Pierwsza miesiączka po porodzie

Pierwsza miesiączka po porodzie

Chciałabym napisać dla Was artykuł na temat, na który jest dość mało informacji w Internecie czy nawet nie jest to temat poruszany często wśród koleżanek. Jest to temat, który dotyczy prawie każdej kobiety, która urodziła dziecko.
Wyjątek stanowią kobiety, które ze względu na komplikacje okołoporodowe musiały mieć wykonaną operację histerektomii – czyli usunięcia macicy. Jest to na szczęście bardzo rzadkie, ale dotyczy kilkuset kobiet rocznie w Polsce (według piśmiennictwa jest to powikłanie 0,05%-0,2% porodów). Uważa się, że wskaźnik ten z roku na rok staje się większy, ponieważ wzrasta częstość cięć cesarskich. Problemy z obkurczeniem macicy po urodzeniu się noworodka (nazywane fachowo atonią macicy) zdarzają się kilkukrotnie częściej u kobiet po porodzie cięciem cesarskim w stosunku do porodów siłami natury.
Histerektomia okołoporodowa jest operacją ratującą życie kobiety, lekarze podejmują decyzję na tę jakby nie było okaleczającą operację (kobieta po takiej operacji nie będzie miała możliwości ponownie zajść w ciążę) tylko wtedy, kiedy inne metody (leki lub metody mechaniczne) obkurczenia macicy zawodzą. I jedyną możliwością zatamowania krwotoku jest usunięcie jego źródła, czyli w tym wypadku, silnie przekrwionej macicy. W końcówce ciąży macica jest najlepiej ukrwionym narządem w całym ciele kobiety. Po porodzie fizjologicznym wydziela się bardzo duża ilość oksytocyny, która powoduje silne obkurczenie tego narządu, zamykając prawie wszystkie znajdujące się w niej naczynia krwionośne. Najłatwiej macicę po porodzie porównać do gąbki przemoczonej wodą. Oksytocyna działa niczym Wasza pięść ściskająca gąbkę i wyciskająca wodę poza nią. Po porodzie siłami natury zdecydowana większość tej krwi jest wyciskana z powrotem do naszego krwiobiegu. Po cięciu cesarskim krew częściowo jest wyciskana do krwiobiegu, a częściowo przez ranę nacięcia poza ciało kobiety. Dlatego też, utrata krwi i wtórna niedokrwistość jest dużo częstsza po cięciu cesarskim. Normalnie ten ucisk macicy – czyli ta nasza przykładowa pięść, pozostaje już zaciśnięta. Jeżeli nasze mechanizmy zawiodą, to macica niczym gąbka może się rozprężyć i ponownie napełnić krwią. Sytuacja ta jest dramatyczna dla każdego położnika i jest w szpitalu stanem najwyższej gotowości. Gdy dochodzi do pełnej atonii macicy to usunięcie macicy staje się najmniejszym złem i jedyną metodą, aby świeżo urodzony noworodek nie stracił matki.
Trochę odeszłam od tematu tego wpisu, ale chciałam o tym napisać, aby nie pominąć tych kobiet i by nie poczuły się tym wpisem dotknięte. Ta grupa kobiet niestety miesiączki już nie dostanie.
Wracając do tematu artykułu – najważniejsze trzy informacje jakie chciałabym Wam przekazać to:

1. Nie wiadomo, kiedy pojawi się u Was pierwsza miesiączka po porodzie.

2. Nawet zanim pojawi się miesiączka może wrócić Wam płodność.

3. Możesz karmić dziecko w trakcie miesiączki.

Piszę o tym, ponieważ wiem (słyszę to nagminnie od pacjentek), że w społeczeństwie pokutują następujące mity – tak długo jak karmisz nie zajdziesz w ciążę (to nie prawda!) oraz tak długo, jak nie masz miesiączki po porodzie nie zajdziesz w ciążę (to też nie prawda!). Często też się słyszy, że w miesiączkę mleka dziecku w piersiach nie wystarcza lub zmienia smak. Powiem tak…być może jest tego mleka u części kobiet mniej w miesiączkę , być może dzieciątko częsciej będzie domagało się karmienia, ALE… zapewniam Was, że mleka dziecku karmionego piersią wystarczy w dniach, w których dostaniecie miesiączkę i zapewniam Was jeszcze bardziej (bo takie bzdury też słyszałam), że mleko w tych dniach jest dla dziecka bezpieczne i pełnowartosciowe.

Jakie są zatem zasady tego kiedy pojawi się u Was miesiączka?
Pierwsza zasada jest taka, że karmienie piersią powoduje podwyższony poziom prolaktyny. Przy wysokim poziomie prolaktyny funkcja jajników (produkcji estrogenów) jest obniżona. Estrogeny są niezbędne by doszło do wzrostu śluzówki macicy (endometrium), czyli do powstania tkanki, która jest w prawidłowym cyklu kobiecym wydalana jako krew miesiączkowa.
U większości kobiet, które karmią 8-10 razy dziennie – poziom prolaktyny jest na tyle wysoki, że endometrium pozostaje cienkie i nie dochodzi do miesiączki.
UWAGA – są kobiety, które mimo karmienia na żądanie nawet 10 razy dziennie dostaną miesiączkę! Jest to raczej rzadkie ale możliwe.
Zazwyczaj jednak uważa się, że kobieta w trakcie połogu (czyli 6 tygodni od porodu) miesiączki nie powinna dostać. A jeżeli dostanie krwawienia przed zakończonym połogiem to bardziej jest prawdopodobne, że jest to nieprawidłowe krwawienie np. z resztek po porodzie w macicy niż miesiączka.
Każda kobieta po porodzie krwawi – nazywa się to odchodami poporodowymi. Mogą one trwać do 6 tygodni, przy czym z tygodnia na tydzień powinny być mniej obfite i stawać się coraz jaśniejsze w kolorze. Większość kobiet po porodzie siłami natury ma odchody przez około 3-4 tygodnie. Po cięciu cesarskim ten okres wydalania odchodów poporodowych jest zazwyczaj krótszy i trwa 1-2 tygodni (choć ma prawo trwać do 6 tygodni).
Jeżeli u kobiety ustąpią odchody poporodowe i po kilku dniach lub tygodniach ale przed zakończonym połogiem (6 tygodni od daty porodu) pojawi się ponownie krwawienie to część kobiet uznaje to za miesiączkę – a takie krwawienie powinno być koniecznie i to dość pilnie skonsultowane z ginekologiem.
Ginekolog wykona lub zleci USG narządu rodnego i sprawdzi, czy rzeczywiście jest to miesiączka, co niepokojące nie jest po prostu bardzo rzadkie.
I gdyby nie to, że sama dostałam miesiączkę 5 tygodni po porodzie to powiedziałabym Wam, że nigdy nie widziałam kobiety, która dostała miesiączki tak szybko – karmiąc!
No ale jak widać, życie chciało mi pokazać, że to możliwe i nie piszą o tym tylko w podręcznikach jako przypadki rzadkie 😉
Poleciałam jak szalona na badanie, resztek po porodzie nie stwierdzono, ale też nie mogliśmy mieć stuprocentowej pewności, że to miesiączka a nie jakieś nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych. Jednak gdy po 28 dniach (co do godziny! ) karmiąc i odciągając pokarm co 3h dostałam ponownie miesiączkę, to byłam pewna – że tak, miesiączka 5 tygodni po porodzie jest możliwa.
Pomyślicie sobie, po co Wam pisze o mojej historii – co Was moje miesiączki obchodzą – może i racja 😉 ale chciałam abyście zobaczyły, że działanie ciała kobiety jest zupełnie zawiłe i nieprzewidywalne… a jak chodzi o pierwszą miesiączkę po porodzie to tym bardziej.
Co ciekawe, pierwszą miesiączkę po porodzie z pierwszym synkiem dostałam dopiero 6 tygodni po zaprzestaniu karmienia – czyli książkowo.
Tak jest najczęściej, tak długo jak kobieta karmi nie miesiączkuje a po odstawieniu dziecka od piersi dostaje miesiączki po 4-6 tygodniach.
Często jest też tak, że częstotliwość karmień się zmniejsza. Zaczynacie rozszerzać dietę dziecku (obecnie zaleca się to po skończonym 6 miesiącu życia dziecka) – zaczynacie maleństwo karmić głównie rano i wieczorem, wtedy przez większość dnia poziom prolaktyny jest znacznie mniejszy niż w minionych miesiącach i funkcja jajników wraca do normy – po kilku tygodniach pojawia się miesiączka.
Tak długo jak karmicie, miesiączki mają prawo być nieregularne. Mogą być regularne, ale raczej u większości kobiet do pełnej regularności wracają dopiero po zakończeniu karmienia.

Warto dodać, że miesiączki po porodzie mogą być zupełnie inne niż te, które miałyście przed ciążą (choć mogą też być dokładnie takie same).
Wiele pacjentek zgłasza, że są bardziej obfite ale trwają krócej (jakby macica lepiej potrafiła się opróżnić). Część pacjentek z bolesnymi miesiączkami zgłasza, że miesiączki od czasu porodu są mniej bolesne. Część pacjentek zgłasza, że miesiączki są bardzo skąpe. Ogólnie nie ma jednej zasady, ale jeżeli Wasze miesiączki będą inne niż dotychczas to jest to prawdopodobnie normalne – jednak zgłoście tę zmianę na rutynowej wizycie u ginekologa.

Często kobiety zastanawiają się czy podczas pierwszej miesiączki po porodzie mogą już używać wszystkich metod higienicznych – czyli nie tylko podpasek ale także tamponów czy kubeczków menstruacyjnych. Tak – możecie.

(Ale pamiętajcie, że w połogu czyli wtedy gdy macie odchody poporodowe używamy tylko podpasek, nie używamy metod wewnętrzpochowych ponieważ ujście macicy jeszcze nie jest do końca obkurczone i jest większe ryzyko infekcji narządów miednicy mniejszej.)

Na koniec podsumowanie:
Co powinno Was niepokoić w związku z pierwszą miesiączką po porodzie?
1. Krwawienie pojawi się przed zakończonym połogiem,
2. Krwawienie nie pojawia się po 8 tygodniach od porodu u kobiety, która nie karmi,
3. Krwawienie nie pojawia się po 8 tygodniach od momentu pełnego odstawienia od piersi,
4. Nieregularne, częste plamienia i krwawienia z dróg rodnych w trakcie laktacji,
5. Nie wykluczasz możliwości ciąży, a miesiączka się nie pojawia – koniecznie zrób test ciążowy.

388 komentarzy

 1. Super artykuł,akurat mnie dotyczy:)Ale bardzo Cię proszę….popraw słowo nieprawda:)

 2. U mnie polog trwał 5 tygodni, a po kolejnych 2 tygodniach dostałam pierwszą miesiączkę też byłam zdziwiona że tak szybko mimo że karmiłam piersią. Obie siostry dostały pierwsza miesiączkę dopiero po zakończeniu karmienia piersią więc tym bardziej mnie to zdziwiło. Byłam wtedy u lekarza ginekologa i powiedział że jak najbardziej jest to możliwe mimo że karmię piersią. Od tej pory miesiączki mam regilularne, no może wahają się różnicą 3 dni ale to i tak regularnie. Dużo się jeszcze spotykam z tym że wiele kobiet twierdzi że jak KP to nie możesz mieć miesiączki, a gówno prawda 😉 także jak najbardziej jest to możliwe.

 3. Super artykuł, niektóre informacje były dla mnie nowością

 4. U mnie bylo tak : porod 06.05.2018. Polog rowne 6 tyg a pierwsza miesiaczka dopiero 22.12.2018 bylam oczywiscie u lekrza szybciej wszystko zbadane i zadbane tak aby miesiaczka byla

 5. Karmię piersią. Synek ma 3 miesiące,porod przez cc. Krwawienie po porodzie ustąpiło 3 tygodnie po porodzie, po czym 6 tygodni po porodzie znów było krwawienie, trwające 5 dni (tyle trwa zwykle miesiączka). Byłam przekonana, że to właśnie okres. Po 2 tygodniach bylach u ginekologa (nie sądziłam, że powinnam pójść do gin zaraz po tym, jak to krwawienie się pojawiło) i tam Pani dr powiedziała, że nie zapowiada się, aby miesiączka pojawiła się w najbliższym czasie. I faktycznie, do dnia dzisiejszego nie było, także to chyba faktycznie było to krwawienie, którego być nie powinno. Test ciążowy też robiłam, bo istniało prawdopodobieństwo, że ten brak okresu mógłby być ciąża, jednak też nie.
  Także ja bardzo dziękuję za ten post, bo nie ukrywam, że szukałam jakichś rzetelnych informacji na ten temat, ale słabo.

 6. Aleksandra

  Świetny artykuł! Bardzo się cieszę, że dzięki temu blogowi mogę poszerzać swoją wiedzę i świadomie przygotowywac się do bycia mamą. Pozdrawiam Cię Nicole 😊

 7. Szkoda, że u mnie miesiączki nie trwają krócej. Nie dość, że w pierwszych 3 dniach leci ze mnie dosłownie jak z kranu (noszę największe podpaski i potrafię zmienić nawet 5x w ciągu dnia bo są pełne) to trwają bite 7dni.

  • Myszamysza

   @Kasia – sprawdzalas tarczyce/hormony tarczycy? Ostatnio czytalam, ze tak obfite miesiaczki moga miec zwiazek z niedoczynnoscia/nadczynnoscia tarczycy – malo kto/ktora kobieta o tym wie. Ja zawsze mialam obfite, od niedawna wiem, ze mam hashimoto (przewlekle zapalenie tarczycy skutkujace niedoczynnoscia)

 8. Ostatnio się właśnie zastanawiałam kiedy dostanę okres,bo po pierwszej ciąży już mi to wypadło z głowy, dzięki za artykuł-bardzo dla mnie na czasie i bardzo jasno wszystko wyjaśnione:)

 9. Dziękuję Ci Nicol za ten post. Jestem 9 miesięcy po porodzie i kilka koleżanek już się dziwi, czemu jeszcze nie mam miesiączki.. A teraz wiem, że to normalne 🙂 Buziaki Gilbogerowie:*

 10. Super artykuł. Przeczytałam go jednym tchem pomimo, że stricte mnie już nie dotyczy. Karmiąc piersią, pierwszą miesiączkę dostałam równo 6 tygodni po porodzie, co było dla mnie szokiem, bo nie wiedziałam co się dzieje. Poleciałam przerażona do lekarza, który tak naprawdę nic konkretnego mi nie powiedział. Stwierdził, że tak się dzieje czasami. Z pierwszym dzieckiem miałam tak, jak pisałaś Nicol, po odstawieniu od piersi, pojawił się okres. Teraz czuję, że moja ciekawość dzięki Tobie została zaspokojona. Świetna robota, zresztą jak zawsze 😊 pozdrawiam

 11. Nie miałam miesiączki przez 3 miesiące po porodzie i jedyna rzeczą jaką zmieniłam jest stosowanie tabletek jednoskladnikowych (KP) czy stosowanie tabletek może wpłynąć na pojawienie się okresu?

 12. Bardzo interesujący i pouczający artykuł. Ja pierwszej miesiaczki po porodzie dostałam dokładnie 6 miesięcy po porodzie. A karmiłam piersia do 1. roku życia maluszka. Wbrem wszystkim mitom moich znajomych “mam” miesiączka była i jest nadal regularnie, z zegarkiem w ręku 😉

 13. Ja po moim pierwszym porodzie zakonczonym niestety cesarskim cięciem bo tetno syna spadlo i wyladowalismy na cesarce, polog mialam 16tygodni.. na moje nie szczescie mieszkam w UK i tu lekarze mowili ze to zupelnie normalne i nie zrobili zadnych badan. Oby tym razem bylo lepiej!

 14. Tez potwierdzam ze mozna miec miesiaczke mimo karmienia. Ja dostałam rowno 4 miesiace po porodzie a karmilam wtedy wylacznie piersia i bylo to około 10 karmien ma dobę właśnie

 15. Nie zaskoczył mnie ten wpis, ale krótko i na temat 🙂
  Jestem po 3 porodach: po pierwszym miesiączkę dostałam po 3 miesiacach karmienia na żądanie itp, a ok. 2 tygodnie później zeszłym w ciążę i karmiłam dalej;)
  Po drugim porodzie miesiączkę dostałam pół roku po i karmiłam na żądanie nadal.
  Po trzecim porodzie miesiączkę dostałam ok. Pół roku po i karmię do dziś, także już ponad rok 😉
  Miesiączki regularne, podobne jak wcześniej.

 16. U mnie połóg 5 tyg po cc. Karmię piersią już 25 miesięcy i pierwszy okres mialam chyba jak młody miał 18 miesięcy, potem nic i później dopiero po kolejnych 3-4 mies. Także co kobieta to inaczej;)

  • U mnie podobnie po ok roku od porodu pierwsza miesiączka (cały czas kp) a teraz przerwa trwa już 2 miesiące i nic, nie narzekam na dłuższe przerwy bo ta pierwsza była bardziej bolesna niż przed ciąża

 17. Witam, ja po porodzie miałam tylko raz miesiączkę i zgłosiłam się do ginekologa i okazało się że mam PCOS

 18. Cieszę się że taki artykuł się pojawił. Jestem 1,5 miesiąca po porodzie więc ta wiedza mi się bardzo przyda 🙂 dziękuję za poświęcenie czasu na jego napisanie 🙂

 19. Fajnie że o tym piszesz. Ja dostałam moją pierwszą miesiączke 6tygodni po porodzie. Byłam u lekarza i wszystko było dobrze (była ona w połowie lipca).Następnej doczekałam się w październiku i na razie na tym się skończyło. Rzadko zdażyło się że były regularne, a w ciąży nie jestem zrobiłam już chyba z 20 testów, czekam na wizytę u ginekologa może ona wyjaśni tą sprawe.😉

 20. Też dostałam szybko miesiączkę jeszcze w połogu, miałam cc. Byłam u ginekologa, powiedział, że to krwawienie miesiączkowe, a macica dobrze obkurczona.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*