Jak przeprowadzić domową izolację?

Medycznie
9 kwietnia 2020
Nicole

Światowa pandemia koronawirusa postępuje, coraz więcej z nas będzie znało osobę, która miała kontakt z koronawirusem, lub osobę, u której wykryto koronawirusa, lub też sami zachorujemy na lekką postać choroby, taką która nie będzie wymagała pobytu w szpitalu. Niestety za chwilę chorych będzie tak dużo, że dla osób, które wykazują lekkie objawy typu gorączka, bóle mięśni, bóle głowy (czyli objawy, które nie zagrażają życiu) będą same leczyły się w domu a nie w szpitalu, ponieważ miejsca w utworzonych Oddziałach Zakaźnych będą przeznaczone dla osób u których choroba przebiega ciężej. Dlatego coraz więcej z nas z różnych powodów (czy to kontakt z osobą zarażoną, czy lekka postać choroby) będzie musiało zostać w domu na przymusowej kwarantannie/izolacji. 

Może najpierw wyjaśnię Wam pojęcia kwarantanny i izolacji!

Kwarantanna - to izolacja osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z osobami chorymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Na chwilę obecną kwarantannę nakłada Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, z którą w przypadku podejrzenia koronawirusa należy skontaktować się telefonicznie. Obowiązkowej kwarantannie podlegają osoby, które:

 • wróciły z zagranicy, ale nie dotyczy to zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoją pracę,
 • miały bliski kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem lub są podejrzane o zakażenie koronawirusem.

W trakcie kwarantanny należy prowadzić samoobserwację objawów i codziennie mierzyć temperaturę. Jeśli w trakcie obserwacji pojawią się objawy infekcji (więcej o objawach infekcji przeczytasz w naszym artykule: LINK ) należy powiadomić o tym Sanepid. Jeśli infekcja zostanie potwierdzona kwarantanna zmienia się w izolację.

Kwarantanna powinna trwać 14 dni, może zostać oczywiście wydłużona, jeśli zachorujesz Ty lub ktoś z domowników. 

Od dnia 1.04.2020 r. osoby przebywające na kwarantannie muszą korzystać z aplikacji „Kwarantanna domowa”. Aplikacja wykorzystuje geolokalizację i system rozpoznawania twarzy. Korzystając z aplikacji kilka razy dziennie trzeba wysłać swoje selfie😊. Osoby przebywające na kwarantannie mogą być również skontrolowane o dowolnej porze przez policję.

Izolacja - dotyczy osób, u których potwierdzono zakażenie testem, lub testu nie wykonano a z uwagi na objawy i wywiad istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia koronawirusem. Izolacja jak pisałam Wam wyżej, u osoby w ogólnie dobrym stanie zdrowia (małe objawy, lub dodatni test bez objawów) może przebiegać w domu. 

 • na izolację domową zawsze wysyła lekarz po ocenieniu stanu zdrowia osoby z dodatnim testem,
 • jeśli osoba zakażona nie ma możliwości  odbycia izolacji domowej, Sanepid może dla niej ustalić miejsce do odbycia izolacji,
 • po 10-12 dniach od wymazu potwierdzającego zakażenie, pobierany jest kolejny wymaz, jeśli wynik jest ujemny to kolejną kontrolę przeprowadza się jeszcze raz po 24 godzinach. Jeśli jest ujemny to chorego zwalnia się z izolacji. Jeśli pierwsza kontrola jest dodatnia to następną przeprowadza się po tygodniu.
 • jeśli w trakcie izolacji domowej  wystąpi pogorszenie stanu zdrowia należy wezwać pogotowie informując na wstępie o zakażeniu COVID19.

Jeszcze słowo o tym, co to jest bliski kontakt z osobą zarażoną?

 • mieszkanie z osobą zarażoną,
 • bezpośredni kontakt z osobą zarażoną - uścisk na powitanie, podanie ręki, rozmowa „twarzą w twarz”,
 • bezpośredni kontakt z wydzielinami osoby chorej - dotknięcie zużytej chusteczki do nosa, narażenie na kaszel, wymioty, mocz, kał,
 • przebywanie w odległości mniejszej niż 2 metry przez czas dłuższy niż 15 minut.

 

Teraz postaram się Wam krótko opisać, jak prawidłowo przeprowadzić domową izolację.

Podstawy izolacji:

 1. Wszystkie osoby, które mieszkają razem z osobą chorą, muszą również się izolować (lub raczej kwarantannować).
 2. Ważne, by nawet w obrębie jednego domu w miarę możliwości zupełnie ograniczyć kontakt z osobami starszymi lub kobietami w ciąży. Kontakty z innymi domownikami należy ograniczyć do minimum a jeśli są konieczne to należy utrzymać odstęp min. 2 metrów. Najlepiej kontaktować się przez telefon komórkowy, mimo że wydaje się Wam to teraz trochę śmieszne by dzwonić do pokoju obok, ale tu chodzi o bezpieczeństwo! 
 3. W czasie kontaktu osobistego z innymi domownikami osoba chora powinna zakładać maseczkę.   Osoba opiekująca się osobą chorą również powinna stosować maseczkę. 
 4. Jeżeli w domu jest kot, pies lub inne zwierzę to nie powinien on wchodzić do pokoju osoby chorej. Zwierzęta nie przenoszą wirusa, ale jeśli osoba chora będzie głaskać zwierzę które potem pójdzie do innych domowników, to wirus może zostać przeniesiony na sierści.
 5. Osoba chora powinna przebywać w jednym, oddzielnym, pokoju, pokój oczywiście można a nawet trzeba wietrzyć kilka razy dziennie. Przebywanie w jednym miejscu ogranicza przenoszenie na rękach wirusa do pomieszczeń w których przebywają inni domownicy.
 6. Osobie chorej nie wolno wynosić samodzielnie z pokoju naczyń do kuchni lub prania do pralki. Trzeba robić wszystko aby ograniczać „zarażanie” innych pomieszczeń.
 7. Po każdym kichnięciu czy wysmarkaniu nosa osoba chora powinna umyć ręce wodą z mydłem.
 8. Oczywiście osoba chora nie może wychodzić z domu, nie może wychodzić na spacer, te same zasady dotyczą domowników. Czyli jeśli Ty podlegasz izolacji (ale też kwarantannie) to absolutnie Twoje dzieci nie mogą wyjść na plac zabaw lub na rower!!!
 9. Co z zakupami? Można zrobić zakupy w sklepie internetowym, z płatnością za zakupione towary z góry tak, by kurier nie musiał wchodzić do mieszkania, można też poprosić znajomych lub rodzinę o zrobienie zakupów i pozostawienie rzeczy przed drzwiami na wycieraczce. Również niezbędne leki z apteki może ktoś za nas wykupić, szczególnie teraz gdy wprowadzono e-recepty jest to bardzo łatwe.
 10. W czasie izolacji (i też kwarantanny) oczywiście nikt nie może odwiedzać innych domowników, dom ma pozostać zamknięty! Osobom z kwarantanny wolno wychodzić do własnego ogrodu jeśli taki posiadają, ale w czasie wyjścia nie wolno kontaktować się z sąsiadami.
 11. By zminimalizować możliwość ewentualnego przeniesienia wirusa na domowników. Należy przestrzegać ważnych zasad praktycznie przy każdej czynności dnia codziennego:

 

A. W łazience:

 • jeśli posiadasz w domu 2 łazienki, to osoba poddana izolacji powinna korzystać z oddzielnej łazienki, jeśli posiadasz tylko 1 łazienkę to: należy oddzielić swoje ręczniki, szczoteczki, mydło od rzeczy innych domowników, po każdym skorzystaniu z toalety należy ją umyć środkiem dezynfekującym, kąpiel należy brać po wszystkich domownikach i umyć po sobie prysznic/wannę.

B. W kuchni:

 • osoba poddana izolacji powinna spożywać posiłki oddzielnie, najlepiej w swoim pokoju, powinna też unikać przygotowywania posiłków dla innych domowników,
 • powinna mieć własny zestaw sztućców, talerzy, kubków,
 • naczynia powinny być zmywane w wysokiej temperaturze, jeśli w domu jest zmywarka to zawsze należy ustawiać program z wysoką temperaturą (60C). Naczynia użyte przez osobę chorą mogą prać się wspólnie z naczyniami innych domowników.
 • jeśli w domu nie ma zmywarki to naczynia powinno zmywać się w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po zmywaniu naczynia osoby chorej można dodatkowo sparzyć wrzątkiem. Po zmywaniu należy umyć dokładnie ręce. 

C. Sprzątanie:

 • osoba chora powinna mieć w swoim pokoju własny worek na śmieci by tam wyrzucać chusteczki i inne odpady osobiste. Wyrzucając ten worek ten należy włożyć go w kolejny worek i szczelnie zawiązać!
 • brudne ubrania czy pościel należy prać w 60C, dlatego dobrze by osoba izolowana starała się chodzić w rzeczach, które można uprać w min. 60C. Rzeczy do prania powinny być gromadzone w oddzielnym worku w pokoju chorego i razem wkładane do pralki. Nie powinno się brudnych rzeczy składować we wspólnej pralni/koszu na brudne ubrania. Dobrze aby rzeczy były składowane np.w worku wykonanym z materiału, by osoba wkładająca rzeczy do pralki nie musiała przenosić ubrań z worka do pralki, i narażać się na zakażenie. Po załadowaniu prania, należy przetrzeć środkiem dezynfekującym pralkę i jej okolice.
 • rzeczy osoby chorej nie należy oddawać do pralni, by nie narażać jej pracowników na ewentualne zakażenie,
 • wszystkie powierzchnie w domu powinny być codziennie dezynfekowane - klamki, blaty, włączniki światła, pilot od TV, krany, umywalki, toaleta, wanna, prysznic itp. Należy pamiętać o dezynfekcji telefonu, tabletu, komputera. Do dezynfekcji najlepiej użyć płynów na bazie alkoholu, ponieważ gotowe produkty obecnie trudno dostać w sklepie, można zrobić domowy płyn do dezynfekcji z wody i spirytusu. Powierzchnie najlepiej zdezynfekować w gumowych rękawiczkach.

Kwarantannę i izolację należy traktować poważnie, nie wolno potajemnie wychodzić z domu, ponieważ wtedy umyślnie narażamy na niebezpieczeństwo inne osoby. Ponieważ część osób nie traktowała kwarantanny na poważnie, od dnia 20.03.2020 r. za jej nieprzestrzeganie wprowadzono karę pieniężną do 30 tysięcy złotych. I tu za Ministrem Zdrowia przytoczę jeszcze słowa Kodeksu Karnego „Kto, wiedzące jest dotknięty choroba zakaźna naraża bezpośrednio inna osobą na zarażenie tą chorobą: podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Wysoka kara pieniężna myślę, że jest skutecznym narzędziem, jednak warto by każdy kto przebywa na kwarantannie zrozumiał że od jego postępowania zależy życie innego człowieka. 

 

Piśmiennictwo:

Zalecenia Konsultanta Krajowego w dziedzinie Chorób Zakaźnych https://zakazny.pl/

Strona Internetowa https://pacjent.gov.pl/

Strona internetowa https://www.gov.pl/w
Autor artykułu: Karolina Zych-Rozpędowska