Prawda i mity o antykoncepcji hormonalnej

Prawda i mity o antykoncepcji hormonalnej

Pierwsze tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe (combined oral contraceptives) zostały wprowadzone w 1960 roku w USA. Historycznie uważa się, że leki te przyczyniły się do tak zwanej rewolucji seksualnej w latach 70 tych ubiegłego wieku.
Współczesne tabletki antykoncepcyjne dostępne są również w formie „nietabletkowej” – np. jako plastry, krążki dopochwowe. Wszystkie te trzy sposoby podania zawierają pochodne tych samych substancji, czyli estrogenów i progesteronu i działają na tej samej zasadzie.
Na zasadzie sprzężenia zwrotnego hormony te blokują albo znacznie obniżają wydzielanie hormonów stymulujących dojrzewanie pęcherzyków owulacyjnych w jajnikach oraz przygotowujących śluzówkę macicy do implantacji, czyli przyjęcia zapłodnionego jajeczka, gdyby jednak do owulacji doszło.
Uważane są za jedną z najbardziej skutecznych – odwracalnych (!) – metod antykoncepcyjnych. Skuteczniejsza jest tylko wkładka wewnątrzmaciczna.

Tabletki lub inne formy dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej stosuje obecnie na świecie ponad 100 milionów kobiet. Według WHO antykoncepcja hormonalna uważana jest za jeden z najważniejszych „leków”, ponieważ nie tylko daje efekt umożliwiający planowanie rodziny, ale również ma efekt terapeutyczny w wielu schorzeniach – takich jak endometrioza, torbiele jajników, nieregularne miesiączkowanie, bolesne miesiączkowanie, zespół policystycznych jajników czy nawet trądzik.

Brzmi zachęcająco? Niestety jak to w naturze bywa, każda nawet najbardziej idealna metoda lecznicza ma pewne ograniczenia i działania uboczne. Dziś postaram się rozprawić z najczęstszymi mitami o antykoncepcji hormonalnej (w tym artykule skrótowo nazwę je AH).

1. AH chroni przez chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zdecydowanie jest to nieprawda. Stosując AH jako jedyną metodę zabezpieczającą podczas stosunków płciowych dochodzi do wymieszania wydzielin narządów rodnych i może dojść do zakażenia każdym patogenem przenoszonym drogą płciową. Dla par monogamicznych, czyli takich które współżyją tylko ze sobą, nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod zapobiegających chorobom przenoszonym drogą płciową. Warunkiem jest jednak to, aby partnerzy byli zdrowi przed rozpoczęciem wspołżycia oraz byli „wierni”.
Podczas stosunków z „przygodnym” partnerem – powinno się dodatkowo koniecznie stosować prezerwatywę.
Może to dość oczywiste, ale na wszelki wypadek to napiszę – można stosować prezerwatywy w trakcie stosowania AH.

2. Stosując AH nie można zajść w ciążę.

Niestety nie jest to prawda. Nawet idealnie stosowana AH może wiązać się z możliwością ciąży – współczynnik ten jest bardzo niski i wynosi około 3-5 na 1000 stosujących w przeciągu roku. Są to jednak dane, które nie odzwierciedlają „rzeczywistego” stosowania. Jeżeli weźmiemy pod uwagę czynniki „ludzkie”, takie jak pominięcie tabletki, gorsze wchłanianie (ze względu na wymioty, biegunkę, choroby przewlekłe zmieniające śluzówkę przewodu pokarmowego), interakcje z innymi lekami (rzadko który lek ma realny wpływ na działanie AH – ale możliwą interakcję powinniście ZAWSZE skonsultować z lekarzem lub farmaceutą).
Jeżeli weźmiemy to wszystko pod uwagę to częstość ciąż w trakcie stosowania antykoncepcji sięga kilku procent – według niektórych badań nawet 9% stosujących!

Warte jednak podkreślenia jest – że efekt antykoncepcyjny – prawidłowo stosowanej AH utrzymuje się przez cały cykl – nie tylko w dniach w których „połykamy” tabletkę, ale również w 7 dniowym okresie „przerwy”.

3. AH powoduje, że kobieta tyje.

Różne badania mają różne wnioski. Z jednej strony uważa się, że AH może rzeczywiście nieco zwiększyć łaknienie czyli apetyt. AH może również przyczyniać się do zwiększonej ilości wody w tak zwanej „trzeciej przestrzeni” czyli między komórkami. Jednak ogromna megaanaliza wykonana przez Cochrane (jest to taka najbardziej rzetelna instytucja medyczna wykonująca analizę badań naukowych) nie wykazała, aby AH miała realny wpływ na wagę kobiety.
Jeżeli kobieta w trakcie stosowania antykoncepcji będzie się zdrowo odżywiać i regularnie ćwiczyć to może mieć pewność, że nie przytyje… ale wam dałam radę. To taka rada, którą pewnie każdy by sam wymyślił 😉

4. AH zwiększa ryzyko raka.

I tak i nie. AH zdecydowanie ZMNIEJSZA ryzyko raka jajnika i raka trzonu macicy. Jednak z drugiej strony AH nieznacznie ZWIĘKSZA ryzyko raka piersi, raka szyjki macicy i raka wątroby. ALE… uwaga. Mimo tego, że zwiększa się ryzyko zachorowania na te choroby to AH zmniejsza śmiertelność – ponieważ kobiety stosujące AH są pod większa opieką medyczną niż kobiety nie stosujące AH.
Jedno z badań, które zrobiło na mnie największe wrażenie w ostatnich latach to badanie RCOG (Royal College of Obstetrics and Gynecology w UK) – wykonane na ponad 40 tysiącach kobiet przez prawie 40 lat. Wykazało one – zmniejszoną śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny u kobiet, które kiedykolwiek w życiu stosowały AH w stosunku do kobiet, które nigdy nie stosowały AH.
Nie bardzo wiadomo dlaczego tak jest – prawdopodobnie również chodzi tu o ten czynnik, że kobiety stosujące AH częściej korzystają z usług medycznych oraz są bardziej świadome swojego zdrowia.

5. Po zaprzestaniu stosowania AH – trzeba odczekać kilka miesięcy zanim można zajść w ciążę.

NIEPRAWDA! Jest to chyba jeden z najczęściej powielanych mitów na temat AH w społeczeństwie. Nie ma żadnych przeciwskazań do starania się o ciążę już w pierwszym cyklu po odstawieniu AH. Wcześniejsze stosowanie AH nie zwiększa ryzyka wad wrodzonych (może mieć jedynie pewien wpływ na płodność, ale o tym w kolejnym podpunkcie)
Warto jednak pamiętać, że każda kobieta, niezależnie czy stosuje AH czy nie – powinna w okresie rozrodczym (najlepiej już 6 miesięcy przed poczęciem) stosować kwas foliowy lub jego pochodne w celu zmniejszenia ryzyka wad wrodzonych cewy nerwowej płodu.
Można, a nawet zaleca się stosowanie równolegle kwasu foliowego łącznie z AH w szczególności u kobiet, które rychło po odstawieniu AH planują starania o dziecko.
W ubiegłym roku ukazało się badanie, które wykazało, że wieloletnie stosowanie AH może nieco zwiększać ryzyko nadciśnienia tętniczego indukowanego ciążą oraz chorób związanych z zagnieżdżeniem łożyska takich jak stan przedrzucawkowy.
Nie są to jeszcze jednoznaczne wnioski, ale jest to pierwszy taki sygnał. Nie zmienia to jednak postępowania – nawet wielomiesięczne odstawienie AH przed ciążą nie jest metodą profilaktyki tym zaburzeniom.
Konsensus pozostaje taki, że kobiety już od pierwszego cyklu po odstawieniu antykoncepcji mogą się czynnie starać o ciążę.

6. AH obniża płodność po zaprzestaniu jej stosowania.

AH nie zmniejsza płodności. Jednak to co zmniejsza płodność to zdecydowanie nasz wiek. Więc na przykładzie 20 latki, która zacznie stosować antykoncepcję i stosuje ją powiedzmy 10 lat do 30 roku życia – jej płodność rzeczywiście przed rozpoczęciem AH była większa niż po zaprzestaniu. Nie jest to jednak efekt samego działania hormonów… ale efekt czasu i jej wieku biologicznego.
Co do samych pierwszych kilku miesięcy od czasu odstawienia antykoncepcji to sprawa płodności może być bardzo różna – wręcz przechodzi ze skrajności w skrajność. U pewnej grupy kobiet – istnieje coś takiego jak „przejściowa amenorrhea” po stosowaniu AH – mówiąc wprost kobieta może nie miesiączkować lub bardzo nieregularnie miesiączkować – okres ten może trwać do pół roku i tak długo nie stanowi dla nas lekarzy niczego niepokojącego.
Z drugiej strony mamy grupę kobiet, która po odstawieniu AH bardzo szybko dostaje owulacji – i to z obu jajników! U tej grupy kobiet jest zatem zwiększona płodność w okresie zaraz pod odstawieniu AH i co więcej jest zwiększone ryzyko (szanse) na ciąże mnogie.
Problem jest taki, że te dwie grupy kobiet są nie do odgadnięcia „na oko” – można to jedynie diagnozować za pomocą oceny jajników i błony śluzowej macicy w USG – i to już po odstawieniu AH>

7. AH to bardzo bezpieczna metoda, działania uboczne to rzadkość.

AH z jednej strony rzeczywiście jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych terapii farmaceutycznych. Dawki leków od lat są minimalizowane i efekty uboczne są rzadkie. Niestety AH może wiązać się z bardzo poważnymi powikłaniami. Składnik estrogenów AH – znacznie (konkretnie mówiąc dwukrotnie) zwiększa ryzyko chorób zakrzepowo-zatorowych, które potencjalnie mogą być nawet śmiertelne.
Niestety nie wiemy i nie potrafimy zbadać tego, u której kobiety takie epizody wystąpią, a u której nie.
Zwiększone ryzyko mają kobiety palące, starsze, z wywiadem rodzinnym w kierunku chorób zakrzepowo-zatorowych, z nadciśnieniem tętniczym, z wysokim poziomem cholesterolu we krwi.
Co więcej ryzyko to nie spada wraz z okresem (długością) stosowania AH i może wystąpić w każdym momencie jej stosowania.
Ważne jest, aby kobieta stosująca AH zachowała czujność i nie bagatelizowała pierwszych objawów jakie może nieść za sobą choroba zakrzepowo-zatorowa. Najistotniejsze to:
– zaburzenia widzenia
– zawroty głowy
– ból lub zaczerwienienie jednej z kończyn dolnych
– duszność
W przypadku takich objawów kobieta stosująca AH powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Nie potrafię wam podać dokładnej częstości występowania poważnych epizodów zakrzepowo-zatorowych u kobiet stosujących AH, ponieważ ma na to wpływ wiele czynników. Rzeczywiście nie jest to częste, ale każdy ginekolog przynajmniej kilka takich epizodów widział.
Jeżeli u kobiety taki epizod wystąpi to jest to zdecydowane przeciwskazanie do kontynuacji AH.

 

8. Kobiety, które palą nie powinny stosować AH.

Ogólnie jest to prawda. Palenie papierosów w połączeniu z AH – zdecydowanie zwiększa ryzyko zakrzepicy żylnej oraz innych epizodów zakrzepowo-zatorowych. Lekarze powinni poinformować o tym pacjentki stosujące AH – a kobiety po 35 roku życia (wiek jest kolejnym czynnikiem ryzyka chorób zakrzepowo-zaporowych), które palą powinny zmienić metodę antykoncepcyjną.

9. AH obniża libido – czyli chęć współżycia.

Badania w tym kierunku są bardzo niejednogłośne. Z jednej strony antykoncepcja hormonalna sprawia, że kobiety chętnie współżyją, bo nie obawiają się ciąży. Z drugiej strony stan hormonalny, w który jesteśmy wprowadzone na AH rzeczywiście nie jest tym najbardziej seksualnie kulminacyjnym. Uważa się, że za libido u kobiety odpowiadają androgeny, czyli np. testosteron – teoretycznie AH nie zmienia profilu androgenów, ale praktycznie wiele kobiet podczas stosowania antykoncepcji skarży się na obniżenie libido. Nie jest to jednak aż tak bardzo powszechne jak się mogłoby wydawać. Prawda jest taka, że na libido ogromny wpływ mają czynniki psychologiczne – mówiąc wprost „zakochanie” , „podniecenie”.

Jeżeli kobieta skarży się na obniżenie libido, lekarz może zdecydować o zastosowaniu innej tabletki – czasami tabletki z większą dawką hormonów, działają korzystnie w tym wypadku.
Problemem podczas stosowania antykoncepcji, który zmniejsza przyjemność ze wspołżycia u wielu kobiet może być zmniejszone nawilżenie pochwy – w tym wypadku czasami wystarczy polecić parze żele intymne lub… dłuższą „grę wstępną”. 😉
Kilka lat temu – w USA wykonane zostało badania na striptizerkach, które wykazało, że striptizerki, które stosowały antykoncepcję dostawały mniej napiwków niż striptizerki, które nie stosowały antykoncepcji. Teoria za tym badaniem idąca jest taka, że kobieta stosująca AH „wydziela mniej feromonów”, czyli takich naszych biologicznych substancji zalotnych dla płci przeciwnej, ale ile w tym prawdy tego nie wiemy.

10. Stosując AH – miesiączki są lżejsze i mniej bolesne.

Jest to prawda. Krwawienia z dróg rodnych, które występują podczas stosowania AH są krótsze i mniej bolesne – dlatego AH jest leczeniem z wyboru u kobiet z bolesnym lub obfitym miesiączkowaniem (jeżeli nie mają innych przeciwskazań do AH lub nie starają się w danym momencie o potomstwo). Warto jednak podkreślić, że krwawienia które występują podczas AH nie są tak naprawdę prawdziwą miesiączką, która jest efektem współgrania całej gamy hormonów w naturalnym kobiecym cyklu. „Miesiączka” podczas AH fachowo nazywa się „krwawieniem z odstawienia” i jest wynikiem tego, że spada poziom progesteronu, który jest wcześniej przez 21 dni dostarczany w formie tabletki. Gdy spada poziom progesteronu śluzówka macicy daje jakby znak „nie jestem w ciąży” i się złuszcza, aby przygotować nową na kolejny cykl miesięczny.

 

11. Można zrobić specjalne badania, które „dopasują” idealną AH dla danej kobiety.

Jest to kolejny z moich ulubionych mitów o AH. Nie ma takich badań, które są obecne w rutynowej praktyce lekarskiej, które mogą po pierwsze ocenić ryzyko wystąpienia poważnych objawów ubocznych stosowania AH, a po drugie „dostosują poziom hormonów” do danej kobiety.
Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
Antykoncepcję hormonalną wybiera się dla kobiety na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania przedmiotowego (zmierzenia ciśnienia krwi, wagi pacjentki).
Następnie dostosowuje się dawkę hormonów oraz rodzaj hormonu na podstawie objawów oraz tolerancji leku na kolejnych wizytach.
Nie ma idealnego schematu od jakiego leku rozpocząć … czy od niższej czy od wyższej dawki. Co kilka lat te wytyczne się zmieniają na kongresach naukowych, ale zasadniczo tabletki antykoncepcyjne różnią się miedzy sobą dawką estrogenu (mniejszą lub większą) oraz rodzajem progesteronu – uważa się, że rodzaj progesteronu jest determinantem dobrej tolerancji. Dlatego kobieta, która stosuje jeden rodzaj AH może zupełnie różnie reagować na różne rodzaje AH.
Jednak warto pamiętać, że jeżeli wystąpią poważne działania uboczne (których niestety nie da się przewidzieć) to jest to powód do zaprzestania AH, a nie do zmiany leku.

Czy jeszcze znacie jakieś inne mity?

Doszły mnie dziś słuchy – że po AH – kobieta dostaje wąsów.

Nie to też nie jest prawda. Ba, AH jest wręcz leczeniem w przypadku nadmiernego owłosienia.

 

188 komentarzy

 1. Super wpis! Tylko jeszcze czy przy braniu tabletek może wystąpić problem z zakażeniem dróg moczowych ?

 2. Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może spowodować/przyczynić się do znacznego podwyższenia ciśnienia krwi u młodej, szczupłej, niepalącej kobiety? Doświadczyłam przewlekłego silnego bólu głowy i nadciśnienia tętniczego w wieku ok. 23 lat, żaden z lekarzy nie był w stanie znaleźć przyczyny. Ginekolog wręcz zaprzeczał, że przyczynić mogła się antykoncepcja hormonalna (stosowana przez 10 miesięcy). Odstawiłam jednak tabletki i po prawie roku leczenia prowadzonego przez kardiologa wróciłam do zdrowia. Jak uważasz Nicole, czysto teoretycznie, czy tabletki antykoncepcyjne mogły w moim przypadku spowodować takie objawy? Do antykoncepcji hormonalnej nie wróciłam, bo się boję, że mi zaszkodzi. Słusznie?

 3. AH a migrenowe bóle głowy??? Są częstsze?

  • Tez chcialabym znac na to odpowiedz. Odczuwam strach przed anyykoncepcja, tabletki, zastrzyki powodowaly nieznosne migreny. Raz migrena trwala 5 dni, 🙁

 4. Mi po odstawieniu tabletek wypadały włosy garściami, byłam prawie łysa..okazało się, że mam niedoczynność tarczycy. Wyglądało na to, że odstawienie było szokiem dla organizmu i tak zareagował. Żałuje, że kiedykolwiek brałam tabletki anty. Gdyby nie trądzik, nie byłyby mi potrzebne..

 5. Dzięki za kolejny fachowy artykuł 🙂 Brałam pigułki przez 7 lat (z przerwami na 2 ciąże), teraz jestem właśnie w drugiej i zastanawiam się nad antykoncepcją długoterminową po porodzie – czyli jakaś wkładka, implant? Nie mam pojęcia…coś o czym nie będę musiała codziennie pamiętać. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy poruszysz ten temat 🙂

 6. A co z mitami dotyczącymi produktów, które rzekomo obniżają skuteczność tabletek ?

 7. Witam,
  osobiście nie lekceważyłabym punktu 7. Ingerencja hormonalna w organizm kobiety może być tragiczna w skutkach. To właśnie przez nią mój mąż stracił swoją mamę jako dziecko. Przyczyną jej śmierci był skrzep, który spowodował zator żylny. Miała do tego właśnie tą ‘predyspozycję’, a przez wiele lat przyjmowała hormony. Także polecam rozwagę, bo nikomu nie życzę, by taka historia przydarzyła się jakiejś bliskiej kobiecie w rodzinie.
  Pozdrawiam

 8. Czy istnieje możliwość takiego rozregulowania hormonów przez kilkuletnią AH, żeby spowodowała jakieś ataki lękowe u wcześniej zdrowej osoby?

 9. Czy AH może mieć jakikolwiek wpływ na nasz orgazm?

 10. Witam
  Przez ok 3 lata stosowalam ah, poza tym, że nabieralam wody (co wiazalam że stosowaniem tabletek) również wystąpił u mnie spadek libido i ogólnego samopoczucia. Byłam wycofana, obojętna, mniej energetyczna, spowolniala. Odstawiłam tabletki bo strasznie mnie wkurzalo zatrzymywanie wody i dopiero później zorientowałam się jak tabsy wpływały na moje zachowanie. Powoli wróciłam stara ja pełna życia, chęci do wszystkiego i energii. Moje cialo dosc długo dochodziło do siebie i dopiero gdzieś po roku bez zmiany trybu życia i odżywiania waga zaczęła spadać, wróciłam do figury sprzed brania tabletek(dużo nie przytylam,Ale czułam, że wszystko we mnie jest spowolniale). Nie jestem przeciwna tabletkom może wymagały zmiany, tylko ja za późno zorientowałam się jak wpływają na mnie ?aaa i jeszcze ciekawostka przed stosowaniem ah popalam a od kiedy zaczęłam przyjmować ah papierosy strasznie mi smierdzialy do tego stopnia że nie mogłam przebywać w pobliżu palaczy. Później to się trochę unormowalo, ale pierwsze parę miesięcy masakra.

  • Odstawilas tabletki i stosujesz teraz jakakolwiek inna metodę antykoncepcji? Jak tak, to jaka? Bo mam ten sam problem i od dawna zastanawiam się nad odstawieniem tabletek 😒

 11. Stosowałam AH przez 4 lata. Owszem, libido trochę spadło, ale poza tym miesiączki stały się krótsze i trochę mniej bolesne, schudłam i poprawiła mi się cera 🙂 Teraz jestem 7 tyg.po porodzie i zastanawiam się nad powrotem do AH, tej dla matek karmiących. Dlatego podpinam się pod pytanie: może artykuł na ten temat?

 12. Można by prosić o coś więcej na temat ciąż mnogich po AH? Ile czasu istnieje takie ryzyko czyli po jakim czasie nasz organizm wraca do normy? I czy ta sytuacja występuje tylko przy AH dwuskładnikowej czy po AH jedno lub wkładkach itd też może?

 13. To ja bym jeszcze zapytala czy AH podnosi poziom cholesterolu/trojglicerydow. Co pol roku mialam wykonywane takie badanie i po 6 miesiacach na Yasmin podskoczyl mi poziom cholesterolu calkowitego, po dokladnych badaniach okazalo sie ze to ‘dobry’ cholesterol jest tak wysoki a ‘zly’ jest w normie. Skad te zaleznosci?

 14. A mnie przeraża fakt, że często słyszę od koleżanek, że została im przepisana AH bez jakichkolwiek badań krwi…!

 15. Moje skutki uboczne: bóle głowy, spadek libido, huśtawka emocjonalna, senność, stany depresyjne, uczucie ciężkości. Nie stosując AH: przeokropne bóle miesiączkowe, a także ból jajników w połowie cyklu, wymioty, biegunka (po stosowaniu ketonalu czułam sie jak na haju). Ale na samą myśl o tym bólu wole miec depresje

 16. W kwestii zakrzepicy na studiach słyszałam inną informację: że po kilku miesiącach stosowania AH ryzyko zakrzepicy spada do ryzyka populacyjnego. I ponownie rośnie, jeśli się odstawi tabletki np. na miesiąc (był to między innymi argument, dlaczego nie wolno robić przerw w stosowaniu antykoncepcji, choć niektórzy lekarze sądzą inaczej).

 17. od prawie 3lat przyjmuje AH, na początku właśnie były mi przypisane na złagodzenie bólów miesiączkowych i leczenie trądziku. Czy jesli odstawię tabletki za kilka lat, mogę się obawiać ‘nawrotu’ trądziku? W Internecie jest dużo forów na ten temat

  • Brałam AH na trądzik na początku studiów przez około 3 lata. Po odstawieniu tabletek dobry stan cery utrzymał się około pół roku. Potem trądzik wrócił. Co prawda inny – bo już nie taki typowo “młodzieńczy”, ale bardziej “trądzik dorosłych”, czyli np. na linii szczęki. Zarówno ginekolodzy jak i dermatolodzy mówili mi, że akurat w moim przypadku idealna cera będzie tylko przy AH, ewentualnie proponowali retinoidy, na które się nie zdecydowałam. Ale pewnie kwestia nawrotu trądziku zależy od osoby.

 18. dziękuję za ten wpis 🙂 Sama używam AH od 6 lat i koleżanki często mnie “uświadamiają” mitami na ten temat… że będę bezpłodna itp eeh

 19. A co z kwestią AH i większą skłonnością do infekcji pochwy?

 20. Moja koleżanka dwa miesiące temu odstawiła AH ze względu na problemy ze skrzepami. Jej na szczęście nic się nie stało, ale się osłuchała od lekarzy, jak to teraz coraz więcej młodych dziewczyn ląduje w szpitalach z zatorami. I nie wszystkie uda się uratować…

  A swoją drogą ciekawe że nikt nie rusza tematu zależności ciągle rosnącej liczby par borykających się z bezpłodnością od rosnącej liczby kobiet stosującej antykoncepcję. Założę się, że żadna firma farmaceutyczna nie podejmie się takich badań ze strachu przed wynikami….

  • Dokładnie! Moim zdaniem większość problemów z zajściem w ciąże właśnie jest spowodowane stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych.. nikt nie zrobi badań na ten temat bo imperia farmaceutyczne by upadły..

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*