Położenie miednicowe

Położenie miednicowe

O tyle o ile u większości zwierząt pozycja potomka do porodu nie ma większego znaczenia, o tyle u człowieka najkorzystniej jest, jeżeli nasza najważniejsza, a zarazem największa i najtwardsza część ciała czyli głowa urodzi się jako pierwsza. 95-97% dzieci właśnie w takiej pozycji, nazywanej położeniem główkowym (ang. cephalic presentation), pod koniec ciąży (czyli po 37 tygodniu) się znajduje.

3-5% płodów po 37 tygodniu ciąży nie jest fizjologicznie, czyli prawidłowo, ułożone do porodu. Większość tych dzieci leży miednicowo, część leży poprzecznie w brzuchu mamy lub skośnie. Pod pojęciem położenia miednicowego znajduje się tak naprawdę kilka różnych pozycji takich jak: położenie pośladkowe, położenie stópkowe lub najkorzystniejsze z wszystkich położeń miednicowych – położenie miednicowe zupełne co oznacza, że dzieciątko leży pupą w dół i ma wszystkie stawy kończyn dolnych zgięte, czyli siedzi jakby „po turecku”.
Przy położeniu miednicowym zupełnym obwód części przodującej do porodu, czyli tej która rodzi się jako pierwsza – jest zazwyczaj taki sam jak obwód główki – i porody miednicowe z pozycji miednicowej zupełnej są przez to dla kobiety i dziecka najkorzystniejsze. Niestety przed rozpoczęciem się akcji porodowej bardzo cieżko lub wręcz niemożliwe jest ocenić w jakiej z odmian miednicowych pozycji dzieciątko się znajduje. Co więcej dzieciątko może w trakcie porodu zmienić ułożenie nóżek i płynnie przejść z jednej pozycji w inną.

Głównym problemem przy porodzie z położenia miednicowego jest dokładnie to samo co przy porodzie z pozycji główkowej – czyli poród główki, to ona stanowi „największy” opór. Jednak zasadniczą różnicą pomiędzy porodem z położenia główkowego a miednicowego jest kolejność – to co napisze jest oczywiste i logiczne, ale też być może nikt o tym tak nie myślał. Jeżeli poród z położenia główkowego nie postępuje – np. bo miednica mamy jest za mała – to wykonujemy cesarskie ciecie kiedy całe dziecko jest „w środku”. Natomiast przy porodzie miednicowym, jeżeli poród nie postępuje na poziomie porodu główki to cała reszta ciała „jest już na zewnątrz” i wykonanie szybkiego cięcia cesarskiego staje się de facto niemożliwe.

Od razu nasuwa się pytanie:
A dlaczego niektóre dzieci leżą miednicowo?
To jest bardzo trudne pytanie, na które nie do końca znamy odpowiedź. Ale spróbuje Wam część zagadnień z naturalnym obrotem dziecka do porodu przybliżyć.
Prawie do końca drugiego trymestru, czyli około 27-28 tygodnia ciąży – zdecydowana większość płodów leży w tak zwanych pozycjach dowolnych. To znaczy, że może się dowolnie ruszać w brzuszku mamy, w jednej chwili może leżeć poprzecznie a chwilę później pupą w dół, a jeszcze chwilę później główką w dół i tak w kółko. Niektóre dzieci częściej się „wiercą” inne rzadziej – nie ma w tym nic złego. Taki mają temperament.
Przytoczę tu pewną historyjkę mojej przyjaciółki Klaudii – jej synek już od 20 tygodnia ciąży na każdym USG – a miała ich kilka, był ułożony główkowo. Klaudia się martwiła „Jak to – czemu Jasiek już od 20 tygodnia leży jak do porodu” uspokajałam ją, że to zupełnie normalne, że dobrze leży i nie ma się czym przejmować, a to, że się nie wierci być może znaczy, że jest chłopaczek spokojny z charakteru. Tymczasem byłam równolegle w ciąży z Klaudią i Rogerek co kilka dni miał inna pozycję. Rok póżniej pojechałyśmy z naszymi synkami na wakacje na Sardynię – zgadnijcie, który latał jak szalony po plaży a który grzecznie lepił zamki z piasku. Jasiek był tym spokojnym i jest taki do dziś. Ta historia pokazuje mi, że temperament mamy już w czasach prenatalnych.
No, ale wracając do meritum i treści tego wpisu to miałam Wam napisać jak to się dzieje, że zdecydowana większość dzieci pod koniec drugiego trymestru układa się już prawidłowo, czyli główkowo do porodu.
Natura to tak wymyśliła, że główka dziecka swoim największym obwodem pasuje do wchodu miednicy kostnej mamy niczym klucz do dziurki od klucza. Ten klucz (główka) jak wiecie rośnie i w końcu jak ma odpowiedni rozmiar po prostu „wpada” do przeznaczonej dla niego dziurki (miednicy mamy) wykonując dowolne ruchy w brzuchu.

90% dzieci podczas USG III trymestru, czyli pomiędzy 28-32 tygodniem ciąży, jest już w położeniu główkowym i zdecydowana większość z nich już w takiej pozycji pozostanie do porodu. Z tych 10 procent dzieci, które jeszcze nie leżą główkowo około połowa samoistnie się odkręci do 34 tygodnia. Po tym terminie już bardzo niewiele dzieci się odwraca prawidłowo do porodu – ale nie można tego też stuprocentowo wykluczyć. Znam dobrych kilka sytuacji gdzie pacjentka przychodziła na planowe ciecie cesarskie, bo dziecko było ułożone miednicowo, a w 40 tygodniu w dniu planowego CC, sprawdzając położenie na izbie przyjęć dziecko leżało główkowo i kobieta zamiast na salę cięć wróciła do domu, aby kilka dni poczekać jeszcze na naturalny poród.

Co może być zatem nie tak, że dziecko się nie odwróci?

Tak naprawdę wszystko sprowadza się do trzech czynników
1. Mamy miednica ma nietypowy kształt
2. Główka dziecka ma nietypowy kształt
3. Dziecko się mniej rusza albo z jakich przyczyn ma ograniczone ruchy.

Chciałabym teraz podać przykłady dla każdego z tych czynników, ale na wstępie chcę zaznaczyć, że w teorii to wszystko się wydaje logiczne i proste, a w praktyce to zazwyczaj najzwyczajniej nie wiem dlaczego akurat to dziecko u tej mamy się nie odwróciło.

Zmieniony kształt wchodu miednicy mamy:
– wady wrodzone miednicy (m.in. dysplazja stawów biodrowych)
– pourazowe zmiany kształtu miednicy kostnej
– łożysko przodujące, ponieważ zakrywa kształt miednicy

Zmieniony kształt główki dziecka:
– wady wrodzone – w bardzo wielu wadach genetycznych kształt główki może być zmieniony, np. bardziej okrągły jak w zespole Downa lub zespole Pradera-Williego. Istnieje też szereg wad gdzie obwód główki jest powiększony np. różne odmiany wodogłowia oraz dysplazji kostnych.
– również dzieci z małą główką częściej są ułożone miednicowo – czyli wcześniaki lub dzieci z hipotrofią płodu

Ograniczenie ruchów płodu:
– krótka pępowina przy łożysku umiejscowionym wysoko w macicy
– małowodzie – paradoksalnie wielowodzie też może przyczyniać się do położenia miednicowego, bo dziecko ma aż za dużo miejsca do ruchu.
– wrodzone wady macicy: macica dwurożna, macica podwójna, przegrody macicy.
– duże mięśniaki macicy zmieniające kształt jamy macicy
– ciąże mnogie
– i najczęstsze – leniwe dziecko, któremu wygodnie w położeniu miednicowym 😉

Te z Was, które mają dzieciątko w położeniu miednicowym pewnie mają teraz puls 160/minutę bo się zmartwiły, że coś z ich dzieckiem lub nimi samymi jest nie tak.
SPOKOJNIE – wdech, wydech 🙂
To są czynniki sprzyjające – ale u większości (zdecydowanej większości!) z Was dziecko będzie zupełnie zdrowe! I prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy, dlaczego dziecko tak, a nie inaczej się ułożyło do porodu.

Mniej lub bardziej zrozumiale opisałam Wam przyczyny położenia miednicowego – a teraz przejdźmy to najistotniejszego – co zrobić jeżeli dowiadujemy się podczas USG III trymestru, że nasze dzieciątko leży „nie tak, jak trzeba do porodu”?

Prawda jest taka, że za wiele zrobić się nie da.
Zacznę od tego czego macie nie robić… i uwaga uwaga to nie są moje pomysły tylko pomysły internetowe oraz niestety też moich pacjentek 😉
1. Nie stawiajcie na głowie – to nie pomoże
2. Nie przykładajcie zimnych lodowatych okładów do główki dziecka „aby stamtąd się ruszyło”
3. Nie świećcie światełkiem na dole brzucha, aby zwabić dzieciaka w dół. (A jak chcecie to w sumie świecie – nie zaszkodzi to, ale jestem pewna, że też nie pomoże)
4. Nie próbujcie dziecka same obrócić dziecka rękoma – to akurat jest naprawdę niebezpieczne.

Co możecie zrobić?

1. Macie starszaka w domu – bawcie się z nim na czworaka. Podobno pozycja bardziej „zwierzęca” pomaga dziecku się obrócić
2. Chodźcie na basen – na basenie również przyjmujemy pozycje bardziej „zwierzęce”

W Internecie znajdziecie wiele ćwiczeń, które można wykonać, aby pomóc dziecku się obrócić – szczerze Wam powiem, że nie mam pewności czy one działają. Ale jeżeli nie macie przeciwskazań do ćwiczeń i te ćwiczenia są określone jako bezpieczne dla ciężarnej to ja za każdą aktywnością fizyczną kobiety w ciąży jestem na tak (czy dzieciątko jest ułożone miednicowo czy nie).

Mimo największych starań, u większości kobiet te sposoby, które opisałam niestety nie pomogą i dzieciątko uparcie będzie dalej leżeć miednicowo.

Z takiej sytuacji są tylko dwa wyjścia:

1. Poród naturalny
2. Poród przez cesarskie ciecie

Jest jeszcze jedno pośrednie rozwiązanie, czyli tak zwany „obrót zewnętrzny” – udany wiąże się z możliwością rozwiązania nr 1, a nieudany wiąże się z możliwością rozwiązania nr 2.

To, czy kobiety, które mają dzieciątko w położeniu miednicowym powinny mieć z „założenia” cięcie cesarskie czy powinny próbować rodzić siłami natury stanowi bardzo dużą kontrowersję i są bardzo różne wytyczne w różnych krajach.

Wytyczne te wynikają z dostępności personelu – np. w krajach afrykańskich będzie zupełnie inne podejście niż w krajach europejskich.

Co więcej inne podejście jest w krajach skandynawskich, anglosaskich czy w naszej rodzimej Polsce.
Dlatego najpierw Wam napiszę zalety i wady każdej możliwości, a na koniec napiszę jak to wyglada w praktyce u nas w Polsce.

1. Planowe cesarskie cięcie przy położeniu miednicowym
Zalety: zdecydowanie mniejsze ryzyko powikłań okołoporodowych dla dziecka i matki
Wady: brak korzyści wynikających z porodu siłami natury dla dziecka (nabycie prawidłowej flory bakteryjnej zwiększającej odporność, stymulacja główki, masaż klatki piersiowej ułatwiający odkrztuszanie wód płodowych), zabieg operacyjny u mamy wiąże się z większym ryzykiem powikłań okołooperacyjnych – zatorowość, zakrzepica, a w późniejszym czasie powikłań związanych ze zrostami wewnątrzbrzusznymi, odroczenie kolejnej ciąży o minumum 9 miesięcy po CC, kolejna ciąża jest ciążą większego ryzyka, szanse na PSN w kolejnej ciąży są mniejsze.

2. Poród siłami natury przy położeniu miednicowym
Zalety: jeżeli będzie niepowikłany to jest najlepszym rodzajem rozwiązania ciąży zarówno dla kobiety jak i dla dziecka
Wady: wymaga obecności doświadczonego położnika w porodach miednicowych (takich specjalistów jest coraz mniej), ryzyko powikłań okołoporodowych jest zdecydowanie większe niż przy porodzie z położenia główkowego

3. Próba obrotu zewnętrznego
Zalety: jeżeli się uda jest szansa uniknięcia porodu przez cięcie cesarskie, choć nigdy takiej gwarancji nie ma. Szanse na to, że obrót zewnętrzny się uda są około 50%.
Wady: 50% obrotów zewnętrznych nie jest udanych, rzadko, ale może dojść do przedwczesnej akcji porodowej lub przedwczesnego oddzielenia się łożyska i wskazane jest wtedy pilne cięcie cesarskie, dlatego próby obrotu zewnętrznego wykonuje się dopiero jak ciąża jest donoszona, czyli po 37 tygodniu.

W Polsce – wszystkie pierworódki mają z założenia proponowane cięcie cesarskie, uważane jest to za najbezpieczniejsze rozwiązane. Kobiety w ciąży kolejnej, które urodziły już siłami natury – mają wybór i mogą zdecydować się na poród siłami natury jeżeli spełnionych jest kilka warunków : przewidywana masa płodu jest nie większa niż 3500g oraz masa jest podobna lub mniejsza do masy urodzeniowej w poprzedniej ciąży, dzieciątko ma obwód główki podobny do obwodu brzuszka i kobieta nie ma żadnych innych przeciwwskazań do porodu siłami natury.

Jeżeli chodzi o obrót zewnętrzny, to wracając z UK byłam jego ogromną zwolenniczką i byłam zaskoczona, że w Polsce tak niewiele szpitali to kobietom oferuje. Moje osobiste zdanie jest takie, że jeżeli kobieta w pierwszej lub kolejnej ciąży chciałaby próbować rodzić siłami natury, to obrót zewnętrzny jest bardzo fajny (i wcale nie bolesny jak niektórzy myślą) rozwiązaniem.
Gdybym ja była w takiej sytuacji to bym się próby obrotu zewnętrznego na mnie podjęła. Najwyżej się nie uda i najwyżej skończy się cięciem cesarskim.

Na koniec pytanie czy położenie miednicowe w pierwszej ciąży oznacza, że tak będzie ponownie ?
Nie – choć ryzyko jest nieco większe, bo mogą zadziałać te same czynniki np. Nieprawidłowa budowa miednicy mamy.
Ale z drugiej strony kobiety, które miały CC ze względu na położenie miednicowe w pierwszej ciąży są jednymi z najlepiej rokujących kandydatek do VBAC (poród siłami natury po porodzie cesarskim cięciem) jeżeli w tej kolejnej ciąży- dzieciątko leży główkowo.

70 komentarzy

 1. Super strona! Wiele przydatnych informacji! Tylko teraz troszkę się przestraszyłam. Jestem w 29 tygodniu, mały jest ułożony główką do góry, a ostatnio lekarka rzuciła, że ma dużą główkę. Może to dziwne, ale mnie to zaniepokoiło.

 2. Jestem w 37 tc I dzis lekarz robil mi obracanie dziecka w brzuchu metoda ECV. Gdzies od 7 miesiaca mala lezala glowa w gore I ani myslala sie obrocic. Samo obracanie trwalo ok 5 sekund (!), bylo duzo szybsze niz sie spodziewalam patrzac na filmik na youtubie polecony przez mojego lekarza. Monitorng przed I po zajal w sumie ponad 3 godz, wiec wiemy ze bobas nie zestresowal sie nowa pozycja. Samo obracanie nie bolalo, ale moment gdy dziecko bylo nagle w poprzek mojego brzucha byl nieprzyjemny, jak jeden ze skurczow przepowiadajacych. Obrot poszedl szybko, bo glowka byla ruchliwa I nozki w pozycji lotosa, wiec najlepsza z mozliwych pozycji wedlug lekarza. Bylam pelna obaw co do obracania, ale glownie przez panike rodziny w Polsce (mieszkam w Belgii). Ciesze sie, ze jednak zaufalam lekarzowi I unikne cesarki. Teraz czekamy az dziecko samo sie wykluje 🙂

 3. Ja miałam robiony zewnętrzny obrót w Niemczech, gdzie jest to chyba o wiele bardziej powszechne niż w Polsce. Miałam pietra, nie powiem, bo naczytałam się jak bardzo to jest bolesny zabieg oraz ile jest możliwych powikłań. Do tego mój mały leżał cała ciążę w jednej pozycji, co zmniejsza szanse na udany obrót, a łożysko było na przedniej ścianie.

  Ale zaryzykowałam i udało się! Lekarz się napocil przy tym co nie miara ale udało mu się pupke dziecka podciągnąć do góry a głowę do dołu i mały zrobił fikołka. Nawet nie bolało tak, jak się spodziewałam. Do tego wcale puls mu się nie zmienił, przyjął ten obrót bez mrugnięcia okiem. Szkoda, że w Polsce nie wykonują takiego obrotu.

  Teraz się modlę, żeby siedział główką na dole już do porodu 🙂

 4. Czy mała ilość płynu owodniowego jest przeciwwskazaniem do obroty zewnetrznego? Miałam afi 9 w 34+4 przy wadze dziecka Ok 2300. Nie wiem czy nie jest czasem straconym szukanie lekarza, ktory w moim przypadku obrotu by się podjął.

 5. Czy przy polozeniu miednicowym praktykuje sie skierowanie na konkretny dzien na cięcie czy lepiej czekac na normalny przebieg – odejście wód, skurcze?

 6. Moja corka tez miala ulozenie miednicowe, ze wzgledu na to, ze byla to moja pierwsza ciaza i relatywnie niski poziom wod plodowych lekarze wykluczyli obracanie zewnetrzne. Moglam natomiast wybrac czy chce rodzic naturalnie czy miec cc. Plod ponizej 3,5 kg, szeroka miednica. Corka urodzila sie naturalnie i jestem z tego rozwiazania bardzo zadowolona. Porod sie odbyl w Norwegii 🙂

 7. Bardzo dużo dowiedziałam się o położeniu miednicowym które póki co ma mój synek w 34 tygodniu. Dziękuję za ten mądry artykuł. Jestem fanką Pani bloga.

 8. Ja w drugiej ciąży miałam ułożenie miednicowe malucha i urodziłam go właśnie miednicowo a dokładniej mówiąc: stopkowo. Wg lekarzy żaden to wyczyn nie był tym bardziej, ze był to drugi poród.
  Nie stwierdzono tez żadnej przyczyny konkretnej. Ważył 3200, 48 cm a obwód główki 34 cm. Maluszek ma 6 tygodnii jest zdrowy jak rydz! Planowaliśmy obrót zewnętrzny ale gagatek postanowił się urodzić 2 dni przed planowanym zabiegiem w 38+0 tygodniu ciąży. Aha, poród był w Niemczech gdzie mieszkamy 🙂

 9. Magdalena

  Czy w szpitalu przy pl. Starynkiewicza (Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM) są lekarze wykonujący obrót zewnętrzny? Jest to moja trzecia ciąża i trzeci poród przy czym dwa pierwsze były naturalne w położeniu główkowym.

 10. Moja druga córka odwróciła się sama w 39 tygodniu ciąży, 3 dni przed porodem. Był planowany obrót, ale ze względu na rzekomo krótką pępowinę i jej sporą masę (ważyła 3830g) został odwołany. Tak więc – trzeba mieć nadzieję do końca 🙂

 11. Magdalena

  Kochane, przyszłe mamy dzieciątek w położeniu miednicowym. Moja silna i zdrowa córeczka, dziś już 4 lata, była uparta i do końca ułożona była miednicowo. W związku z tym, że wszystkie badania USG wychodziły prawidłowo, rozwój dziecka nie budził zastrzeżeń, chyba nawet przez chwilę nie zastanawiałam się, dlaczego tak się ułożyła… Ułożyła się miednicowo i już.. .. najważniejsze, że zdrowo… i Wam gorąco polecam, nie zastanawiajcie się nad tym, jeżeli badania wychodzą dobrze i dzidzia rośnie zdrowo…. jesteśmy tego przykładem.. .

 12. U mnie o obrocie w pl nikt nie chciał słyszeć oprócz fizjoterapeuty. Dostałam ćwiczenia co dwie h ! Ależ to było męczące i nic nie dało. Mały przyszedł na świat przez cc 3kg ważył dlatego zdziwienie było ze nie chciał się obrócić a był malutki

  Tak jak w artykule oczywiście do 3/4 ciąży leżał już głowa w dół na każdym usg 😉

 13. W drugiej ciąży tez miałam ułożenie miednicowe. Niestety nie doczekałam planowanego obrotu zewnetrznego (spotkałam się z informacja ze można robić po 37tc), bo urodziłam sn w 36tc. Niestety nie miałam wyboru pozycji porodu, wsadzili mnie na fotel i nacieli! Dyskutowałem z lekarzem ale przekonywał ze tak będzie lepiej. Miałam spory żal o to, ale minął gdy się przekonałam ze szycie po nacięciu lepiej i bardziej bezbolesnie się zagoiło niż szycie po samoczynnym pęknięciu przy pierwszym porodzie. Moja córkę przyjmował lekarz, który pierwszy raz w życiu przyjmował taki poród! Ale obok stał doświadczony lekarz wiec byłam spokojna. Podali mi oksytocyne (zastanawiam się czy to było konieczne bo akcja porodowa bardzo szybko postępowała) i zastosowali pomoc ręczna – chwyt Brachta. Dodam ze przez pierwsza dobę córka (po odwinięciu z otulacza) składała się w pół – stopy miała przy twarzy plus miała mega siniaka na pupie. Trochę strasznie to wyglądało. Za to miała piękna kształtna główkę 🙂
  W pierwszej ciąży miałam ułożenie główkowe. Teraz w trzeciej tez (a jestem w 31tc i mała już sie raczej nie przekręci, tak czuje ze nie miałaby miejsca). I uświadomiłam sobie właśnie ze w pierwszej i trzeciej ciąży pływałam! A w drugiej nie! Wiec gorąco polecam pływanie!
  Teraz mam tylko inne zmartwienie. Do którego tygodnia wytrzymam, bo pierwsza ciąża tez wcześniej się zakończyła (w 35tc).

 14. Nicole,
  Przeczytałam cały artykuł, ale nie znalazłam informacji na temat cięcia cesarskiego po rozpoczęciu akcji porodowej. Moja córka jest w położeniu miednicowym, pierwsza ciąża, jest to 37tc i lekarz ocenił szanse na obrót na 1%… mam czekać na pierwsze skurcze do 40tc i jechać na porodówke, tam mają zrobić cc z marszu bez skierowania – a dopiero w 40tc dostane skierowanie na planowe cc. Co myślisz o czekaniu na skurcze mimo, że nie ma szans na poród naturalny? Lekarz twierdzi, że to lepsze dla dziecka i matki niż cc “na zimno”. Ja obawiam się, że akcja porodowa rozwinie się za szybko i będę musiała urodzić naturalnie z położenia miednicowego. Czy powszechne są takie metody czy raczej lepiej rozwiązać ciążę przed 40tc?

  Pozdrawiam, Asia

 15. Odnośnie obrotu zewnętrznego – od kilku różnych lekarzy słyszałam inne opinie. Jedni mówią, że statystycznie jest po tym więcej powikłań, a drudzy, że nie ma żadnych powikłań. Czy obrót zewnętrzny jest obaczony jakimś ryzykiem dla matki i dziecka?

 16. Właśnie jestem po usg III trymestru i syn jest w położeniu miednicowym, natomiast na poprzednich usg był zawsze w położeniu główkowym. Więc zrobił mi niespodziankę 😉 mamy skierowanie na usg w 36-37 tygodniu. Lekarka zapowiedziała mi, że jeśli do tego czasu się nie obróci da skierowanie na cięcie. To moja pierwsza ciąża, a syn jest dość duży, więc może dlatego nie dostałam propozycji obrócenia go.

 17. Jestem fizjoterapeutką uroginekologiczną pracującą z kobietami w ciąży. Miałam kiedyś przypadek Pacjentki z ustawieniem miednicowym. Trafiła do mnie już w ciąży donoszonej, skupiałyśmy się na rozluźnianiu przepony, ponieważ wykazywała wiele ograniczeń. Po kilku spotkaniach doszło do obrotu dziecka. Może napięcia w okolicy przepony także ograniczają miejsce maluchowi i zabierają szanse na obrót ? Pozdrawiam!

 18. jest jeszcze trzecie wyjscie hipnoterapia matki w celu obrotu dziecka ulozonego miednicowo po 36 tc. Skuteczna w 80%, wg badan.

 19. Miałam obrót zewnętrzny w pierwszej ciąży, przeprowadzony w szpitalu św. Zofii w 37 tygodniu. Nie jest to zabieg bolesny, co najwyżej nieprzyjemny (lekarz naciska na brzuch, naciąga skórę), z minusów wiąże się on z pobytem w szpitalu i podaniem fenoterolu. Odniosłam wrażenie, ze jest również mocno stresujący dla dziecka (po zabiegu utrzymywało się dość długo wysokie tętno i dzidzia reagowała gwałtownie na dotykanie brzucha przez resztę dnia). W moim przypadku obrót nie na wiele się zdał ponieważ dzidzia nie „wstawiła się”, skurcze były nieefektywne i musiałam zgodzić się na cc.

 20. W kwestii czekania na termin porodu przy ułożeniu miednicowym. Ja miałam zgłosić się do szpitala 8 dnia po terminie (wizyta w 40 tygodniu a zapowiedzi porodu brak). Tak też zrobiłam, zgłosiłam się około godziny.17. USG potwierdziło że córka nadal w położeniu miednicowym. Decyzja lekarza o CC następnego dnia rano. Jednak po północy odeszły mi wody, zabrano mnie prosto na salę operacyjną i zrobiono cięcie. Nie wiem czy to że CC wykonano po naturalnym rozpoczęciu akcji porodowej ale nie miałam problemu z laktacją. Córka przyssała się jak tylko trafiłyśmy na pooperacyjną ( około 30 minut od porodu) i tak karmiłam do 1,5 roku. Kiedy okazało się że jestem w ciąży z drugim dzieciątkiem, gin kazał odstawić starszą. Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*