Moja trudna historia karmienia piersią

Karmisz? Takie pytanie prawdopodobnie słyszała każda matka. Te, które karmią piersią z dumą mogą powiedzieć – tak, karmię. A co mogą powiedzieć te mamy, które z różnych względów karmią swoje kochane dziecko mlekiem modyfikowanym? Kontrowersje na ten temat pewnie zrozumie tylko mama, która znalazła się w takiej sytuacji.

Ja jestem taką mamą. Przez całą ciążę (ba! nawet mogę powiedzieć, że przez całe życie lub przyznajmniej od kiedy zaczęłam myśleć o moim macierzyństwie) było dla mnie oczywiste, że będę karmić piersią. Przecież to naturalne, wygodne, no i co najważniejsze – najzdrowsze dla dziecka.

Uważałam, że mleko modyfikowane jest po prostu gorsze od mleka mamy – tak mnie nauczono na studiach. Do dziś pamiętam jedne z pierwszych zajęć z pediatrii na 3 roku studiów medycznych, gdzie dostaliśmy do spróbowania różne mleka dla noworodków. Czym bardziej mleko było przetworzone, tym smakowało gorzej. Pamiętam smak jednego z hydrolizatów w moich ustach – nie mogłam wtedy uwierzyć, że jakikolwiek noworodek będzie chciał coś takiego pić.

Jak to w życiu bywa – zderzenie z rzeczywistością okazało się zupełnie inne. Mój synek urodził się z hipotrofią (ważył 2660g), którą podejrzewaliśmy już w ciąży, więc nie była zaskoczeniem. Zaskoczeniem jednak było to, że od pierwszych chwil swojego życia nie był zbyt zainteresowany moimi piersiami. Nie za bardzo wiedział jak chwycić brodawkę. Ja – zagubiona młoda matka do każdego karmienia wołałam położną do pomocy. Ponieważ leżałam u siebie w szpitalu, wszystkie Panie położne, łącznie ze wspaniałą położną laktacyjną,  pomagały mi jak tylko mogły.

Po dwóch dniach udało nam się wyjść do domu. Siedziałam z Rogerkiem non stop przy tak zwanym cycku, a on wciąż płakał lub spał… Myślałam, że to kolki. Nie wpadłam na pomysł, że jest głodny. Przecież niby ssał cycka godzinami.

Po tygodniu zaczęło mnie zastanawiać dlaczego nie miałam nawału pokarmu, dlaczego wkładki w biustonoszu nigdy nie były zmoczone. Byłam cały czas pod nadzorem położnych. Mówiły, że skoro synek tak dużo jest przy piersi, to po prostu tego potrzebuje i na pewno wszystko z karmieniem jest w porządku. Na różnych wagach wychodziły różne wartości masy ciała Rogerka i było podejrzenie, że źle przybiera na wadze, ale z drugiej strony – cały czas dawano nam szansę na wyłączne karmienie naturalne. Bo ja bardzo chciałam.

Po niemalże trzech tygodniach, gdy chodziłam już na rzęsach ze zmęczenia – Rogerek nie chciał się rano obudzić. Żeby nie siać paniki – widziałam, że oddycha, ale spał ponad 6 godzin od ostatniego karmienia i delikatne próby obudzenia go były zupełnie nieskuteczne. Spróbowałam mokrą szmatką – spał dalej. Przerażona zadzwoniłam do mojego szpitala na oddział noworodkowy.

„Podrap go paznokciem po stopie, jeżeli dalej będzie spał, przyjeżdżaj do szpitala.”
Trochę się przebudził, ale za chwilę znowu zasnął.

W szpitalu okazało się, że zważony na tej samej wadze co po porodzie waży 2400g. Czyli w swoim trzecim tygodniu życia ważył zdecydowanie mniej niż przy porodzie.

„ – Nicola, od teraz będziesz go karmić nie z piersi, tylko butelką – musimy monitorować ile zjada i ile mleka produkujesz.
– Ale jak to nie będę już karmić piersią?
– Będziesz, ale do jutra proszę karm go tylko butelką – co 3 godziny ma zjeść 60ml.”
Dobrze, że byłam z moją mamą w gabinecie, bo to ona spytała:
„ – A co jeśli córka nie odciągnie tyle pokarmu?
– To proszę podać mleko modyfikowane wysokokaloryczne, przeznaczone głównie dla wcześniaków.”

Pojechałam do domu i usiadłam z laktatorem, bardzo dobrym, prawdopodobnie najlepszym domowym elektrycznym laktatorem na rynku. Po pół godzinie odciągnęłam 5 ml.

Przez łzy zadzwoniłam do męża –
„Kuba kup w aptece mleko dla Rogerka – ja nie mam mleka dla niego.”

Następne tygodnie były tylko gorsze. Karmiłam, jak to nazywałam, na trzy raty. Najpierw przystawiałam synka do piersi, przed karmieniem go ważyłam, po karmieniu również. Następnie dawałam mu mleko modyfikowane w zalecanej ilości. Próbowałam też systemu SNS – ale nie sprawdził się u nas. System SNS jest to rodzaj karmienia (nazwijmy go hybrydowym). Dziecko ssie brodawkę, która jest połączona specjalnym cewnikiem, z którego leci mleko modyfikowane.
Po karmieniu butelką siadałam ponownie z laktatorem, żeby pobudzić laktację. I tak co 2 godziny. Przez kolejne tygodnie nie robiłam nic innego, a mleka w piersiach zamiast być więcej – było coraz mniej.

Popadałam w depresję. Rogerek był coraz szczęśliwszy, przybierał na wadze, już nie płakał. To co podejrzewałam jako kolki, a było po prostu głodem – nagle minęło.

Po dwóch i pół miesiącach walki o każdą kroplę mleka, za namową mojego męża poddałam się. On najlepiej z boku widział, że nie dawałam już rady.

Długo zastanawiałam się co zrobiłam źle. Przecież miałam motywację do karmienia naturalnego, a także miałam profesjonalną pomoc na każde moje zawołanie. Podobno miałam też idealne warunki anatomiczne do karmienia, a mimo wszystko nie udało się. Mimo wiedzy, wsparcia i motywacji zarówno mojej wewnętrznej, jak i tej płynącej z otoczenia.

Od trzeciego miesiąca życia mój synek był wyłącznie na mleku modyfikowanym. Był i jest zdrowym, szczęśliwym dzieckiem. A ja długo kryłam się z butelką. Wstyd było mi się przyznać do „mojej porażki” – tak, rozumiałam to jako moją osobistą porażkę.

Teraz inaczej na to patrzę. Wiem, że zrobiłam wszystko co mogłam i nie mam sobie nic do zarzucenia. Mimo, że zdecydowanie uważam, że karmienie naturalne jest najlepsze, to chciałabym tym artykułem wyrazić swoje zrozumienie i wsparcie dla tych kobiet, którym z różnych względów nie udało się karmić dziecka wyłącznie naturalnie.

352 komentarze

 1. Moje brodawki w ogóle nie były wyciągnięte. W szpitalu ,położne dawały mi różne rady co robić by wyszły. Nic z tego . Mleko leciało tyle co o ile. Bardzo chciałam kp. Lekarz na wizycie porannej zwyczajnie mnie wyzwal ,że my młode mamy idziemy tylko na łatwiznę i przechodzimy zaraz na butelkę. Pozniej to wielkie płacz i po lekarzach jeździmy ,bo dziecko chore. P. Doktor w ogóle mnie nie słuchała że bardzo chce… staram się. W domu ciągle przykladalam córkę do piersi Ale ona strasznie się denerwowala, płakała- ja razem z nią. Położna ,ktora przychodziła do mnie do domu pytała ile zdolalam odciągnąć mleka , niestety w ciągu godziny z 4- 5ml. Wtedy pow. Że mam przejść na mleko modyfikowane bo ja się mecze i dziecko. Córka w tym roku kończy 3 lata i aby raz była chora…

 2. Przez moje wklesle brodawki mieliśmy bardzo podobne przejscia-utrata wagi, laktator etc. Akurat ja zgadzam się z teorią, że laktator nie służy do pomiaru ilości pokarmu. Co prawda ja miałam nawał pokarmu, ciekło ze mnie etc., ale po kilku dniach od porodu okazało się, że laktator odciągnal około 20 ml pokarmu… Przez kolejne miesiące karmiłam małego piersia i dokarmialismy odciagnietym pokarmem i modyfikowanym, bo tego wydawało nam się , że jest zbyt mało… W efekcie przekarmialismy syna… Po około 4 miesiącach zaczęłam się poddawac- chciałam moc cieszyć się macierzyństwem, a zmęczenie skutecznie mi to utrudniało… Odciagalam pokarm coraz rzadziej tj. nie 6-8 razy dziennie tylko 3. W to miejsce więcej czasu spędzałam na karmieniu piersią – nie, nie 3 godziny karmienia jak miało to miejsce po porodzie…Franek ssal juz efektywnie, brodawki sie wyciagnely, wkurzal się jednak kiedy zaczynało mu wolniej lecieć… Ja konsekwentnie podawałam mu pierś i jednoczesnie kontrolowalismy wagę… Po kilku dniach mały odrzucił butle 🙂 i chciał wyłącznie cyca. Potem, kiedy chcieliśmy przywrócić mój cykl miesiaczkowy, mieliśmy znowu problem, żeby przekonać go do butli…

 3. Nicole, uwielbiam Cię za ten tekst o karmieniu mlekiem modyfikowanym i związanym z tym poczuciem wstydu i beznadziejności… Moja córka urodziła się 3 tygodnie przed terminem poprzez cc i od samego początku miałyśmy z karmieniem piersią pod górkę. W szpitalu nie zdiagnozowano u córki przerośniętego wędzidełka górnego oraz dolnego, a co za tym idzie obwiniano mnie za to, że malutka nie może chwycić piersi. Doradca laktacyjna twierdziła, że mam płaskie brodawki, a więc używałam kapturków i mleka było wciąż za mało, a również odciągałam laktatorem i pokarmu było niewiele. W konsekwencji podano już w pierwszy dzień mojej maleńkiej niespełna ponad 2kg córeczce mleko modyfikowane, a ona je pokochała bardziej niż moje piersi. Po 2 miesiącach płaczu i depresji przeszłam całkowicie na mleko modyfikowane, bo zrozumiałam, że nie mogę chodzić cały czas smutna i zmęczona. Nie mogłam cieszyć się swoim małym skarbem, bo cały czas zerkałam na to ile ml mleka wyciąga laktator… Również wstydzę się podawać butelkę w miejscu publicznym, bo teraz karmienie piersią jest jakby na topie i jego brak budzi zgrozę i nierzadko dyskwalifikuje kobietę jak super mamę. Dziękuję Tobie za ten tekst, bo wiem, że nawet tak wspaniała mama jak Ty borykała się z problemem wielu mam, cudownych mam, które nie powinny oceniać siebie jako mamy tylko z perspektywy karmienia. Pozdrawiam

 4. Nigdy nie piszę komentarzy pod artykułami czy postami, w tym przypadku nie jestem w stanie nie zostawić “śladu”. Gdy odpowiadam na pytanie czy karmię piersią, próbując opisać swoją historię mam wrażenie że nikt nie jest w stanie mnie zrozumieć. Byłam ciekawa czy jest ktoś kto miał taką samą sytuację czy to ja gdzieś popełniłam błąd. Czytając ten artykuł uświadomiłam sobie, że zrobiłam wszystko co mogłam. Miałam dosłownie taką samą sytuację. Bardzo chciałam karmić piersią, będąc w ciąży nawet nie zastanawiałam się nad mlekiem modyfikowanym. W szpitalu przystawiałam Małą do piersi, po dwóch dobach, duży spadek wagi. Od tamtej pory – karmienie i ważenie, cały czas strach, że nie mam mleka, że mała jest głodna. Przez ten strach cały czas kontrolowałam ile Mała zjada. Odciąganie i podawanie z butelki było najlepszym rozwiązaniem żeby to kontrolować. Po dwóch tygodniach wystąpiły kryzysy laktacyjne, siedziałam cały czas z laktatorem, nawet była sytuacja że z dwoma – elektrycznym i ręcznym ( jeden z jednej piersi, drugi z drugiej). Później też próbowaliśmy systemu SNS, niestety bezskutecznie. Moje piersi były wykończone tą walką o każdy mililitr mleka. Po dwóch miesiącach się poddałam, ale nie było łatwo, jeszcze kilka razy budziłam się w nocy i siadałam z laktatorem. Teraz Mała ma 5 miesięcy i ma się świetnie 🙂 a ja cieszę się, że trafiłam na ten artykuł!

 5. Również miałam problemy z karmieniem. Córka nie mogła złapać płaskiej brodawki, w dodatku ja mam bardzo duże piersi a córeczka urodziła się malutka. Walkę o pokarm zaczęłam w pierwszej dobie po porodzie. 8 – 10 razy dziennie ściągałam pokarm laktatorem wg poleconego przez położną schematu. Na początku nie ściągałam nic. Nawału nie miałam. W 8 dni udało mi się dogonić zapotrzebowanie córki na mleko i mogłam odstawić modyfikowane. Nadal ściągałam i karmiłam butelką. Później kilka tygodni reedukacji sondą ze strzykawki żeby nauczyć dziecko ssać. Później kilkanaście tygodni z nakładkami. Później kilkomiesięczna walka z grzybicą brodawek. W sumie karmiłyśmy się prawie dwa lata:) Ale pierwsze kilka miesięcy było okropne. Jedno co zrobiłam źle to podawanie mleka butelką. Powinnam od razu podawać sondą albo próbować z kieliszka. Udałoby się uniknąć dalszej reedukacji, nakładek i (związanej z nimi) grzybicy, która nie dawała się wyleczyć. No i warto mieć umówioną na wszelki wypadek kompetentną doradczynię laktacyjną. Ta szpitalna umiała mi tylko powiedzieć jak ściągać i mieć pretensję, że nie dość dokładnie przeczytałam szpitalny poradnik dotyczący karmienia. Przeczytałam, ale po nagłym cięciu ze wskazań życiowych wykonanym 3 tygodnie przed terminem porodu.

  • Zawsze się znajdzie super mamusia, która okazała się lepsza, bardziej wytrwała i cysiała ponad dwadzieścia miesiączków.

   • Karmie, ale bylam bardzo bliska poddania sie. Wcale nie uwazam sie z tego powodu za lepsza matke. Przeciwnie, lepiej rozumiem matki karmiace mm. Zazwyczaj bowiem – tak jak tu czytamy – ryja sie za tym trudne histopie, przezycia, emocje. Pamietam swoj fatalny stan emocjonalny, gdy musialam podac corce mm zamiast kp. Pieknie o tym napisala A. Stein w artykule do matki karmiacej butelka. Naszym zadaniem jest zapewnic dziecku jedzenie, a czy to bedzie kp czy mm, to nie ma znaczenia, gdy karmimy z miloscia.

 6. Moja historia jest identyczna. Lacznie z hipotrofia.

 7. Moje dziecko od początku dostawało furii przy piersi, darła się i wyrywała… a mleko było. Po dwóch standardowych dniach w szpitalu kazano mi odciągać pokarm i dawać z butelki, bo Amelcia spadła na wadze, a też była niewielka w chwili urodzenia – 2825g. Przez 4 miesiące przezywałyśmy koszmar. Przystawiałam ją do piersi, ona w 90% przypadków krzyczała, w ogóle nie chciała ssać, więc siadałam z laktatorem i ciągnęłam mleko, zanim odciągnęłam 10-15 minut wyła z głodu, a ja z nią, bo uważałam, że to chore co robimy… brodawki wypukłe, w szpitalu powiedziano, że stworzone do karmienia, mleko jest, chęci są, a dziecko nie chce za żadne skarby ssać. W poradni laktacyjnej też byłam, próbowalam chyba wszystkiego. Tak oto po 4 miesiącach koszmarnej walki polubiłam się z laktatorem na tyle, że już w ogóle nie przystawiałam jej do piersi tylko po prostu odciągałam mleko i wsadzałam w cieple miejsce żeby czekało aż zgodnieje… nawet później gdy pory jedzenia były regularne, więcej wychodziłyśmy na dwor (bo.przestałyśmy tracić czas na wspólną walkę), uznałam ze to wygodne, bo.nie muszę z nią nigdzie się chować żeby ją nakarmić tylko butla do buzi i z głowy. Początkowo strasznie sie wstydziłam tej butelki, nie chcialam zeby ktokolwiek widział. Najchętniej nakleiłabym na butelkę napis, ze to moje mleko… teraz sie juz tylko z tego śmieje, w nosie mam ludzi, nikt nie wie jaki stoczyłam bój o normalne karmienie piersią i pogodziłam sie z porażką. Takim dziwnym sposobem karmię córkę piersią za pośrednictwem laktatora już 11 miesięcy i nie planuję na razie przestawać…

 8. Za późno przeczytałam ten artykuł :(. Moje dziecko właśnie skończyło miesiąc, od samego początku walczę o kp, a waga dziecka rosła powoli. Musiałam się przełamać i dokarmiac mm, bo zdrowie dziecka jest ważniejsze od moich emocji związanych z problemami z laktacją. Tez myślałam co ze mnie za matka, ze nie potrafię wykarmić swojego dziecka. Bardzo mnie to stresowało. Od samego początku jesteśmy pod opieką CDL. Również nie miałam nawału pokarmu, picie czegokolwiek na laktację również nie dało porządanego efektu. Obecnie przystawiam dziecko do piersi, dokarmiam mm lub tym co uda mi się ściągnąć laktatorem w ciągu dnia.

 9. Bardzo dziękuję za ten artykuł. Moja historia jest podobna. Ja wciąż walczę aby mój maluszek pił choć trochę mojego mleka to od dziś będę karmić go butelka z mniejszym poczuciem winy.
  U nas wszystko zaczęło się od powrotu do szpitala w 4 dobie z żółtaczką , naświetlania, mój wielki stres kiedy Adaś tak strasznie tam krzyczał, a ja nie mogłam go ciagle wyjmować z inkubatora przytulać i na okrągło karmić. Po 3 dniach w szpitalu któryś lekarz nagle zauważył, że dziecko nie przybiera, kolejna doba na obserwacje, kolejny stres. Faktycznie młody ssal ładnie, wydawalo mi sie ze ok, ale niedlugo po karmieniu znowu byl płacz. Juz wcześniej siedzialam na laktatorze próbując cokolwoek odciągnąć, żeby pobudzać laltacje …bezskutecznie. Którejś nocy się poddalam, ze łzami w oczach patrząc na na 10ml odciagniete po 30 min z obu piersi.Położna podała mm i tak już zostało. Karmie piersią ile młody wyssie to jego a do tego zjada porcje mm czyli jednak mu mało. Przybiera na wadze więc to najważniejsze.
  Bardzo się cieszę, że będąc w ciąży koleżanka poleciła mi Twoja stronę. To nie pierwszy temat, który dzieki niej udalo mi sie przepracować.
  Karmienie piersią to ciężki temat tym bardziej, przy napływie emocji w połogu i często braku zrozumienia wśród bliskich. Ja dostałam wiele sprzecznych unformacji- próbować karmić i nie dawać mm, odpuścić piers i dawać tylko mm, robić tak jak uważam…ale najważniejsze to zrozumieć że czasami chęci to za mało i po prostu odpuścić. Ten artykuł pomógł mi to zrozumieć.

 10. Wypisz wymaluj moja sytuacja. Syn tracił na wadze będąc cały dzień przy piersi, a ja słyszałam “to normalne”, “nie najada się bo masz to w głowie” i “jesz złe pokarmy”… Mały wczoraj skończył miesiąc, a moje karmienia wyglądają identycznie jak u Ciebie Nicole. SNS również się nie sprawdził, a laktator odciagał nic albo kilka razy udało się 20ml. Dlatego laktator odpuściłam, a małego karmię tak, że najpierw przystawiam Go do piersi, a później dokarmiam butelką. A również bardzo chciałam karmić wyłącznie piersią. Ale powoli się z tym pogodziłam i pewnie niedługo przejdziemy tylko na mm.

 11. BARDZO DZIĘKUJĘ ZA TEN ARTYKUŁ. POMÓGŁ MI BARDZO

 12. Nicole, mialam identyczną sytuację. Identyczną! Wtedy zgonilismy to na bardzo krotkie wedzidelko podjezykowe synka. Jednak przy drugim dziecku, jeszcze bardziej nakrecona na karmienie piersią, rowniez nie wyszło… Doradczyni laktacyjna, odciaganir, przystawianie, odciaganie – tak wygladaly moje pierwsze miesiace z dziecmi… nadal uwazam, ze mleko mamy jest najlepsze. Żałuję, że mi nie udało się karmić piersią. Dobrze, że znalazłam Twój wpis, jest mi raźniej 🙂

 13. Nicole, zbadaj sobie poziom prolaktyny. Prawdopodobnie masz niski poziom, stąd brak nawału.. Przecież jesteśmy uwarunkowani hormonalnie. Prolaktyna odpowiada za produkcję mleka, jeśli jest niska, to cudów nie zdziałasz. Może jak zrobisz sobie to badanie, to pozbędziesz się wyrzutów sumienia? Moja była na dolnej granicy normy, też karmienia naturalnego niewiele było, choć laktatorem udawało mi się odciągnąc ze 100 ml. Jak pediatra próbowala mnie wysłać do Poradni Laktacyjnej, to odpowiedziałam, ze mam niską prolaktynę i nie należy oczekiwać rewelacyjnych efektów. Często napotykam takie posty o małej ilości pokarmu i wyrzutach sumienia, a nigdzie informacji, że za to odpowiada prolaktyna. Proste badanie i już się wie, dlaczego tak jest. Moim zdaniem powinno być zlecane przez każdego ginekologa, aby potem kobiety nie miały niepotrzebnej depresji gdy im karmienie naturalne nie idzie.

 14. Nicole, mialam identycznie! Walka, laktator, sns, preparaty na laktacje i te wszechogarniajace poczucie winy. No i madrzace sie mamy, ktorym sie udalo. I blogerki typu Hafija. Jestes lekarzem, skoro Tobie sie nie udalo, to moze wszyscy laktoterrorysci – a glownie takich na swojej drodze mlecznej spotkalam – przyjma do wiadomosci, ze mozna nie moc karmic piersia POMIMO ogromnych staran i nie jest to pojscie na latwIzne. Nie walcze juz 1,5 miesiaca a jak widze gdzies matke przechwalajaca sie ze walczyla milion miesiecy i ona byla wytrwala i krewpotilzy i grzybice i pogryzionebrodawki i cycowanie do 5 roku zycia to ogarnia mnie wscieklosc. Ja mam na tyle przyzwoitosci, ze nie chodze na fora dla bezplodnych chwalac sie ze ja to mam dziecko.
  Dziekuje Nicola. Wreszcie czuje sie zrozumiana.

  • Hihihi super określenie “laktoterrorysci”. Niestety też miałam ta wątpliwa przyjemność poznać kilku… A co do karmienia piersią, to dla mnie chyba najtrudniejsze doświadczenie i porażka w życiu. Jeszcze nie do końca się poddalam ale muszę dokarmiac mojego synka mlekiem modyfikowanym.
   Przykro mi że tyle kobiet ma ten sam problem, ale z drugiej strony czuję się lepiej ze nie jestem sama.

 15. My sie karmilysmy do 5go miesiaca. Ze wzgledu na wklesle brodawki uzywalysmy silikonowych nakladek Avent i te jakos nam pomogly choc te krwawiace rany do dzis mnie przyprawiaja o ciarki. O dziwo pokarmu mialam baaardzo duuzo, niestety moja 5 kg panna najwyrazniej sie nie najadala. Po kazdym karmieniu piersia musiala dojesc mm. O tyle mnie to dziwi, gdyz w dniach kiedy jezdzilam na uczelnie i odciagalam laktatorem co 2-3 godziny z kazdej piersi mialam srednio70-100 ml mleka. A to chyba nie malo. Momentami to musialam.po 4-wkladek laktacyjnych naraz wkladac tak cieklo a dzieciatko sie nie najadalo…
  Zobaczymy jak bedzie tym razem

 16. Czasami powodem problemow z kp nie jest “wina” kobiety.. ale “wina” dziecka- moj synek ladnie jadl z piersi ok 2 miesięcy, schody zaczely sie w 3. Chwilke possal i odrywal sie z placzem.. Robilismy rozne badania i bylismy u niejednego lekarza bo bardzo zalezalo mi na kp. Az w koncu trafilismy do neurologa, ktory rozpoznal WZMOZONE NAPIECIE MIESNIOWE, ktore polega na tym ze dziecko spina konczyny, a jest slabsze w srodku, czyli slabe miesnie brzucha oraz twarzy… w tym slabsza sila w buzi… Okazalo sie ze powodem problemow z karmieniem bylo wlasnie to.. dziecko po prostu nie mialo sily ssac, bolala go buzia, chcial a nie mogl, stad placz. Od 5mca jestesmy tylko na mm i moje dziecko jest zdrowe, szczesliwe i ani razu nie bylo nawet przeziebione (ma juz rok). Niejedno znajome dzidzi karmione tylko piersia nieraz juz mialo katarki itp wiec okazuje sie ze to mm wcale nie jest trucizna a niektorym dzieciom i ich mamom moze wyjsc na dobre 🙂 Na zlosc tym wszystkim terrorystom laktacyjnym:)

 17. Popłakałam się jak to przeczytałam. Mój Syn ma 6 miesięcy, nie był karmiony piersią. Moja droga z karmieniem była bardzo podobna do Twojej. Też mam wykształcenie medyczne i też mam świadomość jakie są korzyści z karmienia mlekiem matki, też będąc w ciąży nie wyobrażałam sobie, że będę mu dawać butelkę – ja, ucząca studentów jakie korzyści płyną z naturalnego karmienia… Cały ten okres „walki” o moje mleko, o każdy ml wspominam do dzisiaj bardzo źle… i dopiero teraz zaczynam rak naprawdę odpuszczać… I wiesz co, dzięki za ten wpis! Bo wszędzie mówi się tylko o karmieniu piersią i to jest super, tak trzeba. Ale nie można zapominać o sytuacjach, w których jest ono niemożliwe. Powinno być więcej artykułów – również czysto medycznych o karmieniu mlekiem modyfikowanym (ilość mleka, porównywanie składu, rodzaj butelki itp.). Dziękuję Mamoginekolog! 🙂

 18. Właśnie oglądałam Twoją relację na instastory i od razu przybiegłam na bloga. Karmiłam synka 3 tygodnie. Od cycka (tak jednego, bo drugi nie co, że ma wklęsłą brodawkę, to jeszcze był pusty. Zero laktacji w nim) praktycznie nie odchodził, bo ciągle musiał jeść. Na wadze przybierał, wszystko fajnie. Przyszedł skok rozwojowy 3 tygodnia. Młody płakał bo chciał pierś. Ja płakałam, bo chociaż ją dostawał, to i druga zrobiła się pusta. Zamiast zacząć produkować więcej mleka, to u mnie nagle pustka. Im bardziej płakał i się dnerwował, tym gorzej chwytał pierś, przez co moje sutki trzymały się ledwo, a ja płakałam jeszcze bardziej. Z bólu piersi i świadomości, że nie mogę nakarmić mojego dziecka.Siedziałam z laktatorem. Odciągałam takie ilości, że ledwo pokrywały dno butelki. Nie spaliśmy oboje z mężem. W czasie jak ja coś próbowałam odciągać, on próbował uspokoić synka. jak udało mi się coś odciągnąć, to dawałam butelkę, przykładałam drugą i starałam się jeszcze trochę. W końcu nie wytrzymałam. Po kolejnej próbie pobudzenia laktacji, nakarmienia syna, zapłakana zostawiłam małego z tatą, a sama pojechałam kupić mleko modyfikowane. Cisza, która nastała po podaniu butelki, była jak błogosławieństwo. Wiedziałam, że moje dziecko już nie jest głodne, że w końcu się najadło. I wtedy wszyscy we trójkę odpoczęliśmy psychicznie. I cieszę się, że pojechałam po to modyfikowane. To była najlepsza decyzja jaką mogłam podjąć. Wychodzę z założenia, że spokojna i szczęśliwa mama, to spokojne i szczęśliwe dziecko. A nerwy które sięgały nas podczas karmienia, doprowadzały do okropnej sieczki naszych umysłów. Za 10 tygodni mam termin porodu. Będę karmić piersią póki to będzie możliwe. Jeśli jednak znów dojdzie do tego, że potrzebna będzie zmiana, to nie wstrzymam się nawet przez chwilę. A komentarzami też już nie mam zamiaru się przejmować. Już się nasłuchałam, że nie mam pokarmu bo jestem gruba i zamiast produkowac się mleko to u mnie produkuje się tłuszcz. Teraz już się takimi komentarzami nie mam zamiaru przejmować.

 19. Nicol zaluje ze nie przeczytalam wczesniej tego artykułu. Cala ciaze bylam nastawiome ze bede karmic piersia i tylko piersia niestety moj synek zadecydowal ze bedzie inaczej. Nie chcial ssac piersi choc z lalo sie z nich mleko. Sciagalam swoj pokarm i mu podawalam bo sie uparlam ze musi jesc moje. Przed kazdym sciaganiem pokardmu przystawialam synka bo moze bedzie jednak chcial jesc pierś, plakalam gdy okazywalo sie ze jest inaczej. Sciagalam pokarm jeszcze przez miesiąc. Bylam tak zdeterminowana ze od odciagania pokarmu mialam poranione brodawki do tego stopnia że kazda ilosc mleka ktora sciagnelam byla czerwona od krwi. Plakalam bo wiedzialam ze musze podac mm synkowi. Dzis synek ma 4 miesiące jest zdrowym dobrze rozwijajacym sie dzieckiem i teraz to jest dla mniw najwazniejsze a nie to ze karmie go mm.

 20. Naprawdę świetny tekst, dobrze że uświadamiasz młode mamy w ten sposób, ja karmilam pierwsze dziecko 8 miesięcy a drugie ponad rok nigdy nie miałam problemu z mlekiem i tym bardziej zadziwia mnie to że może nie być pokarmu, oby więcej takich tekstów. Zawsze byłam pewna że większość kobiet Sięga po mm z lenistwa jednak nie zawsze i niektóre przechodzą ciężki okres jak np Ty. Powodzenia aby kolejna droga z KP się udała a jeśli się nie uda to najważniejsze aby dziecko było zdrowe i szczęśliwe pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*