Moja trudna historia karmienia piersią

Karmisz? Takie pytanie prawdopodobnie słyszała każda matka. Te, które karmią piersią z dumą mogą powiedzieć – tak, karmię. A co mogą powiedzieć te mamy, które z różnych względów karmią swoje kochane dziecko mlekiem modyfikowanym? Kontrowersje na ten temat pewnie zrozumie tylko mama, która znalazła się w takiej sytuacji.

Ja jestem taką mamą. Przez całą ciążę (ba! nawet mogę powiedzieć, że przez całe życie lub przyznajmniej od kiedy zaczęłam myśleć o moim macierzyństwie) było dla mnie oczywiste, że będę karmić piersią. Przecież to naturalne, wygodne, no i co najważniejsze – najzdrowsze dla dziecka.

Uważałam, że mleko modyfikowane jest po prostu gorsze od mleka mamy – tak mnie nauczono na studiach. Do dziś pamiętam jedne z pierwszych zajęć z pediatrii na 3 roku studiów medycznych, gdzie dostaliśmy do spróbowania różne mleka dla noworodków. Czym bardziej mleko było przetworzone, tym smakowało gorzej. Pamiętam smak jednego z hydrolizatów w moich ustach – nie mogłam wtedy uwierzyć, że jakikolwiek noworodek będzie chciał coś takiego pić.

Jak to w życiu bywa – zderzenie z rzeczywistością okazało się zupełnie inne. Mój synek urodził się z hipotrofią (ważył 2660g), którą podejrzewaliśmy już w ciąży, więc nie była zaskoczeniem. Zaskoczeniem jednak było to, że od pierwszych chwil swojego życia nie był zbyt zainteresowany moimi piersiami. Nie za bardzo wiedział jak chwycić brodawkę. Ja – zagubiona młoda matka do każdego karmienia wołałam położną do pomocy. Ponieważ leżałam u siebie w szpitalu, wszystkie Panie położne, łącznie ze wspaniałą położną laktacyjną,  pomagały mi jak tylko mogły.

Po dwóch dniach udało nam się wyjść do domu. Siedziałam z Rogerkiem non stop przy tak zwanym cycku, a on wciąż płakał lub spał… Myślałam, że to kolki. Nie wpadłam na pomysł, że jest głodny. Przecież niby ssał cycka godzinami.

Po tygodniu zaczęło mnie zastanawiać dlaczego nie miałam nawału pokarmu, dlaczego wkładki w biustonoszu nigdy nie były zmoczone. Byłam cały czas pod nadzorem położnych. Mówiły, że skoro synek tak dużo jest przy piersi, to po prostu tego potrzebuje i na pewno wszystko z karmieniem jest w porządku. Na różnych wagach wychodziły różne wartości masy ciała Rogerka i było podejrzenie, że źle przybiera na wadze, ale z drugiej strony – cały czas dawano nam szansę na wyłączne karmienie naturalne. Bo ja bardzo chciałam.

Po niemalże trzech tygodniach, gdy chodziłam już na rzęsach ze zmęczenia – Rogerek nie chciał się rano obudzić. Żeby nie siać paniki – widziałam, że oddycha, ale spał ponad 6 godzin od ostatniego karmienia i delikatne próby obudzenia go były zupełnie nieskuteczne. Spróbowałam mokrą szmatką – spał dalej. Przerażona zadzwoniłam do mojego szpitala na oddział noworodkowy.

„Podrap go paznokciem po stopie, jeżeli dalej będzie spał, przyjeżdżaj do szpitala.”
Trochę się przebudził, ale za chwilę znowu zasnął.

W szpitalu okazało się, że zważony na tej samej wadze co po porodzie waży 2400g. Czyli w swoim trzecim tygodniu życia ważył zdecydowanie mniej niż przy porodzie.

„ – Nicola, od teraz będziesz go karmić nie z piersi, tylko butelką – musimy monitorować ile zjada i ile mleka produkujesz.
– Ale jak to nie będę już karmić piersią?
– Będziesz, ale do jutra proszę karm go tylko butelką – co 3 godziny ma zjeść 60ml.”
Dobrze, że byłam z moją mamą w gabinecie, bo to ona spytała:
„ – A co jeśli córka nie odciągnie tyle pokarmu?
– To proszę podać mleko modyfikowane wysokokaloryczne, przeznaczone głównie dla wcześniaków.”

Pojechałam do domu i usiadłam z laktatorem, bardzo dobrym, prawdopodobnie najlepszym domowym elektrycznym laktatorem na rynku. Po pół godzinie odciągnęłam 5 ml.

Przez łzy zadzwoniłam do męża –
„Kuba kup w aptece mleko dla Rogerka – ja nie mam mleka dla niego.”

Następne tygodnie były tylko gorsze. Karmiłam, jak to nazywałam, na trzy raty. Najpierw przystawiałam synka do piersi, przed karmieniem go ważyłam, po karmieniu również. Następnie dawałam mu mleko modyfikowane w zalecanej ilości. Próbowałam też systemu SNS – ale nie sprawdził się u nas. System SNS jest to rodzaj karmienia (nazwijmy go hybrydowym). Dziecko ssie brodawkę, która jest połączona specjalnym cewnikiem, z którego leci mleko modyfikowane.
Po karmieniu butelką siadałam ponownie z laktatorem, żeby pobudzić laktację. I tak co 2 godziny. Przez kolejne tygodnie nie robiłam nic innego, a mleka w piersiach zamiast być więcej – było coraz mniej.

Popadałam w depresję. Rogerek był coraz szczęśliwszy, przybierał na wadze, już nie płakał. To co podejrzewałam jako kolki, a było po prostu głodem – nagle minęło.

Po dwóch i pół miesiącach walki o każdą kroplę mleka, za namową mojego męża poddałam się. On najlepiej z boku widział, że nie dawałam już rady.

Długo zastanawiałam się co zrobiłam źle. Przecież miałam motywację do karmienia naturalnego, a także miałam profesjonalną pomoc na każde moje zawołanie. Podobno miałam też idealne warunki anatomiczne do karmienia, a mimo wszystko nie udało się. Mimo wiedzy, wsparcia i motywacji zarówno mojej wewnętrznej, jak i tej płynącej z otoczenia.

Od trzeciego miesiąca życia mój synek był wyłącznie na mleku modyfikowanym. Był i jest zdrowym, szczęśliwym dzieckiem. A ja długo kryłam się z butelką. Wstyd było mi się przyznać do „mojej porażki” – tak, rozumiałam to jako moją osobistą porażkę.

Teraz inaczej na to patrzę. Wiem, że zrobiłam wszystko co mogłam i nie mam sobie nic do zarzucenia. Mimo, że zdecydowanie uważam, że karmienie naturalne jest najlepsze, to chciałabym tym artykułem wyrazić swoje zrozumienie i wsparcie dla tych kobiet, którym z różnych względów nie udało się karmić dziecka wyłącznie naturalnie.

351 komentarzy

 1. Nicole, bardzo Ci dziękuję za ten wpis ❤️ Dodaje otuchy. Ja już dziś mam za sobą najtrudniejsze chwile, ale czasem ciężko odczarować to co się przeżyło będąc świeżo upieczoną mamą z problemem. Niemiłe słowa z ust cdl zapamiętam na całe życie… i te złote rady typu że wystarczy chcieć…

 2. Obejrzałam właśnie instastory i postanowiłam przeczytać artykuł i coś napisać o sobie. Karmiłam swojego bobasa przez 1.5 miesiąca i to tylko i wyłącznie dzięki laktotorowi. Do tego karmienie było mieszane. Moje wklęsłe brodawki nie pozwoliły mi na karmienie dziecka normalnie z piersi. Laktator doprowadzal mnie do szału. Spędzałam z nim sporo czasu, pilnowałam godzin ściągania pokarmu. Byłam zmęczona, zła, sfrustrowana. Chyba bardziej chodziło mi o otoczenie. Położna środowiskowa powtarzała tylko pierś i przystawianie. Ja po kilku godzinach miałam dość że mały cały czas płacze. Do tego przez moja chec karmienia mały trafił do szpitala z ciągła zoltaczka. Okazało się na badaniach że był niedozywiony… załamałam się. Młoda mama nie potrafi nakarmić dziecka. Do tego ten baby blues. Presja otoczenia-mleko modyfikowane jest zle. Ten terror laktacyjny niestety jest obecny w dzisiejszych czasach w ogromnej ilości. Wszystko dzięki mojemu mężowi i mamie -, dzięki nim udało mi się to przetrwać. Teraz? Teraz myślę sobie że jak będę miała drugie dziecko będę dużo mądrzejsza. Nie da się karmić piersią to się nie da i już. Nie ma czego się wstydzić. Każda mama kocha swoje dziecko i chce dla niego jak najlepiej nie ważne czy karmi piersią czy mm. Nie dajmy się zwariować. Dziecko musi być najedzone a nie my mamy szczególnie przy pierwszym dziecku boimy się dac mm bo ktoś coś źle o nas powie. Boże.. jak przypomnę sobie to co przechodziłam przez te 1.5 msc to .. to był najgorszy moment jaki mogłam sobie wyobrazić na początku macierzyństwa. Drogie mamy wasze dziecko kocha was bez względu na to czy podajesz pierś czy mm. Najważniejsze, by bobas był najedzony:)

 3. Jakbym czytała o sobie… Tylko ja w końcu sama zdecydowałam się przejść całkowicie na laktator i dokarmianie butelką, bo synek potrafił po 2godziny być przy piersi, upłakać się przy tym niemiłosiernie i w efekcie przemęczony nie mógł zasnąć przez nieraz i 3godziny. Od 3 tygodnia życia dostawał moje mleko i modyfikowane,a gdy po prawie 3 miesiącach pokarmu zaczęło drastycznie ubywać przeszliśmy już całkowicie na mm. Niestety, podejście niektórych mam, które nie doświadczyły takiego problemu i miały nawał pokarmu jest bardzo dobijające. Usłyszałam, że nie walczyłam, nie zrobiłam wszystkiego. A przecież siedzenie z laktatorem po każdym karmieniu i wyciskanie za wszelką cenę każdej kropli jest ogromnym poświęceniem! Całe szczęście ja miałam wokół siebie dużo wsparcia osób, które pomogły mi pogodzić się z tym, że karmienie butelką to nie porażka i że zrobiłam wszystko co mogłam dla mojego dziecka.

 4. Nicola , baaaardzo dziękuje Ci za ten wpis ! Bardzo mi on pomógł bo moje karmienie piersią skoczyło się zaledwie po 3 dniach. Jestem położna i sądziłam ze gorzej być nie może – pomimo wiedzy, motywacji itd nie poradziłam sobie z wykarmieniem własnej córki. Dziecko w 2 dobie wylądowało pod „kroplówka odżywcza” … Po odciąganiu pokarmu okazało się, ze jest go dużo za mało… po powrocie do domu probowlam wszelkich cudow ze znanych mi metod podjudzania laktacji – na próżno. Do tej pory mam wyrzuty sumienia a każda karmiąca matka przyprawia mnie o łzy zazdrości…. i komentarze „każda laktację da się pobudzić, mleko matki jest najlepsze „. Dziękuje za wsparcie – jeden post a bardzo mi pomógł . Pozdrawiam .

 5. Kobiety jakie mleko wybrac zeby dziecko nie miało probemów z wyprożnianiem ??
  Moje wklęsłe brodawki nie pozwalają na karmienie piersia 🙁

 6. Moja historia była trochę inna i udało mi się karmić wyłącznie piersią, ale na początku była to tragedia i zdecydowanie uważam, że za mało się mówi o tym, jakie to trudne. Chodziłam do szkoły rodzenia i położna opowiadała o tym, jak przystawić dziecko i jakie mogą być problemy, ale nie wyobrażałam sobie, że może być z tym taki dramat. Mój mały nie wiedział o co w tym chodzi, a jego mama też jak się okazało, mimo przeczytania wszystkich złotych porad, nie dwała rady. Będąc jeszcze w szpitalu prosiłam każdego, kto przyszedł na oddział żeby pomógł mi przystwić go do piersi i w końcu w środku drugiej nocy dziecko zrozumiało na czym to polega i zaczęło jeść, ale problemy dopiero się zaczeły. Przez te wszystkie nieudolne próby moje piersi były już posiniaczone i zaczęły się tworzyć strupy. Do tego doszły zastoje i zapalenia. Przetrwałam dzięki mądrej położnej, która w końcu doradziła, daj im się wygoić i ściągaj przez dwa dni tylko ręcznie, bo to delikatniejsze niż twój maluszek i laktatory. Dałam radę, choć przez pierwsze tygodnie nie raz płakałam, a kapusta była moim przyjacielem. Na początku dokarmiałam też małego mlekiem modyf. i nie bójcie się tego. Ja w swojej nieświadomości myślalam, że jak raz mu podam to już stracę pokarm, ale to oczywiście okazało się bajką. Po całej, ostatecznie wygranej walce, wiem, ile to kosztuje bólu. Dla kogoś, komu przyszło to z łatwością, gratuluję, ale tym, którym się to nie udało mogę powiedzieć, że wcale się nie dziwię, bo rozkręcenie tego procesu jest nie lada wyczynem. To co ja mogę doradzić to na pewno prosić o pomoc każdego, kogo się da, bo choć każda z tych rad będzie inna, to może któraś wam pomoże. Z gadżetów warto mieć laktator, dla mnie lepszy okazał się ręczny, kapturki na sutki – mi powiększyły strupy więc nie polecam, muszle laktacyjne – dobre na początku, bo pierś oddycha, a nie kisi się pod wkładką, co ma duże znaczenie jak są z nimi jakieś problemy no i obowiązkowo kapusta w lodówce. Ja karmiłam przez rok i ściągałam pokarm nawet w pracy więc w późniejszym etapie dla podtrzymania laktacji polecam picie herbatek, a przede wszystkim słodu jęczmiennego, to na prwdę działa. Czekam teraz na drugie, które prawdopodobnie znów pokąsa moje piersi i zobaczymy czy się uda, ale jeśli nie to wiem już dlaczego i nie mam zamiaru się za to obwiniać.

 7. Właśnie zobaczyłam instastory i musiałam przeczytać ten artykuł. Jestem mama miesięcznego bobaska, od początku był problem z karmieniem piersią przez moje wklęsłe brodawki. W szpitalu próbowałam karmić to przez nakładki, ale nie miałam jeszcze tyle mleka. Czasami pil fajnie a czasami była złość i płacz. Z prawej piersi pil mi lepiej z lewej w ogóle. Po powrocie do domu przez parę dni przystawialam go do piersi z nadzieją, że jednak będzie pił, niestety dalej był płacz. Jednego dnia zdarzyło się nawet tak, że nie miałam na tyle mleka i musiałam dokarmic mm. Po paru dniach laktacja się rozkrecila, ale mały nie chciał pic z chcą. Dlatego też zostałam mama KPI i tak od miesiąca się karmimy. Pokarmu póki co jest dużo, w zamrażarce dużo zapasów na późniejszy czas. Ale swoje się też nasluchalam, że jak to nie karmię piersią tylko daje butelkę, że mam próbować małego przystawiac, że będzie coraz starszy i zacznie ssać. Ciężko było zrozumieć, że przez wklęsłe brodawki jest to nie możliwe. Teraz dzięki laktatatorowi brodawki się trochę wyciagnely, ale szczerze wolę odciągnąć i dawać mu butelkę bo chociaż wiem ile wypije i wiem, że się nie bd przy tym zloscil.

 8. dziękuję

 9. Dziękuję Ci za ten wpis ❤ Na początku byłam strasznie załamana, że nie karmię piersią, płakał razem z moim maluszkiem kiedy próbowałam go przystawiac do piersi, a on nie chciał pić i płakał. Najgorsze były opinie osób które nie miały problemu z karmieniem piersią, bardzo dużo czytałam opini na internecie i to był mój największy błąd. W jednym komentarzu przeczytałam, że matka która nie karmi piersią to nie matka, bo nie karmi piersią z lenistwa… Po tym wszystkim załamywałam się jeszcze bardziej, ale całe szczęście mój mąż oraz rodzina mnie wspierali i wytłumaczyli, że wcale nie jestem zła matką dlatego że podaje dziecku mleko modyfikowane. Najważniejsze że dziecko jest zdrowe i szczęśliwe. Mój maluszek ma 2 miesiące i karmie go butelką- moim mlekiem i mlekiem modyfikowanym. Na początku przystawiałam go do piersi, ale on ciągle płakał. Myślałam dokładnie tak jak ty że pewnie ma kolki, bo przecież ciągle jest przy piersi. W końcu za namową mojej mamy dałam mu butelkę mleka modyfikowanego i dziecko przestało płakać i w końcu przespal w ciągu 3h. Ja od razu pobiegłam do laktatora odciągnąć pokarm żeby zobaczyć ile go mam.. Okazało się że po godzinie odciagania miałam 10 ml…😢 biedny płakał bo był głodny… Od tej pory odciągam mleko i podaje w butelce, ponieważ malutki nie chce mi pić z piersi.. Podaje mu też czasem mleko modyfikowane, ponieważ już od miesiąca pije mi 120 ml (Maluszek ma 2 miesiace), a nie zawsze mam wystarczająco dużo pokarmu.

 10. Jejku. Położne odpowiadające na moje liczne zgłoszenia, że dość jest nie tak chyba bo mała jak podam jej pierś to dopiero po 4 godzinach cyckania zasypia – „zdrowe noworodki tak mają, to już nic nie poradzimy, że mama jest niezadowolona, że ma takiego zdrowego noworodka”. Przychodziły sprawdzać, czy dobrze się karmimy i za kazdym razem przekonywały, że dobrze. Jak się okazało, że lecimy z wagi i mamy żółtaczkę to dopiero było „no źle pani przystawia”. Efekt taki, że 4 dobę jesteśmy w szpitalu, mała się naświetla, ja próbuje odciągać laktatorem ale udaje mi się maks 20 ml łącznie z obu piersi, brodawki poranione do krwi i jestem bliska wyskoczenia przez okno.

 11. Moja w szpitalu spadła z wagi koło 300g. Przez żółtaczkę była bardzo apatyczna samo budzenie jej trwało godzinę. Musiałam dokarmiać butla bo ode mnie jadła za mało. Teraz w domu gdy żółtaczka ustępuje mała wisi po 2h przy piersi niby je niby robi sobie z piersi smoczka w którymś momencie dostaje szału i nic nie pomaga w ostateczności dajemy jej mm czasem zje dwa łyki czasem dużo więcej. Walczę żeby karmić tylko piersią ale jestem już sfrustrowana i zmęczona mam poczucie porażki że nie daje rady tylko kp

 12. Witaj Nicole, wpadlam na Twojego bloga i Twoja historie prawie 3 lata po urodzeniu mojej córki. Podobnie jak Ty, urodzilam w listopadzie 2015 r. i zakladalam, mimo trudnego porodu i sporej utraty krwi, ze bede karmic piersią. Jednak juz w pierwszych dniach i tygodniach natknelam sie na trudnosci, w tym zwiazane z iloscia pokarmu. Bogata w historie opowiadane mi przez znajome i podbudowana wsparciem medycznym zdecydowałam sie jednak bardzo szybko, w praktyce juz w 1 tygodniu na dokarmianie corki mlekiem modyfikowanym. Po porodzie obydwie musiałysmy dojsc do siebie a mala masa urodzenia dziecka byla dla mnie juz wystarczajacym argumentem aby nie glodzic wlasnego dziecka-pod zadnym pozorem i dla zadnej idei. Jako dorosly czlowiek ja moglam zacisnac zeby i przetrwac trudnosci, ale ta mala istotka, ktorej podstawowym zadaniem bylo nabranie sil i rozwoj, byla zupelnie zalezna od moich wyborow i mondiety jak jest mleko. W miedzyczasie, testowalam wszystkie mozliwe metody aby przejsc kompletnie na karmienie piersia. Po 2 m-cach prob i karmienia mieszanego wraz ze sciaganiem mleka zlozylam broń,ale nie z przekonaniem o porazce, raczej o tym ze zrobilam wszystko co bylo mozliwe. Dziecko nie stracilo na wadze, zyskalo mniej zmeczona mame i wiecej czasu w jej ramionach. Jestem wdzieczna ze mleko modyfikowane istnieje i jest coraz lepsze. Nie dorowna, ono mleku matczynemu ale rowniez to ostatnie nie powinno byc traktowane jako oręże fanatyzmu kosztem zdrowia dziecka. Dzis karmienie piersia jest podstawowa forma zywienia noworodka, jest swietnie propagowane i kobiety otrzymuja duza wsparcia ze strony srodowiska medyczengo i spolecznego. Bycie matka nie sprowadza sie jednak wylacznie czy glownie do karmienia, a w przyrodzie jest tyle roznych matek co i dzieci, wiec czasem dziwi mi zew Polsce temu aspektowi poswieca sie tyle (negatywnych) emocji. Na koniec dodam, ze sama jestem wychowana na mleku (krowim) jak większość mojego pokolenia. Mieszkam w kraju w którym karmienie piersia jest promowane, nie ma nachalnych reklam mleka modyfikowanego, podstawowe formy karmienia i opcje (w tym leki na zatrzymanie laktacji) sa dostepne w szpitalu od porodu, a ostateczna decyzja zawsze nalezy do kobiety. Nie dajmy sie zatem zwariowac:matczyny instynkt i zdrowy rozsadek moga isc w parze 🙂

 13. Boże jak ja się cieszę, że wpadłam na ten artykuł. U nas identyczna historia i te same wyrzuty sumienia wywołane opiniami matek karmiących piersią. Dokładnie ten sam rytuał przystawianie do piersi, laktator i na koniec mm, ( bo przecież a nóż się uda nakarmić sama piersią) Pierwszy miesiąc wyjety z życiorysu bo walka o każdą krople mleka… A gdzie w tym wszystkim radość z macierzyństwa?? Do tej pory u nas laktacja nie taka jak powinna być ale teraz już wiem że nie jestem w tym sama i że dziecko jeść musi 🙂

 14. A ja pierwsze dziecko karmilam piersia prawie 3 lata. Przy drugim dzieckj byla wieksza walka o kp. Dziecko bylo senne, z pocztkami zoltaczki. Przez tydzien w ogole nie przybralo na wadze i mial taka sama wage jak przy wypisie ze szpLitala. Pomogl CDL oraz system SNS. Walka z laktatorem i SNSem trwala tydzień. 60ml z SNS sciagal 3 godziny. Bylam zalamana psychicznie i fizycznie. W domu bylam sama z dwójką dzieci. Maz za granica. Przesypialam noc nie wybudzajac sie na laktator. Bylo okropnie. Ale juz wyszlismy na prosta.

 15. Czytam i mam łzy w oczach! Mialam podobna sytuację, moje dziecko było głodne, a ja o tym nie wiedziałam. Jak oglądam jego zdjęcia z pierwszego miesiąca to znowu mi się chce płakać. Teraz jest na MM oraz piersi i pięknie przybiera na wadze. Karmienie piersia to naprawdę. Najtrudniejsza rzecz jaką robiłam w życiu! Dobrze ze teraz jest dobrze 🙂 🙂 ♥️

 16. Swietny post, jaki prawdziwy. Miałam podobna historię. Synek urodził sie 3 lata temu przez cc (nadcisnienie w 38 tygodniu ciąży). Bardzo chciałam karmic piersią, tak jak bardzo chciałam rodzic naturalnie, bo niemal do końca ciąży nie było żadnych przeciwwskazań. Los zdecydował inaczej. Synek urodził sie duży, silny, zdrowy, ale za zadne skarby nie chciał ssac moich piersi. Pokarm pojawił sie 3. dobie od cięcia cesarskiego. Położne pomagały mi z każdej strony przystawiac mi synka do piersi, ale szło opornie. Zaczęły pojawiac sie pierwsze wyrzuty: co z Ciebie za matka, nie potrafisz?? Presja karmienia piersia jest duuuzzza. Po wielu godzinach starań postanowiłam zaczac sciagac pokarm laktatorem. I to było moje wybawienie. Synek pij chetnie i dużo, jakby był stworzony do butelki😉Przez 2 miesiace przychodziły polozne i doradcy laktacyjni, bo ciagle próbowałam karmic piersia, az Oni sami stwierdzili, ze oporny “model” mi sie trafił. I tak zaprzyjaznilam sie na dobre z laktatorem. Po pewnym czasie kazdy dzień mialam zaplanowany pod względem ściągania pokarmu, karmienia, spacerów, drzemek maleństwa. Im synek był starszy tym częściej dawalam mu mleko modyfikowane na noc, aby sie najadal i tym sposobem pieknie zaczal przesypiac cale noce. Moja przygoda trwala 8 miesięcy. Czy teraz czegokolwiek żałuję, czy mam wyrzuty sumienia??? Nie, bo zrobilam wszystko co mogłam, aby wykarmic swoje dziecko. Dlatego, Drogie Mamy, jestescie najlepsze na swiecie dla Swoich pociech i nigdy nie czujcie sie winne, jeśli kiedykolwiek Wam cos nie wyjdzie zgodnie z planem. Zycie pisze rozne scenariusze, ważne, aby zyc w zgodzie ze sobą, ze swoimi słabościami i zaletami, bo i tak dajecie maluszkom to, co najważniejsze: Swoja MIŁOŚĆ, TROSKE, BEZWARUNKOWE ODDANIE😘😘😘

 17. Przed urodzeniem dziecka myślałam, że będą karmić tylko piersią, bo jakby inaczej, ale życie zweryfikowało swoje plany. Na początku czułam się gorsza, a pytanie: Jak karmię? wprawiało mnie w osłupienie. Przez 1 tydzień ciągle płakałam, bo czułam się gorsza,a kłębiące się w głowie myśli, dlaczego nie mam mleka nie pozwalały mi zasnąć.

 18. Ja jestem właśnie na tej równi pochyłej w dół. Urodził się wcześniak, wylądował na IP w inkubatorze, po raz pierwszy go dotknęłam po 40 godzinach od porodu. Niby ładnie ssie, choć trochę płytko, ale nie na tyle, żeby coś tym robić – położna laktacyjna jest zadowolona.
  Nie brałam w ogóle pod uwagę mm, miał być cyc, bo zdrowo, tanio i wygodnie.
  No i zonk. Brak pokarmu. Mimo, że zrobiłam chyba wszystko co mogłam, nie miałam ani nawału, ani wystarczająco pokarmu. Zaczęło się w szpitalu, przystawianie do piersi co 2-3 godziny, później karmienie sns (bo młody glodny) i zaraz potem laktator 7-5-3 minuty. Do tego słód jęczmienny znanej firmy, herbatki, regularne posiłki i dużo wody, wszystko prawie na golasa, by był kontakt skóra do skóry.
  Ze szpitala wyszliśmy z wagą 2800. W domu ładnie wisiał na piersi co dwie godziny, rzadko dokarmialiśmy mm, bo nie wolał i byliśmy szczęśliwy, że mały dużo spi. Okazało się, że był głodzony i dlatego dużo spał:( w ciągu 3 dni stracił 250g!
  Morze łez, bo co ze mnie za matka, że nie mam mleka i jeszcze dziecko głodzę? W sumie nic się nie zmieniło, dalej 7-8 razy na dobę na piersi, potem sns, a na koniec laktator (wszystko zajmuje 1-1:30 godziny) plus wspomagacze, a u mnie mleka tylko 6-20ml z obydwu piersi! Dlatego co raz więcej mm.
  Za nami trzy tygodnie. Ile jeszcze dam radę? Nie wiem. Nie chcę się poddać, ale co mogę zrobić? Doradca laktacyjny zaoferował metoclopramid, spróbujemy, bo co nam szkodzi?
  Miało być tak pięknie, no bo czemu miałaby być jakieś problemy? A skończy się zapewne na mm:(

 19. Twój wpis podtrzymał mnie na duchu, bo widzę, że mimo problemów na starcie Roger jest cudownie rozwijającym się dzieckiem. My też mieliśmy i mamy problemy z karmieniem. Początkowo problem z rozkręceniem laktacji po cc, ponad fizjologiczny spadek masy ciała, mimo to w szpitalu nie było dokarmiania. Jak już z opóźnieniem pojawił się nawał, a synek ciągle wisiał przy piersi, byłam szczęśliwa i z entuzjazmem poszłam go zważyć, po czym okazało się, że w 14 dobie życia mały nie wrócił do masy urodzeniowej, bo po prostu zbyt rzadko przełykał i mało efektywnie jadł (wcześniej panie położne nie miały co do tego zastrzeżeń, mówiły, że może po prostu ja nie słyszę cichego przełykania). Dopiero wtedy usłyszałam, że jako że mały jest z planowego cc, może mieć problemy z adaptacją i jedzeniem jak wcześniak. Zaczęliśmy konsultacje z CDL i intensywne dokarmianie, w 3 tygodniu życia pięknie dobiliśmy do pożądanej masy ciała, ale ja ciągle mam do siebie żal, że dziecko było głodne i bałam się, jak to wpłynie na jego rozwój. Twój Roger wygląda na cudowne i szczęśliwe dziecko i mam nadzieję, że mój synek, mimo początkowych problemów, też taki będzie 🙂

 20. Początek historii to 100% ja. U mnie zakończyło się happy endem. Na początku 5-10ml, xagłodzone dziecko, które ważyłam po każdym karmieniu. 3,5 miesiąca karmienia mm na zmiane z piersiami, pobudzanie laktatorem, słód, sns i w końcu odstawiłam mm mimo, że doradczyni nie dawała mi szans! 3 miesiące moje życie kręciło się wokół karmienia i laktatora, ale to też jest informacja dla części z was, ze jak macie siłę (psychiczną i fizyczną) to warto walczyć. Od 3 tygodni moje dziecko nie piło mm i rośnie pięknie. Dokarmiam swoim tylko na noc.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*