Toksyna botulinowa, nazywana zwyczajowo botoksem, jest jedną z najlepiej poznanych substancji. Jej popularność stale rośnie, a zakres zastosowań jest niezwykle szeroki – od leczenia schorzeń neurologicznych, przez przeciwdziałanie migrenom, aż po nadmierną potliwość, bruksizm i zwalczanie przewlekłego bólu miednicy mniejszej. Czy wiesz, w jaki sposób działa?
MECHANIZM DZIAŁANIA
Toksyna botulinowa blokuje uwalnianie acetylocholiny – neuroprzekaźnika, który jest odpowiedzialny za przekazywanie impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. W praktyce oznacza to, że po jej podaniu mięsień przechodzi w stan relaksacji. Tym samym jego skurcze zostają uniemożliwione. Dzięki temu toksyna znajduje swoje zastosowanie w leczeniu różnorodnych schorzeń związanych z nadmiernym napięciem mięśniowym.
Przykładem takich schorzeń są wszelkiego rodzaju spastyczności, czyli trwałe przykurcze mięśni. Ogromne znaczenie ma również w leczeniu migreny – zwłaszcza takich bólów głowy, które trwają co najmniej 15 dni w miesiącu. Innym istotnym zastosowaniem jest leczenie uporczywej, niereagującej na leczenie miejscowe nadmiernej potliwości, zwłaszcza w okolicach pach.
MEDYCYNA ESTETYCZNA
Jednak to w medycynie estetycznej toksyna botulinowa zyskała największą sławę.
Warto podkreślić, że botoks nie jest wypełniaczem – nie powiększa ust ani nie wypełnia zmarszczek. Znamy już mechanizm jego działania, więc wiemy, że rozluźnia on mięśnie, co umożliwia korekcję zmarszczek mimicznych oraz opadających kącików ust. Mechanizm ten pozwala na subtelne wygładzenie skóry, co skutkuje młodszym, świeższym oraz naturalnym wyglądem twarzy.
Efekty zabiegu z użyciem toksyny botulinowej nie są widoczne od razu. Zazwyczaj zmiany widoczne są dopiero po kilku dniach, a pełen efekt utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że czas działania botoksu może różnić się w zależności od indywidualnych predyspozycji, ilości podanego preparatu oraz trybu życia pacjenta. Z czasem, przy regularnym stosowaniu, efekty mogą pojawiać się szybciej i utrzymywać dłużej.
NAJWIĘKSZY MIT
Jednym z największych mitów dotyczących botoksu jest twierdzenie, że jego użycie prowadzi do efektu maski, czyli nienaturalnego wyglądu twarzy pozbawionej mimiki. W rzeczywistości taki rezultat może wystąpić jedynie w przypadku niewłaściwego podania preparatu lub użycia go w nadmiernych ilościach. Odpowiednio wykonany zabieg, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę, pozwala cieszyć się młodszym wyglądem bez negatywnych skutków.
Toksyna botulinowa to bardzo dobrze poznana substancja, która, podawana przez specjalistę, może przynosić znaczącą poprawę zdrowia lub pozwolić zachować młody wygląd na dłużej.