Ciąża i narodziny dziecka to czas wielkich zmian w życiu kobiety i jej partnera, zmian dotyczących nie tylko stylu życia, ale i życia osobistego oraz zawodowego. Jest to szczególny okres fizycznego i psychicznego przygotowywania się do rodzicielstwa. Niestety nie wszystkim pozostawia on piękne i radosne wspomnienia z oczekiwania.
Rocznie około 40 tysięcy kobiet w Polsce doświadcza poronienia. Oznacza to, że w czasie trwania przeciętnego 45-minutowego odcinka serialu, aż trzy kobiety tracą ciążę. Należy dodać, że wiele poronień następuje jeszcze przed stwierdzeniem ciąży, dlatego wiele z nich wymyka się tym statystykom.
Badania potwierdzają natomiast, że pomiędzy momentem, kiedy kobieta dowie się o ciąży a 12. tygodniem, do poronienia dojdzie u 10-20% kobiet. Wśród tych kobiet może być Twoja sąsiadka, koleżanka z pracy czy przyjaciółka, to trudne doświadczenie, być może będzie dotyczyć również Ciebie – i niezależnie od miejsca zamieszkania, statusu społecznego, wykształcenia każda z Was powinna otrzymać wsparcie, jakiego potrzebuje.
Bolesna diagnoza i natłok myśli
Diagnoza dotycząca poronienia może być dla kobiety ogromnym przeżyciem i stresem. W głowie pojawia wiele pytania: Czy to moja wina? Czy mogłam coś zrobić lepiej? Dlaczego ja, dlaczego my? Co teraz, co dalej?
Do poronienia dochodzi zazwyczaj z przyczyn niezależnych od Ciebie i nic nie możesz zrobić, aby mu zapobiec lub powstrzymać jego wystąpienie. Większość z nich następuje w I trymestrze ciąży. Najczęstszą przyczyną są nieprawidłowości genetyczne (aberracje chromosomowe). Ważną informacją jest to, że poronienie nie wyklucza ani nie zmniejsza szans na potomstwo w przyszłości.
Jak wskazuje dr n.med. Michał Lipa, specjalista ginekologii i położnictwa, koordynator zespołu ginekologiczno-położniczego w Fundacji Ernesta – Poronienia to nadal bardzo problematyczna kwestia, zarówno w postępowaniu medycznym, jak i w diagnostyce. Nie opracowano do tej pory standardów postępowania w przypadku poronień ani listy zalecanych badań w przypadku tzw. poronień nawracających, czyli straty co najmniej dwóch ciąż (do niedawna za straty nawracające uznawano co najmniej trzy takie epizody).
Wiele pomocnych informacji na temat m.in. zakresu postępowania przy poronieniu znajdziesz w artykułach:
Nie jesteś sama, nie jesteś sam
Kwestia poronienia lub martwego urodzenia jest nadal tematem tabu, co wiąże się z stygmatyzacją i wstydem. Kobieta i jej partner z jednej strony borykają się z trudnym doświadczeniem straty, a z drugiej w wielu miejscach nadal nie otrzymują odpowiedniej i pełnej szacunku opieki.
Mimo, iż strata dotyczy też wielu kobiet aktywnych zawodowo – wciąż jest tematem niezrozumiałym, zwłaszcza w środowisku zawodowym. To wszystko sprawia, że kobiety i ich partnerzy czują się zagubieni, bezradni, często bezsilni.
Doskonale rozumie to dwójka lekarzy, mama i tata – Nicole Sochacki-Wójcicka i Jakub Wójcicki, którzy sami doświadczyli poronienia, porodu martwego dziecka i porodu przedwczesnego. W 2017 roku postanowili podzielić się z innymi własną trudną historią, i od tamtego momentu wyznanie Jestem Kobietą po stracie poznało setki tysięcy osób. Nicola – znana jako @mamaginekolog – wysłała wspierający przekaz: Nie jesteś sama, wiem co czujesz.
Mimo że te bolesne doświadczenia odcisnęły piętno na ich życiu, to przewrotnie dodały im też siły i zmobilizowały, by w sposób jeszcze bardziej zorganizowany pomagać osobom w podobnej sytuacji. Tak narodziła się inicjatywa stworzenia fundacji o imieniu ich zmarłego synka – Ernesta.
Dziś Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego oferuje pomoc w zakresie najtrudniejszych sytuacji w ginekologii i położnictwie. Edukuje, jakie znaczenie w obszarze mierzenia się ze stratą ma świadomość społeczna, i dopasowane wsparcie na każdym etapie takich doświadczeń okołoporodowych.
– Nasze działania skoncentrowane są na kilku płaszczyznach. W ich centrum zawsze znajduje się kobieta i jej partner, którzy doświadczyli straty. Zapewniamy im bezpłatne wsparcie psychologiczne i prawne, a w ramach poronień nawracających również konsultacje diagnostyczne – mówi Olga Kryśkiewicz, rzecznik prasowy Fundacji Ernesta. – Bez względu na to kiedy i w jaki sposób stracili ciążę, my chcemy im pomóc. Nasz zespół udziela pomocy realizując hasło: Nie jesteś sama! Nie jesteś sam! Nie jesteście sami!
Fundacja Ernesta prowadzi również darmowe szkolenie dla personelu medycznego oraz firm i pracodawców z zakresu właściwej komunikacji i opieki nad pacjentką, pracownicą czy współpracownicą, która doświadczyła straty.
– Aby uzyskać bezpłatne wsparcie i pomoc – wystarczy skontaktować się z nami poprzez odpowiednie kanały komunikacyjne – dodaje Olga Kryśkiewicz. – Nasi specjaliści i koordynatorzy dostępni są na chacie, ale i przy telefonie wsparcia psychologicznego: 22 350 00 50 (wew. 1), prawnego: 22 350 00 50 (wew. 2) oraz na mailach:
- pomoc.psychologiczna@fundacjaernesta.pl,
- pomoc.prawna@fundacjaernesta.pl
- oraz diagnostyka@fundacjaernesta.pl
Jak możesz wesprzeć działalność Fundacji i pomóc jej pomagać?
Możesz to zrobić na kilka sposobów:
- jeśli w Twoim otoczeniu jest osoba w trudnej sytuacji okołoporodowej, daj jej znać o zakresie pomocy, jaką otrzyma w Fundacji.
- Udostępnij edukacyjne posty Fundacji, puszczając je dalej w świat razem zwiększamy świadomość i dajemy realne wsparcie.
- przekazując jednorazową lub regularną darowiznę na rzecz Fundacji.
- przekazując 1% podatku na Fundację – KRS 0000789473.