Mamusiu, na rączki!

Mamusiu, na rączki!

Czy w ciąży można nosić swoje starsze dziecko?

Pamiętam pewną historię z pracy, kiedy pacjentka spytała mojego kolegi czy może cytuję „dźwigać zakupy w ciąży?” – mój kolega bez wahania odpowiedział „takie do 15 kilo to może Pani dźwigać nawet codziennie”.
Pani zrobiła nietęgą minę, spojrzała na mnie i spytała „A Pani doktor co na to?” – warto dodać, że byłam wtedy w około 25 tygodniu ciąży i byłam dość przypadkowo w tym gabinecie w przelocie.
Wiecie co odpowiedziałam?
„Skoro doktor pozwala, to Pani może.”
Pózniej słyszałam jak pacjentka do męża powiedziała wychodząc „Nie no, oszaleli.”

Nie musiałam pytać, w której ciąży ta Pani była. Gdyby była w kolejnej to zrozumiałaby, że natura to wszystko lepiej od nas wymyśliła. I gdyby podnoszenie „ciężar(k)ów” kilkunastokilowych zagrażało zdrowej ciąży to stała by się ewolucyjnie jedna z tych trzech następujących rzeczy:
– gatunek ludzki by wymarł
Albo
-dzieci gatunku ludzkiego nie miałyby wrodzonej potrzeby udawać się „na rączki” mamy
Albo
-człowiek powstałby z torbaczy i osobniki żeńskie miały by specjalne wrodzone pochewki do noszenia swojego potomstwa.

Jak wiadomo żaden z tych scenariuszy nie miał miejsca – więc gwarantuję Wam, że w naturze ludzkiej jest noszenie „ciężar(k)ów” w postaci swoich starszych pociech, będąc w kolejnej ciąży.

Trudno było mi znaleźć badania na temat „noszenia dziecka w ciąży”, ale w literaturze naukowej jest bardzo dużo informacji na temat „dźwigania w pracy” (ang. occupational lifting).

Najbardziej narażone na podnoszenie w ciąży są zawody, gdy podnosimy ludzi – np. Pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta, opiekunki w żłobkach i przedszkolach. W tych zawodach zaleca się unikanie sumarycznego podnoszenia więcej niż 500 kg dziennie. Co do jednorazowego wysiłku nie znalazłam dokładnych danych.

http://www.sjweh.fi/show_abstract.php?abstract_id=3422

W innych opracowaniach znajdziemy informację, że bezpieczne jest podnoszenie do 11kg do 10 razy dziennie. A podnoszenie powyżej 20 kg może się wiązać z takimi powikłaniami jak stan przedrzucawkowy, poród przedwczesny oraz może sprzyjać częstszym bólom kręgosłupa oraz pachwin.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4552317/

Według amerykańskich zaleceń normy są zaskakująco mało restrykcyjne. Kobieta do 20 tygodnia ciąży może podnosić powyżej 23 kg wielokrotnie razy dziennie. Pomiędzy 20 a 30 tygodniem może podnosić 11-23 kg, a po 30 tygodniu nie powinna podnosić więcej niż 11 kg.
Normy te dotyczą – zdrowych kobiet, w niepowikłanej ciąży.

(Bardzo mnie to opracowanie zaskoczyło, przyznam szczerze, ja chyba bym najprościej w świecie 23kg nie uniosła, chyba nawet nie będąc w ciąży)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4606868/

W Polsce kobieta w ciąży oraz kobieta karmiąca jest chroniona prawnie i może w pracy unosić tylko „1/4” tego co kobieta nieciężarna. Dla ciężarów na wózku jest to 20kg a dla ręcznego podnoszenia przy pracy stałej 3kg, przy pracy dorywczej 5kg.

Bardziej szkodliwe niż podnoszenie w ciąży są długie godziny pracy oraz długotrwałe stanie dlatego w wielu krajach- praca zmianowa oraz praca w nocy jest zabroniona kobietom w ciąży.

Wszystkie powyższe opracowania dotyczą podnoszenia w pracy, a nie podnoszenia w warunkach domowych. W warunkach domowych najrozsądniejsza jest zasada zdrowego rozsądku oraz Waszego samopoczucia. Tak długo jak podnoszenie czy to dziecka, czy zakupów nie sprawia Wam dolegliwości to można to uznać za bezpieczne.
Jest jednak kilka wyjątków, te wyjątki są bardzo podobne dla podnoszenia jak i dla szeroko pojętej aktywności fizycznej w ciąży.

Bezwzględne przeciwskazania do podnoszenia w ciąży to
– aktywne krwawienie
– odpływanie płynu owodniowego
– niewydolność cieśniowo-szyjkowa
– przedwczesna aktywność skurczowa macicy powodując skracanie szyjki macicy
– łożysko centralnie przodujące

Względne przeciwskazania do podnoszenia w ciąży to między innymi
– wady macicy lub mięśniaki zwiększające ryzyko porodu przedwczesnego
– łożysko nisko schodzące
– choroby ortopedyczne : choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatia, rozejście spojenia łonowego
– ciąża mnoga
– wielowodzie
– przepukliny brzuszne

Podsumowując mam dla Was dwie zasady

1. Spytajcie swojego lekarza czy możecie nosić swoje starsze dziecko, czy widzi ku temu przeciwskazania
2. Jeżeli jest z Wami ktoś, kto może dany ciężar czy to w postaci dziecka czy zakupów unieść za Was to SKORZYSTAJCIE.

A na sam koniec kilka pięknych instamateczek z ich pociechami „na rączkach” . Da się? Zdecydowanie się da… w zdrowej ciąży!

Ewelina @pani.matka

Patrycja @g_boscy

Magdalena @macka1500

Ola @jego_wysokosc_jasnie_pan_jakub

@shounku

@mamamamuminka

@garoszczaki

@beataswiderska_

@kinia__r

@anonimowa_a

51 komentarzy

 1. Dziękuję za ten post. Ciągle się zastanawiałam jak mam nosić swojego 1,5 roczniaka w ciąży? To dopiero 6ty tydzień A ja wizytę pierwsza mam za dwa tyg dopiero, więc takie pytanie miało być jako pierwsze u mojej ginekolog. Oczywiście jeszcze i jej zapytam. Zapytam też o ewentualne przeciwwskazania do ćwiczeń (mam takie specjalne dla ciezarnych). Bo w sumie to może mam przodujące łożysko albo to ciąża mnoga? I koniec z noszeniem i treningiem 🙂 W każdym razie na chwilę obecną się oszczędzam. Tym bardziej że czasami czuje taki ból jak przy miesiaczce w podbrzuszu (czasami z lewej strony, czasami z prawej A czasami na srodku) – da się funkcjonować i wiem że to przez rozrastanie się macicy ale jednak jak się nie widzi to trochę strachu zawsze jest 🙂

 2. Ja od początku nie podnoszę swojego prawie 15kg synka. Wytłumaczyłam że mama ma dzidzię i nie może dźwigać i mały nawet się nie domaga noszenia. Jedyne co to biorę go na kolana. Podnoszę go tylko ja muszę wsadzić do wanny ale nawet w tym mi pomaga bo wspina się nogami po wannie a ja go podtrzymuję.
  W pierwszej ciąży miałam liczne krwawienia, niewydolność szyjki (skracanie+rozwarcie zewnetrzne) i przedwczesne odpłynięcie wód w 35tc. Teraz niby jest ok. Tylko rozwarcie zewnetrzne od 22tc, ale bez skracania. Ale i tak dużo odpoczywam i się oszczędzam. Zostało jeszcze 58dni do terminu

 3. a chusta? w chuście czy w nosidle lepiej? jestem w ciąży, 2 trymestr, a córcia ma 14 mscy. i się zastanawiam nad nosidłem, tylko czy to będzie dobry pomysł? mam też chustę Luna Dream, jeszcze do nie dawna nosiłam, może można w chuście?

 4. Hej, a ja mam dylemat, ciąża zdrowa ale bardzo późna , synek ok 15 kg ale po pierwszej ciąży miałam rozejście mięśni brzucha, teraz po przeniesieniu śpiącego malca ból brzucha i pleców trwa bardzo długo a nie chcę brać nospy, na leżenie zawsze czasu brak i żal,
  Lekarz mówi że maleństwu nie zaszkodzę a intuicja niestety co innego.

 5. Właśnie jestem w 27 tyg ciąży i mam 15sto miesięcznego synka, któremu nie da się przetłumaczyć że nie można “na rączki”. Myślę że wszystko trzeba robić w granicach rozsądku. Jeśli czujemy że po takim podnoszeniu dziecka pobolewa nas brzuch, albo plecy, to chyba nie warto się przeciążać? 😉

 6. Ja jestem zdania, że jeśli jest zdrowa ciąża i robi się to od samego początku yto organizm jest przyzwyczajony i można gorzej gdybym nic nie nosiła aż w połowie ciąży zaczęła dźwigać zakupy. Trzeba też odpowiednio płodności by nie obciążać kręgosłupa.
  Ja od samego początku nosiłam starsza córkę i zakupy, trochę nie mając wyboru ponieważ mąż w pracy, bądź na kursie. Mąż sąsiadki, która była równo że mną w ciąży, za każdym razem widząc mnie z zakupami czy z dzieckiem na rękach biegł z przerażeniem żeby pomóc 😊ja za każdym razem odpowiadała że nie trzeba że spokojnie mogę to nieść, nie potrafił zrozumieć i miałam wrażenie że ma mnie za wariatke😉. Nie miałam z tego powodu żadnych dolegliwości, cała ciąże byłam w biegu. Druga córce urodziłam 4dni przed planowanym terminem 😊

 7. Nicole dzięki za ten post! Muszę go pokazać mamie, która twierdzi, że już całkiem upadłam na głowę podnosząc mojego czterolatka. Dodam, że całe życie jestem aktywna fizycznie i dalej będąc w ciąży pracuje jako instruktor wspinania. Lekarz mówi, że jest dobrze a ja słucham swojego organizmu a To chyba klucz do sukcesu. Mamuśki nie szalejmy przecież ciąża to nie choroba 😀

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*