Najczęstsze „nieprawidłowości” w USG połówkowym

Najczęstsze „nieprawidłowości” w USG połówkowym

Diagnostyka prenatalna, czyli badania w ciąży sprawdzające czy dzieciątko w brzuchu jest zdrowe, mają pewną bardzo nietypową cechę. Choć to co powiem dla lekarzy jest znanym faktem, to dla Was może być zaskoczeniem. Badania te w dużej mierze są „niepewne”. Co to znaczy niepewne? I jak mogę Was wprowadzać w taki nurt myślenia, sama będąc lekarzem, który głownie zajmuje się diagnostyką prenatalną? Już tłumaczę.

W wielu dziedzinach medycyny badania są dość zero jedynkowe – albo pacjent jest zdrowy albo nie.
Weźmy taki przykład bólu gardła – lekarz zagląda do gardła albo widzi zaczerwienie i stwierdza infekcję wirusową, albo widzi zmiany ropne i stwierdza anginę ropną.
Lekarz ortopeda, który podejrzewa złamanie – robi RTG i widzi czy kość jest uszkodzona czy nie. Lekarz dentysta zagląda do buzi i widzi próchnicę albo jej nie widzi.
Z resztą lekarz ginekolog również zagląda gdzie trzeba i też widzi czy infekcja jest czy jej nie ma, a jak ma wątpliwości pobiera posiew, który za kilka dni da jednoznaczny wynik.

W diagnostyce prenatalnej jest zupełnie inaczej. Zdecydowana większość „znalezisk” (tak to się nazywa w literaturze angielskiej (ultrasound findings) wcale nie mówi nam czy dziecko jest chore czy zdrowe, tylko mówi nam o pewnym ryzyku chorób. To ryzyko się zwiększa czym więcej tych „znalezisk” znajdujemy.

Dziś podam Wam kilka najczęstszych, „łagodnych” zmian w USG – które mogą, ALE NIE MUSZĄ – świadczyć o chorobie i upośledzeniu dzieciątka.

Dla Was rodziców – jak usłyszycie, że cokolwiek jest nie tak jak „normalnie” powinno być – świat się załamuje. Bardzo bym chciała tym artykułem Was uspokoić i pokazać, że w diagnostyce prenatalnej powiedzenie „strach ma wielkie oczy” jest jak najbardziej zasadne.
Jest to dla mnie oczywiste, że każdy chce usłyszeć – „Ma Pan/Pani zdrowe dziecko” to chyba najbardziej naturalna potrzeba każdego człowieka. I jak przeciętny człowiek usłyszy – „jest nietypowe ognisko w serduszku dziecka” to dla Was to od razu równa się = WADA SERCA. Jak usłyszy „dziecko ma torbiel w mózgu” to dla Was to od razu równa się = dziecko będzie upośledzone. Nic bardziej mylnego.
Wasze dziecko najprawdopodobniej będzie zdrowe. Co nie zwalnia nas z dalszych badań. Cały sęk w tym, że zmiany u rozwijającego się dzieciątka są dynamiczne, jednego dnia są, kolejnego dnia może już ich nie być, albo kolejnego dnia mogą się pojawić nowe zmiany, które pogarszają rokowanie.
Rozmowa z rodzicami przy tych poniższych znaleziskach jest bardzo trudna. Bo cieżko im zrozumieć, że lekarz nie może im dać pewności co będzie dalej.
Niestety diagnostyka prenatalna z jednej strony jest bardzo matematyczna i wciąż określamy ryzyko w liczbach, ale z drugiej strony bardzo daleko diagnostyce prenatalnej do logiki, bo wcale 1+1 nie równa się tu 2.

 

Ognisko hiperechogeniczne w sercu
Jest to jedno z najczęstszych „nieprawidłowych” znalezisk w USG połówkowym – występuje u około 5% płodów w połowie ciąży. Brzmi to strasznie – jakiś biały punkt, zwapnienie w sercu. Prawda jest taka, że znalezione jako jedyne odchylenie od normy, jest zupełnie niegroźne. Kiedyś (20 lat temu?) uważano to za marker zespołu Downa. Obecnie wszystkie opracowania naukowe mówią jednogłośnie, że samo ognisko hiperechogeniczne w sercu nie jest powodem do niepokoju, jeżeli cała pozostała anatomia płodu jest prawidłowa i podstawowe przekroje przez serca (obraz czterech jam, obraz trzech głównych naczyń oraz odpływy z komór) są prawidłowe. Nie jest to także marker wad serca. Jedyne co nas niepokoi, to jeżeli znajdziemy kilka nieprawidłowości i jedną z nich (kolejną) jest ognisko hiperechogenne w serduszku – wtedy ryzyko wad genetycznych jest zwiększone. Ile zwiększone to zależy od ryzyka wyjściowego (czyli tego obliczonego podczas USG pierwszego trymestru) oraz od innych współistniejących odchyleń (znalezisk). Dyskusyjne jest nawet czy lekarze powinni w opisie zawierać informacje o ognisku hiperechogennym, jeżeli jest to jedyne odchylenie – zwyczajowo się o tym pisze, choć może to budzić więcej niepokoju niż pożytku. Samo znalezienie ogniska hiperechogennego NIE jest wskazaniem do wykonania dalszych badań w kierunku wad genetycznych (amniopunkcja, kordocenteza). Znalezienie ogniska hiperechogennego w serduszku jest jednak sygnałem, że lekarz musi bardzo dokładnie ocenić resztę anatomii dziecka, a w razie trudności oceny serca powinien wysłać pacjentkę na specjalne echo serca płodu.
Ogniska hiperechogenne znikają samoistnie zazwyczaj do 30 tygodnia ciąży i w badaniu USG III trymestru widzimy je niezwykle rzadko.

 

Pępowina dwunaczyniowa
To odchylenie od normy może być nazwane dwojako albo jako pępowina dwunaczyniowa, albo jako pojedyncza tętnica pępowinowa. W języku polskim częściej używa się pojęcia pępowina dwunaczyniowa, a w literaturze angielskiej częściej używa się pojęcia SUA (single umbilical artery) – oba określenia znaczą dokładnie to samo.
Prawidłowa pępowina składa się z dwóch tętnic i jednej żyły. W przekroju poprzecznym pępowina wygląda jak główka myszki Mickey – duże kółko to żyła, a dwa mniejsze kółka to tętnice. Tego porównania do myszki Miki nie wymyśliłam sama – często nawet w fachowej literaturze znajdziecie pojęcie „Mickey Mouse sign”.
Pępowina dwunaczyniowa występuje u około 0,5% ciąż – czyli 1/200 ciąż. Jest to zatem częste odchylenie od normy. U zdecydowanej większości (90%) nie znajdujemy innych odchyleń od normy poza nieprawidłową pępowiną i u tych dzieci rokowanie jest najlepsze – można powiedzieć, że bardzo dobre i ryzyko wad wrodzonych pozostaje niskie (jeżeli było niskie w pierwszym trymestrze). Pępowina dwunaczyniowa znaleziona z innymi odchyleniami znacząco zwiększa ryzyko wad wrodzonych – jeżeli dzieciątko ma pępowinę dwunaczyniową oraz jakiekolwiek inne odchylenie od normy powinniśmy pacjentkę kierować na badania oceniające kariotyp płodu (amniopunkcję, kordocentezę). Jeżeli pępowina dwunaczyniowa jest izolowanym znaleziskiem to pacjentka powinna mieć zaplanowane dodatkowe badania USG z oceną wzrastania płodu (zazwyczaj raz na miesiąc, do końca ciąży), ponieważ ryzyko niskiej masy urodzeniowej i hipotrofii u tych dzieci jest około 3 razy większe niż u dzieci z prawidłową pępowiną. Istnieją też doniesienia, że pępowina dwunaczyniowa jest czynnikiem ryzyka porodu przedwczesnego, ale mechanizm tego nie jest do końca poznany.
Na koniec chce jednak podkreślić, dwie rzeczy – pępowina dwunaczyniowa sama w sobie nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia oraz to, że zdecydowana większość dzieci z tym odchyleniem od normy rodzi się ZUPEŁNIE zdrowa.

 

Torbiele splotów naczyniówkowych w mózgu
Choroid plexus cysts (CPC) – są odchyleniem od normy, które z tych dzisiaj wymienionych chyba najbardziej martwi rodziców. Torbiel w mózgu dziecka – brzmi to jak najgorsza diagnoza. Na szczęście nic bardziej mylnego. Torbiele splotów naczyniówkowych występują u około 1% płodów w połowie ciąży – częściej widzimy je jeżeli USG połówkowe jest wykonywane przez 20 tygodniem niż jeżeli jest wykonywane po 20 tygodniu. Same torbiele w sobie nie zagrażają ani rozwojowi umysłowemu dziecka ani nie są wadą samą w sobie. Ponad 95% tych torbieli wchłania się sama do końca i dziecko rodzi się już bez tych zmian. Dlaczego zatem w ogóle je oceniamy- skoro są niegroźne? Ponieważ CPC występują u 50% dzieci ciężką wad chromosomalną – trisomią 18 (zespołem Edwardsa). Nie znaczy to, że 50% dzieci z CPC ma zespół Edwardsa! Ta prawidłowość nie działa w tę stronę.
Dzieci z zespołem Edwardsa, mają bardzo wiele wad – czasami są to dość subtelne, trudne do rozpoznania na pierwszy rzut oka – wady palców i stóp, wady serca, wady nerek czy przewodu pokarmowego. Dlatego jeżeli rozpoznamy CPC, które są zazwyczaj niezmiernie dobrze widoczne, bo są to po prostu takie czarne kulki wielkości kilku do kilkunastu centymetrów w półkulach mózgowych dzieciątka – to jesteśmy jako lekarze jeszcze bardziej zobligowani do bardzo szczegółowej oceny całej anatomii dziecka pod kątem wad typowych dla zespołu Edwardsa. Jeżeli znajdziemy jakieś podejrzenia to kierujemy pacjentkę na amniopunkcję. Jeżeli kolejnych nieprawidłowości nie znajdziemy, to o CPC możemy tak naprawdę zapomnieć i uspokoić rodziców.

Wszystkie trzy powyższe odchylenia dużo częściej występują w ciążach mnogich.

Zdecydowałam się artykuł podzielić na dwie części – w kolejnej części:

Poszerzenie komór bocznych w mózgu
Poszerzenie układu kielichowe-miedniczkowego nerek
Hiperechogeniczne jelita

Oraz wybrane „wady” / „odchylenia” w USG połówkowym, o które poprosicie mnie w komentarzach.
Dla zaintersowanych artykuł o podobnym temacie po angielsku w Open Access czyli ogólnodostępny

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4949529/

 

92 komentarze

 1. Witam serdecznie, kiedy będzie druga część artykułu?

  • Podłączam się do pytania. Kiedy druga część artykułu? Chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej o poszerzeniu układu kielichowe-miedniczkowego nerek i kiedy dokładnie można o nim mówić. Pozdrawiam

 2. Nicole, czy mogłabyś napisac cos o wpływie częstego usg na rozwoj płodu?
  Moj gin robi mi je na każdej wizycie (nie mam
  Wskazań typu zagrożona ciaza itp). Tym sposobem będąc w 29tc miałam ich juz z 10…
  Wyczytałam gdzies w otchłaniach internetu, ze zbyt częste usg moze wpływaj na nieprawidłowy rozwoj mozgu płodu. No i nie wiem co mam o tym myslec… zwłaszcza ze mam podejrzenie makrocefalii u mojego dzidziusia…
  Czy usg rzeczywiscie jest takie bezpieczne?
  Byłabym wdzięczna za artykuł na ten temat

 3. A coś o niedomykalnosci zastawki w serduszku? 🙂

 4. Dzień dobry 🙂 mamaginekolog a co jeśli u dziecka mamy dwa markery i ognisko w lewej komorze serca oraz torbiel w mózgu? 🙁 lekarz mowi ze wszystkie parametry w normie a te nieprawidłowości znikną do 25 tyg. Martwię się bardzo że jednak coś może być nie tak mimo że usg w 12tyg było idealne i teraz także poza tymi dwoma cechami.
  Pozdrawiam

 5. Bardzo czekam na artykuł o poszerzeniu UKM. U nas lekarz w 13 tygodniu stwierdził pielektazję (UKM lewa strona 1,9mm, prawa 1,6mm) i na tej podstawie wystawił skierowanie na badania prenatalne NFZ. Z kolei w panie w rejestracji i lekarz wykonujący (ostatecznie) to badanie stwierdzili, że pielektazja zaczyna się od 5 mm. Samo badanie prenatalne nic do sprawy nie wniosło. Nadal nie wiemy co z pielektazją, a następna wizyta dopiero za 2 tygodnie (to będzie w 18 tygodniu)…

 6. U mojej córeczki znaleziono na „połówkowym” torbiel śledziony. Oczywiście bardzo się zmartwiłam. Na dodatek bardzo mało można o tym przeczytać w internecie, więc byłabym niezmiernie wdzięczna za poruszenie tematu.

 7. A moze napisac cos pani o rozczepie wargi i podniebienia? Da sie sprawdzic to dokladnie na usg?czy to sie okaze po porodzie jaki rozczep, naprzyklad jeden lekarz swierdzi lewo stronny drugi ze prawostronny a trzeci ze obustronny , jak to jest mozliwe?

 8. A ja mam takie pytanie – jakie nieprawidłowości/choroby/wady mogą uwidocznić się na USG „połówkowym”, które wyglądały prawidłowo w USG pierwszego trymestru? Czy to, co wyszło we wcześniejszym USG mogło być błędne, albo wady mogą dopiero powstawać?
  Pozdrawiam!

 9. Ja również bardzo proszę aby w drugiej części znalazły się informacje o niedomykalności zastawki trójdzielnej w serduszku.
  Jestem w ciąży bliźniaczej i podczas ostatniego usg genetycznego w 12tc, Pan doktor stwierdził u jednego maleństwa niedomykalnosc zastawki z falą zwrotną 60cm/s stwierdzając że do 18-20tyg powinno się to unormować i uspokajał żeby nie wpadać w panikę bo fala zwrotna do 1m/s to jeszcze nie jest źle. Jak na razie moje Skarby równo rosną, ale chciałabym dowiedzieć się jak rzeczywiście wygląda sytuacja z tą zastawką?
  Prawdopodobieństwo wg badania USG i testu podwójnego wykazało 1:17000 dla jednego bliźniaka i 1:350 dla drugiego z niedomykalnością zastawki trójdzielnej? Czy to możliwe że parametr serduszka aż tak zwiększa ryzyko wystąpienia ZD?

 10. Jakie są przyczyny powstawania torbieli splotu naczyniowkowego, jesli nie jest to związane z zespołem Edwardsa?

 11. Mam 37 lat i w związku z tym mój ginekolog zlecił mi badania prenatalne. Jestem teraz w 30 tyg ciąży dwa pierwsze badania nie wykryły żadnych nieprawidlowosci u naszego dzidzusia. Na drugiej wizycie ginekolog robiący usg prenatalne stwierdził, że nie widzi potrzeby kolejnego badania. Dodam, że co miesiąc mój lekarz prowadzący robi mi badanie usg i twierdzi, że jest wszystko ok. W czasie ciąży dwukrotnie miałam też robione usg pecherzyka żółciowego bo okazalo się że mam kamienie. Nie wiem co mam robic. Czy zrezygnowac z trzeciego badanie usg prenatalnego, czy jednak umowic sie na wwizytę? Jaka jest twoja opinia?

 12. Witam,
  Ja mam pytanie, czy spotkała się Pani z obrzękiem główki widocznym na zwyklym usg w 11 tyg ciąży ? Jesli tak to czym moze byc takie zjawisko spowodowane ? Jakie są przyczyny i skutki?
  Z góry dziękuję za odpowiedz
  Pozdrawiam

 13. Z utęsknieniem czekam na dalszą część Twojego artykułu:)!

 14. Witam. Bardzo proszę napisac coś o fałdzie karkowym. … w 21 tygodniu(dokładnie 20tc+5) mialam robione usg polówkowe i fald wyszedł 6, 6 . Poza tym wszystko jest wporzadku. Dodam że badanie prenatalne w I trymestrze było w porządku. Ale jednak nie daje mi to spokoju….choć lekarz mówi żeby się nie martwić. …Bardzo Proszę o opinie.

 15. Super wpis! Ja, a raczej mój syn miał pępowinę dwunaczyniową i tak jak napisałaś, na szczęście to była tylko jego „uroda” jak to stwierdził mój pan ginekolog 🙂 na szczęście hipotrofia też go nie dopadła, bo urodził się zdrowy w 38 tc z wagą 4320g 🙂 z tym, że może wpływ na to miła moja cukrzyca ciążowa? w każdym bądź razie drogie instamateczki jeżeli dowiecie się w trakcie usg połówkowego, że wasze dzieciątko ma dwunaczyniówkę, głowa do góry, będzie dobrze:-)

 16. W moim przypadku torbiel o której piszesz w artykule została zdiagnozowana u synka po porodzie. Ciążowe usg jej nie wykazywały. Neurolog stwierdził, że takie torbiele tworzą się często na skutek niedotlenienia podczas porodu, na szczęście po miesiącu nic już w główce nie było, czyli się wchłonęła. Ale szok jaki przeżyłam i ten strach pamiętam do dzisiaj jak przyszedł lekarz i powiedział że synek ma torbiel w głowie… brzmiało strasznie…

 17. Witam! A ja trochę z innej beczki bo resztę wątpliwości i pytań na razie rozwiałaś😉 co z mężem na usg połówkowym? Chodzi mi głównie o badanie szyjki macicy. Na jakim etapie całego badania jest robione właśnie to? Czy mąż powinen wtedy wyjść? Czy w międzyczasie się przebieram ( rozbieram)? Może wątpliwości banalne ale są 😉 przydałby się kolejny savoir vivre tym razem na temat usg, albo jakiś opis jak wygląda takie badanie od praktycznej strony. Pozdrawiam gorąco
  PS. Super artykuły, dziękuję 🖒😊

  • U mnie badanie szyjki macicy było na samym koncu, po usg połowkowym…i lekarz poprosił męża o wyjście. Jak mąż wyszedł, kazał mi się rozebrać, ale długo nie zeszło, bo miałam spódnicę 🙂

 18. Jestem w 21 tygodniu ciąży, ginekolog poinformował mnie podczas badania że występuje u mnie pępowina dwunaczyniowa i w 37 tygodniu ciąży będę musiała zgłosić się do szpitala na obserwację i że rozwiązanie najprawdopodobniej będzie cesarskim cięciem. Pierwsze dziecko
  (w ubiegłym roku) urodziłam naturalnie w 38tc i liczyłam że tym razem również się uda naturą. Bardzo proszę o opinię czy w tym przypadku poród cesarskim cięciem będzie bezpieczniejszy dla dziecka? Z góry bardzo dziękuję za możliwość napisania.

 19. Czy podwojny żoladek na usg (double bubble) może być widoczny dopiero w 30 tygodniu? Jakie jest prawdopodobieństwo błednej diagnozy (zle ulozenie dziecka?)?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*