Co oznacza podwyższona przezierność karkowa (NT)?

Co oznacza podwyższona przezierność karkowa (NT)?

Zwiększona przezierność karku płodu… co dalej?!

Każda kobieta (i każdy mężczyzna), która usłyszała, że ich dziecko ma zwiększoną przezierność karkową w badaniu USG pierwszego trymestru, na pewno w pierwszym momencie zamarła. Była przekonana, że zwiększona przezierność karkowa (NT –nuchal transulcency) równa się chore dziecko.
Chciałabym tu wam pokazać pewną bardzo ważną tabelę, żebyście zrozumieli, że u zdecydowanej większości z was urodzi się zupełnie zdrowe dziecko!

 

 

Dla tych z was, którzy są statystykami lub pracują dużo z liczbami ta tabelka wyda się czytelna. Zdaję sobie sprawę, że jednak dla większości osób pojęcia “<95 centyla” lub “95-99 centyla” niewiele znaczą.

Centyle to taka miara, która porównuje jak dany pomiar ma się do innych osobników w tym samym wieku.

Wiek ciąży określa się w tym okresie ciąży za pomocą CRL (długości ciemieniowo-siedzeniowej).

45mm płód ma dokładnie 11 tyg 1 dzień,

a 84mm płód ma dokładnie 14 tyg 1 dzień.

Dla każdej długości dziecka są określone centyle, czyli potocznie “normy” przezierności karku (NT- nuchal transulcency).

Oto one:

 

 

Jak widzicie wartości powyżej 95 percentyla będą inne dla każdej długości płodu.

U dzieciątka 45mm NT 2,1mm będzie wartością powyżej 95 percentyla, a dla dzieciątka 84mm – NT 2,8mm będzie wartością powyżej 95 percentyla.

Linia zielona to 50 percentyl, czyli średnia wartość NT dla danej długości płodu.

Linie czerwone określają tak zwany przedział norm pomiędzy 5 a 95 percentylem.

(Ważna uwaga – niskie NT (poniżej 5 percentyla) nie stanowi żadnego zwiększonego ryzyka. Jest po prostu dość rzadkie, ale nie powinno budzić niepokoju.)

Jeżeli jesteście w tej nieszczęśliwej grupie 5% rodziców dzieci ze zwiększonym NT, czyli powyżej 95% – wydrukujcie sobie tę pierwszą tabelkę i powieście na lodówce, niech codziennie wam przypomina jak DUŻE są szanse, że dziecko będzie ZUPEŁNIE zdrowe. A jak małe są szanse, że rzeczywiście urodzi się chore.

Spytacie na pewno dlaczego zatem NT jest u tylu zdrowych dzieci zwiększone. Tego niestety nie wiemy. Tylko u części dzieci znajdujemy na to „powód”- choroby. U większości po prostu tak jest i nie wiąże się to z żadnymi powikłaniami. Tak, jak każdy z nas wygląda inaczej, tak i inaczej wyglądają dzieciątka w brzuchu i mają inne pomiary, chociażby grubości karku.

Możliwe przyczyny podwyższonego NT to:

– wady chromosomalne (np. Zespoł Downa),

– wady serca,

– rzadsze wady genetyczne (np. Zespoł Di George’a).

Pełne naukowe opracowanie przyczyn zwiększonego NT znajdziecie pod tym linkiem:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3279164/

 

Jednak najważniejsze jest, aby ponownie podkreślić, że zwiększone NT NIE jest jednoznaczne z chorobą dziecka. Może być tak zwaną “odmianą normy” (variant of normal) i dzieje się tak bardzo często. Dokładne częstości macie podane w tej ważnej tabelce na początku tego wpisu.

Tabelę stworzyło FMF prof. Nicolaidesa i jest przez przez niego opublikowana, ale niestety wiele pacjentek nie ma dostępu do takich danych. Raczej słyszą: „jest wysokie NT, jest źle”.

A jak wpiszą na dodatek “wysokie NT” w wyszukiwarkę to już bardzo cieżko o rzetelne dane.

A ja chcę wam tym postem powiedzieć, że źle nie musi być. Może być zupełnie DOBRZE.

Nie znaczy to, że macie sprawę bagatelizować. Powinnyście robić kolejne badania:

– dokładne USG połówkowe z oceną całej anatomii płodu,

– zalecane jest też przy zwiększonym NT szczegółowe echo serca płodu ok. 20 tygodnia ciąży,

-rozważenie badań oceniających kariotyp płodu, jeżeli oszacowane ryzyko w USG w pierwszym trymestrze z testem podwójnym, czyli “papp’a”, wyszło wyższe niż 1:300 (badania inwazyjne jak amniopunkcja),

-nieinwazyjne badania wolnego płodowego DNA z krwi matki, jeżeli ryzyko wyszło pośrednie, czyli pomiędzy 1:300 a 1:1000.

 

Pewnie wszyscy, którzy trafili na ten wpis z powodu zwiększonego NT zastanawiacie się “dlaczego ta przezierność wyszła u mojego dzieciątka podwyższona?”

“Co to w ogóle jest tak przezierność karku?”

Bardzo trudno jednoznacznie na te pytania odpowiedzieć. Często po prostu nie wiemy dlaczego u danego dziecka przezierność karku była zwiększona.

Aby zrozumieć czym jest przezierność karku, musimy nieco zrozumieć budowę tkanek płodu na przełomie pierwszego i drugiego trymestru.

Skóra pokrywa luźno ciało, nie jest tak jak u nas dorosłych przytwierdzona do tkanki podskórnej. Dzieciątko na tym etapie nie ma jeszcze ani tłuszczu, ani jakiejkolwiek tkanki podskórnej. Natomiast ma już bardzo dobrze wykształcony układ krwionośny oraz układ chłonny. Naczynia chłonne (brzydko mówiąc taka kanalizacja w naszym ciele) zbierają płyn i produkty przemiany materii, które nie zostały odebrane naczyniami krwionośnymi.

Uważa się, że za zwiększoną wartość przezierności karku odpowiada właśnie niewydolny układ chłonny, albo zbytnio obciążony układ krwionośny. Jeden lub drugi układ nie nadąża z odbieraniem płynów tkankowych i tworzy się mniejszy lub większy zbiornik tego płynu pomiędzy strukturami kostnymi karku, a luźno na nich leżącą skórą.

Między innymi dlatego zwiększone NT może też być pierwszym objawem wad serca.

Czasami jednak ta “niewydolność” jest przejściowa – zupełnie znika i do końca ciąży nie wiemy co ją powodowało.

I tej opcji wam życzę, ale zanim tę opcję założymy wykonajcie wszystkie zalecone przez waszego lekarza ginekologa badania dodatkowe.

94 komentarze

 1. Witam,
  12 tydzień ciąży wczoraj miałam robione USG i NT 4,3 mm. Na początku tygodnia przechodziłam grypę żołądkową lekarz mówi że to może też być przyczyną, ale mówił też o zespole downa i wielu innych chorobach. W środę mam prenatalne. Strasznie się boję. Nigdy nie udzielałam się na żadnych forach ale nie mam z kim porozmawiać bo ciągle słyszę tylko “nie martw się na zapas “.
  Pozdrawiam

 2. Miałam dzisiaj robione USG na wady genetyczne, zupełnie sie na tym nie znam, a lekarz mówił niejasno, że jest zwiększona przezierność karkowa co przy moim wieku (42 lata) jest niepokojace i że ta przezierność wynosi 2,5 nawet niewiem czego? Może mi pani powiedzieć co to oznacza. Oczywiście miałam też robione badania krwi i czekam na wyniki ale byłabym wdzięczna za informacje. Pozdrawiam

 3. Dziś także po usg genetycznym NT 5,70
  Za 3 tyg aminopunkcja…ponad 5 to dużo😪

 4. Po prenatalnych u mnie wszystko dobrze, nie wiadomo więc skąd NT ponad 3 mm,ale lekarz zalecił test NIFTY. Nie chciał od razu wysyłać na amniopunkcję. Czekam na wynik do piątku.

 5. Witam
  Ja dzisiaj miałam badania i przeziornosc karkowa wyszła mi 2.53. Mam 41 lat. Lekarz stwierdził że duże ryzyko i jutro będę miała pobierana krew. Boję się.

 6. Ja dziś miałam wyszło 3mm pobrali mikrew i muszę czekać 😢

 7. U Nas 12 tydzien, przeziernosc ponad 10mm, czekamy na wyniki badania krwi… i na tym poprzestane… Pomimo wszystko chce urodzic, a narazanie dzidzia badaniami nie maja wiekszego sensu

 8. Witam
  U nas 12 tydzień przezierność karkowa 7mm.
  Każdy dzień w nerwach i płacz. Czy któraś mama przechodziła coś podobnego ? Czy dziecko mimo tak wielkiej przezierność urodziło się zdrowe? Bardzo będę wdzięczna za każdą odpowiedź.

 9. Mama bliźniąt

  Moja ciąża bliźniacza. Jeden bliźniak ponad 9 mm drugi około 6mm. Obaj urodzili się zdrowi. Dziś mają 3 lata i nie mają żadnych problemów zdrowotnych. Miejcie nadzieję!

 10. StP ja przechodzę.
  u nas wczoraj na usg wyszła przezierność 7,22. też szukam wszystkich informacji na ten temat w internecie. Nie jesteś sama.

 11. U nas 12 tydzień. Nt-3,4 mam ctr-49,9 a DV 1,340. Dodatkowo nie widać kości nosowej. PoZostale badania w normie jednak ryzyko zespołu 1:64. Czekamy teraz na spotkanie z genetykiem i zobaczymy co dalej. Strach jest ogromny… Zupełnie nie wiem co o tym myśleć ginekolog podał najgorsza opcje…

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*