Higiena podczas miesiączki dla nastolatek

Higiena podczas miesiączki dla nastolatek

Dostałaś miesiączkę – pewnie niespodziewanie. Niby wiedziałaś, że ten moment przyjdzie, ale patrzysz na bieliznę i myślisz, co dalej. Podpaski, tampony, wkładki higieniczne, kubeczki menstruacyjne – to Twoje opcje.

Już od pierwszej miesiączki możesz używać wszystkich tych produktów! To, że tylko dziewczęta, które już współżyły mogą używać tamponów czy kubeczków menstruacyjnych to mit. Prawdą jest, że dla części dziewczyn używanie produktów higienicznych, które się wkłada do pochwy, zanim rozpoczną współżycie, może być nieprzyjemne i niekomfortowe. Nic na siłę. Na początek na pewno zacznij od podpasek.

Podpaski

Brzmi prosto „naklej podpaskę na majtki”,  slyszałam historię dziewczyny, która po instrukcji z lekcji biologii przy pierwszej miesiączce nakleiła podpaskę częścią klejącą do ciała – historia z perspektywy zabawna, ale jak widać, używanie podpasek nie jest zawsze intuicyjne i naturalne.

Poza tym na rynku są setki modeli podpasek: ze skrzydełkami lub bez, grube i ultracienkie, pachnące i bezwonne, light, normal czy super. Jakie wybrać?

Na początek wybierz normal. Podpaskę powinnaś zmieniać co około 3-4 godziny w pierwszych 2-3 dniach miesiączki. W kolejnych dniach może to być co około 6 godzin. Szybko zauważysz czy podpaska jest odpowiednia jeżeli będziesz musiała ją częściej lub rzadziej zmieniać – wtedy wybierz bardziej lub mniej chłonną.

Naklejasz podpaskę na majtki – nie na samym środku ale o kilka centymetrów bliżej przodu majtek. Jeżeli podpaska ma skrzydełka, to skrzydełka dopiero przyklej (odklej ten papierek) jak przykleisz główny pas klejący podpaski do majtek.

Jeżeli w pierwszych trzech dniach miesiączki podpaskę normal zmienisz częściej niż co 4 h to wybierz podpaskę „super” (przy okazji dziwna nazwa… co w tym jest super 😉 ). Jeżeli podpaska w pierwszych 3 dniach miesiączki jest po 4 h tylko delikatnie zapełniona to wybierz podpaskę cieńszą.

Co do zapachu osobiście polecam Wam podpaski bez zapachu. Jeżeli będziecie zmieniać je regularnie to ten sztuczny dodatek w postaci zapachu jest zupełnie niepotrzebny.

Na noc załóż bardziej chłonną podpaskę z przedłużeniem w kierunku pleców, a raczej mówiąc wprost – pupy. Gdy śpisz krew miesiączkowa będzie spływała w kierunku odbytu i okolicy Twojej kości krzyżowej (dolnej części kręgosłupa). Aby dać Ci pełen komfort i uniknąć zaplamienia pościeli, wybieraj przedłużone podpaski. W nocy możesz spać w podpasce do rana, bez konieczności jej zmiany.

U wielu dziewczyn zdarza się, że po przebudzeniu i wstaniu w trakcie miesiączki nagle wypływa duża ilość krwi miesiączkowej lub nawet skrzepy (to takie jakby galaretowate twory z krwi wielkości kilku centymetrów). Jeżeli takie skrzepy są tylko raz dziennie, po nocy, to nie jest to niepokojące. Wynika z tego, że krew miesiączkowa zbiera się w pochwie, gdy leżysz i gdy wstaniesz, wydala się na raz. Jeżeli masz skrzepy w ciągu dnia to powinnaś z tym zgłosić się do lekarza ginekologa.

Tampony

Tampony rozdziewiczają – tampony sprawiają ból – tampony są groźne – pewnie słyszałaś takie hasła. No więc zacznijmy od początku.

Dziewictwo to nie jest kwestia posiadania błony dziewiczej tylko to, czy dziewczyna współżyła, czy nie. Więc nie – tampony nie rozdziewiczają. To mit.

Tampony sprawiają ból – u większości dziewczyn nie sprawiają bólu. U części, u tych dziewczyn, które mają skąpe miesiączki lub u tych, które mają wyraźną błonę dziewiczą (o tym będzie w innym razem, bo błony dziewicze są bardzo różne) stosowanie tamponów może być nieprzyjemne.

Jeżeli chcesz używać tamponów, to zacznij w dzień kiedy masz najbardziej obfitą miesiączkę. Wtedy pochwa i ujście pochwy (czyli okolica sromu) będzie najbardziej nawilżona i wprowadzenie tamponu do pochwy będzie najłatwiejsze. Najlepszą pozycją do pierwszego użycia tamponu jest pozycja stojąca z jedną nogą postawioną na toalecie lub wannie. Najpierw pociągnij za sznureczek, sprawdź czy jest dobrze zamocowany. (To dobry nawyk, aby to sprawdzać, ale nie obawiaj się. To aby sznurek wypadł jest bardzo rzadkie, mi osobiście się nigdy nie zdarzyło a miałam w życiu na pewno ponad 200 miesiączek. Zresztą wśród pacjentek to też rzadkie i przez ponad 8 lat pracy pamiętam dosłownie jeden taki przypadek. Nie obawiaj się, nawet gdyby tak się stało, to wyjęcie tamponu przez lekarza nie jest ani problematyczne, ani bolesne).

Wracając jednak do zakładania tamponu:

 • Rozchyl wargi sromowe jedną ręką (twoją niedominującą), pochyl się do przodu i wkładając tampon między kciuk i palce wskazujący i trzeci, włóż końcówkę tamponu do pochwy (końcówka to znaczy zaledwie 5 mm).
 • Poczekaj kilka sekund aby tampon zmiękł pod wpływem wydzieliny.
 • Teraz trzymaj tampon kciukiem i trzecim palcem, a wskazującym palcem delikatnie wsuń go do pochwy. Jeżeli czujesz opór lub ból – przestań.
 • Tampon powinien znaleźć się głęboko w pochwie tak, że około 3 cm Twojego palca wskazującego będzie w pochwie. U części dziewczyn to będzie nawet 5 cm, bo nasze pochwy mają różne długości.
 • Ale jedno jest najważniejsze, gdy wyjmiesz palec, powinnaś tamponu nie czuć.
 • Sznureczek powinnaś też nieco podwinąć do pochwy, tak aby około 2 cm wystawało.

Tampony najlepiej zmieniać co 3-4 godziny. Ale najdłużej jak tampon może być w pochwie to 8 godzin! Pamiętaj o tym. To bardzo ważne. Po 8 h tampon może stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia. W każdej ulotce piszą o TSS (Toxic shock syndrome) – jest to poważna choroba, wywołana przez bakterie, powodująca wysoką gorączkę i wiele niebezpiecznych dla życia objawów. TSS zdarza się także u kobiet, które nie stosują tamponów, jednak jednym z czynników ryzyka wystąpienia tej choroby jest stosowanie tamponów. Jeżeli w trakcie miesiączki dostaniesz gorączki, będziesz miała bóle mięśniowe, stawowe – inne niż zwykle, będziesz czuła się splątana, będziesz miała zawroty głowy, a w szczególności zauważysz wysypkę – to pilnie zgłoś się do lekarza.

Między innymi dlatego tampony nie są najlepszym rozwiązaniem na noc. Chyba, że zdecydujesz się nastawić budzik i zmienić tampon po maksymalnie 8 godzinach.

Używając tamponów wiele dziewczyn dodatkowo używa wkładek higienicznych. To dobry pomysł, w razie gdyby tampon się przepełnił, bielizna będzie chroniona przed zaplamieniem. Możesz spróbować i zobaczyć czy u Ciebie jest to konieczne. Jeżeli używasz tamponu i dodatkowo musisz używać podpaski, to znaczy, że tampon, który wybrałaś jest nieodpowiedni i musisz wybrać bardziej chłonny.

Tampony nazywają się zazwyczaj mini, normal, super lub super plus. Dla młodych dziewcząt najlepsze będą mini ewentualnie normal. Super raczej będą za duże. Na rynku są też tampony z aplikatorem – nie są w Polsce jeszcze zbyt popularne (ale np. w USA są dużo bardziej popularne, niż te bez aplikatora). Jeżeli masz trudność używać tamponu bez aplikatora, spróbuj tego z aplikatorem. Technika wkładania jest nieco inna. Jedną dłonią (kciukiem i palcem wskazującym) wkładasz aplikator do pochwy na głębokość około 2-3 cm, a drugą dłonią popychasz tłoczek do momentu, aż tampon wyjdzie z aplikatora.

Uwaga! Pamiętaj, aby umyć ręce PRZED (i po, ale to wiadomo) założeniu tamponu. Jeżeli zmieniasz tampon w publicznej toalecie, najlepiej abyś przemyła ręce już w kabinie (możesz użyć chusteczek nawilżonych lub najlepiej wybrać toalety z umywalką w kabinie).

Kubeczki menstruacyjne

Nie jest to jeszcze bardzo popularna metoda, ale według dziewczyn, które jej używają, bardzo wygodna. W odróżnieniu od tamponów możesz kubeczek menstruacyjny nosić nawet 12 godzin. Kubeczki są dostępne w kilku rozmiarach S, M, L, XL  – dla młodych dziewcząt, które jeszcze nie współżyły najbardziej odpowiedni będzie rozmiar S.

Założenie kubeczka menstruacyjnego początkowo może być nieco trudniejsze, niż założenie tamponu. W ręce dominującej (tej którą piszesz) umieszczasz kubeczek między kciukiem a palcami wskazującym i trzecim. Zwijasz go do wewnątrz i uciskasz „w literę C”. Następnie wprowadzasz go do pochwy na głębokość około 3-4 cm, następnie puszczasz ucisk na kubeczku i on sam się rozłoży w pochwie. Końcówka kubeczka nie powinna wystawać poza ujście pochwy.

Więcej o kubeczkach menstruacyjnych możesz przeczytać na blogu w tym wpisie https://mamaginekolog.pl/kubeczki-menstruacyjne/.

Wkładki higieniczne

Mimo tego, że wiele reklam będzie Wam  sugerować, że wkładek można używać na co dzień i jest to higieniczne, to prawda jest nieco odwrotna. Wkładki są super rozwiązaniem w dniach, w których spodziewasz się miesiączki, ale jeszcze jej nie ma i nie chcesz być nią zaskoczona. Są super jako dodatek do tamponów czy kubeczków menstruacyjnych i są świetne na ostatnie dni miesiączki, kiedy już masz tylko plamienie. Jednak noszenie wkładek na co dzień nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wkładki powodują większą produkcję śluzu i zmniejszają przepływ powietrza w okolicach intymnych, zwiększając ryzyko powstania infekcji. (Tak, nawet te „oddychające” wkładki).

W dniach, w których stosujesz wkładki pamiętaj, aby je zmieniać maksymalnie co 8 h, a najlepiej co 4 h. Zapewni to Tobie większy komfort oraz zmniejszy ilość drobnoustrojów, które bez problemu namnażają się na wilgotnej wkładce.

W trakcie miesiączki powinnaś myć okolice intymne dwa razy dziennie. Dodatkowo warto jest umyć okolice intymne po wypróżnieniu (chodzi mi o oddanie stolca – mówiąc medycznie, a po zrobieniu kupy – mówiąc po niemedycznemu). W czasie miesiączki jest w okolicach intymnych wilgotno, to są świetne warunki do wzrostu bakterii. Bakteryjne infekcje pochwy powstają głównie z bakterii kałowych, czyli tych, które masz w jelitach. Normalne jest, że te bakterie będziesz miała też w okolicach pochwy, ale ważne jest, aby była zachowana równowaga między tymi dobrymi i złymi drobnoustrojami – dlatego umycie się po wypróżnieniu, zawsze jest dobrym pomysłem, ale w trakcie miesiączki tym bardziej.

Do mycia okolic intymnych najlepsza będzie woda – normalna bieżąca woda z kranu. Ewentualnie możesz użyć delikatnego mydła, którym myjesz resztę ciała. Ponownie, wbrew reklamom, nie musisz używać specjalnego płynu do higieny intymnej. Myjąc (a także podcierając papierem) okolice intymne najważniejszy jest kierunek – zawsze od przodu do tyłu.

W trakcie miesiączki możesz zarówno brać prysznic jak i kąpać się w wannie.

Więcej o higienie intymnej najdziesz w tym poście: https://mamaginekolog.pl/higiena-intymna-kobiet-urodzenia-doroslosci/.

A o tym dlatego wkładki na co dzień nie są najlepszym pomysłem – znajdziesz tu: https://mamaginekolog.pl/dlaczego-warto-spac-bez-majtek/

Zdaję sobie sprawę, że część informacji w tym artykule jest bardzo podstawowa i być może wielu osobom niepotrzebna. Ale jeżeli ten tekst będzie pomocny chociażby jednej dziewczynie, bo nie miała takiej rozmowy z mamą czy starszą siostrą, to uważam, że warto było to napisać.

201 komentarzy

 1. Ja nie mogę nosić tamponów. Mam skłonności do nawrotów infekcji i niestety tamony u mnie wzmagaja możliwość ponownego ich wystąpienia. Poa tym często dziwnie czułam ucisk w podbrzuszu, jakby napięcie w czasie stosowania tamponów i z nich zrezygnowałam. Moim zdaniem zmiana podpaski jest bardziej higieniczna. Nie mogłabym zmienić tampona w pracy bo po prostu czulabym obrzydzenie. Jednak co swoją łazienka to swoja😁

 2. Super napisany, Twój styl pisania sprawia że czuję się taka zaopiekowana i zatroszczona ^.^

 3. A co z probiotykami dopochwowymi? Stosować po zakończeniu każdej miesiączki czy nie?

 4. Fajny artykuł ☺️ ja po ponad 20 latach używania tamponów zdecydowałam się na kubeczek. Używam go od kilku miesięcy i żałuję, że tak późno się odważyłam! A założenie zajmuje ok. 5 sekund ☺️

 5. Nicola,rozwiń proszę temat skrzepów występujących w ciągu dnia- zawsze je mam, dość duże. Jest to niekomfortowe, ale nigdy nie pomyślałabym, że coś jest nie tak :/ Byłam pewna, że to normalne…Rozwiń proszę, może ma instastory? Pozdrawiam!

  • Dokładnie, KAŻDY mój okres (a przynajmniej pierwsze dni) to bardzo duża ilość skrzepów. Mówiłam o tym mojej ginekolożce, jeszcze jako nastolatka (a więc bez mała 12 lat temu) i zostałam zwyczajnie obśmiana za robienie igieł z wideł. Nigdy nie wróciłam do tematu i te skrzepy traktuję jako cos, co musi być i już. To jak to jest? O czym może świadczyć większa ilość skrzepów?

  • Właśnie! Mnie też zaniepokoiła ta kwestia… 😔 Może dotyczy to nas więcej?? 🤔

  • Dokładnie na to samo zwróciłam uwagę. Nie pojawia się u mnie jakąś ogromna ilość ale na pewno występuje w ciągu dnia.
   Mogłabyś zrobić post o zakprzepach?

 6. Super post! Brakuje tylko podpasek wielorazowych, których używa wiele kobiet, tylko ich lub na zmianę z jednorazowymi.

 7. a może teraz cos o higienie po porodzie??? ja po urodzeniu corki krwawilam, plamilam i wydobywaly sie ze mnie rozne ,,brudy” przez 3 tygodnie. mimo ze podmywalam sie kilka razy dziennie i ,,wietrzylam” zadek lezac okrakiem np pod koldra bez majtek to i tak dostalam odparzen.

 8. Świetny artykuł. Na pewno pomogłas wielu młodym dziewczynom. Pamiętam, że ja bałam się nawet poprosić mamę o kilka złotych na pierwsze podpaski nie wspominając już nawet o prośbie wyjaśnienia co i jak. 👍

 9. Warto jeszcze dodać, że zużytą podpaską lub tamponem należy zawinac w papier i wrzucić do kosza! Niestety nie jest to oczywiste dla kobiet.

 10. atlantyda75

  Nie jestem nastolatką od bardzo wielu lat ale świetnie pamiętam moje miesiączki od początku aż do teraz. Były obfite na tyle, że w żadnym razie nie wyobrażam sobie kąpieli (chwila przyjemności w wannie wyglądałaby ja rzeź niewiniątka…), ciepłe kąpiele wzmagają krwawienie a poza tym to sprzyja infekcjom- szyjka macicy rozszerzona w czasie miesiączki ułatwia wnikanie bakteri… dlatego odradzam kąpiele. Lepszy szybki prysznic.

 11. A ja mam problem bo nie mogę włożyć tampona… Chciałam zacząć używać, ale nie daje rady go wlożyć, już mi ręce opadają. Próbowałam z lusterkiem, ale to na nic. Od miesiąca nei jestem dziewicą, ale robiliśmy to dopiero kilka razy. Nie wiem jak to jest możliwe, bo penis jest dużo większy niż tampon i wchodzi, chociaż na początku czuję mały opór. Kupilam tampony super plus, bo mam dość obfite okresy, ale może są zbyt duże. Już sama nie wiem co mam robić, bo podpaski są dla mnie niewygodne. Może jakieś rady dla mnie?

 12. A ja będąc w szpitalu(powikłania po cc) i spędziłam tam dużo czasu usłyszałam od pani doktor że bardzo często trafiają do nich na oddział dziewczyny które dostały ropni na jajnikach albo ich zapalenia właśnie przez używanie tamponow(nawet zgodnie z zaleceniami) i nie była to opinia jednego lekarza że tampony są niebezpieczne

 13. Agathé

  Mój ginekolog powiedział, że mydło ma inne pH niż pochwa i może powodować infekcje. Dlatego ja i mój partner myjemy swoje okolice intymne tylko płynem do higieny intymnej. Rzeczywiście od tego momentu infekcje znikły jak ręką odjąć. A Ty co myślisz na temat “pH mydła, a infekcje okolic intymnych”?

 14. Paulina

  Mam bardzo duże skrzepy i to bardzo często od porodu czyli już 3,5 roku.. Byłam u kilku ginekologow i każdy uważa że to normalne.. Dlatego chciałabym żebyś rozwinęła ten temat, dlaczego jest to niepokojące?

 15. A jak to się ma do “zainstalowanej” wkładki? Można tampony czy nie?

 16. Kubeczek zrewolucjonizował moje podejście do miesiączki. Jest wygodny, naturalny i mogę kontrolować poziom krwi. Polecam każdej kobiecie !

 17. Nicola, czy kobieta mająca nadżerkę w macicy / na szyjce macicy albo polip endometrialny może bezpiecznie stosować kubeczek menstruacyjny? Rzadko używałam tamponów, a od kiedy wiem, że mam nadżerkę, a teraz jeszcze polipa nie używam ich wcale. I z tego powodu wstrzymuję się z kupnem kubeczka. Czy słusznie się obawiam “drażnienia” nadżerki kubeczkiem i jakichś niebezpiecznych konsekwencji?

  I podobnie jak inne czytelniczki zastanawiają mnie te skrzepy. Od kiedy pamiętam przez pierwsze 3-4 miesiączki wypadają ze mnie większe lub mniejsze skrzepy, nie tylko w ciągu nocy, ale w dzień też. Nawet czasem pewien specyficzny rodzaj bólu daje wcześniej znać, że coś będzie się działo. Od zawsze wydawało mi się, że to normalne, że błona śluzowa złuszcza się w ten sposób. Mogłabyś rozwinąć ten temat?

 18. Piszesz że rozmiar S (kubeczka) jest dla dziewczyn które nie miały jeszcze stosunku… ja zamawiając sugerowałan się tabelą i tam nie było nic o stosunku tylko O ciąży, też o masie ciała, wzroście… I teraz nie wiem czy kupiłam dobry 🙁

 19. Również jestem zaskoczona tematem skrzepów w ciągu dnia… Wydawało mi się to całkiem naturalne i oczywiste. Czy mogłabyś rozwinąć temat?

 20. Fajna inicjatywa, ale z własnego doświadczenia powiem, że byłoby fajnie gdybyś rozwineła temat. Istnieje grupa nastolatek, które mają baaardzo obfite okresy (zmienianie największego tampona/podpaski co 1-2h) a ich matki nie potrafią im doradzić, więc sugeruję artykuł w stylu: “co zrobić, żeby nas nie zalało? (zwłaszcza śpiąc poza domem)”, “jak sobie poradzić gdy w toalecie nie ma zamka?”, “co zrobić na 3h egzaminie?”, “jak sobie poradzić na wf?” i “jak nie popaść w obsesje, w której co 5min sprawdzamy czy nie mamy plamy na tyłku?” – to są prawdziwe dylematy nastolatek.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*