31. tydzień ciąży

To już czas, w którym możesz dostrzec pewien schemat dnia Twojego dziecka, czyli jego standardowy czas aktywności i odpoczynku, który może być podobny po urodzeniu.

Twoje dziecko mierzy już 41 cm i waży 1750 gramów. Jego wielkość zbliżona jest do dyni piżmowej.

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka
  2. Samopoczucie mamy i zmiany w organizmie
  3. Jakie badania wykonać?
  4. O czym warto pamiętać?

31. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dziecko w 31. tygodniu ciąży nadal wykazuje się dużą aktywnością ruchową, stąd kopniaki mogą być przez Ciebie dość intensywne odczuwalne.

Większość dzieci na tym etapie układa się już główką do dołu, jednak jeśli Twoje maleństwo nadal przybiera różne pozycje nie jest to oznaką, że nie uda mu się ułożyć prawidłowo do porodu drogami natury.

Możesz także dostrzec pewien schemat dnia Twojego dziecka, czyli jego standardowy czas aktywności i odpoczynku, który może być podobny po urodzeniu.

31. tydzień ciąży – Twoje samopoczucie i zmiany w organizmie

Twoje ciało zmienia się przez całą ciążę, jednak w III trymestrze te zmiany są najbardziej widoczne dla otoczenia. Dziecko może przybierać na masie nawet 100-300 gramów tygodniowo, co zauważysz w swojej budowie.

Twoje piersi przygotowują się do podjęcia laktacji, powiększają się i stają się pełniejsze, może także pojawić się z nich wydzielina.

31. tydzień ciąży – badania

USG III trymestru można wykonać w okolicy 30. tygodnia ciąży. Ma ono na celu przede wszystkim ocenić tempo wzrastania płodu. W trakcie badania lekarz ponownie, jak w II trymestrze, obejrzy narządy wewnętrzne Twojego dziecka w celu wykrycia ewentualnych wad.

Sprawdzona zostanie ilość płynu owodniowego oraz lokalizacja łożyska. Na tym etapie ciąży nie mierzy się już rutynowo długości szyjki macicy w trakcie badania przezpochwowego.

Tutaj znajdziesz dokładny kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu.

31. tydzień ciąży – o czym warto wiedzieć?

Spora ilość ciężarnych skarży się na hemoroidy w ciąży. Najważniejsze to zapobiegać ich wystąpieniu, czyli dbać o prawidłową i zbilansowaną dietę, bogatą w produkty zawierające błonnik. Powinno się przyjmować odpowiednią ilość płynów, najlepiej wody oraz być aktywnym fizycznie.

Unikanie zaparć to profilaktyka wystąpienia żylaków odbytu. Jednak gdy się już u Ciebie pojawią, bo ciąża sprzyja ich wystąpieniu, można początkowo zastosować domowe metody, takie jak nasiadówki w ciepłej wodzie lub korze dębu, unikanie silnego parcia i staranna higiena okolic intymnych.

Przeczytaj więcej: Żylaki sromu i odbytu w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

W późniejszym etapie można zastosować maści i czopki przeznaczone do leczenia hemoroidów, a w wyjątkowych sytuacjach leczenie chirurgiczne. Warto byś skonsultowała do ze swoim lekarzem prowadzącym.