Kamica nerkowa to obecność złogów (potocznie kamieni nerkowych) w drogach moczowych. By takie złogi się wytworzyły, potrzebują dużego stężenia różnych substancji np. szczawianów wapnia, kwasu moczowego, fosforanów.
Powstawaniu kamicy sprzyja również zastój moczu i nawracające zakażenia układu moczowego. Kamica częściej występuje u mężczyzn, szczególnie w krajach wysokorozwiniętych, gdzie większe jest spożycie mięsa, soli, słodkich napojów itp.
Objawy kamicy nerkowej
Typowym objawem kamicy nerkowej jest kolka nerkowa, czyli silny ból w dole pleców, który promieniuje do narządów płciowych i wewnętrznych powierzchni ud.
Ból najczęściej powstaje, gdy złóg „przeciska” się do moczowodu. Osoby, które chociaż raz w życiu doświadczyły bólu związanego z kolką nerkową, mówią „nigdy więcej” i łapią się wszystkich sposobów, by usunąć złogi obecne w nerkach, i by nie dopuścić do powstania nowych.
Domowy sposób na kamicę nerkową
Jednym z najczęściej wybieranych domowych sposobów leczenia jest piwo! Ale czy piwo naprawdę oczyszcza nerki? Niestety nie i w mity o cudownych właściwościach piwa nie należy wierzyć.
Prawdą jest, że każdy alkohol wykazuje działanie moczopędne. Przy piciu piwa wrażenie nadmiernego wydalania moczu jest jeszcze większe, bo piwo raczej pije się w dużych ilościach.
Czyli wypicie dwóch kufli piwa daje litr spożytego płynu, dodatkowy efekt diuretyczny wynikający z zawartego w piwie alkoholu potęguje wrażenie, że wydalamy ogromne ilości moczu. A wydalamy dużo, bo wypiliśmy dużo.
Piwo nie ma żadnych właściwości zapobiegających tworzeniu się kamieni moczowych. Podnosi za to stężenie kwasu moczowego, więc sprzyja powstawaniu kamieni moczanowych.
I oczywiście należy pamiętać o negatywnym wpływie alkoholu na wątrobę, serce, mózg i inne narządy, nie zapominając o jego potencjalne uzależniającym. Więc nerki wcale piwa nie lubią!
Jak zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych?
By zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych należy:
- wypijać większe ilości płynów (przede wszystkim wody) tak, by oddawać powyżej 2 litrów moczu na dobę,
- ograniczyć spożywanie pokarmów zawierających składniki kamieni nerkowych np. szpinak, rabarbar, czekolada, mocna kawa i herbata,
- ograniczyć spożycie soli,
- ograniczyć spożycie białka zwierzęcego.