Higiena podczas miesiączki dla nastolatek

Higiena podczas miesiączki dla nastolatek

Dostałaś miesiączkę – pewnie niespodziewanie. Niby wiedziałaś, że ten moment przyjdzie, ale patrzysz na bieliznę i myślisz, co dalej. Podpaski, tampony, wkładki higieniczne, kubeczki menstruacyjne – to Twoje opcje.

Już od pierwszej miesiączki możesz używać wszystkich tych produktów! To, że tylko dziewczęta, które już współżyły mogą używać tamponów czy kubeczków menstruacyjnych to mit. Prawdą jest, że dla części dziewczyn używanie produktów higienicznych, które się wkłada do pochwy, zanim rozpoczną współżycie, może być nieprzyjemne i niekomfortowe. Nic na siłę. Na początek na pewno zacznij od podpasek.

Podpaski

Brzmi prosto „naklej podpaskę na majtki”,  slyszałam historię dziewczyny, która po instrukcji z lekcji biologii przy pierwszej miesiączce nakleiła podpaskę częścią klejącą do ciała – historia z perspektywy zabawna, ale jak widać, używanie podpasek nie jest zawsze intuicyjne i naturalne.

Poza tym na rynku są setki modeli podpasek: ze skrzydełkami lub bez, grube i ultracienkie, pachnące i bezwonne, light, normal czy super. Jakie wybrać?

Na początek wybierz normal. Podpaskę powinnaś zmieniać co około 3-4 godziny w pierwszych 2-3 dniach miesiączki. W kolejnych dniach może to być co około 6 godzin. Szybko zauważysz czy podpaska jest odpowiednia jeżeli będziesz musiała ją częściej lub rzadziej zmieniać – wtedy wybierz bardziej lub mniej chłonną.

Naklejasz podpaskę na majtki – nie na samym środku ale o kilka centymetrów bliżej przodu majtek. Jeżeli podpaska ma skrzydełka, to skrzydełka dopiero przyklej (odklej ten papierek) jak przykleisz główny pas klejący podpaski do majtek.

Jeżeli w pierwszych trzech dniach miesiączki podpaskę normal zmienisz częściej niż co 4 h to wybierz podpaskę „super” (przy okazji dziwna nazwa… co w tym jest super 😉 ). Jeżeli podpaska w pierwszych 3 dniach miesiączki jest po 4 h tylko delikatnie zapełniona to wybierz podpaskę cieńszą.

Co do zapachu osobiście polecam Wam podpaski bez zapachu. Jeżeli będziecie zmieniać je regularnie to ten sztuczny dodatek w postaci zapachu jest zupełnie niepotrzebny.

Na noc załóż bardziej chłonną podpaskę z przedłużeniem w kierunku pleców, a raczej mówiąc wprost – pupy. Gdy śpisz krew miesiączkowa będzie spływała w kierunku odbytu i okolicy Twojej kości krzyżowej (dolnej części kręgosłupa). Aby dać Ci pełen komfort i uniknąć zaplamienia pościeli, wybieraj przedłużone podpaski. W nocy możesz spać w podpasce do rana, bez konieczności jej zmiany.

U wielu dziewczyn zdarza się, że po przebudzeniu i wstaniu w trakcie miesiączki nagle wypływa duża ilość krwi miesiączkowej lub nawet skrzepy (to takie jakby galaretowate twory z krwi wielkości kilku centymetrów). Jeżeli takie skrzepy są tylko raz dziennie, po nocy, to nie jest to niepokojące. Wynika z tego, że krew miesiączkowa zbiera się w pochwie, gdy leżysz i gdy wstaniesz, wydala się na raz. Jeżeli masz skrzepy w ciągu dnia to powinnaś z tym zgłosić się do lekarza ginekologa.

Tampony

Tampony rozdziewiczają – tampony sprawiają ból – tampony są groźne – pewnie słyszałaś takie hasła. No więc zacznijmy od początku.

Dziewictwo to nie jest kwestia posiadania błony dziewiczej tylko to, czy dziewczyna współżyła, czy nie. Więc nie – tampony nie rozdziewiczają. To mit.

Tampony sprawiają ból – u większości dziewczyn nie sprawiają bólu. U części, u tych dziewczyn, które mają skąpe miesiączki lub u tych, które mają wyraźną błonę dziewiczą (o tym będzie w innym razem, bo błony dziewicze są bardzo różne) stosowanie tamponów może być nieprzyjemne.

Jeżeli chcesz używać tamponów, to zacznij w dzień kiedy masz najbardziej obfitą miesiączkę. Wtedy pochwa i ujście pochwy (czyli okolica sromu) będzie najbardziej nawilżona i wprowadzenie tamponu do pochwy będzie najłatwiejsze. Najlepszą pozycją do pierwszego użycia tamponu jest pozycja stojąca z jedną nogą postawioną na toalecie lub wannie. Najpierw pociągnij za sznureczek, sprawdź czy jest dobrze zamocowany. (To dobry nawyk, aby to sprawdzać, ale nie obawiaj się. To aby sznurek wypadł jest bardzo rzadkie, mi osobiście się nigdy nie zdarzyło a miałam w życiu na pewno ponad 200 miesiączek. Zresztą wśród pacjentek to też rzadkie i przez ponad 8 lat pracy pamiętam dosłownie jeden taki przypadek. Nie obawiaj się, nawet gdyby tak się stało, to wyjęcie tamponu przez lekarza nie jest ani problematyczne, ani bolesne).

Wracając jednak do zakładania tamponu:

 • Rozchyl wargi sromowe jedną ręką (twoją niedominującą), pochyl się do przodu i wkładając tampon między kciuk i palce wskazujący i trzeci, włóż końcówkę tamponu do pochwy (końcówka to znaczy zaledwie 5 mm).
 • Poczekaj kilka sekund aby tampon zmiękł pod wpływem wydzieliny.
 • Teraz trzymaj tampon kciukiem i trzecim palcem, a wskazującym palcem delikatnie wsuń go do pochwy. Jeżeli czujesz opór lub ból – przestań.
 • Tampon powinien znaleźć się głęboko w pochwie tak, że około 3 cm Twojego palca wskazującego będzie w pochwie. U części dziewczyn to będzie nawet 5 cm, bo nasze pochwy mają różne długości.
 • Ale jedno jest najważniejsze, gdy wyjmiesz palec, powinnaś tamponu nie czuć.
 • Sznureczek powinnaś też nieco podwinąć do pochwy, tak aby około 2 cm wystawało.

Tampony najlepiej zmieniać co 3-4 godziny. Ale najdłużej jak tampon może być w pochwie to 8 godzin! Pamiętaj o tym. To bardzo ważne. Po 8 h tampon może stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia. W każdej ulotce piszą o TSS (Toxic shock syndrome) – jest to poważna choroba, wywołana przez bakterie, powodująca wysoką gorączkę i wiele niebezpiecznych dla życia objawów. TSS zdarza się także u kobiet, które nie stosują tamponów, jednak jednym z czynników ryzyka wystąpienia tej choroby jest stosowanie tamponów. Jeżeli w trakcie miesiączki dostaniesz gorączki, będziesz miała bóle mięśniowe, stawowe – inne niż zwykle, będziesz czuła się splątana, będziesz miała zawroty głowy, a w szczególności zauważysz wysypkę – to pilnie zgłoś się do lekarza.

Między innymi dlatego tampony nie są najlepszym rozwiązaniem na noc. Chyba, że zdecydujesz się nastawić budzik i zmienić tampon po maksymalnie 8 godzinach.

Używając tamponów wiele dziewczyn dodatkowo używa wkładek higienicznych. To dobry pomysł, w razie gdyby tampon się przepełnił, bielizna będzie chroniona przed zaplamieniem. Możesz spróbować i zobaczyć czy u Ciebie jest to konieczne. Jeżeli używasz tamponu i dodatkowo musisz używać podpaski, to znaczy, że tampon, który wybrałaś jest nieodpowiedni i musisz wybrać bardziej chłonny.

Tampony nazywają się zazwyczaj mini, normal, super lub super plus. Dla młodych dziewcząt najlepsze będą mini ewentualnie normal. Super raczej będą za duże. Na rynku są też tampony z aplikatorem – nie są w Polsce jeszcze zbyt popularne (ale np. w USA są dużo bardziej popularne, niż te bez aplikatora). Jeżeli masz trudność używać tamponu bez aplikatora, spróbuj tego z aplikatorem. Technika wkładania jest nieco inna. Jedną dłonią (kciukiem i palcem wskazującym) wkładasz aplikator do pochwy na głębokość około 2-3 cm, a drugą dłonią popychasz tłoczek do momentu, aż tampon wyjdzie z aplikatora.

Uwaga! Pamiętaj, aby umyć ręce PRZED (i po, ale to wiadomo) założeniu tamponu. Jeżeli zmieniasz tampon w publicznej toalecie, najlepiej abyś przemyła ręce już w kabinie (możesz użyć chusteczek nawilżonych lub najlepiej wybrać toalety z umywalką w kabinie).

Kubeczki menstruacyjne

Nie jest to jeszcze bardzo popularna metoda, ale według dziewczyn, które jej używają, bardzo wygodna. W odróżnieniu od tamponów możesz kubeczek menstruacyjny nosić nawet 12 godzin. Kubeczki są dostępne w kilku rozmiarach S, M, L, XL  – dla młodych dziewcząt, które jeszcze nie współżyły najbardziej odpowiedni będzie rozmiar S.

Założenie kubeczka menstruacyjnego początkowo może być nieco trudniejsze, niż założenie tamponu. W ręce dominującej (tej którą piszesz) umieszczasz kubeczek między kciukiem a palcami wskazującym i trzecim. Zwijasz go do wewnątrz i uciskasz „w literę C”. Następnie wprowadzasz go do pochwy na głębokość około 3-4 cm, następnie puszczasz ucisk na kubeczku i on sam się rozłoży w pochwie. Końcówka kubeczka nie powinna wystawać poza ujście pochwy.

Więcej o kubeczkach menstruacyjnych możesz przeczytać na blogu w tym wpisie https://mamaginekolog.pl/kubeczki-menstruacyjne/.

Wkładki higieniczne

Mimo tego, że wiele reklam będzie Wam  sugerować, że wkładek można używać na co dzień i jest to higieniczne, to prawda jest nieco odwrotna. Wkładki są super rozwiązaniem w dniach, w których spodziewasz się miesiączki, ale jeszcze jej nie ma i nie chcesz być nią zaskoczona. Są super jako dodatek do tamponów czy kubeczków menstruacyjnych i są świetne na ostatnie dni miesiączki, kiedy już masz tylko plamienie. Jednak noszenie wkładek na co dzień nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wkładki powodują większą produkcję śluzu i zmniejszają przepływ powietrza w okolicach intymnych, zwiększając ryzyko powstania infekcji. (Tak, nawet te „oddychające” wkładki).

W dniach, w których stosujesz wkładki pamiętaj, aby je zmieniać maksymalnie co 8 h, a najlepiej co 4 h. Zapewni to Tobie większy komfort oraz zmniejszy ilość drobnoustrojów, które bez problemu namnażają się na wilgotnej wkładce.

W trakcie miesiączki powinnaś myć okolice intymne dwa razy dziennie. Dodatkowo warto jest umyć okolice intymne po wypróżnieniu (chodzi mi o oddanie stolca – mówiąc medycznie, a po zrobieniu kupy – mówiąc po niemedycznemu). W czasie miesiączki jest w okolicach intymnych wilgotno, to są świetne warunki do wzrostu bakterii. Bakteryjne infekcje pochwy powstają głównie z bakterii kałowych, czyli tych, które masz w jelitach. Normalne jest, że te bakterie będziesz miała też w okolicach pochwy, ale ważne jest, aby była zachowana równowaga między tymi dobrymi i złymi drobnoustrojami – dlatego umycie się po wypróżnieniu, zawsze jest dobrym pomysłem, ale w trakcie miesiączki tym bardziej.

Do mycia okolic intymnych najlepsza będzie woda – normalna bieżąca woda z kranu. Ewentualnie możesz użyć delikatnego mydła, którym myjesz resztę ciała. Ponownie, wbrew reklamom, nie musisz używać specjalnego płynu do higieny intymnej. Myjąc (a także podcierając papierem) okolice intymne najważniejszy jest kierunek – zawsze od przodu do tyłu.

W trakcie miesiączki możesz zarówno brać prysznic jak i kąpać się w wannie.

Więcej o higienie intymnej najdziesz w tym poście: https://mamaginekolog.pl/higiena-intymna-kobiet-urodzenia-doroslosci/.

A o tym dlatego wkładki na co dzień nie są najlepszym pomysłem – znajdziesz tu: https://mamaginekolog.pl/dlaczego-warto-spac-bez-majtek/

Zdaję sobie sprawę, że część informacji w tym artykule jest bardzo podstawowa i być może wielu osobom niepotrzebna. Ale jeżeli ten tekst będzie pomocny chociażby jednej dziewczynie, bo nie miała takiej rozmowy z mamą czy starszą siostrą, to uważam, że warto było to napisać.

201 komentarzy

 1. super, że napisałaś taki artykuł! bardzo chciałabym mieć taką wiedzę te kilkanaście lat temu 🙂 ale nawet teraz dowiedziałam się kilku rzeczy.
  niestety, ale nawet najbardziej podstawowa wiedza nie jest oczywista dla wielu osób, wierz mi 🙂

 2. Dziękuję za świetny artykuł, niby wszystko wiedziałam, ale dobrze sobie sprawdzić swoją wiedzę. Z płynem do higieny intymnej to wiele lat temu mama mi powiedziała, że wcale nie są dobre i na szczęście Jej posłuchałam.
  Nasunęło mi się jednak pytanie – co z basenem w trakcie miesiączki? Czy rzeczywiście z tamponem nie stanowi to problemu?

  • Agnieszka

   Ja zaczęłam stosować tampony, kiedy termin zawodów pływackich zbiegł mi się z miesiączką.
   Nie było żadnego problemu. Dotąd nawet w pierwszym dniu miesiączki nie obawiam się iść na basen.
   Trzeba tylko usunąć tampon zaraz po wyjściu z wody.

 3. mart.mama

  Szkoda, że nie trafiłam na taki artykuł kilkanaście lat temu. Do większości rzeczy musiałam dojść sama, a jak się okazało, i tak nadużywam wkładek 😉 dziękuję 🙂

 4. Dlaczego gdy podczas miesiączki w ciągu dnia występują skrzepy należy zgłosić się do ginekologa? Można coś więcej na ten temat ?

  • U mnie skrzepy oznaczaly zbyt grube endometrium ktore sprzyja chorobom np nowotworom. Teraz lecze sie hormonami i miesiaczki sa duuuuzo latwiejsze. Skąpe, krótkie, bez skrzepow.

 5. podczas okresu najważniejsza jest higiena i podmywanie. sama mam specjalna nakładkę na toaletę biobidet. zamontowałam w zeszłym roku po zabiegu ginekologicznym. moja nastoletnia córka też jest zadowolona bo zawsze miała obsesję,że dziwnie “tam” pachnie podczas okresu… naprawdę sprytne urządzenie a ma więcej funkcji niż standardowy bidet i nie wymaga przebudowy łazienki.

 6. Super artykuł 👍
  Polecam nastolatkom . Przypomniało mi się , jak ja dostałam mój pierwszy okres .
  Pierwsze co , to płakałam siedząc na toalecie 😂 Potem zawołałam mamę , a ona mi pogratulowała 😍

 7. Ekstra artykuł 👍
  Polecam nastolatkom . Przypomniało mi się , jak ja dostałam mój pierwszy okres .
  Pierwsze co , to płakałam siedząc na toalecie 😂 Potem zawołałam mamę , a ona mi pogratulowała 😍

 8. Nikola mam 33 lata i myslalam, ze niczego nowego sie nie dowiem z tego artykulu a jednak! nie wiedzalam przykladowo, ze jezeli sa skrzepy w ciagu dnia powinno sie o tym porozmaiwac z ginekologiem, myslalam, ze to normalne. to pokazuje jak wazne sa Twoje artykuly i jakie mamy szczescie, ze prowdzisz bloga i instagram 🙂 pozdrawiam; kolezanka z balkonu 🙂

  • Ja zgłaszałam każdemu jednemu ginekologowi, i wszyscy twierdzili, że to normalne – “taka pani uroda”. I skrzepy dużo częściej miałam w dzień, a nie po nocy. Żyję do dziś.

   • Dokladnie taką sama odpowiedź dotychczas otrzymywałam…
    Tak sie zastanawiam, czy można to jakos potwierdzic dodatkowymi badaniami.

 9. Szkoda, że taka wiedza nie jest przekazywana w szkole. Do dnia dzisiejszego nie miałam pojęcia jak prawidłowo zaaplikować tampon, a szkołę mam już dawno za sobą. 😱

 10. Bardzo ciekawy artykuł. Przeczytałam z przyjemnością i uwagą.

 11. Bardzo się cieszę, że wspomniałaś o kubeczku. Cieszę się, że moje córki będą mogły korzystać z tego rozwiązania

 12. Super tekst, żałuję że nie było Cię tutaj przed moją pierwszą miesiączką. Pozdrawiam

 13. Zaczęłam używać kubeczka menstruacyjnego niedawno, ale nigdy więcej nie użyje nic innego ❤️❤️ Dzięki Twojemu artykułowi o kubeczkach ostatecznie się na niego zdecydowałam super👍🏻

 14. Cześć Nicole, pewnie niektóre kobiety czytając artykuł przestrasza się jak przeczytają o skrzepach. Może warto tu wspomnieć, ze skrzepy przy tylozgieciu macicy ( a jest dość częste ) powstają częściej i także w ciągu dnia. Można zawsze rozwinąć ten temat.
  Pozdr

 15. Zerowaste

  Jeszcze sa podpaski wieloeazowe 🙂

 16. Kubeczki menstruacyjne są super, nie trzeba ich wyciągać podczas korzystania z toalety (stolec). Nie miałam problemu z aplikacją, może dlatego, że na co dzień używam pierścieni antykoncepcyjnych. Przespałam całą noc, nic nie wyciekło. A przy podpaskach to była jakaś rzeźnia, podpaska sucha a plecy, prześcieradło we krwi(mimo używania podpasek na noc).

 17. A tak odnośnie stosowania płynu do higieny intymnej lub mydła – ostatnio ginekolog ostro mnie zrugała za stosowanie zwykłego mydła. Według niej jest to poważny błąd w higienie intymnej, ponieważ środowisko pochwy ma odczyn kwaśny, natomiast mydło – zasadowy, i używając mydła niszczymy sobie pH pochwy i okolic intymnych, co z kolei prowadzi do częstszych infekcji, upławów, itd. Płyny do higieny intymnej mają natomiast prawidłowe, kwaśne pH. Przeczytałam artykuł i przyznam, że zgłupiałam. To czego w końcu najlepiej używać?

  • Czy ginekolog poleciła Ci wtedy jakiś konkretny płyn do higieny intymnej? Niestety często mają podpisane umowy z koncernami farmaceutycznymi i polecają płyny, które mają fatalny skład. Mamyginekolog wielokrotnie podkreśla, że naprawdę wystarczy nam sama woda, te płyny mają w sobie mnóstwo niepotrzebnej chemii. Jeśli jednak wolisz nadal ich używać to zerknij sobie na ten artykuł: http://www.srokao.pl/2014/04/analiza-pyny-do-higieny-intymnej.html?m=0 , bardzo fajnie wszystko przedstawione. Ja po nim kupiłam Facelle i używam od czasu do czasu. A tak to zwykła woda, kwestia przyzwyczajenia 🙂

  • Najlepiej samej wody.

 18. Kiedy byłam nastolatką, funkcję poradnikową pełniły czasopisma dla nastolatek. Można się z nich śmiać, bo było tam dużo głupot, ale właśnie tego typu artykuły o miesiaczkowaniu można tam było znaleźć. Teraz dziewczyny nie czytają już takich magazynów, tylko właśnie spędzają mnóstwo czasu w social media dlatego uważam ze ten artykuł u Ciebie to bardzo dobry pomysł 🙂 niech pomiędzy ładnymi fotkami celebrytów i koleżanek dowiedzą się czegoś ważnego, o czym boja/wstydzą się pogadać z mama czy koleżankami

 19. Przydatny artykuł, szkoda, że za czasów pierwszej miesiączki nie miałam takiego pod ręką. Ja od razu zaczęłam używać tamponów, podpasek nie cierpię, nienawidzę tego uczucia wypływania krwi i to mnie obrzydza, więc tampon to jedyne rozwiązanie. O kubeczku myślałam, ale też trzeba to wylać, wymyć, wyparzyć… Ja wolę wyjąć i wyrzucić. Zaczynałam od rozmiaru mini, szybko przerzuciłam się na normal i super, a w pierwszych dniach często używam super plus, mimo, że jestem dziewicą. Czasami też trzymam tampon około 11h, bo nie mam jak wyjść do toalety w czasie pracy, jak narazie mam się dobrze, zero problemów zdrowotnych.

 20. Chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej o tych kubeczkach menstruacyjnych. Czy nie wypadają, czy podczas wysiłku nie wypadną- jakiś sport czy chociażby oddawanie stolca. Jak je wyjmować? Czy nie zachlapię się wtedy krwią, a może lepiej ściągnąć spodnie do tego? Czy normalnie można z tym sikać?
  Co z higieną takiego kubeczka, czy po każdym wyjęciu i opróżnieniu trzeba go myć?

  • Kubeczek stosuje już od kilku miesięcy, choć muszę przyznać, że przed pierwszym razem mialam panikę w oczach 😉 mam dość skąpe miesiączki więc wystarcza mi opróżnianie go co ok 12h (dużo wygodniej jest pod prysznicem). Jeśli chodzi o opróżnianie w ciągu dnia, to nie ma raczej zagrożenia ze się cała ochlapiesz, chociaż kubeczek jest sprężysty i przy wyciąganiu, szczególnie jak jest pełny, może troszke pokapac. Najlepiej opróżniać go w toalecie dla niepełnosprawnych (bo tam jest od razu umywalka). Płucze się go pod wodą i zakłada z powrotem. Można też użyć wody z butelki, jeśli nie masz umywalki 🙂 polecam zalozenie wkładki na pierwsze dni i na noc, jako zabezpieczenie. Na początku może być ciężko wyczuć czy kubeczek dobrze się otworzył czy nie, a faktycznie paniczne próby poprawienia go w kibelku bez umywalki jest creepy 😉 jednak pomimo paniki na początku, uwielbiam go 🙂 wypatrzą się przed pierwszym użyciem i po zakończeniu miesiączki.

  • Aha, sikac można normalnie, bo go nie czuć ani nie wypada ani nic. Tak samo nie wysuwa się w trakcie uprawiania sportu (zdążyło mi się że wyjechał tampon… Kubeczek nigdy – bo się trochę zasysa)

   • To mi się przy pierwszym wyjmowaniu totalnie wylał na podłogę 😀 była panika i stres, ale z każdym kolejnym razem coraz lepiej, więc warto się nie poddawać, bo wygoda dużo większą niż przy tamponie! Trzeba po prostu na błędach nauczyć się co u Ciebie będzie najlepsze 🙂

  • Cześć!
   Używam kubeczka od ponad roku i chyba umiem odpowiedzieć 😉
   Kubeczek jest z medycznego silikonu, trochę jakby zasysa się do ścianek pochwy. Dlatego nie wypada, nie przesuwa sie, nie musisz go wyciągać podczas załatwiania się (ani siku ani kupy).
   Żeby go wyjąć najłatwiej jest nacisnąć delikatnie jedną ze ścianek, żeby się odessał i wówczas zwyczajnie go opróżnić, opłukać (trzeba koniecznie) i włożyć z powrotem 😉 Mi się nigdy nie wylał podczas wyjmowania. Czasem zmieniam go kucając pod prysznicem, wtedy wylewam zawartość do odpływu i mogę go od razu opłukać, podmyć się i założyć go znowu.
   Dla mnie jest to bardzo wygodne i polecam wszystkim ❤️

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*