Jeśli pierwsze pytanie Cię nie zaskoczyło, to ciekawe czy wiedziałaś, że alkohol przyczynia się do aż 3 milionów zgonów każdego roku na świecie. Co ciekawe, umieralność kobiet nadużywających alkoholu jest wyższa niż mężczyzn.
Średnie spożycie alkoholu w Polce to około 10 litrów czystego alkoholu rocznie. Obciążenie zdrowotne związane z używaniem alkoholu znacznie wzrasta w okresie dojrzewania i młodej dorosłości, szczególnie że według najnowszych danych to właśnie w grupie młodych dorosłych spożycie alkoholu jest obecnie największe.
Statystyki i badania
W niedawno opublikowanej pracy amerykańskich naukowców oceniono czy spożywanie alkoholu w samotności w okresie dojrzewania (18 lat) i młodej dorosłości (wiek 23-24 lata) było jednocześnie związane z upijaniem się i zaburzeniami związanymi ze spożywaniem alkoholu w wieku 35 lat.
W tym celu przeanalizowano wypełnione ankiety przez:
- 18-latków w latach 1976–2002,
- młodych dorosłych w wieku 23-24 lat (1981–2008),
- dorosłych w wieku 35 lat (1993–2019).
We wspomnianym badaniu osoby młode spożywające alkohol towarzysko i spędzając przy tym miło czas, miały znacznie niższe ryzyko rozwoju zaburzeń alkoholowych w wieku dorosłym.
Wyniki tego badania dostarczają przekonujących dowodów na to, że samotne spożywanie alkoholu w okresie dojrzewania i młodej dorosłości może być krytycznym czynnikiem ryzyka rozwoju problemów alkoholowych w wieku dorosłym.
Zmiana stylu picia alkoholu w okresie pandemii
Szczególnie teraz, jak zauważają naukowcy w okresie pandemii COVID-19 zmienił się wzorzec picia – izolacja, zamknięcie barów i klubów spowodowało zwiększone spożycie alkoholu w ogóle i częstsze picie w samotności.
Nic więc dziwnego, że eksperci podkreślają konieczność edukacji w obszarze ryzykownego picia wśród młodych dorosłych, by w porę zapobiec problemom alkoholowym w dorosłości.
Źródła:
- Kasey G. Creswell, Yvonne M. Terry-McElrath, Megan E. Patrick,
- Solitary alcohol use in adolescence predicts alcohol problems in adulthood: A 17-year longitudinal study in a large national sample of US high school students,
- Drug and Alcohol Dependence, 2022,