Kwalifikacja do szczepienia

Kwalifikacja do szczepienia

Przepraszam, że tak od razu, ale wolę uprzedzić. Jeśli czytacie ten artykuł z myślą, że odnajdziecie listę badań koniecznych do wykonania przed szczepieniem, to się zawiedziecie.

W sumie mogłabym napisać tylko, że aby zaszczepić dziecko (czy dorosłego) wystarczy badanie lekarskie. I byłaby to prawda. Jednak moim celem dziś jest, abyście zrozumieli dlaczego tak naprawdę to badanie lekarskie wystarczy oraz jak to jest z tymi przeciwskazaniami do szczepień.

Może zacznijmy od tego, że aby dziecko zaszczepić, musi ono być zakwalifikowane do szczepienia przez lekarza. W przypadku szczepień obowiązkowych powinien to być lekarz uprawniony (specjalista pediatrii, chorób zakaźnych, medycyny rodzinnej, epidemiologii, chorób tropikalnych lub lekarz, który w ramach doskonalenia zawodowego ukończył kurs lub szkolenie w zakresie szczepień ochronnych). Taka kwalifikacja jest ważna 24 godziny. Czyli możliwe jest, aby badanie lekarskie i kwalifikacja odbyły się np. w środę popołudniu, a szczepienie w czwartek rano.

Po co w ogóle kwalifikuje się pacjentów do szczepienia a nie szczepi „z marszu”?
Odpowiedź jest prosta. Kwalifikacja do szczepienia jak do każdej procedury medycznej polega na określeniu wskazań i przeciwskazań. Większość dzieci zgłaszających się na szczepienia ma do nich wskazania (zapobieganie zachorowaniu na określoną chorobę), więc badanie ma za zadanie przede wszystkim wykrycie ewentualnych przeciwskazań do szczepienia celem zmniejszenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Ale nie tylko. Elementem kwalifikacji powinno być też poinformowanie rodziców bądź opiekunów o możliwych niepożądanych odczynach poszczepiennych (NOP)  i zasadach postępowania w razie ich wystąpienia.

No dobrze, to jak to jest z tymi przeciwskazaniami?
Przede wszystkim istnieją różne rodzaje przeciwskazań. Takie do wszystkich szczepień i takie tylko do określonych (np. tylko żywych, albo tylko do danego preparatu). Bezwzględne – czyli takie, w których ze względu na duże ryzyko ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych należy zrezygnować ze szczepienia, i względne – takie, w których istnieje ryzyko NOP  lub upośledzenia odpowiedzi poszczepiennej, jednak korzyści ze szczepienia je przewyższają. Przeciwskazania stałe i czasowe.

Ogólnie przyjętymi przeciwskazaniami do wszystkich szczepień zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są:
1. Ostre stany chorobowe 

2. Zaostrzenia przewlekłych procesów chorobowych
3. Ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne po podaniu szczepionki

Przeciwskazaniami do szczepień żywymi szczepionkami są:

 1. Zaburzenia odporności
 • wrodzone choroby i zespoły z niedoborami immunologicznymi
 • immunosupresja związana z chorobą nowotworową i jej leczeniem
 • immunosupresja związana z leczeniem sterydami w dużych dawkach
 • immunosupresja stosowana przed i po przeszczepieniu szpiku lub innych narządów
 • AIDS
 1. Ciąża

Natomiast zgodnie z zaleceniami WHO przeciwskazaniem do szczepień nie są:

 1. katar lub lekka infekcja z gorączką do 38,5°C lub bez gorączki

 2. alergia, a także atopowe zapalenie skóry, astma oskrzelowa, katar sienny
 3. wcześniactwo, mała urodzeniowa masa ciała
 4. niedożywienie

 5. karmienie piersią

 6. drgawki u najbliższych krewnych (rodzice, rodzeństwo)
 7. przyjmowanie antybiotyków, stosowanie maści przeciw zapalnych na skórę lub leków w inhalacji
 8. zapalenie lub miejscowe zakażenie skóry (szczepionkę można podać w inne miejsce)
 9. przewlekłe choroby serca, nerek i wątroby w stabilnym okresie (tzn. nie w czasie nasilenia objawów)

 10. stabilny stan neurologiczny w przypadku chorób układu nerwowego (np. mózgowego porażenia dziecięcego, zespołu Downa, skutecznie leczonej padaczki)
 11. żółtaczka fizjologiczna noworodków

Czyli jak to jest z tym nieszczęsnym katarem – jest przeciwskazaniem czy nie?

Zgodnie z zaleceniami WHO dziecko z katarem czy przeziębieniem, które nie gorączkuje wysoko zaszczepić można. ALE! Pamiętajmy, że zalecenia te wydawane są dla całego świata, w tym dla krajów rozwijających się, w których dostępność szczepień jest bardzo ograniczona. Także jeśli np. do jakiejś wioski przyjedzie „szczepionkobus”, nikt nie odmówi zakatarzonemu dziecku szczepienia, ponieważ następnej okazji przyjęcia szczepionki może już najzwyczajniej nie dożyć. W tej sytuacji lepiej dziecko zaszczepić, kosztem być może ciut słabszej odpowiedzi poszczepiennej niż narażać dziecko na to, że w kontakcie z tą chorobą będzie całkowicie bezbronne.

Inaczej sytuacja wygląda w krajach rozwiniętych – a Polska do takich należy! Przy dobrej dostępności do świadczeń zdrowotnych, kiedy możemy umówić termin kolejnej wizyty w POZ za 2 dni, 4 dni czy za tydzień – warto odczekać i poobserwować pacjenta. Bo to nie chodzi nawet o to, że jeśli zaszczepimy kogoś na początku infekcji to ona przebiegnie dużo gorzej, albo, że szczepienie nie zadziała. Przede wszystkim problemem byłoby to, że w razie wystąpienia gorączki czy innych objawów nie bylibyśmy w stanie stwierdzić czy są one wynikiem choroby czy szczepienia, a co za tym idzie utrudniłoby to podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych a potem decyzji odnośnie kolejnych szczepień.

Także jeśli przychodzi do mnie pacjent z katarem, to to czy zostanie zaszczepiony na tej czy na innej wizycie w dużej mierze zależy od wywiadu. Jeśli jest to alergik, który ma katar ciągnący się przez wiele tygodni, albo dziecko, które choruje od tygodnia, ale został mu już tylko katar – nie widzę powodów, żeby szczepienia nie wykonać. Ale jeśli jest to dziecko, które jeszcze poprzedniego dnia było zdrowe, a dziś rano obudziło się z katarem – uważam, że rozsądniej jest odczekać kilka dni i zobaczyć co się z tego „wykluje”.

Również istotnym jest to, że infekcja u członków rodziny, przy braku objawów u dziecka nie jest przeciwskazaniem do szczepienia.

Pozostaje jeszcze kwestia tego ile czasu należy odczekać ze szczepieniem po chorobie?
W przypadku zdecydowanej większości chorób infekcyjnych szczepić możemy jak tylko ustąpią objawy. Nie ma też stałej zalecanej „przerwy” po antybiotyku – bowiem nie sam antybiotyk jest wskazaniem do odroczenia szczepienia a choroba, na którą był zalecony. Problem dotyczy również niektórych chorób zakaźnych takich jak ospa wietrzna, rumień nagły (trzydniówka). Kiedyś zalecano odczekanie od 1 do 3 miesięcy w zależności od choroby i jej nasilenia, obecnie przyjmuje się, że okres rekonwalescencji po chorobie, wobec braku aktualnych objawów nie jest przeciwskazaniem do szczepienia. Jednak decyzja o szczepieniu zawsze należy do lekarza kwalifikującego i powinna być podjęta indywidualnie dla każdego pacjenta.

Równie ważne jak wywiad jest badanie przedmiotowe. Część z Was może nie wiedzieć czym jest badanie przedmiotowe, inaczej fizykalne. Jest to ta część badania, w której lekarz Was ogląda, dotyka, osłuchuje i opukuje. Uwierzcie mi, lekarz na jego podstawie naprawdę może dużo wywnioskować i wiele wykluczyć. Zresztą brak skarg ze strony rodzica i brak objawów w badaniu przedmiotowym praktycznie wykluczają infekcję na dany moment. Ważne aby pacjenta zbadać dokładnie. Poza tym wizyty szczepienne to świetna okazja do badania profilaktycznego, ale o tym kiedy indziej.

A co z badaniami z krwi?

Nie ma konieczności wykonywania badań przed każdym szczepieniem. Co więcej, uważam, że jest to niepotrzebne męczenie dziecka – umówmy się – pobranie krwi, zwłaszcza u niemowlęcia, nie należy do przyjemności. Poza tym tak jak nie leczy się wyników badań (tylko pacjenta) tak nie podejmuje się decyzji o szczepieniu na podstawie wyników badań (wyjątek stanowią konkretne choroby i konkretne wskazania, ale tacy pacjenci są zawsze informowani przez swoich lekarzy prowadzących). Musicie też pamiętać, że tzw. wykładniki stanu zapalnego nie zawsze są podwyższone w przypadku infekcji a niekiedy wykazują się pewną latencją (podnoszą się dopiero po jakimś czasie od wystąpienia objawów) – a co za tym idzie, ostatecznie i tak decyduje badanie lekarskie, więc po co męczyć Malucha? Poza tym w większości POZ na wynik badania trzeba czekać, także mając na uwadze argumenty zwolenników „robienie CRP” przed każdym szczepieniem u zupełnie bezobjawowych dzieci – w trakcie kwalifikacji może on być już nieaktualny, bo przecież to, że był prawidłowy wczoraj (albo nawet rano, a Wy zgłaszacie się popołudniu) nie znaczy, że nadal będzie prawidłowy w momencie szczepienia. I tak moglibyśmy w kółko…

Jak więc powinna wyglądać taka wizyta kwalifikująca do szczepienia?
Po pierwsze dziecko musi się na nią zgłosić z opiekunem prawnym, który to obecny jest w trakcie badania i wyraża zgodę na szczepienie.

Na wizytę należy zabrać książeczkę zdrowia dziecka – w niej (tak jak i w karcie szczepień) musi być odnotowane szczepienie.

Lekarz powinien zebrać dokładny wywiad odnośnie stanu zdrowia i historii dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem potencjalnych przeciwskazań. Wielu lekarzy korzysta w tym celu z kwestionariuszy. (Przykładowy kwestionariusz znajdziecie tutaj:https://adst.mp.pl/s/szczepienia/kwest_wywiad_szczep_dzieci.pdf). Następnie dziecko powinno być zbadane przedmiotowo.

Na tej podstawie lekarz podejmuje decyzję czy zaszczepić dziecko.

Rodzice przed szczepieniem powinni zostać poinformowani o możliwych odczynach poszczepiennych, czasie ich występowania oraz sposobach radzenia sobie z nimi a następnie wyrazić zgodę na szczepienie dziecka (rodzice mają też prawo otrzymać ulotkę szczepionki, którą otrzymało dziecko ze szczegółowymi informacjami odnośnie danego preparatu).
Po kwalifikacji lekarskiej dziecko powinno być zaszczepione w ciągu 24 godzin, w praktyce ma to zazwyczaj miejsce od razu. Po szczepieniu natomiast dziecko powinno pozostać na terenie przychodni celem obserwacji pod kątem ewentualnych reakcji po szczepieniu.

Co ważne – lekarz zawsze kwalifikuje do szczepienia daną szczepionką. Co to znaczy – nie kwalifikuje do szczepienia w ogóle, albo do szczepienia np. przeciwko WZW B, tylko do szczepienia konkretnym preparatem (np. Engerix, Euvax czy Hepavax).

To by chyba było na tyle. Mam nadzieję, że choć trochę rozwiałam Wasze wątpliwości odnośnie kwalifikacji do szczepień.

199 komentarzy

 1. Bardzo mądry artykuł. A proszę powiedzieć co w sytuacji, kiedy dziecko było chore (zapalenie krtani i żółty ropny katar ale bez goraczki) i jeszcze troszkę smarka i chrypi ale widać że infekcja ustaje (młody rozchorowal się dokładnie tydzień przed planowanym szczepieniem). Można zaszczepić pod koniec choroby czy czekać aż całkiem wróci do zdrowia?

 2. A ja mam takiw pytanie. Mieszkam w uk i tu na szczepienie ja ide to tylko osoba ktora szczepi (nie wiem czy jest to lekarz, nazywa sie to health visitor ale nie sadze by byla lekarzem) robi wywiad, pyta o stan zdrowia maluszka ale jeszcze nigdy niw robili synkowi fizycznego badania. Wyzej przeczytalam ze takie powonno byc. To wkoncu jak z tym jest? Czy w uk narazaja dzieci bo tego nie robia czy jednak mozna sie obyc bez tego?

  • Rownież mieszkamy w UK i żadnego badania tutaj dziecko nie przechodzi przed szczepieniem. Nawet, jak było w naszym przypadku, nie było wywiadu. Szczepienie przeprowadziła pielęgniarka.

 3. Dzień dobry! Nie wiedziałam gdzie napisać wiec spróbuje tutaj. Nie jestem antyszczepionkowcem ale mam pytanie, może Pani mi wyjaśni po ludzku bez uszczypliwości. Dlaczego mamy które szczepią są tak strasznie nastawione na dzieci niezaszczepione? Nie powinno być na odwrót? Przecież dzieci niezaszczepione nie mają jakiegoś „syfa” (przepraszam za wyrażenie ale nie wiem jak to delikatnie ująć). I skoro są zaszczepione to czego się obawiają? Przecież ich dzieci są odporne przez szczepionki ? Noe rozumiem dzisiejszego świata. Zawsze coś podzieli ludzi 🙁 takie to przykre 🙁 pozdrawiam

  • Alicja Jaczewska

   generalnie chodzi o odporność zbiorową. Dzieci niezaszczepione mogą być źródłem zakażenia. Jeśli ich dzieci są zaszczepione, to tak – są bezpieczne. Ale co jeśli mają jakiś deficyt odporności, przez który nie wytworzą akurat przeciwciał pomimo szczepienia? ALbo nie zdążą zaszczepić swojego dziecka z jakiejkolwiek przyczyny? Albo będąc w ciąży będą odbierać swoje szczepione dziecko z przedszkola, ale w szatni natkną się na nieszczepionego malucha właśnie rozwijającego różyczkę? To o to chodzi

   • A jak to jest z tą odpornością zbiorową? Przecież dzieci stanowią tylko ok 25% społeczeństwa, dorośli nie odnawiają szczepień, więc też są potencjalnym zagrożeniem. Na choroby dziecięce nie chorują tylko dzieci, znam wielu dorosłych, którzy chorowali. Proszę mi to wytłumaczyć, bo nie rozumiem

    • Właśnie, po 19 r.ż. znowu zalecana jest szczepionka MMR, czyli ta odporność spada? I jeszcze jedno (wiem, że to mogą być skrajne przypadki), przecież szczepienia nie chronią w 100%, więc równie dobrze dziecko szczepione, może stanowić zagrożenie?

    • Co więcej. Osoby obecnie po 30 roku życia nie były zaszczepiane wg aktualnego kalendarza szczepień. Ja nie byłam na połowę chorób. Nie wiem kiedy wprowadzono szczepionke przeciwko odrze. Ale osoby po 60 roku życia nie były zaszczepione przeciwko odrze i jakoś nikt nigdy nie wspomina, że duża część społeczeństwa nie była szczepiona i żyją. A jeśli ośmielisz się zapytać jak to jest że szczepionką I dlaczego Odra jest połączona z różyczką i dlaczego musisz zaszczepić chłopca przeciwko różyczce, to jesteś obrażany, nazywany zaciemniałym i złym rodzicem, który nie dba o zdrowie dziecka.

   • odpornosc zbiorowa, ktora nie dotyczy rodzicow 🙂 tez nie rozumiem tej logiki 🙂

   • Dzieci zaszczepione mają wytworzone przeciwciała, które w przypadku ponownego zetknięcia z wirusem znają już drogę/ sposób walki z nim. Nie żyją w żadnej magicznej bańce, która ich ochrania przed tym wirusem. I tym samym mogą przenosić i być źródłem zakażenia dla innych. Co więcej po szczepieniu, w przypadku podania szczepionek z aktywnym wirusem, przeciwciała wytwarzają się po ok. 14-21 dniach i w tym czasie a nawet do 30 dni dziecko jest nosicielem tego wirusa i również może być źródłem zarażenia dla innych.

 4. Pani Alicjo, z nieba mi pani spadła. Czekam na artykuł o meningokokach, które gdzie występują, które najczęściej zagrażają ORAZ o tym, jak wpływa mnogość szczepień za 1 razem na dziecko. Czyli np 6w1, pneumokoki i rotawirus za 1 zamachem. Pozdrawiam

 5. Bardzo się cieszę, że poruszacie kwestie szczepienia w świecie w którym obecnie niebezpiecznie wiele rodziców decyduje się nie szczepić swoich pociech. Niedługo też będę szczepić swoje maleństwo i stoję przed wyborem czy szczepić dziecko na WZW, tężec, krztusiec, błonnicę szczepionkami NFZ czy 6w1 (płatnymi) ? . Już tyle opinii słyszałam, generalnie wynik 50/50 i szczerze mówiąc nie wiem co będzie lepsze dla maluszka. Może Wy mi naświetlicie troszkę temat? 🙂

 6. Ja mam pytanie na temat szczepienia na pneumokoki. Czy zmienił się schemat szczepienia? Starszego syna szczepilam 3+1 a teraz koleżanki mi mówią że ich dzieci są szczepione schematem 2+1 ( również płatnym prevenarem) a ja zostałam zapisana z córką która ma 5 miesięcy na 3 dawkę(szczepienia za tydzien/)

  • Alicja Jaczewska

   Zmienił się. Ogólnie jest z tym duży problem. Generalnie schemat 2+1 jest dopuszczony przy szczepieniach populacyjnych, ale populacyjnie szczepimy tylko 10 serotypami. Początkowo dopuszczono schemat 2+1 dla szczepionki 13-walentnej, ale teraz stwierdzono, że jednak te 3 serotypy populayjnie szczepione nie są. Moje dziecko też początkowo dostało 2 dawki, ale zostaliśmy ostatnio wezwani na 3cią.

 7. Witam serdecznie Panie. A ja mam pytanie dotyczące monitoru oddechu niemowlęcia. Czy jest on przydatny i czy któraś korzystała? Jakie macie zdanie na ten temat?

  • Wg mnie jeśli np. dziecko jest wcześniak iem to warto w taki monitor się zaopatrzyć. Mój synek miał bezdechy w szpitalu i dla bezpieczeństwa postanowiliśmy kupić monitor. Starsza córka urodzona w terminie nie wymagała tego.

 8. Witam, mieszkam w UK i mam problem z podjęciem decyzji o szczepionkach, które zaproponowała mi ostatnio położna. Jedna jest na krztusiec a druga na grypę (tutaj dodała, że dziecko już nie będzie szczepione na grypę ponieważ nie mają już tych szczepionek i dzięki temu, że ja ją otrzymam otrzyma również dziecko). Podobno szczepionka na krztusiec jest to 4 w 1 ale nigdy ciężarne nie są o tym informowane. Czy faktycznie kobieta w ciąży może przyjmować te szczepionki??

  • nie szczep sie w ciazy, wszystkie toksyny ze szczepionek przechodza przez lozysko, a u dziecka od razu trafia do mozgu, ktory nie jest rozwiniety, zaraz mnie tu zlinczuja…
   ps.. ulubiony fragment tego artykulu ‘Także jeśli np. do jakiejś wioski przyjedzie „szczepionkobus”, nikt nie odmówi zakatarzonemu dziecku szczepienia, ponieważ następnej okazji przyjęcia szczepionki może już najzwyczajniej nie dożyć.’ to igranie na emocjach, prosze podac statystyki ile zaszczepionych dzieci choruje a ile niezaszczpionych i ile jest zgonow, bo piszc takie zdanie ma sie wrazenie, ze kazde niezaszczpione dziecko zaraz umrze…

 9. No cóż, syn został zdyskwalifikowany do szczepienia z powodu silnej anemii, jeszcze chwila, a wymagałby przetoczenia krwi. Skąd wiedziałam o anemii? Z morfologii, którą zrobiłam na własny koszt bo pediatra nie widział wskazań. Co więcej, pediatra zdążył zbadać syna i zakwalifikować go do szczepienia zanim pokazałam wyniki badań. W ogóle nie było po dziecku widać tak dużej anemii, ani w wyglądzie (może blady, ale ja biała jak papier więc po mamie), ani w zachowaniu. Zamiast szczepienia wylądowaliśmy na cito w szpitalu na oddziale hematologii, a pediatra odtąd nie tylko nam daje skierowanie na morfologię przed szczepieniem, ale zaczęła też dawać innym dzieciom, bo, jak mówi, do dziś ma duży stres na myśl, że zaszczepiłaby mojego syna w takim stanie zdrowia. Jak widać, doświadczenie zmienia nastawienie, także lekarzy.

 10. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi „Po przeprowadzonym lekarskim badaniu kwalifikacyjnym lekarz wydaje zaświadczenie ze wskazaniem daty i godziny przeprowadzonego badania.” Dlaczego w artykule nie ma o nim mowy? Dlaczego lekarze nie wydają takiego zaświadczenia?

 11. Witam ponownie Pani Alicji bardzo mi zależy na odpowiedzi na pytanie dotyczące rozkładania szczepionek ma 3 wizytach co jeśli lekarz się nie zgadza?

 12. Jak wygląda kwalifikacja noworodka do szczepienia na gruźlicę???

 13. Witam, mam pytanie. Niedlugo rodze. Mam dodatni GBS czy moge szczepic w pierwszej dobie dziecko czy lepiej odczekac i zobaczyc czy dzidzius nie bedzie mial wysokiego CRP? A jesli tak to co dalej?

 14. Witam czy mozna szczepic.dziecko w pierwszej dobie jesli matka ma dodatni GBS czy lepiej piczekac.na badania dzieck i sprawdzic.crp?

  • Alicja Jaczewska

   Można. GBS u matki nie jest przeciwskazaniem. Chyba, że zachodzi wyjątkowe podejrzenie, że mogło dojść do zakażenia.

 15. Jestem mamą 6-miesięcznego dziecka i zanim udałam się na pierwsze szczepienie do przychodni starałam się dużo przeczytać na temat szczepień i dostępnych na polskim rynku szczepionek. Zdecydowałam się zaszczepić dziecko przeciwko pneumokokom szczepionką odpłatą. Informując o tym w punkcie szczepień spotkałam ze zdziwieniem ze strony personelu. Na początku jedna z pań pielęgniarek nawet nie wiedziała, że jest dostępna taka szczepionka. Zawołała inną panią pielęgniarkę, starszą wiekiem i myślę, że doświadczeniem też, która o szczepionce wiedziała, ale poinformowała mnie, że nie mają jej na stanie i muszę sobie jej poszukać na własną rękę w aptekach. Tak też uczyniłam i rozpoczęliśmy szczepienie dziecka tą szczepionką. Obecnie jesteśmy po 3 dawce szczepionki. Co ciekawe, w punkcie szczepień panie nie były pewne, czy należy teraz szczepić 3 dawką i musiały poszukać takiej informacji. A na moje pytanie kiedy będzie 4 dawka, panie powiedziały, że w 18 miesiącu życia dziecka. Czytam właśnie na ulotce, że 4 dawkę przypominającą należy podać miedzy 11 a 15 miesiącem. Pani Doktor jak należy postąpić? Kiedy podać 4 dawkę?
  P.S. Super, że pojawiła się na blogu Pani Nicole seria artykułów na temat szczepień. Teraz każdy laik w tej dziedzinie będzie mógł się w jakiś sposób dokształcić w tej kwestii. A to bardzo ważne, bo nawet w przychodniach nie możemy uzyskać pełnych informacji.

 16. Co za wspaniały tekst i temat! Tak bardzo na czasie 🙂 bardzo się cieszę, że tu trafiłam.
  Mam pytanie odnośnie szczepień w trakcie ciąży. W lutym 2017 przeszłam infekcyjne zapalenie wsierdzia, w czerwcu tego samego roku przeprowadzona została plastyka zastawki mitralnej, nie przyjmuje żadnych kardiologicznych leków na stałe(to tak w skrócie). Aktualne jestem w 28tc i ciągle zastanawiam się czy się zaszczepić na grypę i krztusiec. (w życiu dorosłym nie odnawialam szczepień, mam 27lat) Obawiam się, że moja odporność jeszcze się nie odbudowala a szczepionka przeciw grypie mogłaby mi tylko zaszkodzic. Jeśli chodzi o krztusiec jestem raczej zdecydowana. Niestety nikt nie potrafi mi mądrze doradzić, dlatego pytam tutaj… Proszę o opinię, czy z moją historią choroby szczepić się czy odpuścić?

 17. Mieszkam w Wielkiej Brytanii. Szczepie córeczkę zgodnie z kalendarzem szczepień, jednakże co budzi moje zaniepokojenie za każdym razem… przed szczepienie dziecko nie przechodzi żadnej konsultacji lekarskiej. To pielęgniarka pyta rodzica czy są jakieś przeciwskazania do szczepienia – przecież rodzic nie jest lekarzem.

 18. Witam a jak sie ma kwalifikacja dotyczaca dziecka chorujacego na cukrzyce typu1 ?bo ogolnie wiadomo ze chorujac na te chorobe mowi sie ze uklad odpornosci nie dziala jak powinien wiec co z dalszym szczepieniem ? Dodam ze za nim dziecko zachorowalo bylo szczepione normalnie! a teraz jest obawa ze uruchomi sie jakas inna choroba podajac szczepionke .A jeszcze czytajac artykul mowi pani ze powinni lekarze w sumie poinformowac o poeiklaniach itd…to zastanawia mnie jedno dlaczego nikt nie mowi ze w jednym ze szczepien widnieje wpis ze powiklaniem wlasnie moze byc cukrzyca typu1 dlaczego nikt o tym nie mowi skoro coraz wiecej dzieci choruje wlasnie na te chorobe i w swie cie lekarzy mowi sie ze bedzie jeszcze wiecej zachorowan !!! Latwo kazdemu mowic i wyzywac od antyszczepionkowcow itd.jesli sie ma dziecko zdrowe tylko ciężko zrozumiec tych ludzi ktorych dzieci choruja i znikad nie ma zadnej pomocy ! Bo zostaje sie samemu z tym wszystkim .A jak zapytasz lekarzaco zrobic bo sie boisz o dalsze choroby i ci powie lekarz ze szczepic bo i tak uklad juz rozpierdzielony to dopiero za przeproszeniem scyzoryk sie w kieszeni otwiera !!! Wiec jak to jest ??

 19. Dzień dobry, zgodnie z artykułem przeciwwskazaniem do szczepienia żywymi szczepionkami są zaburzenia odporności. W jaki sposób weryfikowane są zaburzenie odporności u noworodka w 1-2 dobie przed szczepieniem przeciw gruźlicy? Czy w tym okresie możliwa jest weryfikacja układu odpornościowego?

 20. Mój lekarz rodzinny do godziny 12 przyjmuje w gabinecie chore dzieci, zaś po 12 w tym samym gabinecie kwalifikuje do szczepienia. Poprzedni lekarz korzystał z dwóch oddalonych od siebie gabinetów. Zastanawiam się czy nie ma przepisów regulujących tą kwestię? Przychodnia zrobiła do gabinetu szczepień specjalne oddzielne wejście, a teraz nowy pediatra zapewne z wygody w tym samym gabinecie bada chore dzieci bezpośrednio przed tymi które przychodzą na szczepienie. Będę wdzięczna za odpowiedź, gdyż nie chciałabym bezpodstawnie zwracać lekarzowi na to uwagi..

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*