Profilaktyka raka szyjki macicy

Profilaktyka raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy czasami nazywany jest cichym zabójcą kobiet. Skąd to porównanie? Wynika to z tego, że nowotwór ten bardzo długo nie daje żadnych objawów. A gdyby był rozpoznany w tym pierwszym, bezobjawowym okresie u ponad 90% kobiet można by uzyskać pełne wyleczenie.
Późne objawy raka szyjki macicy to przede wszystkim nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, krwawienia po stosunku, upławy które niekiedy są mylone z infekcją (i miesiącami leczone lekami bez recepty – zamiast udać się do ginekologa… długo by gadać… ale między innymi dlatego, uważam że leki na infekcje pochwy NIE powinny być dostępne bez recepty,  ponieważ zaburzają one naszą czujność onkologiczną).

Zapamiętaj – jeżeli masz nieprawidłową wydzielinę z pochwy, krwawienia – PIERWSZE co trzeba zrobić to udać się do ginekologa lub położnej i wykonać cytologię szyjki macicy – nie dlatego, że cytologia powie nam coś o infekcji… nie – cytologia zasadniczo nie mówi nic o rodzaju infekcji – ale pomoże nam wykluczyć najbardziej niebezpieczną przyczynę nieprawidłowej wydzieliny z pochwy.

Oczywiście, jeżeli masz aktualną cytologię szyjki macicy to szanse, że wydzielina jest wynikiem inwazyjnego raka szyjki macicy – są małe. Więc nie panikujmy.
Ale… co to jest aktualna cytologia szyjki macicy?

Tu zaczynają się ogromne schody. I powiem wam szczerze, że na to pytanie nie da się odpowiedzieć tak jednoznacznie.
Chciałabym wam powiedzieć – róbcie cytologię raz na rok to na pewno będzie zawsze aktualna.
Jest w tym ziarno prawdy – i jest to całkiem dobre podejście. Stosowane przez sporą część ginekologów w Polsce.
Dlaczego nie przez wszystkich, zapytacie?
Bo nie ma żadnych oficjalnych wytycznych, że cytologię trzeba wykonywać u zdrowej, nieobciążonej kobiety raz na rok.

Obecnie obowiązujące wytyczne odnośnie badań profilaktycznych raka szyjki macicy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników – pozwalają nawet na badania przesiewowe raz na 5 lat (!) jeżeli zarówno wynik cytologii i badanie DNA HPV jest prawidłowe.

Oto link do wytycznych dla zainteresowanych.

http://www.ptgin.pl/index.php/content/download/9516/140572/file/Aplikacja%20testów%20molekularnych%20identyfikujących%20DNA%20HPV%20HR%20w%20profilaktyce%20raka%20szyjki%20macicy.pdf

Z drugiej strony według programu profilaktyki raka szyjki macicy ustalonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia – profilaktyka raka szyjki macicy to cytologia raz na trzy lata u kobiet między 25 a 59 rokiem życia. O badaniach DNA HPV nie ma wzmianki.

Jedno co musicie wiedzieć to, że te powyższe wytyczne dotyczą programu skriningowego – czyli badań w populacji kobiet bez objawów-  jeżeli ginekolog uzna za konieczne to może pacjentce ( w ramach NFZ) pobierać cytologię nawet na każdej wizycie. Czy to ma sens, to już inne pytanie.

Jak widzicie – jest ogromne jak to się mówi „pomylenie z poplątaniem” bo

Społeczeństwo i spora część ginekologów – wam mówi cytologia raz na rok.
NFZ mówi raz na trzy lata a
PTGiP mówi – że jak wykonamy pełną diagnostykę to nawet raz na pięć lat.

(wytyczne w innych krajach są jeszcze inne – ale to też inny temat, chce się dzis skupić na naszym polskich realiach i wytycznych)

Część z was pewnie się już pogubiła i myśli sobie

Dobra Nicola nie mieszaj tylko powiedz, jak często u siebie byś wykonała badania, znając te wszystkie wytyczne.”

No więc odpowiedz brzmi – cytologię wykonuje u siebie – oczywiście nie sama sobie 😉 raz na rok. I jest ku temu tylko jeden powód – ponieważ czułość cytologii w najlepszym wypadku (najlepiej pobrany materiał, dobrze przechowany materiał, odpowiednie laboratorium i doświadczony lekarz opisujący badanie) – sięga 70%.

Na szczęście rak szyjki macicy jest nowotworem, który rozwija się wiele lat. Więc załóżmy, że jednego roku go nie rozpoznamy – a szanse są niestety większe niż 30% (tak wiem to przerażające) – to wtedy wykonując badanie za rok, załapiemy go prawdopodobnie jeszcze na etapie, kiedy będzie można go skutecznie leczyć.

Czy to co wam w ostatnim akapicie napisałam, jest w pełni zgodne z oficjalnymi wytycznymi? Nie. Ale wiem, że wiele autorytetów ginekologii ma takie same zdanie jak ja i dlatego odważyłam się to napisać – z resztą od nich takie myślenie zaczerpnęłam.

Warto podkreślić, że robiąc badanie raz na rok – na pewno sobie nie szkodzicie, co najwyżej z waszego domowego budżetu ubędzie 50zł (bo mniej więcej tyle kosztuje klasyczna cytologia szyjki macicy wykonana prywatnie).

Tyle słowami wstępu a teraz przejdźmy do konkretnych pytań i odpowiedzi, spraw które was nurtują odnośnie cytologii.

„Nicola często mówisz, że cytologia musi być wykonana szczoteczką cytologiczną a nie wacikiem– dlaczego? No i co zrobić jak nasz ginekolog nie używa szczoteczki?”

Powodów dlaczego cytologia powinna być pobrana specjalną szczoteczką a nie wacikiem zasadniczo jest dwa:
1. Tylko tym sposobem pobierzemy komórki zarówno z kanału szyjki macicy jak i z tarczy,
2. Aby uzyskać dużą (wystarczającą) ilość komórek do oceny trzeba użyć szorstkiego narzędzia, które nie dotyka a nieco narusza ciągłość tkanki.

(Wytłumaczyłam wam to dokładnie w tym filmie…

Dlaczego cytologię szyjki macicy powinno się pobierać specjalna do tego szczoteczką?

Posted by Mamaginekolog on Wednesday, 24 January 2018

A co zrobić jeżeli wasz lekarz pobiera wacikiem a nie szczoteczką? Tego nie wiem. Ale pozwolę sobie zacytować mojego szefa, mój ginekologiczny autorytet  – odpowiedź brzmi – „zmienić lekarza”.
Bo wytyczne już od 2006 roku są jednoznaczne, że cytologia szyjki macicy musi być pobierana specjalnym do tego narzędziem a nie wacikiem.

„Czy to normalne, że po cytologii mam plamienie?”

Tak, to całkiem częste i normalne. Samo plamienie po cytologii nie jest niepokojącym objawem – zdarza się u około połowy pacjentek i nie powinno trwać dłużej niż dwa dni. Wynika właśnie z tego, że używając szczoteczki nieco naruszamy tkankę tarczy i kanału szyjki macicy i w szczególności u kobiet z ektopią (zwaną potocznie nadżerką) może tak się zdarzyć.

„No właśnie, ginekolog powiedział że mam nadżerkę – czy to coś strasznego”

Prawidłowo nazywa się to ektopią i jest to bardzo częste. Więcej o tym pisałam tu.

“Nadżerka” – szyjki macicy

Zasadniczo, jeżeli masz ektopię i twoja cytologia jest prawidłowa, to nie masz powodu do zmartwień. Chyba, że z powodu tej zmiany masz plamienia z dróg rodnych lub upławy, to wtedy można ektopię leczyć – zaczynamy od leczenia przeciwzapalnego. Warto wykonać posiew z kanału szyjki macicy, aby stosować celowane leczenie. (Posiew inaczej zwany wykazem wykonuje się wacikiem, jest to inne badanie niż cytologia) Obecnie bardzo odchodzi się od usuwania ektopii różnymi metodami – wypalanie, wymrażanie. Bezobjawową ektopię się „zostawia w spokoju”.

„Nicola, kiedyś dostawałam wyniki cytologii i było napisane grupa I, czasami II, a teraz te wyniki takie dziwne, nic z tego nie rozumiem”

Świetnie, że to zauważyłaś – to znaczy, że masz dobrze opisaną cytologię. Przez większość ubiegłego wieku obowiązywał system opisu cytologii według Papanicolau – klasyfikował on cytologię na 4 grupy – dwie pierwsze prawidłowe, dwie drugie wymagające dodatkowej diagnostyki.
Zauważono jednak, że ten system ma wiele niedociągnięć i grupa ekspertów., która spotkała się w 1988 roku w mieście Bethesda w USA, stworzyła nowy lepszy (ale również nieco bardziej skomplikowany) system opisu rozmazów komórek z szyjki macicy. System ten nazwali systemem Bethesda, następnie podlegał on kilku modyfikacjom ale w połowie lat 2000 stał się już obowiązującym systemem opisu cytologii szyjki macicy.
Opisywanie wam jak czytać cytologię za pomocą systemu Bethesda, według mnie wykracza poza coś co powinna potrafić pacjentka, więc nie będę wam tym głowy zaprzątać, bo przeczytacie i za chwilę zapomnicie. Ale… podsumowując system Bethesda klasyfikuje cytologię na prawidłową lub nieprawidłową ( ASC-US, ASC-H, LSIL, HSIL) – takie wyniki są wskazaniem do dalszej diagnostyki czyli kolposkopii i/lub typowania DNA HPV.

„O!Napisałaś do HPV, wciąż się o tym słyszy w kontekście raka szyki macicy – o co chodzi? Czy dobrze rozumiem, że wirusy wywołują raka? Czyli rakiem można się zarazić?”

Obecnie wiemy, że ponad 90% raków szyjki macicy jest wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) – oznaczenie czy kobieta jest zakażona jednym z wysoko onkogennych podtypów tego wirusa (w szczególności genotypy 16 i 18) zwiększa wczesną wykrywalność oraz umożliwia dostosowanie postępowania profilaktyczno-leczniczego do danej kobiety.

Ważne: Nie u każdej kobiety, która jest nosicielem wirusa HPV (nawet wysoce onkogennego) rozwinie się rak szyjki macicy – ma ona jednak większe ryzyko i powinna skrupulatnie pilnować badań profilaktycznych.

HPV zarażamy się głownie przez kontakty seksualne. Prezerwatywy tyklko w małej mierze chronią przez zakażeniem. Zdarzają się również infekcje HPV u dziewic – można zatem zakładać, że istnieje możliwość innych dróg zakażania, ale główną drogą zakażenia HPV pozostają kontakty płciowe.
Istnieje możliwość szczepienia przeciwko HPV – jest kilka szczepionek na rynku i są one szczepionkami zalecanymi dla dziewczynek lub kobiet, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia.
Szczepionka jest również zalecana u chłopców, ze względu na to, że dodatkowo chroni przed zachorowaniem na kłykciny kończyste oraz inne nowotwory.

Ponieważ wirus HPV może przenikać przez łożysko w trakcie ciąży – to zakażenie HPV nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. U kobiet z nieprawidłowymi zmianami na szyjce macicy wiele ekspertów poleca poród siłami natury – ponieważ dodatkowo dochodzi do złuszczenia nabłonka i może mieć to w pewnym stopniu działanie terapeutyczne.

„Warto robić typowanie HPV, u kogo jest to zalecane?”

To również nie jest najprostsze pytanie. Bo są różne schematy badań – w linku który wam powyżej wkleiłam, macie nieco więcej na ten temat. Ale na pewno zaleca się typowanie HPV u kobiet u których cytologia wyszła nieprawidłowo – ASC-US, ASC-H, LSIL, HSIL.

„Takie pytanie techniczne, czy do cytologii trzeba się jakoś przygotować, czy musi być konkretnego dnia cyklu?”

Do cytologii nie trzeba się specjalnie przygotowywać, wskazana jest normalna codzienna higiena przed badaniem. Nie wolno płukać lub myć pochwy wewnątrz (nie wolno tego robić nigdy ale przed cytologią to już absolutnie). Na 48h przed nie wolno współżyć ani stosować leków dopochwowych.

Co do dnia cyklu to, czasami się mówi aby było to conajmniej 5 dni po i 5 dni przed miesiączką – niestety ciężko tak idealnie trafić – więc prawda i rzeczywistość jest taka, że cytologię można wykonać każdego dnia cyklu kiedy nie ma miesiączki.

U kobiet po menopauzie, nabłonek pochwy oraz szyjki macicy jest zanikowy – dlatego warto rozważyć przygotowanie komórek do badania stosując miejscowo probiotyki i estrogeny (jest to decyzja waszego lekarza indywidualnie dopasowana do konkretnej pacjentki)

„Od kiedy do kiedy trzeba pobierać cytologię?”

Program profilaktyczny NFZ przewiduje zakres wieku kobiet od 25 roku życia do 59 roku życia. Inne wytyczne mówią, aby pobierać cytologię u każdej współżyjącej kobiety. Czyli najlepiej rozpocząć badania profilaktyczne w przeciągu roku od rozpoczęcia wspołżycia.

U dziewic – powinno się spróbować pobrać cytologię po 25 roku życia, zależnie od budowy błony dziewiczej jest to zazwyczaj możliwe.

Badanie powinniśmy wykonywać na pewno do 59 roku życia a nawet według innych wytycznych do 69 roku życia.

„Nicole, a co u kobiet w ciąży, lub kobiet karmiących – słyszałam, że nie wolno wtedy pobierać cytologii.”

TO NIEPRAWDA! Według polskich wytycznych PTG oraz refundacji NFZ, KAŻDA kobieta w ciąży powinna mieć pobraną przynajmniej raz cytologię. Zazwyczaj robi się to na jednej z pierwszych wizyt, ale można pobrać i w drugim lub trzecim trymestrze jeżeli kobieta dopiero wtedy się zgłosi na wizytę.

Zatem w ciąży nie dość, że można to TRZEBA pobierać cytologię.

Rak szyjki macicy rozpoznany w ciąży niestety przebiega bardziej agresywnie i wczesna diagnostyka jest tu kluczowa.

W trakcie laktacji czyli podczas karmienia piersią MOŻNA pobierać cytologię. Pamiętam, komentarz mojego szefa na moim facebooku mamaginekolog – jakiś rok temu (bardzo rzadko Pan prof.W. komentuje, więc to było COŚ!) , gdzie jedna z was napisała, że lekarz nie chce jej pobrać cytologii bo ona karmi, karmiła już półtora roku i nie chciała jeszcze kończyć karmienia- wiecie co prof odpisał… „zmień lekarza”.

Jeżeli karmisz i w tym okresie przypada termin aby wykonać cytologię to można to badanie wykonać.

Zazwyczaj pobieram cytologię około pół roku po porodzie – dlaczego? Bo wtedy przypada mniej więcej rok od ostatniej cytologii (tej wykonanej na początku ciąży)  i nabłonek szyjki macicy jest już zregenerowany po porodzie– ale ponownie, to żadne oficjalne wytyczne. Jeżeli jest taka konieczność (np. cytologia w ciąży była nieprawidłowa) to można cytologię już pobrać na wizycie po połogu czyli 6 tygodni po porodzie.

„Na koniec powiedz, co to takiego ta cytologia płynna?”

Cytologia – może być wykonana na dwa sposoby:

Cytologia klasyczna – „na szkiełko” lub

Cytologia płynna – komórki z szyjki macicy są transportowane do laboratorium w specjalnym płynnie. Cytologia płynna – ma tę zaletę, że można z tego materiału również wykonać typowanie DNA HPV oraz w razie konieczności barwić komórki na różne sposoby. Daje to nieco większe możliwości diagnostyczne.

Ale zasadniczo z analiz wynika, że oba rodzaje cytologii mają podobą czułość w rozpoznawaniu zmian dysplastycznych w przebiegu raka szyjki macicy.

 

PS. Za pomoc przy napisaniu tego artykułu dziękuje dwóm Magdom – jedna to fanatyczka chorób szyjki macicy wspaniała lek. Magdalena Grochecka, a druga to moja kochana Magda, zwykła mama – która stała się moją instakoleżanką i sprawdziła mi w środku weekendu błędy ortograficzne.

64 komentarze

 1. Katarzyna

  Ja mam pytanie!
  Jak często powinna zgłaszać się kobieta do ginekologa na badanie kontrolne- z cukrzycą typu dwa???? Jakie wyniki badań powinna także przynieść ?np hemoglobina glikowana?
  O czym powinna jeszcze pamiętać?

 2. Bardzo ważny artykuł. Trzeba uświadamiać kobiety

 3. Droga MamoGinekolog, ogromne podziękowania za czas i widzę którą się z nami dzielisz. Odnoszę wrażenie, że czytasz w moich myślach, kiedy potrzebuję pomocy, informacji na konkretny temat – u Ciebie zawsze je znajduję. Jest to kolejny artykuł, który rozjaśnia, pomaga zrozumieć…
  Jestem w 31tyg. ciąży. Jestem nosicielem wirusa HPV 56. Jestem zdezorientowana ponieważ lekarze informowali mnie w ten sposób, że wirus ten jest wskazaniem do porodu przez cc. W związku z tym, że pragnę urodzić siłami natury nie poddaję się i szukam nadziei, że może jednak nie jest to wyrok na cc. Obecny lekarz obiecał że skonsultuję tę sytuację z lek. onkologiem. Po przeczytaniu Twojego artykułu trochę odetchnęłam a z drugiej strony smutne jest to że są takie rozbieżności w stanie wiedzy lekarzy… Ogromny szacunek dla tych Lekarzy (bez względu na specjalizację), którzy potrafią konsultować swoje decyzje i ciągle chcą się rozwijać. Chociaż jeszcze ważniejsze jest to żeby edukować społeczeństwo, czyli jeszcze raz wielkie podziękowania za Twój trud P.Nicole!

  Wszystkie komentarze przeczytałam z uwagą, najbardziej przeraził mnie komentarz Pani Joli, której tłumaczono jak mnie, że poród przez cc. uchroni dziecko przed zarażeniem wirusa HPV. Mam nadzieję, że do rozwiązania znajdę dobrą odpowiedź na moją sytuację i udzieli mi jej kompetentny lekarz.

  Dołączam się do prośby o kolejne artykuły za które z góry dziękuję.

 4. No proszę a ja w ciąży byłam 4 lata temu i cytologi robionej nie miałam ani nigdy wcześniej ani później… zdwcydowanie trzeba zmienić lekarza

 5. Karolina

  Interesuje mnie coś co napisałaś ,dlaczego nie wolno płukać ani myć środka pochwy ? Pozdrawiam

 6. Czy lekarz może zrobić cytologię bez informowania mnie o tym? Czy są jakieś przepisy mówiące, że powinnam być poinformowana i wyrazić zgodę na takie badanie? Wyszłam od lekarza i pielęgniarka dopiero powiedziała, że za 2 tyg mam się dowiadywać o wyniku. Jestem trochę skołowana, poszłam na wizytę położniczą i nawet nie wiedziałam, że ktoś mi robi cytologię..

 7. Robiłam cytologię 1,5roku temu, teraz jestem w ciąży i spodziewałam się, że na wizycie w 10tc albo następnej będę miała pobraną cytologię (refundowaną, podkreślę, bo specjalnie poszłam do lekarza na nfz…) Oczywiście, mogę i pewnie zrobię to badanie odpłatnie, ale jestem rozgoryczona podejściem lekarki, że skoro robiłam 1,5 roku temu to nie ma potrzeby. Nie wspomnę, że nie skierowała mnie na wszystkie badania I trym, o których wiem, że są obowiązkowe i refundowane, ale przychodnie mają swoją politykę i reglamentują wg własnego widzimisię. Smutne.

 8. takieTam

  mam 29 lat i osobą aseksualną i nie binarną. ginekolog powiedział mi że przez to że nie współżyję nie muszę mieć robionej cytologi. ja się cieszę bo nic nie jest we mnie wkładane bo wizyta u ginekologa i każdy rodzaj dotyku (a najgorsze penetracja) w tamte miejsca jest dla mnie traumatyczne (po ostatnim badaniu, mimo przeprowadzonym prawidłowo nie mogę się pozbierać psychicznie). Myślisz że mój ginekolog dobrze robi ze nie pobiera cytologii? ja się ogromnie cieszę. czy jest możliwość robienia “cytologii”(badanie by dało ten sam wynik) bez penetracji?

 9. Karolina

  Czy mimo zaleceń o wykonaniu badania u dziewic po 25 roku życia ,jest możliwość zrobienia cytologii u dziewicy wcześniej ,np w gabinecie prywatnym ? Przecież raka szyjki macicy nie musi dostać tylko kobieta współżyjącą ,wiadomo jest mniejsze ryzyko itd ,ale ja tam wolałabym mieć pewność.
  Pozdrawiam

 10. Witaj Nicole, dziękuję za tyle wiedzy medycznej, którą nam podajesz. Dziękuję za to, ze robisz to w zrozumiały dla nas laików sposób. I cieszę się że mimo wszystko i wszystkich hejterów dalej robisz to dla nas. A teraz do rzeczy. Moja mama skończyła 69 lat. Czy takie starsze osoby nie obejmuje profilaktyka raka szyjki macicy? Czy robi się inne badania?

 11. Witaj.ja tez mam pytanie. Opowiem tak krodko… Dziewczyna 18 lat,wykryli ektopie,nalegali i zrobili „wypalanke“,zabiegu nie dokonczono bo bez znieczulenia zemdlala.25 lat zdrowa ciaza, porod bez problemu,ektopia zniknela.Cytologia raz w roku,czasem wizyta bo bakterie. Miesiaczka regularna. 33lata i znow pojawila sie ektopie i wirus, 5cytologi co 3 mies.bez zmiennego wyniku.Wizyta w klinice pobieraja probki z dwoch miejsc.Po konsultacji decyzja o podaniu trzech szczepionk przeciv HPV. Po miesiacu operacja pod narkoza. Po 1miesiaczce cytologia i wyniki dobre. Stosunek po 12 tyg.ale z krwawieniem po,(dlaczego?) kolejne dni uplawy do kolejnej miesiaczki.cytologia ze szkielka-bakterie wiec globulki.Obecnie ladnie czysto.
  I me pytanie?
  Czy jest to mozliwe ze wydarzenie sprzed 15 lat moze miec wplyw na ciagle powracajace intymne problemy??
  Czy wirus ma jakis zwiekszony wplyw na ektopie,a raka szyjki macicy??
  Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

 12. Nicole, rak szyjki macicy jest tak samo groźny jak rak piersi. Napisz coś proszę o profilaktyce raka piersi. Statystyki są przerażające: zarówno te mówiące o zachorowaniach, wieku w jakim kobiety chorują, jak również te, które pokazują jak niewiele kobiet się bada oraz co gorsza jak niewielu ginekologów pamięta, że oprócz “dołu” kobiecie należy również badać piersi i pilnować regularnej profilaktyki. Jak często trzeba się badać? Jakimi metodami w jakim wieku? (kiedy USG, kiedy mammo?) czy w ciąży i w czasie karmienia trzeba się badać? Co sądzisz o polskim wynalazku Brasterze? Kiedy trzeba zacząć się badać? Czy trzeba uczyć nastolatki badania się? Jeśli tak, to kiedy? Jakie jest ryzyko zachorowania, jeśli w rodzinie były nowotwory piersi?

  Masz ogromną siłę przebicia i dotarcia, spraw proszę, by Twoje czytelniczki obok cytologii raz w roku zbadały sobie piersi i miały świadomość jakich badań mogą wymagać od lekarza.

  Z góry dziękuję

 13. To jeszcze prośba o artykuł o mięśniach. Usuwać czy nie, skąd się biorą. Z góry dziękuję.

 14. O mięśniakach proszę, coś mi google źle poprawił

 15. To ja pozwolę sobie opowiedzieć moją historię.
  W mojej rodzinie, od strony mamy, KAŻDA kobieta ma jakieś problemy ginekologiczne. Od spraw rakowych, po sprawy endometriozy, niepłodności i innych przykrych rzeczy. Właściwie od dziecka byłam w ten temat wprowadzana, mówiono mi że mam się pilnować, że to ważne, że wcześniej czy później coś takiego mnie spotka. No i w liceum, jakoś 2 -3 klasie zaczeły się pierwsze problemy. Nagły zanik okresu. Dosłownie pół roku czekałam na miesiączkę. Chodziłam do ginekologa, który doskonale wiedział o moich genetycznych obciążeniach. Nie robił nic. Enrokrynolog zwiększał dawkę na niedoczynność tarczycy, majstrował w jakiś witaminach D, nawet zastrzyki z witaminą B12 brałam. Wszystko miało pomóc, ale jakoś nikt nie zajmował się mną na poważnie. Ostatecznie badania zrobiłam na własną rękę i pamietam jak dziś że wydawałam na to pierwsze, własnoręcznie zarobione pieniądze. Ostatecznie okazało się że problemem jest poziom prolaktyny, więc nic aż tak poważnego, ale no ile się przy tym stresu najadłam, to tylko ja chyba wiem. Wniosek? Uświadamiajmy same siebie, bo czasami tylko nasze własne działania mają sens 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*