Co oznacza podwyższona przezierność karkowa (NT)?

Co oznacza podwyższona przezierność karkowa (NT)?

Zwiększona przezierność karku płodu… co dalej?!

Każda kobieta (i każdy mężczyzna), która usłyszała, że ich dziecko ma zwiększoną przezierność karkową w badaniu USG pierwszego trymestru, na pewno w pierwszym momencie zamarła. Była przekonana, że zwiększona przezierność karkowa (NT –nuchal transulcency) równa się chore dziecko.
Chciałabym tu wam pokazać pewną bardzo ważną tabelę, żebyście zrozumieli, że u zdecydowanej większości z was urodzi się zupełnie zdrowe dziecko!

 

 

Dla tych z was, którzy są statystykami lub pracują dużo z liczbami ta tabelka wyda się czytelna. Zdaję sobie sprawę, że jednak dla większości osób pojęcia “<95 centyla” lub “95-99 centyla” niewiele znaczą.

Centyle to taka miara, która porównuje jak dany pomiar ma się do innych osobników w tym samym wieku.

Wiek ciąży określa się w tym okresie ciąży za pomocą CRL (długości ciemieniowo-siedzeniowej).

45mm płód ma dokładnie 11 tyg 1 dzień,

a 84mm płód ma dokładnie 14 tyg 1 dzień.

Dla każdej długości dziecka są określone centyle, czyli potocznie “normy” przezierności karku (NT- nuchal transulcency).

Oto one:

 

 

Jak widzicie wartości powyżej 95 percentyla będą inne dla każdej długości płodu.

U dzieciątka 45mm NT 2,1mm będzie wartością powyżej 95 percentyla, a dla dzieciątka 84mm – NT 2,8mm będzie wartością powyżej 95 percentyla.

Linia zielona to 50 percentyl, czyli średnia wartość NT dla danej długości płodu.

Linie czerwone określają tak zwany przedział norm pomiędzy 5 a 95 percentylem.

(Ważna uwaga – niskie NT (poniżej 5 percentyla) nie stanowi żadnego zwiększonego ryzyka. Jest po prostu dość rzadkie, ale nie powinno budzić niepokoju.)

Jeżeli jesteście w tej nieszczęśliwej grupie 5% rodziców dzieci ze zwiększonym NT, czyli powyżej 95% – wydrukujcie sobie tę pierwszą tabelkę i powieście na lodówce, niech codziennie wam przypomina jak DUŻE są szanse, że dziecko będzie ZUPEŁNIE zdrowe. A jak małe są szanse, że rzeczywiście urodzi się chore.

Spytacie na pewno dlaczego zatem NT jest u tylu zdrowych dzieci zwiększone. Tego niestety nie wiemy. Tylko u części dzieci znajdujemy na to „powód”- choroby. U większości po prostu tak jest i nie wiąże się to z żadnymi powikłaniami. Tak, jak każdy z nas wygląda inaczej, tak i inaczej wyglądają dzieciątka w brzuchu i mają inne pomiary, chociażby grubości karku.

Możliwe przyczyny podwyższonego NT to:

– wady chromosomalne (np. Zespoł Downa),

– wady serca,

– rzadsze wady genetyczne (np. Zespoł Di George’a).

Pełne naukowe opracowanie przyczyn zwiększonego NT znajdziecie pod tym linkiem:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3279164/

 

Jednak najważniejsze jest, aby ponownie podkreślić, że zwiększone NT NIE jest jednoznaczne z chorobą dziecka. Może być tak zwaną “odmianą normy” (variant of normal) i dzieje się tak bardzo często. Dokładne częstości macie podane w tej ważnej tabelce na początku tego wpisu.

Tabelę stworzyło FMF prof. Nicolaidesa i jest przez przez niego opublikowana, ale niestety wiele pacjentek nie ma dostępu do takich danych. Raczej słyszą: „jest wysokie NT, jest źle”.

A jak wpiszą na dodatek “wysokie NT” w wyszukiwarkę to już bardzo cieżko o rzetelne dane.

A ja chcę wam tym postem powiedzieć, że źle nie musi być. Może być zupełnie DOBRZE.

Nie znaczy to, że macie sprawę bagatelizować. Powinnyście robić kolejne badania:

– dokładne USG połówkowe z oceną całej anatomii płodu,

– zalecane jest też przy zwiększonym NT szczegółowe echo serca płodu ok. 20 tygodnia ciąży,

-rozważenie badań oceniających kariotyp płodu, jeżeli oszacowane ryzyko w USG w pierwszym trymestrze z testem podwójnym, czyli “papp’a”, wyszło wyższe niż 1:300 (badania inwazyjne jak amniopunkcja),

-nieinwazyjne badania wolnego płodowego DNA z krwi matki, jeżeli ryzyko wyszło pośrednie, czyli pomiędzy 1:300 a 1:1000.

 

Pewnie wszyscy, którzy trafili na ten wpis z powodu zwiększonego NT zastanawiacie się “dlaczego ta przezierność wyszła u mojego dzieciątka podwyższona?”

“Co to w ogóle jest tak przezierność karku?”

Bardzo trudno jednoznacznie na te pytania odpowiedzieć. Często po prostu nie wiemy dlaczego u danego dziecka przezierność karku była zwiększona.

Aby zrozumieć czym jest przezierność karku, musimy nieco zrozumieć budowę tkanek płodu na przełomie pierwszego i drugiego trymestru.

Skóra pokrywa luźno ciało, nie jest tak jak u nas dorosłych przytwierdzona do tkanki podskórnej. Dzieciątko na tym etapie nie ma jeszcze ani tłuszczu, ani jakiejkolwiek tkanki podskórnej. Natomiast ma już bardzo dobrze wykształcony układ krwionośny oraz układ chłonny. Naczynia chłonne (brzydko mówiąc taka kanalizacja w naszym ciele) zbierają płyn i produkty przemiany materii, które nie zostały odebrane naczyniami krwionośnymi.

Uważa się, że za zwiększoną wartość przezierności karku odpowiada właśnie niewydolny układ chłonny, albo zbytnio obciążony układ krwionośny. Jeden lub drugi układ nie nadąża z odbieraniem płynów tkankowych i tworzy się mniejszy lub większy zbiornik tego płynu pomiędzy strukturami kostnymi karku, a luźno na nich leżącą skórą.

Między innymi dlatego zwiększone NT może też być pierwszym objawem wad serca.

Czasami jednak ta “niewydolność” jest przejściowa – zupełnie znika i do końca ciąży nie wiemy co ją powodowało.

I tej opcji wam życzę, ale zanim tę opcję założymy wykonajcie wszystkie zalecone przez waszego lekarza ginekologa badania dodatkowe.

78 komentarzy

 1. Podczas badań prenatalnych córeczce NT wyszło 2,7 przy CRL 64,5. Ryzyko ZD 1:212, po PAPPA skorygowane do 1:160. Amniopunkcji nie robiłam bo się bałam, stwierdziłam,że co ma być to będzie, a maleństwo będzie kochane, nie ważne czy z ZD czy zdrowe. 05.12.2017 urodziłam zdrową córeczkę 🙂

 2. Witam,
  Mamo ginekolog czy zauważyłaś zależność, że u chłopców przezierność jest minimalnie wyższa ? W 12-13 tc nie zna się płci, ale po przeczytaniu komentarzy widzę ze głównie niepotrzebnie martwiły się mamy chłopców. Czy w swojej wieloletniej praktyce zauważyłaś taka zależność? A może to moje błędne odczucie, nie chce wprowadzić nikogo w błąd.
  Pozdrawiam,

  • Niektore prace naukowe tak wskazuja – podobnie jest z wielkoscia ukladu kielichowo miedniczkowego nerek u chlopcow. Ale w dalszej diagnostyce nie ma to wiekszego znaczenia, poza tym nie mozna plci w pierwszym trymestrze brac za pewnik, wiec nie mozna “zrzucac” przeziernosci na taka lub inna plec.

 3. Podczas zwyklego usg 9w1d (crl28mm) lekarza zaniepokoil obrzek w okolocy karku ok 4 mm. Czy badanie na tym etapie swiadczy o tym ze sytuacja wyglada zle, czy to wogole nie powinno byc jeszcze sprawdzone?

 4. U nas przeziernosc 4,8 ryzyko 1:20. Po tescie Pappa 1:124. Zrobiliśmy amnio bo nie znioslabym niepewnosci czy przygotowywać się do narodzin dziecka chorego czy połowę ciazy przejść ze ”spokojna” głową (niepokój i strach o dziecko zawsze jest, ale jak spotyka nas sytuacja dużego ryzyka to ciężko to się przechodzi- ja nie mogłam spać i przestać się zamartwiac). Przechodząc do najwazniejszego- wynik amnio prawidłowy. Synek kilka dni temu skończył rok. Jest niezwykle energicznym dzieckiem, ciekawym świata i w ciągłym ruchu a jedynymi chorobami z którymi przyszło nam się zmierzyć byłi przeziebienie i trzydniowka ☺

  • Witam
   Pani Gosiu /wpis z 16.01.18/ żona ma taki sam wynik,jest przerażona. Wczoraj pokazywałem jej Pani wpis, żeby jab trochę uspokoić. Jeśli jest możliwość proszę o kontakt na poniższy email.Będę wdzięczny.
   bartosz.kluczek@gmail.com

 5. dlaczego przy ryzyku większym niż 1:300 wskazana jest amniopunkcja? Czy mam rozumieć, że wynik nifty negatywny (zespół Downa wykluczony) przy ryzyku 1:35 jest niewiarygodny ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 6. Witam.Wczoraj byłam na badaniach prenatalnych i bardzo się niepokoję ponieważ u nas nt 2.30 mm crl 54,1 kosc nosowa obecna11 tydz i 5 dni ciąży lekarz mówi żeby narazie się nie martwić i zlecił wykonanie badania z krwi.Bardzo się boję czy któraś z Was była w podobnej sytuacji?

  • Czy ktoś tu jeszcze zagląda?

  • Nina każda ciąża jest inna ale powiem Ci na moim przykladzie. Rok temu w maju na badaniach wyszło nt 4 mm! Byłam załamana. Reszta badań w normie. Cała ciąża w stresie. A obecnie trzymam na rękach śliczną i zdrową córeczke. Także głowa do góry wierze że będzie u Ciebie tak samo:)

 7. Nina poszukaj forum ginekologiczne przezierność karkowa. Tam jest mnóstwo podobnych i innych przypadków.

 8. Witam.U nas usg prenatalne super NT 1,3 ,kość nosowa widoczna ,przepływy ok ,zastawka trójdzielna ok,kość udowa póki co idealnie…Ze względu na wiek 37 lat wysłano mnie na test pappa i tam bajka się skończyła – wolne bhcg 68,9 IU odp 1,936 MoM ,PAPPA 1,700 IU odp 0,503 MoM. Ryzyko trisomii 21 z pięknego usg skoczyło na 1:140,pozostałe trisomie wykluczono.Zastanawia mnie tylko jedna rzecz , będąc w 6tc miałam robione bhcg i osiągało górną granicę (jeszcze w normie )czy ma to związek z wolną bhcg w późniejszym okresie ??? Bo przecież kiedyś ta bhcg zaczyna spadać i inaczej spada u tych kobiet które miały górną granicę a inaczej u tych które mniejszy przyrost…Czy od początku było cos nie tak…?

 9. Mama ginekolog jestem przerażona. Jestem w 16 tygodniu ciąży , to moja pierwsza ciąża. Moja ginekolozka i położna przegapily termin,by skierować mnie na przeziernosc karku! Najpierw byłam ja zrobić w 11 tygodniu,bo tak mnie skierowała do faceta, który robi tą przeziernosc (moja ma słaby sprzęt ). Doktor w Bydgoszczy do którego mnie skierowała na to badanie stwierdził,ze dzidzia jest za mala i pewnie za tydzień dwa do niego wrócę. Moja lekarka była chora (1 dzień akurat w dzień wizyty mojej u niej). Położna wiec zapisała mnie za kilka tygodni, mówiłam,ze nie mam przeziernosc, a 13 lutego jak poszłam na umówione wizytę do lekarki to stwierdziła, ze już za późno na te badanie i nie dowiem się czy dziecko będzie zdrowe czy chore. Powiedziałam jej,ze położna przegapila to badanie, a lekarka powiedziała,ze pewnie nie wiedziała,ze jestem w ciąży. Rozplakalam się w gabinecie, nawet nie przejęła się tym. Co ja mam teraz zrobić? Wpisała mi więc znów skierowanie w 16 tygodniu umywajac ręce, ale stwierdzial ze to i tak nic nie da,ale niech pani idzie, i faktycznie bylo juz za pozno. Bylam na nastepny dzien po wizycie u ginekolozki u faceta, ktory mial mi zrobic przeziernosc i stwierdzil,ze za późno. Boje się, bo nie wiem co teraz. To moja pierwsza ciąża.

 10. Pewnie mało kto tu zagłada ale może ktoś miał podobnie. Wczoraj miałam badanie USG genetyczne 13tc i 3dn. Przeziernosc karkowa wyszła nam wysoka 2,8mm CRL 81,1mm BPD 24,7 mm wg. doktor wszystkie narządy dzidziusia w pozadku, ale stwierdziła ze najlepiej zrobić test Harmony. Czy jest powód żeby się denerwować?

 11. Nicole, Czy to możliwe, aby na usg w czwartek przeźiernosć karkowa wynosiła 1,6mm (12,5 tyogdnia), a 4 dni poźniej w poniedziałek zmieniła się już do 2,4 mm (13 tygodni)??
  Pozdrawiam!
  ps bardzo “rozjaśniający” wpis!!

 12. Witam, u mojego synka przezierność wyniosła 4,3, kość nosowa widoczna. Strach, płacz, dramat. … robiłam amniopunkcje wyszło że jest wszystko ok. Urodziłam zdrowego synka 3,950 kg i 61 cm.

 13. U nas też nt powyżej normy, 4mm a po tygodniu 2.5mm , ryzyko ZD po usg 1:326 a po testach 1:2200. Na amnio się nie zdecydowaliśmy, na testy z krwi nas nie stać. Echo serca w 22tyg cacy, połówkowe w 22t2d ok tylko fałd karkowy 8.5mm .. Stres mnie paraliżuje. Czekamy na dziecko ponad 7 lat. Ledwo się udało a tu takie przygody. Lekarze straszą 🙁
  Ten wpis na chwilkę mnie uspokoił ale do porodu i tak chyba będę siwa..

 14. Witam.
  Mam dzieci zdrowe będąc w kolejnej CIĄŻY po amniopunkcji okazało się, że dziecko ma ” Zespół Downa ” czy jest taka możliwość, że w kolejnej ciąży może się to powtórzyć?

 15. U nas na USG w 12 tyg crl 53 mm a nr wyszło 2,3… Trochę się martwię i intensywnie myślę nad testem pappa. Ale to są też koszty …

 16. Witam,
  Mam 33 lata. niedawnoodebrałam wyniki testu podwójnego. W uwagach Pani doktor napisała pośrednie ryzyko zespołu Downa płodu. Proszę powiedzieć czy mam podstawy do zmartwień przy tych wynikach:
  Wiek ciąży w trakcie badania to 14 dni  i 1 dzień.
  Czynność serca uwidoczniono, płod żywy
  FHR 157ud/min
  CRL 84,00 mm
  NT 2,2 mm
  Lokalizacja łożyska przednia ściana wysoko
  Płyn owodniowy w normie
  Kość nosowa obecna
  Wyniki biochemiczne z surowicy:
  Wolne b-hcg 29,4 IU/I odpowiada 1, 167 MoM
  PAPPA-A 2,380 IU/I odpowiada 0,400 MoM
  Ryzyko:
  Trisomia 21 – ryzyko podstawowe 1:460, ryzyko skorygowane 1:603
  Trisomia 18 – 1:1226 skorygowane 1:14735
  Teisomia 13 -1:3816 skorygowane 1:7999. Analiza płodu prawidłowa.
  Proszę mi powiedzieć czy przy takich wynikach mam powody do zmartwień?
  Pozdrawiam

  • Nicole nie udziela porad medycznych przez internet. Wielokrotnie to powtarza. Proszę skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym lub wybrać się do innego.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*