Pierwsza miesiączka po porodzie

Pierwsza miesiączka po porodzie

Chciałabym napisać dla Was artykuł na temat, na który jest dość mało informacji w Internecie czy nawet nie jest to temat poruszany często wśród koleżanek. Jest to temat, który dotyczy prawie każdej kobiety, która urodziła dziecko.
Wyjątek stanowią kobiety, które ze względu na komplikacje okołoporodowe musiały mieć wykonaną operację histerektomii – czyli usunięcia macicy. Jest to na szczęście bardzo rzadkie, ale dotyczy kilkuset kobiet rocznie w Polsce (według piśmiennictwa jest to powikłanie 0,05%-0,2% porodów). Uważa się, że wskaźnik ten z roku na rok staje się większy, ponieważ wzrasta częstość cięć cesarskich. Problemy z obkurczeniem macicy po urodzeniu się noworodka (nazywane fachowo atonią macicy) zdarzają się kilkukrotnie częściej u kobiet po porodzie cięciem cesarskim w stosunku do porodów siłami natury.
Histerektomia okołoporodowa jest operacją ratującą życie kobiety, lekarze podejmują decyzję na tę jakby nie było okaleczającą operację (kobieta po takiej operacji nie będzie miała możliwości ponownie zajść w ciążę) tylko wtedy, kiedy inne metody (leki lub metody mechaniczne) obkurczenia macicy zawodzą. I jedyną możliwością zatamowania krwotoku jest usunięcie jego źródła, czyli w tym wypadku, silnie przekrwionej macicy. W końcówce ciąży macica jest najlepiej ukrwionym narządem w całym ciele kobiety. Po porodzie fizjologicznym wydziela się bardzo duża ilość oksytocyny, która powoduje silne obkurczenie tego narządu, zamykając prawie wszystkie znajdujące się w niej naczynia krwionośne. Najłatwiej macicę po porodzie porównać do gąbki przemoczonej wodą. Oksytocyna działa niczym Wasza pięść ściskająca gąbkę i wyciskająca wodę poza nią. Po porodzie siłami natury zdecydowana większość tej krwi jest wyciskana z powrotem do naszego krwiobiegu. Po cięciu cesarskim krew częściowo jest wyciskana do krwiobiegu, a częściowo przez ranę nacięcia poza ciało kobiety. Dlatego też, utrata krwi i wtórna niedokrwistość jest dużo częstsza po cięciu cesarskim. Normalnie ten ucisk macicy – czyli ta nasza przykładowa pięść, pozostaje już zaciśnięta. Jeżeli nasze mechanizmy zawiodą, to macica niczym gąbka może się rozprężyć i ponownie napełnić krwią. Sytuacja ta jest dramatyczna dla każdego położnika i jest w szpitalu stanem najwyższej gotowości. Gdy dochodzi do pełnej atonii macicy to usunięcie macicy staje się najmniejszym złem i jedyną metodą, aby świeżo urodzony noworodek nie stracił matki.
Trochę odeszłam od tematu tego wpisu, ale chciałam o tym napisać, aby nie pominąć tych kobiet i by nie poczuły się tym wpisem dotknięte. Ta grupa kobiet niestety miesiączki już nie dostanie.
Wracając do tematu artykułu – najważniejsze trzy informacje jakie chciałabym Wam przekazać to:

1. Nie wiadomo, kiedy pojawi się u Was pierwsza miesiączka po porodzie.

2. Nawet zanim pojawi się miesiączka może wrócić Wam płodność.

3. Możesz karmić dziecko w trakcie miesiączki.

Piszę o tym, ponieważ wiem (słyszę to nagminnie od pacjentek), że w społeczeństwie pokutują następujące mity – tak długo jak karmisz nie zajdziesz w ciążę (to nie prawda!) oraz tak długo, jak nie masz miesiączki po porodzie nie zajdziesz w ciążę (to też nie prawda!). Często też się słyszy, że w miesiączkę mleka dziecku w piersiach nie wystarcza lub zmienia smak. Powiem tak…być może jest tego mleka u części kobiet mniej w miesiączkę , być może dzieciątko częsciej będzie domagało się karmienia, ALE… zapewniam Was, że mleka dziecku karmionego piersią wystarczy w dniach, w których dostaniecie miesiączkę i zapewniam Was jeszcze bardziej (bo takie bzdury też słyszałam), że mleko w tych dniach jest dla dziecka bezpieczne i pełnowartosciowe.

Jakie są zatem zasady tego kiedy pojawi się u Was miesiączka?
Pierwsza zasada jest taka, że karmienie piersią powoduje podwyższony poziom prolaktyny. Przy wysokim poziomie prolaktyny funkcja jajników (produkcji estrogenów) jest obniżona. Estrogeny są niezbędne by doszło do wzrostu śluzówki macicy (endometrium), czyli do powstania tkanki, która jest w prawidłowym cyklu kobiecym wydalana jako krew miesiączkowa.
U większości kobiet, które karmią 8-10 razy dziennie – poziom prolaktyny jest na tyle wysoki, że endometrium pozostaje cienkie i nie dochodzi do miesiączki.
UWAGA – są kobiety, które mimo karmienia na żądanie nawet 10 razy dziennie dostaną miesiączkę! Jest to raczej rzadkie ale możliwe.
Zazwyczaj jednak uważa się, że kobieta w trakcie połogu (czyli 6 tygodni od porodu) miesiączki nie powinna dostać. A jeżeli dostanie krwawienia przed zakończonym połogiem to bardziej jest prawdopodobne, że jest to nieprawidłowe krwawienie np. z resztek po porodzie w macicy niż miesiączka.
Każda kobieta po porodzie krwawi – nazywa się to odchodami poporodowymi. Mogą one trwać do 6 tygodni, przy czym z tygodnia na tydzień powinny być mniej obfite i stawać się coraz jaśniejsze w kolorze. Większość kobiet po porodzie siłami natury ma odchody przez około 3-4 tygodnie. Po cięciu cesarskim ten okres wydalania odchodów poporodowych jest zazwyczaj krótszy i trwa 1-2 tygodni (choć ma prawo trwać do 6 tygodni).
Jeżeli u kobiety ustąpią odchody poporodowe i po kilku dniach lub tygodniach ale przed zakończonym połogiem (6 tygodni od daty porodu) pojawi się ponownie krwawienie to część kobiet uznaje to za miesiączkę – a takie krwawienie powinno być koniecznie i to dość pilnie skonsultowane z ginekologiem.
Ginekolog wykona lub zleci USG narządu rodnego i sprawdzi, czy rzeczywiście jest to miesiączka, co niepokojące nie jest po prostu bardzo rzadkie.
I gdyby nie to, że sama dostałam miesiączkę 5 tygodni po porodzie to powiedziałabym Wam, że nigdy nie widziałam kobiety, która dostała miesiączki tak szybko – karmiąc!
No ale jak widać, życie chciało mi pokazać, że to możliwe i nie piszą o tym tylko w podręcznikach jako przypadki rzadkie 😉
Poleciałam jak szalona na badanie, resztek po porodzie nie stwierdzono, ale też nie mogliśmy mieć stuprocentowej pewności, że to miesiączka a nie jakieś nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych. Jednak gdy po 28 dniach (co do godziny! ) karmiąc i odciągając pokarm co 3h dostałam ponownie miesiączkę, to byłam pewna – że tak, miesiączka 5 tygodni po porodzie jest możliwa.
Pomyślicie sobie, po co Wam pisze o mojej historii – co Was moje miesiączki obchodzą – może i racja 😉 ale chciałam abyście zobaczyły, że działanie ciała kobiety jest zupełnie zawiłe i nieprzewidywalne… a jak chodzi o pierwszą miesiączkę po porodzie to tym bardziej.
Co ciekawe, pierwszą miesiączkę po porodzie z pierwszym synkiem dostałam dopiero 6 tygodni po zaprzestaniu karmienia – czyli książkowo.
Tak jest najczęściej, tak długo jak kobieta karmi nie miesiączkuje a po odstawieniu dziecka od piersi dostaje miesiączki po 4-6 tygodniach.
Często jest też tak, że częstotliwość karmień się zmniejsza. Zaczynacie rozszerzać dietę dziecku (obecnie zaleca się to po skończonym 6 miesiącu życia dziecka) – zaczynacie maleństwo karmić głównie rano i wieczorem, wtedy przez większość dnia poziom prolaktyny jest znacznie mniejszy niż w minionych miesiącach i funkcja jajników wraca do normy – po kilku tygodniach pojawia się miesiączka.
Tak długo jak karmicie, miesiączki mają prawo być nieregularne. Mogą być regularne, ale raczej u większości kobiet do pełnej regularności wracają dopiero po zakończeniu karmienia.

Warto dodać, że miesiączki po porodzie mogą być zupełnie inne niż te, które miałyście przed ciążą (choć mogą też być dokładnie takie same).
Wiele pacjentek zgłasza, że są bardziej obfite ale trwają krócej (jakby macica lepiej potrafiła się opróżnić). Część pacjentek z bolesnymi miesiączkami zgłasza, że miesiączki od czasu porodu są mniej bolesne. Część pacjentek zgłasza, że miesiączki są bardzo skąpe. Ogólnie nie ma jednej zasady, ale jeżeli Wasze miesiączki będą inne niż dotychczas to jest to prawdopodobnie normalne – jednak zgłoście tę zmianę na rutynowej wizycie u ginekologa.

Często kobiety zastanawiają się czy podczas pierwszej miesiączki po porodzie mogą już używać wszystkich metod higienicznych – czyli nie tylko podpasek ale także tamponów czy kubeczków menstruacyjnych. Tak – możecie.

(Ale pamiętajcie, że w połogu czyli wtedy gdy macie odchody poporodowe używamy tylko podpasek, nie używamy metod wewnętrzpochowych ponieważ ujście macicy jeszcze nie jest do końca obkurczone i jest większe ryzyko infekcji narządów miednicy mniejszej.)

Na koniec podsumowanie:
Co powinno Was niepokoić w związku z pierwszą miesiączką po porodzie?
1. Krwawienie pojawi się przed zakończonym połogiem,
2. Krwawienie nie pojawia się po 8 tygodniach od porodu u kobiety, która nie karmi,
3. Krwawienie nie pojawia się po 8 tygodniach od momentu pełnego odstawienia od piersi,
4. Nieregularne, częste plamienia i krwawienia z dróg rodnych w trakcie laktacji,
5. Nie wykluczasz możliwości ciąży, a miesiączka się nie pojawia – koniecznie zrób test ciążowy.

388 komentarzy

 1. Ja mialam chyba rekord jesli chodzi o odzyskanie miesiaczki po porodzie- 4 lata i 3 miesiące, a tylko rok kp. Wczesniej tylko wywolana estrogenami lub tabletkami anty, zadne stymulacje, nawet gonadotropinami nie dawaly rady mojemu cienkiemu endometrium. Niecaly rok po tym, jak sie pogodzilam, ze bede miec tylko jedno dziecko, miesiaczka wrocila. Ale tylko jedna 🙂 Teraz jestem w drugiej ciazy i ciekawe ile mi czasu uplynie do odzyskania rownowagi hormonalnej 🙂

 2. Jestem już 5 miesięcy po porodzie nie karmie od dwóch miesięcy, po sześciu tygodniach po porodzie zaczęłam brac tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe (limetic). Nadal nie mam miesiączki, już nawet zrobiłam test ciążowy oczywiście negatywny. Czy powinnam już wybrac się do lekarza?

 3. Przeczytałam te artykuł i pomyślałam – jak dobrze, ze moja miesiączka nie wróciła tak szybko. Noi nie musiałam długo czekać – po kilku dniach a dokładnie wczoraj – wróciła. Przy pierwszym dziecku okres dostałam jakiś miesiąc po całkowitym zakończeniu karmienia czyli jak syn miał 19 miesięcy, teraz – przy drugim po prawie 11 miesiącach, a nadal karmię.

 4. Chciałabym osobiście spotkać autora i dać mu buzi za tak wystrzałowy wpis. 3-maj się kimkolwiek i gdziekolwiek jesteś!

 5. A ja mam inne pytanie ale związane z tematem.9 tygodni temu urodziłam drugie dziecko połóg trwał 4-5 tygodni. Karmię piersią, ściągalam pokarm co 3h teraz już co 5 godzin. W 7 tygodniu po porodzie byłam u lekarza na sprawdzeniu i wszystko bardzo ok.poza tym,że usłyszałam że mam bardzo aktywne jajniki. Poprosiłam o antykoncepcyjne tabletki,biorę je drugi tydzień a tu od dwóch dni okres. Pytanie czy mam je dalej brać czy przerwać na czas okresu??? W internecie zdania są różne, bardzo proszę o opinie.

 6. annapercy

  Bardzo dziękuję za ten super wpis :)))) chociaż bardzo brakuje mi rozwinięcia punktu numer 4 – Nieregularne, częste plamienia i krwawienia z dróg rodnych w trakcie laktacji- mnie osobiście to spotkało a ginekolog zbyt wielu informacji na ten temat mi nie udzielił. Czuję niedosyt, ale artykuł bardzo ciekawy 🙂

 7. Przy pierwszym dziecku miesiaczka pojawila mi sie po 15mies, teraz przy drugim dziecku juz 22mies nie mam, czy to normalne? Nadal karmie piersia, ale tylko dwa razy na dobe.

 8. Trochę brakuje mi konkretów. Np.co jeśli miesiączka jest niezmiernie bolesna, a wcześniej nie była, czym to może być spowodowane? Cięciem macicy, hormonami, jakimi nieprawidłowościami? Czy jeśli dostało się pierwszej miesiączki, bo przez 2 tyg.nie można było karmić ani ściągać, a teraz chcę wrócić do karmienia, to skończy się na tej jednej, dostanę kolejnej, czy znów się wszystko zatrzyma?

 9. Po pierwszym porodzie krwawiłam 6 tygodni. Po drugim tak samo 6 tygodni- oby dwie cc. Lekarka zdziwiona – miałam pecha że tak długo. Przy pierwszym karmiłam piersią, przy drugim nie jeśli to jakieś znaczenie 😉

 10. Natalja

  Wspaniały artykuł, u mnie miesiączka pojawiła się 4 miesiące po porodzie mimo karmienia piersią, a miałam nadzieje ze poczeka trochę dłużej 😊

 11. Och Jak dobrze być rzadkim przypadkiem. 😊Trzy porody siłami natury… Karmienie piersią od roku do ponad trzech lat… A za każdym każdziutkim razem, tym pierwszym i tym ostatnim, pierwsza miesiączka po 6 tygodniach od dnia porodu…i tak bez końca zero ulgi 😬

 12. U mnie też dziwna sprawa. Mimo karmienia wylacznie piersią, miesiaczka przyszla po 3 miesiacach od porodu. Kilka pierwszych cykli – krwawienia jak w zegarku co 14 dni, potem juz regularnie co 28-33 dni. Karmię piersią już 15sty miesiąc 4-8 razy na dobę. Okres regularny od roku, hormony w normie, a ciąży mimo mega starań nie widać 😛
  Więc co kobieta, to inna historia. Każdy organizm inaczej się zbiera.

 13. Fajnie to wyglada w teorii. Mieszkam w Szkocji i niestety żaden ginekolog mnie nie widział przez cała ciąże i po tez nie. Zgłaszałam ból i kłucie i występujące skrzepy mojej położnej jakieś 2 tygodnie po porodzie. Po badaniu palpacyjnym mojego brzucha stwierdziła, że to normalne. Potem kłucie i ciagle krwawienie health visitor mimo, ze od porodu minęło 4 tygodnie. Odpowiedz ta sama – to normalne. wieczor pozniej zaczęłam intensywnie krwawić. Telefon na nhs24- nie masz temperatury, nie czujesz, że mdlejesz idz spac i zobacz co się wydarzy. Health visitor powiedziała mi, że to pewnie była miesiączka. Mam się nie przejmować. Nikt mnie nie zbadał. Słyszałam tylko od każdego, że to normalne. Krwawienie pologowe trwało równe 6 tygodni. Od tamtego czasu kłucie co jakiś czas, miesiączki jak nie było tak nie ma. Minęło 11 tyg od porodu a ja czekam na wyjazd do Polski i wizytę u Ginekologa, żeby się upewnić, że wszystko ok. Podsumowując dziewczyny cieszcie sie Polska służba zdrowia jest naprawdę ok.

 14. Fajny tekst. Moja lekarka kiedyś użyła sformułowania że mam atomie jak po pierwszym porodzie moje łożysko nie chciało wyjsc a krwi było bardzo dużo, pamiętam już średnio kontaktowała co się dzieje po jakiś 40 minutach lekarka któryś raz z kolei mocno uderzyła mnie w brzuch i wyszło. Byłam oczywiście jeszcze czyszczona, jednak straciłam dużo krwi i nie byłam w stanie nawet siedzieć bo mdlalam. Przy drugim. Porodzie było to samo jednak szybciej udało się pozbyć łożyska i była mniejsza utrata krwi a cios w brzuch większy bo od faceta 🙄😩. Fajnie jak by był jakiś artykuł o postępowaniu w takich przypadkach i z czego to wynika. Przyznam się że mam strach być w 3 ciąży bo moje porody to koszmar.

 15. Urodziłam córkę rok i 9miesievy temu, karmię piersią cały czas. Pierwsza Miesiaczke dostałam równo rok po porodzie a już kilka miesięcy później zaczęłam stosować tabletki antykoncepcyjne. Miesiączki po porodzie były dużo łagodniejsze i praktycznie w ogóle bezbolesne.

 16. Super artykuł. Po pierwszym porodzie również dostałam miesiączki 5tyg po porodzie. Również potwierdzone przez lekarza. Po drugim porodzie tydzień po skończeniu karmienia. Ten artykuł dał mi kilka ważnych odpowiedzi. Dziękuję i pozdrawiam

 17. Aaassssiiiia

  Witam. Osobiście po pierwszej ciąży (cięcie cesarskie) dostałam miesiączkę dokładnie po 6 tyg. Karmiłam piersią i niestety od momentu miesiączki synek nie był już chętny na moje mleko. Z drugim synkiem dostałam miesiączkę po 8 tyg od porodu. Pozdrawiam 🙂

 18. Szkoda, że opisałaś to tylko dla kobiet karmiących piersią. Mam rozumieć, że jeśli nie będę karmić, to miesiączkę mogę dostać w każdej chwili? Jak tego nie pomylić z odchodami połogowymi?

 19. Dobrze, ze ten temat poruszony. Ja okolo 2 msc po porodzie zaczelam brac tabletki antykoncepcyjne (dla karmiacych), po 4 dniach dostalam miesiaczki przy regularnym karmieniu. Miesiaczka trwala 5 dni a potem przez msc caly czas mam planienia. Czy to normalne? Tabletki odstawilam, wybralam jedno opakowanie.

 20. A czy po CC można w połogu stosować tampony?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*