Infekcje pochwy

Ginekolog
5 listopada 2016
Nicole

Problem ten dotyczy wszystkich kobiet – od młodych dziewcząt do pań po menopauzie, niezależnie od ciąży czy jej braku. Jest to zdecydowanie najczęstszy problem z jakim przychodzą kobiety do mnie i do każdego innego ginekologa. Dziś chciałabym, dać Wam kilka rad, jak zapobiegać infekcjom pochwy. Wiele z Was może uważać te rady za oczywiste, ale wierzcie mi, że dla co najmniej połowy z Was będą one nowością (przynajmniej, takie doświadczenie mam z pacjentkami). Będziemy mówić o zapobieganiu, ponieważ jeżeli macie już infekcję to proszę zgłoście się do lekarza! Nie stosujcie „cudownych” leków bez recepty z apteki, bo one niestety nie pomogą. Owszem, czasami będzie lepiej, ale tak samo by pewnie było i bez tych leków.

Moje rady dla Was:

  1. Okolice intymne myjemy tylko z zewnątrz. Nie należy wprowadzać mydła/płynu do mycia do wnętrza pochwy, ponieważ zaburza to naturalną florę i sprzyja infekcjom. Pochwa w odróżnieniu od jamy ustnej czyści się sama.
  2. Wybierajcie bawełnianą bieliznę. Oczywiście nie zaszkodzi jeśli raz na tydzień na randkę, wesele czy inną okazję załóżcie bieliznę koronkową, wyszczuplającą, czy jaką tam chcecie, ale na co dzień bawełna będzie najlepszym wyborem (kolor dowolny).
  3. Kilka razy w tygodniu noście spódnice i sukienki. Spodnie, w szczególności obcisłe elastyczne jeansy, będą sprzyjały rozwojowi nieprawidłowych drobnoustrojów, a nie takich które fizjologicznie w pochwie się znajdują. Nie bez powodu sukienki to kobiecy strój.
  4. Jedzcie jogurty naturalne. Wbrew pozorom bakterie znajdujące się w przewodzie pokarmowym mają ogromny wpływ na florę pochwy – jest wiele prac naukowych na ten temat.
  5. Unikajcie słodyczy. Oczywiście, w miarę możliwości. ;) Podwyższony cukier we krwi sprzyja infekcjom grzybiczym.

Ps. Czemu do tego postu takie zdjęcie wybrałam ?
Ciekawe czy ktoś odważy się ten wstydliwy temat skomentować ?☺️

#kobieta#zdrowie#instamatki#polishgirls#profilaktyka#poradymamyginekolog