Mamusiu, na rączki!

Mamusiu, na rączki!

Czy w ciąży można nosić swoje starsze dziecko?

Pamiętam pewną historię z pracy, kiedy pacjentka spytała mojego kolegi czy może cytuję „dźwigać zakupy w ciąży?” – mój kolega bez wahania odpowiedział „takie do 15 kilo to może Pani dźwigać nawet codziennie”.
Pani zrobiła nietęgą minę, spojrzała na mnie i spytała „A Pani doktor co na to?” – warto dodać, że byłam wtedy w około 25 tygodniu ciąży i byłam dość przypadkowo w tym gabinecie w przelocie.
Wiecie co odpowiedziałam?
„Skoro doktor pozwala, to Pani może.”
Pózniej słyszałam jak pacjentka do męża powiedziała wychodząc „Nie no, oszaleli.”

Nie musiałam pytać, w której ciąży ta Pani była. Gdyby była w kolejnej to zrozumiałaby, że natura to wszystko lepiej od nas wymyśliła. I gdyby podnoszenie „ciężar(k)ów” kilkunastokilowych zagrażało zdrowej ciąży to stała by się ewolucyjnie jedna z tych trzech następujących rzeczy:
– gatunek ludzki by wymarł
Albo
-dzieci gatunku ludzkiego nie miałyby wrodzonej potrzeby udawać się „na rączki” mamy
Albo
-człowiek powstałby z torbaczy i osobniki żeńskie miały by specjalne wrodzone pochewki do noszenia swojego potomstwa.

Jak wiadomo żaden z tych scenariuszy nie miał miejsca – więc gwarantuję Wam, że w naturze ludzkiej jest noszenie „ciężar(k)ów” w postaci swoich starszych pociech, będąc w kolejnej ciąży.

Trudno było mi znaleźć badania na temat „noszenia dziecka w ciąży”, ale w literaturze naukowej jest bardzo dużo informacji na temat „dźwigania w pracy” (ang. occupational lifting).

Najbardziej narażone na podnoszenie w ciąży są zawody, gdy podnosimy ludzi – np. Pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta, opiekunki w żłobkach i przedszkolach. W tych zawodach zaleca się unikanie sumarycznego podnoszenia więcej niż 500 kg dziennie. Co do jednorazowego wysiłku nie znalazłam dokładnych danych.

http://www.sjweh.fi/show_abstract.php?abstract_id=3422

W innych opracowaniach znajdziemy informację, że bezpieczne jest podnoszenie do 11kg do 10 razy dziennie. A podnoszenie powyżej 20 kg może się wiązać z takimi powikłaniami jak stan przedrzucawkowy, poród przedwczesny oraz może sprzyjać częstszym bólom kręgosłupa oraz pachwin.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4552317/

Według amerykańskich zaleceń normy są zaskakująco mało restrykcyjne. Kobieta do 20 tygodnia ciąży może podnosić powyżej 23 kg wielokrotnie razy dziennie. Pomiędzy 20 a 30 tygodniem może podnosić 11-23 kg, a po 30 tygodniu nie powinna podnosić więcej niż 11 kg.
Normy te dotyczą – zdrowych kobiet, w niepowikłanej ciąży.

(Bardzo mnie to opracowanie zaskoczyło, przyznam szczerze, ja chyba bym najprościej w świecie 23kg nie uniosła, chyba nawet nie będąc w ciąży)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4606868/

W Polsce kobieta w ciąży oraz kobieta karmiąca jest chroniona prawnie i może w pracy unosić tylko „1/4” tego co kobieta nieciężarna. Dla ciężarów na wózku jest to 20kg a dla ręcznego podnoszenia przy pracy stałej 3kg, przy pracy dorywczej 5kg.

Bardziej szkodliwe niż podnoszenie w ciąży są długie godziny pracy oraz długotrwałe stanie dlatego w wielu krajach- praca zmianowa oraz praca w nocy jest zabroniona kobietom w ciąży.

Wszystkie powyższe opracowania dotyczą podnoszenia w pracy, a nie podnoszenia w warunkach domowych. W warunkach domowych najrozsądniejsza jest zasada zdrowego rozsądku oraz Waszego samopoczucia. Tak długo jak podnoszenie czy to dziecka, czy zakupów nie sprawia Wam dolegliwości to można to uznać za bezpieczne.
Jest jednak kilka wyjątków, te wyjątki są bardzo podobne dla podnoszenia jak i dla szeroko pojętej aktywności fizycznej w ciąży.

Bezwzględne przeciwskazania do podnoszenia w ciąży to
– aktywne krwawienie
– odpływanie płynu owodniowego
– niewydolność cieśniowo-szyjkowa
– przedwczesna aktywność skurczowa macicy powodując skracanie szyjki macicy
– łożysko centralnie przodujące

Względne przeciwskazania do podnoszenia w ciąży to między innymi
– wady macicy lub mięśniaki zwiększające ryzyko porodu przedwczesnego
– łożysko nisko schodzące
– choroby ortopedyczne : choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatia, rozejście spojenia łonowego
– ciąża mnoga
– wielowodzie
– przepukliny brzuszne

Podsumowując mam dla Was dwie zasady

1. Spytajcie swojego lekarza czy możecie nosić swoje starsze dziecko, czy widzi ku temu przeciwskazania
2. Jeżeli jest z Wami ktoś, kto może dany ciężar czy to w postaci dziecka czy zakupów unieść za Was to SKORZYSTAJCIE.

A na sam koniec kilka pięknych instamateczek z ich pociechami „na rączkach” . Da się? Zdecydowanie się da… w zdrowej ciąży!

Ewelina @pani.matka

Patrycja @g_boscy

Magdalena @macka1500

Ola @jego_wysokosc_jasnie_pan_jakub

@shounku

@mamamamuminka

@garoszczaki

@beataswiderska_

@kinia__r

@anonimowa_a

44 komentarze

 1. Nie są nie nie nosić 😉 ale warto pamiętać o mięśniach dna miednicy i aktywować je przy podnoszeniu

 2. Bardzo interesujący artykuł, ale popraw proszę to bez wachania – poprawnie powinno być bez wahania 😉

 3. *nie da się nie nosić :p

 4. adkadeczka

  Wszystkie instamateczki z bobasami NAJPIĘKNIEJSZE

 5. Dziękuję Pani za wpis, który zdecydowanie pozbawił mnie wyrzutów sumienia! 🙂 Jestem w siódmym miesiącu ciąży i słyszałam, że jestem nieodpowiedzialną matką, bo noszę 1,5-roczne dziecko… A jestem po prostu normalna, uff 🙂

 6. Mama 3dzieci

  Mój Lekarza powiedział: kobiety w ciąży biegają w maratonie….. tylko nie zaczynają tego robić jak w ciążę zachodzą… Wszystko zależy od naszej sprawności fizycznej, kondycji, samopoczucia i oczywiście przebiegu ciąży. DROGIE PANIE zdrowy rozsądek i słuchanie swojego ciała jest to najlepszy doradca ! Pierwsze dziecko jest z nami od pierwszych dni naszej drugiej ciąży więc myślę że nasze ciało samo się do tego przygotowuje że kilka razy w dzień nie będzie nosiło jednego obywatela a dwóch….

 7. Też nosiłam moja 2,5letnia córkę gdy byłam w drugiej ciąży, nawet gdy miałam już dość spory brzuch. Żaden problem jak dla mnie ? pozdrawiam wszystkie mamuśki ?

 8. Przepraszam ze nie w temacie postu, wiem, że mówiła Pani o tym na lajfach, błagam jednak o podsumowanie tematu: farbowanie włosów w ciąży. Mam już okropny odrost a internety niestety straszą, że badań coprawda na ten temat nie ma ale jakieś ryzyko zapewne istnieje, stąd też lekarze sugerują, by nie poddawać się tego typu zabiegom w pierwszym trymestrze ciąży. Dodam że farbuję włosy w salonach fryzjerskich, ze względu na specyfikę moich włosów wiec „zdrowe” farby odpadają ? Marzę o nałożeniu koloru.

  • Zrób pasemka. Skóra głowy jest chociaż troche osłonięta folią od farby. Poproś też o użycie farby bez amoniaku.

 9. Ciekawy artykuł. Jednakże ja nie dźwigałam w ciąży z tego powodu, że byle 4-5kg zakupów i łapał mnie silny rozrywający ból w podbrzuszu (takie uczucie jakby za chwile brzuch miała jakaś bomba rozsadzić). Ze 3 razy doniosłam te lekkie zakupy, miałam naprawdę blisko jakieś 300m do domu. Po kilku razach, gdy sytuacja się powtórzyła zrezygnowałam i zakupy robiłam z Mężem lub Przyjaciółką, albo w ogóle Mąż robił zakupy. Podobne bóle były przy odkurzaniu, z którego też zrezygnowałam. Ciąża zdrowa, niepowikłana, donoszona żeby nie było. Znam przypadek Kuzynki gdzie było wszystko w porządku do czasu aż jakoś w trzecim- czwartym miesiącu nosiła skrzynki z ogórkami i się dorobiła w ten sposób ciąży zagrożonej, ciągle leżała w szpitalu. Przypuszczam, że po prostu z tym noszeniem przesadziła.

 10. piękne te dziewczyny ze zdjęć 🙂

 11. Jestem w 2 ciąży i córkę 1,5 roczną noszę/podnoszę, nie mam problemów z tego powodu, natomiast mam problem jeśli pcham wózek z nią (ona waży 11kg, wózek 14,5kg). Po przebyciu kilkudziesięciu metrów łamie mnie w krzyżu przez kilka kolejnych dni, tak boli, że trudno mi wstać i chodzić więc zrezygnowałam z takich spacerów dopóki nie zmienię spacerówki na lżejszą.

 12. A jak się sprawa ma ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia przepukliny brzusznej? Czy i tak osłabione już mięśnie brzucha plus dźwiganie, nie dają właśnie większego ryzyka?

 13. Wszystko super, do pierwszego plamienia/krwawienia. Potem już tylko tragedia- leżenie plackiem, a co z dzieckiem?

 14. A jak w takim razie ma się długotrwałe dżwiganie ciężarów w pracy do samego zajścia w ciążę? Wpadłam ostatnio na artykuł w którym wspomniano o najnowszych badaniach Pań z Harvardu, które wykazały jednoznacznie, że dźwiganie w pracy wpływa na rezerwę jajnikową i wyraźnie zmniejsza szansę na zahście w ciążę. Nicole ratunku co o tym myśleć?

 15. Ja jestem w 6tygodniu ciazy a moj starszak ma 14miesiecy. Nie dźwigam go prawie wcale chociaż przed zajściem w ciążę nosiłam w chuscie nawet po 2 godz. dziennie. Problem w tym że jest bardzo ciężki waży 15.5 kg a ciągle rośnie. Pod koniec dnia gdy jeszcze w ciąży nie byłam bolał mnie kręgosłup z noszenia go. Gdy skonczyl 3 mż waży 9.5kg; gdy mial pól roku wazyl juz 12kg! W kolejną ciążę chciałam zajść jak najszybciej żeby była mała różnica wieku ale że względu na gabaryty mojego syna musiałam poczekać aż zacznie chodzić i będzie bardziej samodzielny. Uważam że mój przykład jest wyjątkiem kiedy nie należy dźwigać dziecka.
  Pozdrawiam mamy gigantów!

 16. do pani odnosnie farby. polecam naturalna henne. mam bardzo duzo siwych wlosow i pieknie pokrywa

 17. czy moze zaszkodzic , jak starsze dziecko np kopnie z calej sily w brzuch mamy, albo uderzy glowa z calej sily??? w jakich etapach ciazy jest to najgrozniejsze, I-wszym trymestrze, II czy III?

 18. Bardzo fajny artykuł. Też noszę 1,5 roczną córkę ( 11 kg) . Czasem trochę boli kręgosłup. Ale wszystko jest ok. Jeszcze tylko miesiąc do porodu. Pozdrawiam

 19. ONAAAAA

  Ja dzwigajac corke 14kg zaczyna mnie brzuch bolec i ciezko mi chodzic.takze nie wydaje mi sie ze to zdrowe .

 20. Myślę że ważne jest zdanie, że wszystko zależy od naszego rozsądku i samopoczucia. Ja mam ciążę powikłaną, zaszłam w ciążę niecałe pół roku po operacji usunięcia jajowodu. (Może warto do czynników przeciw wpisać niedawno przebyte zabiegi ginekologiczne?) Od samego początku ciąży miałam twardniejacy brzuch, bóle podbrzusza i blizn pooperacyjnych. Mam też PCOS i niedobory progesteronu. Lekarz kategorycznie zabronił dźwigać. Ale mając ponad 3 letnie dziecko tak się po prostu nie da. Synek ma prawie 20 kg i są sytuacje, że muszę go podnieść, choćby kąpiel. Więc idzie, ale faktycznie boję się że niekiedy do czasu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*