musi być najcieńsza jak to możliwe. I zmieniam co 2h. Taka już jestem. Dłużej nie potrafię z tym chodzić

 2. Czytam że do mycia okolic intymnych najlepsza jest woda jednak nie można umyć się tam sama woda… Przecież sama woda nie zapewni świeżości… Zawsze myje się tam mydłem i jest ok

 3. Dziękuję za ten artykuł. Mam 30 lat, dwójkę dzieci, a dowiedziałam się, że zawsze za płytko wsuwalam tampon, co bardzo bolało. Ostatnio zrezygnowałam nawet z podpasek na rzecz dużych, bawełnianych płatków kosmetycznych. Na czas w domu i częste wymienianie są idealne. Zwykle podpaski mnie odparzają, jakoś się zrobiłam wrażliwa “tam” po drugiej ciąży. Jak córeczka dorośnie, pokażę jej ten artykuł i przeczytamy go razem.

 4. Nicola serdecznie dziękuję za ten post dużo się nauczyłam ❤️❤️

 5. Świetny post, na pewno przyda się niejednej młodej dziewczynie.
  A czy problem z występowaniem skrzepów za dnia podczas używania tamponów jest tak samo istotny jak w przypadku podpasek? Z artykułu nie wynika jasna odpowiedź.

 6. Bardzo przydatny artykuł dla nastolatek.Co prawda ja mam 15 lat,ale wszystko co jest zawarte w tym artykule wiedziałam.Bede go polecać moim koleżankom:)

 7. Według mnie bardzo fajny artykuł super napisany łatwo zwiezle i na temat bez zbednego medycznego# bełkotu# super

 8. Ja mam pytanie, bo muszę stosować podpaski na co dzień, gdy nie mam okresu, nawet wkładki są wtedy za cienkie, bo mam uczucie, że mimo wytarciu się po zrobieniu siku, brudze nim majtki. I potem ta woń przenosi się z majtek na spodnie i wszystko jest mokre i śmierdzi….nie wyobrażam siebie przestać stosować podpaski, bo chociaż w minimalny sposób niweluje ten problem, który mimo wszystko dzięki podlaskim nie znika…wiem że nie powinnam nadużywać podpasek… Nie wiem co może być problemem… Mimo, że przecieram jeszcze okolice intymne po zrobieniu siku chusteczkami nawilżanymi to i tak problem nie znika…

  • Najprawdopodobniej jest to problem natury psychicznej i warto porozmawiać z psychologie/psychiatrą/psychoterapeutą – nie ma w tym nic wstydliwego, widać, że bardzo to panią męczy. Być może jest to jakieś natręctwo. Inna opcja to popuszczanie moczu, wtedy sprawa uroginekologiczna i też należy udać się do specjalisty.

 9. Aleksandra

  Mam dwa pytania, bo jestem zdziwiona choć mam te 20 lat, a miesiączke mam od jakiś 7-8 lat.
  Co może być nie tak jeśli mam podczas każdego okresu strzępy krwi w dzień?
  Jak to, że można się kąpać podczas okresu? Zawsze mama mi powtarzała, że podczas okresu tylko prysznic, bo mogą mi się stać infekcje
  Post jak widać przydatny nawet dla 20latki, która rozmawiała z mamą 🙂 pozdrawiam czujna obserwatoria z Instagrama

 10. Katarzyna

  Witaj, czy to prawda i czy w ogóle jest to możliwe, że stosowanie tamponów skraca miesiączkę? Czy jest to po prostu jakiś zbieg okoliczności? Słyszałam to od kilku koleżanek. Raczej uważam to za mit, ale warto zapytać 🙂

  • Ja u siebie też to zauważyłem że jak używam tamponow mój okres jest krótszy.

  • Karharina

   Używam tamponow od ladnych paru lT i nie zauważyłam zeby okres byl krótszy, 6 dni u mnie zawsze. Tylko gdy bralam tabletki antykoncepcyjne to okres byla 1-2 dni krotszy

  • Ja osobiście odkąd używam tamponów to moja miesiączka się wydłużyła 🙄😒

  • Fankamamyginekolog_

   Hej , nie wiem jak to wyglada z medycznego punktu widzenia ale powiem Ci jak to jest u mnie 😉 gdy zaczęłam miesiączkowac używałam podpasek i miałam miesiączkę około 5 dni w tym pierwsze 3 dni była to totalna katorga cały czas czułam dyskomfort.Od kiedy zaczęłam używać tamponów miesiączkę mam około 3 dni a 4 dzień zazwyczaj nosze wkładkę ponieważ już nie ma potrzeby wkładania tamponu .Odpowiadajac na twoje pytanie ;tak, skraca (przynajmniej tak jest u mnie )

  • To mit. Oczywiście na przestrzeni lat długość miesiączki może się zmienić, ale będą za to odpowiedzialne inne czynniki niż tampony.

  • Ja to sobie tłumacze tak, ze tampon zdąży zebrac krew szybciej niż jakby miała spływać na podpaske. Wiec faktycznie jest krocej

  • Osobiście używam od 4 lat tylko i wyłącznie tamponów. Przed tamponami i teraz jak już chyba używam, moja miesiączka zawsze trwała 7/10 dni i jest tak samo intensywna, więc nie, to tak nie działa

 11. Mam pytanie odnośnie tamponów. Czy można je stosować mając założona wkładkę domaciczną, tzw. spiralę? Słyszałam różne opinie wśród lekarzy i nie wiem co o tym sądzić. Jedni kategorycznie odradzają, drudzy nie widzą przeciwwskazań.

 12. A ja uważam, że takie teksty są potrzebne. Kiedy dostalam pierwszego okresu, wstydziłam się powiedzieć mamie i podkradając jej podpaskę ze skrzydełkami założyłam ją w bardzo śmieszny sposób. Ten główny pas klejący przykleiłam do majtek, natomiast skrzydełka do miejsca między pachwinami a udami 😂 kiedy juz nie moglam wytrzymać z niewygody przyznałam się mamie i dowiedziałam się, że jednak skrzydełka też przykleja się do majtek 😂

 13. Uważam, że dobrze, że są takie teksty, pomimo tego że mam 22 lata i jestem po urodzeniu dziecka to kilku rzeczy nie wiedziałam a kilka dowiedziałam się z wcześniejszych postów więc dziękuję 🙂

 14. “pochyl się do przodu i wkładając tampon między kciuk i palce wskazujący i trzeci, włóż końcówkę tamponu do pochwy (końcówka to znaczy zaledwie 5 mm)” – głupie pytanie, jak mozna trzymac tampon miedzy kciukiem a dwoma palcami? Czyli jak? Ja wkladam tampon na swoj sposob, inny niz opisany, ale dla osoby pierwszy raz uzywajacej tampona moze byc ciezko uzyc go wg suchego opisu 😉 Na logike – daną rzecz trzyma się między jedną a drugą.. a z opisu wynika ze trzymamy go między kciukiem a dwoma palcami… no nie da sie 😛 moze mi ktos to łopatologicznie wytlumaczyc ? Opis logicznie niezrozumialy.

 15. Aleksandra.jx

  Podpaski na Noc jesli chodzi o przyklejanie wydaje mi sie ze powinno byc zalezne od postawy jaka przyjmujemy w czasie snu. Ja przyklejam blizej przodu majtek ze wzgledu na to ze spie na brzuchu. Reszta artykulu wielki plus

 16. Hej, super artykuł zwłaszcza dla początkujących dziewczyn❤❤. Ja na szczęście mam to już za sobą i dobrze miałam to przedstawione i wytłumaczone przez mamę Ale ile było dziewczyn w moim wieku, które nawet nie wiedziały jak przykleić podpaske, Twój artykuł byłby wtedy dla nich zbawieniem!❤ A co do tamponow i wkladek, ja np strasznie nie lubie wkladek, nie wazne czy noszonych samych czy z czyms, zawsze mi sie odklejają i czasem nawet podklejaja do skory. W zamian nosze tampon+podpaska – sprawdza się najlepiej, mam zabezpieczenie jakby tampon przeciekl, a także jak go wyjme to od razu gotowa podpaske. Czy jest to dopuszczalne pod względem medycznym? Nigdy się nad tym nie zastanawiałam bo po prostu się sprawdzali, Ale po Twoim artykule mam rozkminy 😂 buziaki wierna fanka Mamy Ginekolog❤😘😘

 17. Bardzo rzeczowy, przydatny artykuł! Tampony z aplikatorem to w moim uznaniu najwygodniejsza i najbardziej higieniczna metoda na “te dni”. Zwykle tampony sprawiają problem, próbuję od 12 lat.

 18. Genialny artykuł! Jakbym przeczytała go jak była młodsza, mniej bym miała problemów z różnymi infekcjami 🙂
  Co do kubeczków, używam ponad rok, zauważyłam mniej infekcji, nawet brak, nie wiem czy to kwestia zmiany tamponow na kubeczek, ale czuję różnice. Nie ma co się bać kubeczków! Są gorsze dni i lepsze, nie zawsze uda mi się założyć go dobrze, ale nie poddaje się. Jestem nim zachwycona 🙂

 19. Ja nigdy nie mialam takiej rozmowy i pomimo ze mam juz 27lat wiele rzeczy dowiaduje sie od Ciebie dziekuje

 20. Zagubiona

  Napisałaś że jeśli pojawiają się skrzepy w ciągu dnia należy zgłosić się do ginekologa. Co mogą oznaczać takie skrzepy w ciągu dnia? Czy mogą być przyczyną ploblemu z zajsciem w ciążę?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*