Mamaginekolog

Poród cc-psn

Dziś chciałabym poruszyć temat, o który pytacie mnie chyba najczęściej, a jest nim PORÓD. 
Dlaczego kobieta nie może wybrać czy woli CC (cesarskie cięcie) czy PSN (poród siłami natury)❔Dlaczego uważa się, że PSN jest lepszy❔Temat trudny i powszechny ?. Na wstępie chciałabym podkreślić, że mimo iż osobiście jestem zwolenniczką porodu siłami natury, to nigdy nie robię problemu tym kobietom, które nie mogą lub nie powinny rodzić naturalnie.

Ugryzę temat od nieco innej strony i napiszę dlaczego PSN jest lepszy dla dziecka.?? Oto kilka mało znanych powodów:

 1. przejście główki dziecka przez kanał rodny matki, działa jak swoisty masaż na mózg maluszka i stymuluje go tym samym do rozwoju;
 2. kontakt buzi dziecka z kanałem rodnym i kroczem mamy powoduje, że dostaje on od początku życia prawidłowa florę bakteryjną matki, a nie florę bakteryjną lekarzy i pielęgniarek przy operacji;
 3. poród jest stresem dla dziecka, ale w pozytywnym znaczeniu. Stres bowiem zwiększa wydzielanie hormonów, które aktywują układ immunologiczny, zwiększając tym samym odporność dziecka na infekcje w pierwszych dniach życia;
 4. ucisk klatki piersiowej dziecka w kanale rodnym mamy, pomaga płucom szybciej opróżnić się z płynu owodniowego;
 5. wyrzut oksytocyny przy PSN rozpoczyna skuteczną laktację. Oznacza to, że dziecko urodzone siłami natury zazwyczaj szybciej uzyskuje pokarm mamy.

Najbardziej standardowym argumentem przemawiający za tym, że PSN jest lepsze niż CC dla matki, jest to, że kobieta szybciej dochodzi do siebie. Niestety u mnie tak nie było, pomimo PSN bardzo długo wracałam do formy. Dlatego też tego argumentu dzisiaj używać nie będę, chociaż zazwyczaj rzeczywiście tak jest.

Podkreślam, że temat dotyczy ciąży niepowikłanej.
Na zdjęciu ja w 35 tygodniu ciąży ?.
Było to ponad rok temu.

Czy są tu mamy które rodziły zarówno siłami natury jak i przez CC? Czy zechciałybyście się podzielić swoimi doświadczeniami?

Dowiedzieliście sie z tego postu czegoś nowego❓ Komentujcie, udostępniajcie ☺️

#ciąża #poród #poradymamyginekolog

59 komentarzy

 1. Gdy widzę skrót PSN na mojej twarzy pojawia się uśmiech😊 leżąc w sali poporodowej w bólu po dwukrotnym nacieciu zauważyłam na identyfikatorku mojej dzidzi tajemnicze PSN. W myslach próbowałam rozwikłać ten zagadkowy szyfr. Jedynym co wówczas przyszło mi do głowy bylo PO SILNYM NACIECIU 😂😂😂😂

 2. Agnieszka

  Pierwszy poród cc bo brak postępu porodu. Syn zdrowy ale cały czas coś wychodzi nikt na głos nie mówi czy to przez cc. Były problemy z napięciem mięśniowym? Astma dziecięca, alergie, teraz wychodzi ze ma zaburzenia sensoryczne itd. Po 10 latach drugi poród SN sprawnie szybko parę pęknięć i otarc ale bez nacinania połog długi i męczący. Powikłania po porodzie operacja 5 miesięcy później usunięcie krwiaka ze zrostu po cc. Trzeci poród rok później SN juz trudniejszy i dłuższy. Niepewne łożysko i lyzeczkowanie. Bez pęknięć krótki połog. Zdecydowanie wolę poród SN ze względu na emocje kontakt z dzieckiem i przeżycia jednak dla mnie cesarka mimo że zaczęła się skurczami jest bardzo “na zimno” “bez emocji” to dosłownie takie wyciągnięcie dziecka bez doznań które powodują “wspomnienia z porodu”.

 3. W 2011 r. Poród naturalny, ale niestety indukowany oksytocyna, 2,5 h meczarni, wiec w sumie szybka akcja 😉 wspominam źle, bo po 11 dniach na patologii i trzymaniu mnie na czczo, nie mialam sily rodzic, skończyło sie wyochnieciem 4 kg córci ze mnie, która w dodatku obwinieta pepowina tracila tętno… 4 lata później, akcja porodowa nie zdarzyła sie rozkręcić, córki tętno nie spadało poniżej 200, decyzja cc z powodu zagrażającej śmierci maleństwa. Niewiem, który poród byl bardziej traumatyczny, wiem, ze po pierwszym mimo idczuwanych boli przez ok 6 tyg, duzo szybciej doszlam.do.siebie niz po cc, to bylo naprawdę okropne. Teraz juz po terminie czekam na trzeci poród… modląc się o zwykły, nawet niech będzie długi, ale poród silami natury, bez jakichkolwiek ingerencji medycznych.

 4. Czy lekarz jest w stanie określić po anatomii – miednicy, etc. czy kobieta da radę urodzić sn?

 5. a jak to jest z oświadczeniem zw nie wyraża się zgody na psn? czy to wywodzi się z jakieś podstawy prawnej ? jak na takie coś w szpitalu reagują?
  jestem po 2 porodach psn bez znieczulen i dałam radę z wielką radością mimo iż wagi dzieci były pokaźne (obaj niedoszacowania o 900g) i obaj nie przenoszeni…
  obecnie 39tc córka ułożona miednicowo szacowana waga 3100 (uwazam że też jest niedoszacowana) nacisk lekarzy na psn miednicowy na co ja się nie chce zgodzić bo uważam że większe ryzyko dla dziecka niesie za sobą psn miednicowy niż cc….

  jak wyegzekwować cesarke w takim układzie?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*