Pierwsza miesiączka po porodzie

Pierwsza miesiączka po porodzie

Chciałabym napisać dla Was artykuł na temat, na który jest dość mało informacji w Internecie czy nawet nie jest to temat poruszany często wśród koleżanek. Jest to temat, który dotyczy prawie każdej kobiety, która urodziła dziecko.
Wyjątek stanowią kobiety, które ze względu na komplikacje okołoporodowe musiały mieć wykonaną operację histerektomii – czyli usunięcia macicy. Jest to na szczęście bardzo rzadkie, ale dotyczy kilkuset kobiet rocznie w Polsce (według piśmiennictwa jest to powikłanie 0,05%-0,2% porodów). Uważa się, że wskaźnik ten z roku na rok staje się większy, ponieważ wzrasta częstość cięć cesarskich. Problemy z obkurczeniem macicy po urodzeniu się noworodka (nazywane fachowo atonią macicy) zdarzają się kilkukrotnie częściej u kobiet po porodzie cięciem cesarskim w stosunku do porodów siłami natury.
Histerektomia okołoporodowa jest operacją ratującą życie kobiety, lekarze podejmują decyzję na tę jakby nie było okaleczającą operację (kobieta po takiej operacji nie będzie miała możliwości ponownie zajść w ciążę) tylko wtedy, kiedy inne metody (leki lub metody mechaniczne) obkurczenia macicy zawodzą. I jedyną możliwością zatamowania krwotoku jest usunięcie jego źródła, czyli w tym wypadku, silnie przekrwionej macicy. W końcówce ciąży macica jest najlepiej ukrwionym narządem w całym ciele kobiety. Po porodzie fizjologicznym wydziela się bardzo duża ilość oksytocyny, która powoduje silne obkurczenie tego narządu, zamykając prawie wszystkie znajdujące się w niej naczynia krwionośne. Najłatwiej macicę po porodzie porównać do gąbki przemoczonej wodą. Oksytocyna działa niczym Wasza pięść ściskająca gąbkę i wyciskająca wodę poza nią. Po porodzie siłami natury zdecydowana większość tej krwi jest wyciskana z powrotem do naszego krwiobiegu. Po cięciu cesarskim krew częściowo jest wyciskana do krwiobiegu, a częściowo przez ranę nacięcia poza ciało kobiety. Dlatego też, utrata krwi i wtórna niedokrwistość jest dużo częstsza po cięciu cesarskim. Normalnie ten ucisk macicy – czyli ta nasza przykładowa pięść, pozostaje już zaciśnięta. Jeżeli nasze mechanizmy zawiodą, to macica niczym gąbka może się rozprężyć i ponownie napełnić krwią. Sytuacja ta jest dramatyczna dla każdego położnika i jest w szpitalu stanem najwyższej gotowości. Gdy dochodzi do pełnej atonii macicy to usunięcie macicy staje się najmniejszym złem i jedyną metodą, aby świeżo urodzony noworodek nie stracił matki.
Trochę odeszłam od tematu tego wpisu, ale chciałam o tym napisać, aby nie pominąć tych kobiet i by nie poczuły się tym wpisem dotknięte. Ta grupa kobiet niestety miesiączki już nie dostanie.
Wracając do tematu artykułu – najważniejsze trzy informacje jakie chciałabym Wam przekazać to:

1. Nie wiadomo, kiedy pojawi się u Was pierwsza miesiączka po porodzie.

2. Nawet zanim pojawi się miesiączka może wrócić Wam płodność.

3. Możesz karmić dziecko w trakcie miesiączki.

Piszę o tym, ponieważ wiem (słyszę to nagminnie od pacjentek), że w społeczeństwie pokutują następujące mity – tak długo jak karmisz nie zajdziesz w ciążę (to nie prawda!) oraz tak długo, jak nie masz miesiączki po porodzie nie zajdziesz w ciążę (to też nie prawda!). Często też się słyszy, że w miesiączkę mleka dziecku w piersiach nie wystarcza lub zmienia smak. Powiem tak…być może jest tego mleka u części kobiet mniej w miesiączkę , być może dzieciątko częsciej będzie domagało się karmienia, ALE… zapewniam Was, że mleka dziecku karmionego piersią wystarczy w dniach, w których dostaniecie miesiączkę i zapewniam Was jeszcze bardziej (bo takie bzdury też słyszałam), że mleko w tych dniach jest dla dziecka bezpieczne i pełnowartosciowe.

Jakie są zatem zasady tego kiedy pojawi się u Was miesiączka?
Pierwsza zasada jest taka, że karmienie piersią powoduje podwyższony poziom prolaktyny. Przy wysokim poziomie prolaktyny funkcja jajników (produkcji estrogenów) jest obniżona. Estrogeny są niezbędne by doszło do wzrostu śluzówki macicy (endometrium), czyli do powstania tkanki, która jest w prawidłowym cyklu kobiecym wydalana jako krew miesiączkowa.
U większości kobiet, które karmią 8-10 razy dziennie – poziom prolaktyny jest na tyle wysoki, że endometrium pozostaje cienkie i nie dochodzi do miesiączki.
UWAGA – są kobiety, które mimo karmienia na żądanie nawet 10 razy dziennie dostaną miesiączkę! Jest to raczej rzadkie ale możliwe.
Zazwyczaj jednak uważa się, że kobieta w trakcie połogu (czyli 6 tygodni od porodu) miesiączki nie powinna dostać. A jeżeli dostanie krwawienia przed zakończonym połogiem to bardziej jest prawdopodobne, że jest to nieprawidłowe krwawienie np. z resztek po porodzie w macicy niż miesiączka.
Każda kobieta po porodzie krwawi – nazywa się to odchodami poporodowymi. Mogą one trwać do 6 tygodni, przy czym z tygodnia na tydzień powinny być mniej obfite i stawać się coraz jaśniejsze w kolorze. Większość kobiet po porodzie siłami natury ma odchody przez około 3-4 tygodnie. Po cięciu cesarskim ten okres wydalania odchodów poporodowych jest zazwyczaj krótszy i trwa 1-2 tygodni (choć ma prawo trwać do 6 tygodni).
Jeżeli u kobiety ustąpią odchody poporodowe i po kilku dniach lub tygodniach ale przed zakończonym połogiem (6 tygodni od daty porodu) pojawi się ponownie krwawienie to część kobiet uznaje to za miesiączkę – a takie krwawienie powinno być koniecznie i to dość pilnie skonsultowane z ginekologiem.
Ginekolog wykona lub zleci USG narządu rodnego i sprawdzi, czy rzeczywiście jest to miesiączka, co niepokojące nie jest po prostu bardzo rzadkie.
I gdyby nie to, że sama dostałam miesiączkę 5 tygodni po porodzie to powiedziałabym Wam, że nigdy nie widziałam kobiety, która dostała miesiączki tak szybko – karmiąc!
No ale jak widać, życie chciało mi pokazać, że to możliwe i nie piszą o tym tylko w podręcznikach jako przypadki rzadkie 😉
Poleciałam jak szalona na badanie, resztek po porodzie nie stwierdzono, ale też nie mogliśmy mieć stuprocentowej pewności, że to miesiączka a nie jakieś nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych. Jednak gdy po 28 dniach (co do godziny! ) karmiąc i odciągając pokarm co 3h dostałam ponownie miesiączkę, to byłam pewna – że tak, miesiączka 5 tygodni po porodzie jest możliwa.
Pomyślicie sobie, po co Wam pisze o mojej historii – co Was moje miesiączki obchodzą – może i racja 😉 ale chciałam abyście zobaczyły, że działanie ciała kobiety jest zupełnie zawiłe i nieprzewidywalne… a jak chodzi o pierwszą miesiączkę po porodzie to tym bardziej.
Co ciekawe, pierwszą miesiączkę po porodzie z pierwszym synkiem dostałam dopiero 6 tygodni po zaprzestaniu karmienia – czyli książkowo.
Tak jest najczęściej, tak długo jak kobieta karmi nie miesiączkuje a po odstawieniu dziecka od piersi dostaje miesiączki po 4-6 tygodniach.
Często jest też tak, że częstotliwość karmień się zmniejsza. Zaczynacie rozszerzać dietę dziecku (obecnie zaleca się to po skończonym 6 miesiącu życia dziecka) – zaczynacie maleństwo karmić głównie rano i wieczorem, wtedy przez większość dnia poziom prolaktyny jest znacznie mniejszy niż w minionych miesiącach i funkcja jajników wraca do normy – po kilku tygodniach pojawia się miesiączka.
Tak długo jak karmicie, miesiączki mają prawo być nieregularne. Mogą być regularne, ale raczej u większości kobiet do pełnej regularności wracają dopiero po zakończeniu karmienia.

Warto dodać, że miesiączki po porodzie mogą być zupełnie inne niż te, które miałyście przed ciążą (choć mogą też być dokładnie takie same).
Wiele pacjentek zgłasza, że są bardziej obfite ale trwają krócej (jakby macica lepiej potrafiła się opróżnić). Część pacjentek z bolesnymi miesiączkami zgłasza, że miesiączki od czasu porodu są mniej bolesne. Część pacjentek zgłasza, że miesiączki są bardzo skąpe. Ogólnie nie ma jednej zasady, ale jeżeli Wasze miesiączki będą inne niż dotychczas to jest to prawdopodobnie normalne – jednak zgłoście tę zmianę na rutynowej wizycie u ginekologa.

Często kobiety zastanawiają się czy podczas pierwszej miesiączki po porodzie mogą już używać wszystkich metod higienicznych – czyli nie tylko podpasek ale także tamponów czy kubeczków menstruacyjnych. Tak – możecie.

(Ale pamiętajcie, że w połogu czyli wtedy gdy macie odchody poporodowe używamy tylko podpasek, nie używamy metod wewnętrzpochowych ponieważ ujście macicy jeszcze nie jest do końca obkurczone i jest większe ryzyko infekcji narządów miednicy mniejszej.)

Na koniec podsumowanie:
Co powinno Was niepokoić w związku z pierwszą miesiączką po porodzie?
1. Krwawienie pojawi się przed zakończonym połogiem,
2. Krwawienie nie pojawia się po 8 tygodniach od porodu u kobiety, która nie karmi,
3. Krwawienie nie pojawia się po 8 tygodniach od momentu pełnego odstawienia od piersi,
4. Nieregularne, częste plamienia i krwawienia z dróg rodnych w trakcie laktacji,
5. Nie wykluczasz możliwości ciąży, a miesiączka się nie pojawia – koniecznie zrób test ciążowy.

388 komentarzy

 1. Dziękuję za ten wpis! Ja właśnie dostałam 1 miesiączki po porodzie po 9 miesiącach. Synuś zaczął jeść więcej stałych pokarmów

 2. Chciałam jeszcze podpytac o sytuację gdzie dostałam okres po 10 miesiącach od porodu, cały czas karmię, ale drugi się nie pojawia już od 52 dni. Czy można dostać okres a później znowu przestać miesiaczkowac? Dodam że testy negatywne, więc to nie ciąża.

 3. Właśnie dostałam wczoraj pierwszy okres po porodzie czyli prawie 13 mcy chociaż nadal karmię piersią ale faktycznie w ciągu dnia ilość karmień się niedawno zmniejszyła i to pewnie dlatego🙂

 4. Świetny artykuł! 🙂 mam jednak pytanie odnośnie rozszerzenia diety dziecku, w artykule napisane jest, że obecnie zaleca się rozszerzanie diety po 6 m-cu, natomiast w segregatorze pediatrycznym jest informacja, że dietę należy rozszerzać przed 6 m-cem. Która wersja jest prawidłowa?

 5. 1.miesiączke dostałam 9,5 miesiąca po porodzie a nadal karmię,ale była mniej bolesna i mniej obfita. Drugiej jeszcze nie dostałam a minął już miesiąc, w poniedziałek zrobię test jak nie dostanę☺ Chciałabym się dowiedzieć jak jest z tym kamieniem piersią w ciąży…

 6. W niedzielę kończę 36 tc. Obecnie od 7 stycznia leżę w szpitalu… przyplątało mi się wielowodzie…
  Mało tego mam sztuczna zastawkę i obecnie jestem już na heparynie. Gdzieś po 4 lutego będę miała cesarkę w narkozie. Nie muszę pisać jak bardzo boje się wykrwawienia. Wielowodzie plus zastawka… Już nawet nie mam siły zadawać sobie pytań czemu musiało mi się to wszystko przytrafić. Boje się tego, ze będę musiała mieć usuwana macice i przysięgam, ze jestem coraz bardziej przerażona.

 7. A moja historia jest taka.. po 9 miesiącach karmienia dostałam miesiączki. Trwała ona tydzień. Po dwóch tygodniach zaczęło się plamienie. Wszelkie rodzaje płynów. Od skąpych wodnistych po różnego rodzaju krwawe śluzy. Ginekolog twierdzi że tak może byc. Że nie ma się czym martwic.Ale to już trwa drugi tydzień i końca nie widać. Karmię nadal. Rzadko ale długotrwale. Nie wiem czy zmienić lekarza, robić jakieś badania prywatnie.. martwi mnie to trochę.

 8. Dziękuję za ten artykuł. Dobrze wiedzieć takie rzeczy. Szczególnie w sytuacji, kiedy nie można liczyć na wiedzę swojego lekarza. W kwietniu urodziłam siłami natury. Nie minęły nawet 4 miesiące a już z powrotem miałam okres. Pojawia się mnie więcej co miesiąc. Raz zdarzyło się, że się nie pojawił. Ogólnie miesiączki już nie są bolesne ale bardziej niż kiedykolwiek boli mnie krzyż i miednica. I faktycznie są krótsze i obfitsze.

 9. Ech….już kilka pań przytoczyło tu swoje przypadki, wiec i ja sie dołączę 😉 ja dostałam miesiączki 4mies.po porodzie, a powiedzieć że karmilam po 10 razy dziennie, to jak nie powiedzieć nic. Mój syn praktycznie nie odchodził od piersi i ssał i ssał i ssał bez końca, nie jakieś tam 5 min.i koniec 😉 do tego wróciły regularne jak wcześniej. Także, masz rację Nicole kobiece ciało jest zawiłe.

 10. Super artykuł , właśnie o taka wiedzę chodziło . Mieszkając w Anglii większość rzeczy sama muszę szukać i dowiadywać się, tutaj wszystko dla położnych jest okej. Moj połóg trwał 7 tyg , z czego w 5 tyg (dosłownie ) wypadło ze mnie coś na wzór wątróbki , oczywiście później na wizycie u położnej ( bo przecież ona wie lepiej jak ginekolog i takowej wizyty nie potrzebowałam ) wszystko jest okey .
  Oczywiście w niedługim czasie sama to zweryfikowałam z moim ginekologiem w Polsce .
  Od momentu porodu minęło 7 miesięcy , miesiączkę mam od 3 miesięcy nie są już tak bolesne ,bardziej obfite , choć dalej trwają 7 dni , ale za to są regularne.

 11. Miele jestem jeszcze w ciąży, ale lubię dowiedzieć się dużo o kobiecej anatomii. Jest to bardzo potrzebne bo w szkołach nie było, s w mediach też w sumie nie wiele. 🤔
  Dziękuję Ci że jesteś i dajesz nam tą wiedzę 💙
  A jak to jest, że np podczas braku okresu u osoby nieciezrnej czasem coś się dzieje z organizmem… anemia? Zgaduje…a u kobiety karmiącej jest w tym czasie w porządku…czy nic się nie dzieje przez brak wydzielania krwi?

 12. Po pierwszej ciąży (poród CC, nie karmiłam piersią) miesiączkę dostałam pod koniec połogu i byla tak obfitą że cała przerażona, że coś jest nie tak pojechałam na izbę przyjęć do szpitala a tam pielęgniarki patrzyły na mnie jak na wariatkę czym ja się przejmuję jak miesiączkę dostałam. Teraz rodziłam SN i karmię 4 miesiąc i jak na razie nic.

 13. 5 tygodni przy karmirniu co 3 godziny? Wow… to proszę powiedz mi Nicole, jakie zdanie masz jako lekarz o metodzie Rotzera? Bo autorzy zapewniają o 12 tygodniach niepłodności poporodowej…. a tu 5 tygodni… Obserwuję swoje cykle uważnie i trzymam się reguł, ale moze to bujda? Po pierwszym porodzie miesiączkę miałam po 7 miesiącach. A teraz po drugim czekam 4 miesiąc..

  • Bo znaczenie ma nie tylko częstotliwość karmienia. Uznaje się, że kobieta jest niepłodna podczas tych 12 tygodni jeśli spełni sporo warunków: 1) karmi dziecko wyłącznie piersią 2) karmi dziecko na żądanie 3) karmi dziecko co najmniej 5-6 razy na dobę 4) przerwy w karmieniu dziecka nie mogą być dłuższe niż 6-7h 5) CZAS karmienia musi wynieść przynajmniej 100 min w ciągu 24h (i najczęściej tu może się okazać, że ktoś karmi dziecko nawet co 3h, ale jednak nie jest w stanie osiągnąć tych 100 min). Gdy którykolwiek z tych elementów zostanie zaburzony np. prześpimy raz 8h i dopiero po tym czasie przystawimy dziecko – już trzeba uznać, że płodność może wrócić. Produkcja takiej ilości prolaktyny, która blokuje owulację, to właśnie reakcja na tak dużą ilość ssania piersi.

 14. Witam moja miesiączka wróciła dosc szybko po połogu. Karmie juz 18 mc y :)))) sa regularne na poczatku wcale nie bolalo po prodzie w okresie ale wróciło do “normy” i znow troszke boli ;/

 15. A ja po pierwszym porodzie cc i karmieniu córki przez DWA LATA dostałam okres po dwóch latach od zaprzestania karmienia !! I TO KARMIĄC TYLKO JEDNA PIERSIĄ – czym wszyscy byli zdziwieni, ze jak wcześniaka ( 36 tydzień z waga 2290 g ) moge karmić tylko jedna piersią i JA WYKARMIĆ !

  Po drugim porodzie cc i karmieniu rownież TYLKO JEDNA PIERSIĄ dostałam okres po równych 6 miesiącach od porodu, karmiąc regularnie 😉

  Życie jest nieprzewidywalne, tak samo jak ciało kobiety jak i ona sama 🤣🤣🤣

  Pozdrawiam,
  Magda

 16. Dzięki Nicole za ten wpis. Własnie zachodze w głowę czy juz powinnam zgłosić się do lekarza czy jeszcze moja sytuacja mieści się w granicach normy. 2 marca minie rok od porodu. Piersia karmię jedynie w nocy. Do tej pory nie mam miesiączki. W ciąży też nie jestem. Jesteś w stanie udzielić mi jakiejś wskazówki?

 17. Nicole, a ile czasu powinno trwac pierwsze krwawienie po porodzie? Czy jest jakas zasada? Zbyt krótko lub zbyt dlugo?

 18. U mnie miesiączka pojawiła sie 8 tyg po porodzie mimo karmienia na żądanie… Faktycznie jest nieregularna 35- 23 dni odstepow:-( i do tego dlugosc! Tydzien?! Masakra ! I do tego jest bardzo obfita:-( mam szczerą nadzieję ze sie to ureguluje i wroci do tego co bylo przed porodem…

 19. U mnie z kolei poród przedwczesny. Synek od urodzenia karmiony piersią inaczej. Dwa i pół tygodnia połogu. Dwa tygodnie przerwy bez krwawienia i miesiączka. Czyli na miesiąc po porodzie. Byłam na kontroli u gin. I powiedział mi, że to jest bardzo możliwe że względu na przedwczesny poród. Od tamtej pory miesiączki były co 14dni . Pół roku trwało u mnie uregulowanie cyklu. A artykuł jak najbardziej na plus. Potrzeba takich wpisów.

 20. Artykuł idealnie dla mnie! 🙂 jestem właśnie po odstawieniu małej od piersi i czekam na tę miesiączkę jak na zbawienie 😂 odpowiedziałaś na wszystkie moje pytania, dziękuje!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*