Jak przygotować ciało do szpitala do porodu?

Jak przygotować ciało do szpitala do porodu?

Jak przygotować się do porodu? Tak pierwotnie ten post miał się nazywać. Ale prawda jest taka, że przygotowanie do porodu ma bardzo wiele aspektów:

1. Przygotowanie rzeczy do szpitala. O tym już pisałam. Mój post o torbie do porodu jest nieustannie jednym z najpopularniejszych na tym blogu.

https://mamaginekolog.pl/torba-do-porodu/

2. Przygotowanie się wielomiesięczne do porodu. Nie pisałam o tym, ale zrobiłam dla Was kilka miesięcy temu live na fb – oto link:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=775022769323652&id=646192435540020

Dziś będzie bardzo praktyczny artykuł.

Jak przygotować nasze ciało, zanim udamy się do porodu do szpitala.
Myślę, że odpowiem na pytania, które zadaje sobie prawie każda kobieta w ciąży:

– Czy do porodu mam się ogolić „tam na dole”?
– Czy przed porodem powinnam zrobić sobie lewatywę?
– Czy mogę rodzić w soczewkach kontaktowych lub okularach?
– Czy o czymś jeszcze powinnam pamiętać, zanim udam się do szpitala?
– Czy jest różnica „w tych procedurach przygotowawczych” jak jadę rodzić przez planowe cięcie cesarskie?

Pewnie wiele z Was słyszało mrożące krew w żyłach opowieści Waszych mam lub babć, że „za ich czasów” to każda kobieta na izbie przyjęć Szpitala była poddawana lewatywie i miała golone całe owłosienie z miejsc intymnych. Potem wchodziła sama bez osoby towarzyszącej (męża, mamy, koleżanki, douli) na salę porodową i tam leżała aż urodziła.
Do połowy lat 90tych nie było dyskusji – tak to rzeczywiście wyglądało.

Obecnie są zupełnie inne czasy. Na szczęście!
Po pierwsze, każda kobieta ma prawo być na sali porodowej z osobą towarzyszącą, a po drugie to czy chce się ogolić lub zrobić lewatywę zależy od niej samej.

Jednak skąd przeciętna kobieta ma wiedzieć, w szczególności jak rodzi pierwszy raz, co jest dla niej lepsze – czy robić tę “przeklętą” lewatywę czy nie? Czy golić się czy nie?

Myślę, że w dzisiejszym artykule znajdziecie sporo zaskakujących faktów.

Po pierwsze, jest zdecydowana różnica czy macie zaplanowany termin porodu – elektywne cesarskie cięcie, czy tak naprawdę nie wiecie kiedy będzie ten dzień czy rozpocznie się poród.

Odnośnie golenia okolic intymnych – muszę podzielić ten rejon na dwa sektory. Oto mój autorski podział włosów łonowych do celów tego artykułu. 😉
Sektor nr 1 – włosy na wzgórku łonowym i w zgięciach pachwin – czyli te włosy, które widać jak staniecie gołe przed lustrem.
Sektor nr 2 – włosy na wargach sromowych, te między nogami i w okolicy ujścia pochwy i odbytu.

 

Do planowego cesarskiego cięcia:

1. NIE powinnyście golić okolic intymnych co najmniej przez 7 dni przed operacją. W szczególności włosy sektora nr 1 nie powinny być golone, ponieważ golenie osłabia naskórek, powoduje mikrourazy, które zwiększają ryzyko infekcji rany po cięciu cesarskim.
2. W idealnych warunkach włosy łonowe obu sektorów powinny być przystrzyżone na długość około 5-10 mm.
3. Do planowego CC nie ma sensu robić lewatywy. Nic ona nie zmieni w postępowaniu przy operacji lub w okresie pooperacyjnym. Część kobiet jednak chce odwlec moment pierwszego naturalnego wypróżnienia po operacji i decyduje się wykonać lewatywę z tego powodu. Nie ma w tym nic złego, jeżeli sobie tego życzycie i np. ostatnie kilka dni nie było naturalnego wypróżnienia, to nie jest to wcale zły pomysł. Ale być może u tych kobiet wystarczy zastosować dzień wcześniej czopek glicerynowy, który działa dużo łagodniej niż lewatywa.
4. O poranku przed przyjęciem do szpitala powinnyście dokładnie umyć całe ciało – łagodnym, naturalnym mydłem. Włosy również powinny być umyte. Powinnyście tego dnia wytrzeć się świeżym ręcznikiem.
5. Paznokcie raczej powinny być niepomalowane lub pomalowane wyłącznie bezbarwnym lakierem. Jeżeli bardzo Wam zależy na pomalowanych paznokciach to przynajmniej po jednym palcu na każdej dłoni powinno być nieumalowane kolorowym lakierem.
6. Przy cięciu cesarskim, jeżeli jest wykonywane w typowym dla tej operacji znieczuleniu czyli podpajęczynówkowym, możecie mieć na sobie soczewki kontaktowe lub okulary. Czasami trzeba okulary zdjąć, bo mogą zawadzać o maseczkę z tlenem, ale wtedy zespół anestezjologiczny Wam w tym pomoże.

Poniżej zdjęcie ulotki informacyjnej autorstwa lek. Filipa Dąbrowskiego oraz doc. Doroty Bomby-Opoń (ordynator oddziału patologii ciąży I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM), którą dostaje każda pacjentka zapisywana do planowego cięcia cesarskiego.

Pokazuję Wam to po to, abyście zobaczyli, że to niegolenie to nie mój wymysł, a oficjalne zalecenie.

 

Jeżeli chodzi o przygotowanie ciała do porodu siłami natury – oczywiste jest, że po pierwsze nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy to będzie. I nawet bez jakiegokolwiek przygotowania wszystko powinno być dobrze. W końcu przez wieki kobiety rodziły i nawet nie myślały o tych dylematach, o których dziś piszę. Tym niemniej prawda jest taka, że większość kobiet jadąc do porodu lub już wiele tygodni wcześniej zastanawia się nad tymi „procedurami”.

Na temat paznokci do porodu – napisałam odrębny post – wyczerpującą odpowiedź znajdziecie tu.

Paznokcie do porodu

Lewatywa – nie jest konieczna. Jest to tylko i wyłącznie wybór rodzącej. Prawda jest taka, że jeżeli macie wypełnioną kiszkę stolcową lub mówiąc bardziej po ludzku – odbytnicę – to zanim dziecko się urodzi, musi się ona opróżnić. Dla wielu kobiet to, że mogłyby wypróżnić się w trakcie porodu stanowi dość spory stres. Te kobiety na pewno warto zachęcić do zrobienia lewatywy w domu przed przyjazdem do szpitala. (Najłatwiej jak pomoże Wam w tym partner, ale jeżeli się krępujcie to są pozycje, aby wykonać lewatywę samodzielnie – instrukcje są na opakowaniu tych zestawów do wlewu doodbytniczego z apteki).
Ważne jest jednak, abyście wiedzieli, że wypróżnienie się kobiety podczas naturalnego porodu jest czymś zupełnie naturalnym i nikogo z personelu to nie dziwi oraz nie stanowi zagrożenia infekcją ani dla matki ani dla dziecka.
Według najnowszych opracowań naukowych nie powinno się wykonywać „rutynowej” lewatywy każdej kobiecie.

Pełen artykuł naukowy w języku angielskim, znajdziecie tu:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0010611/

Lewatywa ma swoje zalety. Powiedzą Wam to doświadczone położne. Zdecydowanym minusem lewatywy jest to, że może być ona nieco nieprzyjemna lub wręcz bolesna dla części kobiet – suma summarum – to czy chcecie wykonać lewatywę zależy od Was. Medycznie rzecz biorąc nie jest to ani korzystne ani szkodliwe.

Golenie okolic intymnych – do porodu naturalnego włosy z sektora 1, czyli te na wzgórku łonowym są zupełnie obojętne. Natomiast włosy z sektora 2 najlepiej, aby nie były ogolone (golenie powoduje uszkodzenie warstwy ochronnej naskórka i może przyczyniać się do gorszego gojenia się ewentualnego nacięcia lub pęknięcia krocza). Jednak najlepiej, aby włosy były bardzo krótko przystrzyżone – kilkumilimetrowe. Ciężko czasami wycyrklować – załóżmy, że jesteście w 39 tygodniu. Golicie się, bo myślicie, że urodzicie przecież za tydzień, a tu nagle tej samej nocy zaczyna się poród. W takim wypadku – nie stresujcie się  na zasadzie – „O jej a mamaginekolog mówiła, że nie trzeba się golić, bo może to pogarszać gojenie”. Prawda jest taka, że obecnie z moich obserwacji przynajmniej 75% kobiet przyjeżdża do porodu „świeżo ogolona”. Chcę, abyście wiedziały, że nie jest to ani wymagane, ani konieczne, a takie kilkumilimetrowe „odrosty” w kontekście porodu są akurat nawet pożądane.
A co jak kobieta przyjedzie do porodu zupełnie nieogolona? To też nie problem. Na każdej sali porodowej są jednorazowe maszynki. Tak naprawdę według standardów powinny to być urządzenia strzygące, a nie golące. Używa się ich tylko i wyłącznie jeżeli musimy naciąć krocze ze względów medycznych. W innym przypadku, jeżeli poród przebiega zupełnie bez powikłań to pacjentek nie golimy.

Jeżeli tylko Wasz poród nie zaczyna się gwałtownie i jesteście w stanie się jeszcze dokładnie wykąpać – najlepiej nie w wannie, a pod prysznicem – to zachęca się, aby kobieta przed porodem się cała umyła.

Okulary czy soczewki kontaktowe do porodu? A może ani jedno ani drugie?
Zacznijmy od tego, że macie prawo widzieć podczas porodu! Więc jeżeli macie wadę wzroku to trzeba temu jakoś zaradzić, również podczas porodu. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby rodzić w okularach. Co do soczewek to zdania są bardzo podzielone – część okulistów zachęca pacjentki, aby nie rodziły w soczewkach, ponieważ podczas porodu produkcja łez, czyli nawilżenie oczu jest zmniejszone.
Nie znam oficjalnych wytycznych, aby było zabronione rodzić w soczewkach kontaktowych.

Na koniec przypomnienie:

Jadąc do szpitala do porodu najważniejsze jest, abyście pamiętały o zabraniu następujących dokumentów:
-dowód tożsamości,
-grupa krwi (oryginał zawierający PESEL),
-wyniki badań laboratoryjnych,
-ostatnia morfologia,
-wynik posiewu GBS,
-HIV,
-WR,
-HBS,
-HCV,
-ostatnie USG z oceną masy płodu,
-karta ciąży.

Jeżeli macie jeszcze jakieś „techniczno-kosmetyczne” pytania w temacie to z przyjemnością odpowiem w komentarzach.

187 komentarzy

 1. Mam 21 lat, jestem obecnie w 17 Tc i to moje pierwsze dziecko, wiec stres jest. Czytając ten blog i czerpiąc z niego wiedzę „Co i jak” moje obawy zanikają. Oby tak dalej to do porodu podejdę bezstresowo. 🙂

 2. Ja bym chciała zapytać o żel położniczy, czy warto kupić?

 3. Bardzo dobry artykuł! Chociaż już urodziłam, ale lubię czytać Twojego bloga. W szpitalu którym rodziłam przez planowane CC nie kazały się golic samej. Bo uważały że przez wystający brzuch zrobimy to niedokładnie. I w dniu CC na godzinę przed przychodziła położna i golila. Ale co szpital to inne zasady.

 4. Czyli lewatywe należy wykonać w domu wtedy, kiedy poczuję że się zaczęło? Po przyjeździe do szpitala jest to również możliwe? Czy już za późno?

  • Mnie w szpitalu pytali, kiedy ostatnio było wyróżnienie i czy chcę czopek. Nie chciałam, a tuż przed rozpoczęciem II fazy i tak się wypróżniłam bez żadnych pomocy. Myślę, że natura wie co robi, bo kobiety od wieków tak rodzą.

 5. Chcialam podrzucic kilka tematow byc moze wartych poruszenia.. A moze kilka slow o paciorkowcu i porodzie czy lepiej zrezygnowac z porodu naturalnego i zdecydowac sie na cesarke gdy mama jest nosicielem? Czy w trakcie ciazy powinno sie “go” leczyc? I co z zapobieganiem alergii u dzieci, unikac w ciazy produktow alergennych typy mleko, orzechy czy moze zazywac probiotyk?

 6. Co sądzisz na temat usuwania włosów z okolic bikini drogą laserową ? Czy to jest bezpieczne ?

 7. Jeśli mimo, że nie ma takich zaleceń, położna stwierdzi, że golenie jest konieczne, to można odmówić go? U mnie golenie okolic intymnych kończy się po kilku dniach zapaleniem prawie każdego mieszka włosowego, czyli całej okolicy w pryszczach. Nie wygląda to, jakby było korzystne dla gojenia się innych podrażnień.

 8. Jestem w 12 tygodniu a jedyne badania jakie zlecił mi lekarz to grupa krwi( mam ujemna i informowałam go o tym) ogolna morfologia, mocz i taxoplazmoza. Prosiłam w 9 tygodniu o badania na choroby zakazne( szczegolnie wzw bo mama chlopaka nie dawno na to zmarła) ale odmówił mi, powiedział, ze pozniej sie wykona jak dowiem sie jakiego dokladnie typu było wzw. Jutro mam wizyte, czy mam prawo wymagac od niego tych badan, ktorych nie chce mi zrobic na choroby zakazne? Czy są one wymagane?

  • Czasami szokuje mnie obojętność niektórych lekarzy. Ja miałam robione wszystkie badania, tj. HIV, HCV, toksoplazmoza, różyczka, grupa krwi, morfologia, biocenoza, cytologia, mocz, HPV i to wszystkie zrobione przed ukończeniem I trymestru. Nie rozumiem dlaczego Twój lekarz nie zlecił badań, może warto go zmienić? Nie wiem czy jest to uregulowane prawnie ale w mojej karcie ciąży jest wyszczególnione w jakim okresie jakie badanie należy wykonać i moja lekarka się tego trzyma.

 9. Ciekawy i bardzo przydatny artykuł. Mimo to, że kobiety są przestrzegane o tych sprawach przed porodem wiele z nich nie traktuje ich poważnie. Na pewno takie zachowania nie prowadzą do niczego dobrego.

 10. a ja mam pytanie odnośnie tej lewatywy, jeżeli mam problem z wypróżnianiem się ( czasami oddaję stolec dopiero po 3 dniach) czy w takim wypadku warto zrobić sobie lewatywę przed przyjazdem do szpitala?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*