Pierwsza miesiączka po porodzie

Pierwsza miesiączka po porodzie

Chciałabym napisać dla Was artykuł na temat, na który jest dość mało informacji w Internecie czy nawet nie jest to temat poruszany często wśród koleżanek. Jest to temat, który dotyczy prawie każdej kobiety, która urodziła dziecko.
Wyjątek stanowią kobiety, które ze względu na komplikacje okołoporodowe musiały mieć wykonaną operację histerektomii – czyli usunięcia macicy. Jest to na szczęście bardzo rzadkie, ale dotyczy kilkuset kobiet rocznie w Polsce (według piśmiennictwa jest to powikłanie 0,05%-0,2% porodów). Uważa się, że wskaźnik ten z roku na rok staje się większy, ponieważ wzrasta częstość cięć cesarskich. Problemy z obkurczeniem macicy po urodzeniu się noworodka (nazywane fachowo atonią macicy) zdarzają się kilkukrotnie częściej u kobiet po porodzie cięciem cesarskim w stosunku do porodów siłami natury.
Histerektomia okołoporodowa jest operacją ratującą życie kobiety, lekarze podejmują decyzję na tę jakby nie było okaleczającą operację (kobieta po takiej operacji nie będzie miała możliwości ponownie zajść w ciążę) tylko wtedy, kiedy inne metody (leki lub metody mechaniczne) obkurczenia macicy zawodzą. I jedyną możliwością zatamowania krwotoku jest usunięcie jego źródła, czyli w tym wypadku, silnie przekrwionej macicy. W końcówce ciąży macica jest najlepiej ukrwionym narządem w całym ciele kobiety. Po porodzie fizjologicznym wydziela się bardzo duża ilość oksytocyny, która powoduje silne obkurczenie tego narządu, zamykając prawie wszystkie znajdujące się w niej naczynia krwionośne. Najłatwiej macicę po porodzie porównać do gąbki przemoczonej wodą. Oksytocyna działa niczym Wasza pięść ściskająca gąbkę i wyciskająca wodę poza nią. Po porodzie siłami natury zdecydowana większość tej krwi jest wyciskana z powrotem do naszego krwiobiegu. Po cięciu cesarskim krew częściowo jest wyciskana do krwiobiegu, a częściowo przez ranę nacięcia poza ciało kobiety. Dlatego też, utrata krwi i wtórna niedokrwistość jest dużo częstsza po cięciu cesarskim. Normalnie ten ucisk macicy – czyli ta nasza przykładowa pięść, pozostaje już zaciśnięta. Jeżeli nasze mechanizmy zawiodą, to macica niczym gąbka może się rozprężyć i ponownie napełnić krwią. Sytuacja ta jest dramatyczna dla każdego położnika i jest w szpitalu stanem najwyższej gotowości. Gdy dochodzi do pełnej atonii macicy to usunięcie macicy staje się najmniejszym złem i jedyną metodą, aby świeżo urodzony noworodek nie stracił matki.
Trochę odeszłam od tematu tego wpisu, ale chciałam o tym napisać, aby nie pominąć tych kobiet i by nie poczuły się tym wpisem dotknięte. Ta grupa kobiet niestety miesiączki już nie dostanie.
Wracając do tematu artykułu – najważniejsze trzy informacje jakie chciałabym Wam przekazać to:

1. Nie wiadomo, kiedy pojawi się u Was pierwsza miesiączka po porodzie.

2. Nawet zanim pojawi się miesiączka może wrócić Wam płodność.

3. Możesz karmić dziecko w trakcie miesiączki.

Piszę o tym, ponieważ wiem (słyszę to nagminnie od pacjentek), że w społeczeństwie pokutują następujące mity – tak długo jak karmisz nie zajdziesz w ciążę (to nie prawda!) oraz tak długo, jak nie masz miesiączki po porodzie nie zajdziesz w ciążę (to też nie prawda!). Często też się słyszy, że w miesiączkę mleka dziecku w piersiach nie wystarcza lub zmienia smak. Powiem tak…być może jest tego mleka u części kobiet mniej w miesiączkę , być może dzieciątko częsciej będzie domagało się karmienia, ALE… zapewniam Was, że mleka dziecku karmionego piersią wystarczy w dniach, w których dostaniecie miesiączkę i zapewniam Was jeszcze bardziej (bo takie bzdury też słyszałam), że mleko w tych dniach jest dla dziecka bezpieczne i pełnowartosciowe.

Jakie są zatem zasady tego kiedy pojawi się u Was miesiączka?
Pierwsza zasada jest taka, że karmienie piersią powoduje podwyższony poziom prolaktyny. Przy wysokim poziomie prolaktyny funkcja jajników (produkcji estrogenów) jest obniżona. Estrogeny są niezbędne by doszło do wzrostu śluzówki macicy (endometrium), czyli do powstania tkanki, która jest w prawidłowym cyklu kobiecym wydalana jako krew miesiączkowa.
U większości kobiet, które karmią 8-10 razy dziennie – poziom prolaktyny jest na tyle wysoki, że endometrium pozostaje cienkie i nie dochodzi do miesiączki.
UWAGA – są kobiety, które mimo karmienia na żądanie nawet 10 razy dziennie dostaną miesiączkę! Jest to raczej rzadkie ale możliwe.
Zazwyczaj jednak uważa się, że kobieta w trakcie połogu (czyli 6 tygodni od porodu) miesiączki nie powinna dostać. A jeżeli dostanie krwawienia przed zakończonym połogiem to bardziej jest prawdopodobne, że jest to nieprawidłowe krwawienie np. z resztek po porodzie w macicy niż miesiączka.
Każda kobieta po porodzie krwawi – nazywa się to odchodami poporodowymi. Mogą one trwać do 6 tygodni, przy czym z tygodnia na tydzień powinny być mniej obfite i stawać się coraz jaśniejsze w kolorze. Większość kobiet po porodzie siłami natury ma odchody przez około 3-4 tygodnie. Po cięciu cesarskim ten okres wydalania odchodów poporodowych jest zazwyczaj krótszy i trwa 1-2 tygodni (choć ma prawo trwać do 6 tygodni).
Jeżeli u kobiety ustąpią odchody poporodowe i po kilku dniach lub tygodniach ale przed zakończonym połogiem (6 tygodni od daty porodu) pojawi się ponownie krwawienie to część kobiet uznaje to za miesiączkę – a takie krwawienie powinno być koniecznie i to dość pilnie skonsultowane z ginekologiem.
Ginekolog wykona lub zleci USG narządu rodnego i sprawdzi, czy rzeczywiście jest to miesiączka, co niepokojące nie jest po prostu bardzo rzadkie.
I gdyby nie to, że sama dostałam miesiączkę 5 tygodni po porodzie to powiedziałabym Wam, że nigdy nie widziałam kobiety, która dostała miesiączki tak szybko – karmiąc!
No ale jak widać, życie chciało mi pokazać, że to możliwe i nie piszą o tym tylko w podręcznikach jako przypadki rzadkie 😉
Poleciałam jak szalona na badanie, resztek po porodzie nie stwierdzono, ale też nie mogliśmy mieć stuprocentowej pewności, że to miesiączka a nie jakieś nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych. Jednak gdy po 28 dniach (co do godziny! ) karmiąc i odciągając pokarm co 3h dostałam ponownie miesiączkę, to byłam pewna – że tak, miesiączka 5 tygodni po porodzie jest możliwa.
Pomyślicie sobie, po co Wam pisze o mojej historii – co Was moje miesiączki obchodzą – może i racja 😉 ale chciałam abyście zobaczyły, że działanie ciała kobiety jest zupełnie zawiłe i nieprzewidywalne… a jak chodzi o pierwszą miesiączkę po porodzie to tym bardziej.
Co ciekawe, pierwszą miesiączkę po porodzie z pierwszym synkiem dostałam dopiero 6 tygodni po zaprzestaniu karmienia – czyli książkowo.
Tak jest najczęściej, tak długo jak kobieta karmi nie miesiączkuje a po odstawieniu dziecka od piersi dostaje miesiączki po 4-6 tygodniach.
Często jest też tak, że częstotliwość karmień się zmniejsza. Zaczynacie rozszerzać dietę dziecku (obecnie zaleca się to po skończonym 6 miesiącu życia dziecka) – zaczynacie maleństwo karmić głównie rano i wieczorem, wtedy przez większość dnia poziom prolaktyny jest znacznie mniejszy niż w minionych miesiącach i funkcja jajników wraca do normy – po kilku tygodniach pojawia się miesiączka.
Tak długo jak karmicie, miesiączki mają prawo być nieregularne. Mogą być regularne, ale raczej u większości kobiet do pełnej regularności wracają dopiero po zakończeniu karmienia.

Warto dodać, że miesiączki po porodzie mogą być zupełnie inne niż te, które miałyście przed ciążą (choć mogą też być dokładnie takie same).
Wiele pacjentek zgłasza, że są bardziej obfite ale trwają krócej (jakby macica lepiej potrafiła się opróżnić). Część pacjentek z bolesnymi miesiączkami zgłasza, że miesiączki od czasu porodu są mniej bolesne. Część pacjentek zgłasza, że miesiączki są bardzo skąpe. Ogólnie nie ma jednej zasady, ale jeżeli Wasze miesiączki będą inne niż dotychczas to jest to prawdopodobnie normalne – jednak zgłoście tę zmianę na rutynowej wizycie u ginekologa.

Często kobiety zastanawiają się czy podczas pierwszej miesiączki po porodzie mogą już używać wszystkich metod higienicznych – czyli nie tylko podpasek ale także tamponów czy kubeczków menstruacyjnych. Tak – możecie.

(Ale pamiętajcie, że w połogu czyli wtedy gdy macie odchody poporodowe używamy tylko podpasek, nie używamy metod wewnętrzpochowych ponieważ ujście macicy jeszcze nie jest do końca obkurczone i jest większe ryzyko infekcji narządów miednicy mniejszej.)

Na koniec podsumowanie:
Co powinno Was niepokoić w związku z pierwszą miesiączką po porodzie?
1. Krwawienie pojawi się przed zakończonym połogiem,
2. Krwawienie nie pojawia się po 8 tygodniach od porodu u kobiety, która nie karmi,
3. Krwawienie nie pojawia się po 8 tygodniach od momentu pełnego odstawienia od piersi,
4. Nieregularne, częste plamienia i krwawienia z dróg rodnych w trakcie laktacji,
5. Nie wykluczasz możliwości ciąży, a miesiączka się nie pojawia – koniecznie zrób test ciążowy.

388 komentarzy

 1. Ja dostałam miesiączki równo 2 miesiące po porodzie, jest to dla mnie trochę dziwne ponieważ karmię synka na żądanie, bardzo często jest przystawiany do piersi nawet częściej niż te 8-10 razy. Z córką miałam dokładnie taką samą sytuację, widocznie mój organizm tak ma 😑

  • Ja to samo jestem 2 miesiace po porodzie, moj synek je co 2 godziny i wlasnie dostalam miesiaczke… mam tylko nadzieje ze to nie wplynie jakos na to ze mleko szybciej sie skonczy…

 2. Urodziłam siłami natury 9m-cy temu, karmię piersią i rozszerzam dietę dziecka. Okresu jeszcze nie dostałam. Pojawia się skąpy śluz. Mój ginekolog powiedział, że płodność powraca tak jak się pojawiała w trakcie dojrzewania- śluz skąpy, potem przejrzysty, a potem miesiączka. Powiedział tez że niekoniecznie pierwszy płodny czas będzie z owulacją. Hmm czy to prawda? powiedz proszę Nicol co z tym śluzem, da się na jego podstawie przewidzieć powrót płodności?

 3. A ja nie wiem czy w końcu dobrze zrozumiałam, może wyprowadzili mnie z błędu.

  To jak to w końcu jest, myślałam, ze owulacja jest silnie związana z miesiączka.
  Jeśli nie mam miesiączki to prawdopodobnie jajeczko tez nie jest uwalniane wiec teoretycznie nie mogę zająć w ciaze?

  Coreczka ma 7miesiecy i chciałbym zajść w ciąże najlepiej jak najszybciej to możliwe, chce karmić minimum rok.

  To jak to w końcu jest?
  Znaczy ze nie mam miesiączki ale dalej owulacja zachodzi tylko nie wiem kiedy? Ale w ciąże zajść mogę?

  • Owulacja, czyli uwolnienie jajeczka następuje około 2 tygodnie przed miesiaczką. Miesiaczka to złuszczanie endometrium przygotowanego na przyjęcie ciąży, wiec pojawia się gdy nie doszło do zapłodnienia. Cała zabawa w tym, że po porodzie najpierw będzie owulacja (nie wiadomo kiedy), a jeżeli nie zajdziesz w ciążę to po fazie progesteronowej przyjdzie miesiączka.

  • Ja szybko nie chciałam zajść a mimo to zaszłam w pół roku po porodzie. Więc uważaj czego sobie życzysz, bo może już jesteś w ciąży. Mi okres wraca 9 tygodni po porodzie, mimo karmienia na żądanie i to od razu z owulacją, bo niektóre farciary pierwsze cykle mają bezowulacyjne, tak mój ginekolog mówił. Więc faktycznie z tym okresem to loteria. Po pierwszym porodzie w ogóle miałam krwawienia co 2 tygodnie przez pierwsze dwa miesiące potem co 28 dni, 32 a w końcu nie przyszedł wcale. I w życiu bym nie podejrzewała, że jestem w ciąży, bo takie huśtawki z cyklem miałam, że już nic nie wydawało mi się dziwne, ale ginekolog stwierdził, że powinnam zrobić test. Zrobiłam go od razu po wizycie, a więc w ciągu dnia, i szok dwie kreski.

 4. Karmię piersią inaczej od pół roku. Własnie skończyłam pierwszą miesiączkę po porodzie
  (karmię nadal). Mniej bolesna, krótsza. Twój wpis wiele rozjaśnił, od porodu szukałam informacji na ten temat 🙂 dziękuję. 🙂

 5. Mama córeczki 🤱

  Kamień z serca, karmie ponad rok i miesiączkę mam zupełnie inaczej niż przed 🤰 (mniej więcej co 70 dni) . Teraz wiem – to normalne przy tak częstym karmieniu. 😉 Dziękuję dla mnie artykuł jest pomocny. Szukałam w internecie informacji na ten temat i nie mogłam nic znaleźć, a tu mam podane na tacy od SPECJALISTY. 😉 😉 😉

 6. Niestety jest wszystko możliwe gdyż ja dostałam miesiączkę 5 tyg po porodzie. Myślałam że coś nie tak bo krwawienia ustały, oczyscilam się a tu nagle taki krwotok. Lekarz w szpitalu po badaniu powiedział że czasem
  pierwsza miesiączka może być bardzo obfita i pojawić się tak szybko.

 7. Jest jeszcze jedna grupa kobiet których ten artykuł nie dotyczy. Są to Panie które narodziny dziecka zawdzięczają zapłodnieniu in vitro.

  • Nie kumam. Dlaczego? Ja mam ciążę z in vitro. Co to ma do miesiączki? Miesiączki przed ciążą miałam regularne, a powodem niepłodności jest zespół LUF, niedrożny jajowód i czynnik męski.

 8. Jak dla mnie bardzo ważny temat. Pierwszy synek urodzony naturalnie, dziecko karmione piersią, po 6 msc okres. Kolejna miesiaczka po 2.5 msca i po niej ciąża 😉 Drugi synek urodzony przez cesarskie cięcie ze względu na położenie miednicowe. Okres po już 3 mscach od porodu 😉 rzeczywiście miesiączki są inne, obfitsze ale za to krótsze. Nurtuje mnie jedno pytanie. Przed porodem moja macica była opisywana jako w tyłozgięciu a teraz jest w przodozgieciu, czy to jest norma? Czy przez to miesiaczki są inne? A czy prawdą jest że pierwszy rok po porodzie jest mega płodny? Dodam że karmiłam starsze dziecko będąc w ciąży aż do samego końca. Po porodzie karmię tylko młodsze dziecko

  • Myszamysza

   Hej @Kamila, ja co poltora roku mam inne ustawienie macicy na usg :DDDDDD – zaczynalam od tylozgietej, potem ciaza, potem przodozgieta, potem rok od pologu tylozgieta, potem druga ciaza.. teraz sama nie pamietam, jakie ma ta moja biedna macica rozpoznanie na usg – sama w sobie nie czuje zadnej roznicy, ani podczas miesiaczki (ani bol nie mniejszy, ani krwawienie nie krotsze niz 7 dni), ani podczas stosunkow…zycie jest pelne niespodzianek 🙂

 9. Hej:-). Jestem 15 miesięcy po cc. Cały czas karmię synka piersią. 1 miesiączka pojawiła się po 3 miesiącach. Dodam że od tamtej pory cykle są w miarę regularne. Na początku miesiączki były takie jak przed porodem. Średnio obfite i średnio bolesne. Teraz ból jest tak silny że często jest mi słabo zanim zacznie działać tabletka przeciwbólowa. Co do obfitości zależy od miesiąca. Pojawił się też problem którego wcześniej nie miałam- bolesna owulacja i w jej trakcie różowy śluz. I mam wrażenie że hormony oszalały bo cerę mam jak w okresie dojrzewania:-\. Do lekarza jestem umówiona się dopiero na marzec. Jest się czego bać? O co zadbać? Czego dopilnować na wizycie? Dziękuję:-)

 10. U mnie miesiączka pojawiła się 4,5 miesiąca po porodzie, mimo że mam w domu małego cycoholika i karmię co 1,5-2 godziny. Teraz już rozszerzamy dietę, ale córka (7 miesięcy) za dnia nadal domaga się piersi przynajmniej co 3-4 godziny, no i jest kilka karmień nocnych.

 11. Tekst był mi potrzebny, uspokoił mnie. Faktycznie jest mało rzetelnych informacji na ten temat. Moje 2 maleństwo ma 3 MSC, karmię je piersia, pierwsza miesiączkę dostałam po 7 tygodniach od narodzin, a krwawienie połogowe trwało 5 tygodni. Nie byłam przekonana czy to że nie dostałam kolejnego okresu to normalne. Teraz, dzięki Tobie wiem, że należy spodziewać się niespodziewanego. Dziękuję 🙂

 12. Jeśli dobrze zrozumiałam to masz 14-dniowy cykl? 14 dni między jedną, a drugą miesiączką? Nie jestem ginekologiem, ale wg mnie to chyba jedna z nich nie jest miesiączką. Może warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

 13. Super, że jest ta strona, tylko szkoda że tak późno ja odkryłam. U mnie miesiączka wróciła po 9 miesiącach od porodu, a karmię do dziś, czyli już 22 miesiące. Nie powiem, liczyłam że wróci później… dodam że ten 9 miesiąc po porodzie nie oznaczał u nas ograniczenia karmien nawet w ciągu dnia – córka zaskoczyła z normalnym jedzeniem dopiero ok. roku, wcześniej pierś była podstawą, a “prawdziwe” jedzenie ciekawostką; -)

 14. Ja jestem po porodzie 9 miesięcy. Cały czas kp i rozszerzona dieta od 6 miesiąca zycia dziecka. Miesiączki nadal nie mam.

 15. Jestem w 38 t.c. więc wiedza z artykułu się przyda 🙂 ciekawi mnie jeszcze jaka będzie najlepsza metoda antykoncepcji w trakcie kp. Zwłaszcza, gdy ma się w planach starania o kolejne dziecko, ale po cc trzeba zrobix przerwę 😉

 16. Myszamysza

  Mam oboje dzieci z CC – po pierwszym porodzie karmilam metoda mieszana (a nie tylko piersia) bo posluchalam rad z ubieglej epoki. Blah. Glupia ja. Wytrzymalismy w nerwach z synem tylko 9 mcy, miesiaczke dostalam w mniej niz dwa tygodnie po zakonczeniu tego karmienia. Dodam jeszcze, ze przez 7 miesiecy nie bylam w stanie dopuscic do siebie meza – tak potwornie bolaly proby stosunku (mimo CC!!!!). Zaden ginekolog mi nie pomogl, nikt nie znlalazl przyczyny. Niecale 3 lata po pierwszym porodzie urodzilam drugie dziecko – corke, rowniez przez CC (z powodu duzego niedosluchu i ryzyka calkowitego ogluchniecia). Przy corce bylam madrzejsza – codziennie w szpitalu prosilam o NIEdokarmianie, karmilam ja w sumie 5,5 roku (tak, 65 miesiecy), miesiaczka wrocila po niepelnych 2 latach od porodu – czyli totalnie w trakcie karmienia. Powtorzyly sie problemy z bolesnym stosunkiem, znowu nikt mi nie pomogl… ale przynajmniej nakierowali, ze to moze za sucho – z powodu karmienia. Normalne libido i warunki fizjologiczne wrocily po 3 latach od drugiego porodu – zaczelismy sie starac o trzecie dziecko. Na razie beskutecznie, jestem po trzech bardzo wczesnych poronieniach (ostatnie wg jednego lekarza to miala byc wczesna menopauza – mam 38 lat…dopiero kolejna lekarka dala mi skierowanie na usg i poziom bhcg), teraz suplemetuje tarczyce. Bedzie co Bog da! 🙂
  A artykul baaaaatrdzo potrzebny i wazny – polecam tego bloga wszystkim kolezankom!

  • Odnośnie bolesnych stosunków polecam udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Na pewno można takiego znaleźć przy szkole rodzenia. Może teraz nie być z tym problemu, ale może pojawić się po kolejnej ciąży. Życzę powodzenia w staraniach, ja na razie boję się choćby spróbować a poroniłam raz.

 17. Mama Marta

  Po pierwszym porodzie przy KP dostałam miesiączki dokładnie 6 tyg po porodzie, pierwsza rzeczywiście była mniej bolesna i delikatniejsze (miałam nadzieję że wreszcie skończyły się bolesne miesiączki) lecz kolejna za równe 28 dni była już taka jak zwykle czyli bez tabletki
  przeciwbolowej się nie obyło. Teraz jestem w połogu dopiero 3 tyg po porodzie i rozważam założenie wkladki, narazie rozeznaje się w temacie, może coś doradzisz? Przy bolesnych miesiączkach (ale nie wykluczam jeszcze ciąży za kilka lat) z góry dziękuję za jakas informacje 🙂

 18. Bardzo ważny temat. Dobrze, że go poruszasz i piszesz o własnych doświadczeniach

 19. Jestem 11 tygodni po porodzie i w dalszym ciągu mam plamienia (każdego dnia)…
  Badanie USG nie wykazało nic, co mogłoby niepokoić, macica wróciła do normalnego rozmiaru. Na zwykłej wizycie ginekologicznej w 6 tyg połogu również było wszystko dobrze.
  A może jednak coś jest nie tak, jak powinno z macicą…
  Mamoginekolog, czy tak może być?

 20. Ja po pierwszym porodzie karmiac tylko piersią dostałam miesiączkę po 5 tyg. A po drugim znów przy kp i tylko na żądanie czyli z 10 a może i więcej razy dostałam miesiączkę po 7 tyg. U nas to rodzinne, bo i siostra i mama też szybko dostawaly miesiączkę mimo kp. W sumie to zazdroszczę kobietom, że np. rok nie miały okresu przy kp 😉

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*