Stosunki płciowe w ciąży

Ginekolog
6 stycznia 2017
Nicole

Chciałam ten tekst nazwać se** w ciąży – ale wtedy są spore szanse, że facebook by mi ten post zablokował. Zatem będzie tekst o s. bez słowa na s.

U ponad 90% kobiet nie ma żadnych przeciwskazań do współżycia podczas ciąży. Istnieją przypadki kiedy rzeczywiście stosunków płciowych trzeba unikać ale o tym na końcu.

Gdyby natura uważała, że s. podczas ciąży jest niebezpieczny, to na pewno gatunek ludzki wyrobił by taki nawyk, że popęd płciowy spadł by do zera zarówno u kobiet jak i u ich partnerów. A jak pewnie większość z was wie, tak nie jest. Co więcej, jest wiele par u których popęd seksualny wręcz wzrasta podczas ciąży. Z ciekawostek wam powiem, że tylko gatunek ludzki współżyje podczas ciąży...  Dlaczego się tak dzieje?  Bo my ludzie, nie działamy tylko pod wpływem popędu, działamy też pod wpływem emocji i wyższych potrzeb.

Dlaczego możemy mieć większą ochotę na bliskość podczas ciąży?

Po pierwsze, ze względów psychologicznych- nie musiscie się już „starać” robicie to tylko wtedy i kiedy macie ochotę. Ten brak presji na wiele par działa bardzo wyzwalająco. Po drugie u kobiety zwiększa się przekrwienie sfer erogennych podczas ciąży co również może korzystnie wpłynąć na ich popęd płciowy. Co do mężczyzn- kobiety w ciąży są bardzo atrakcyjne, mają obrzmiałe piersi, mają większą wydzielinę w pochwie, ich cera i włosy często wyglądają dużo lepiej – ogólnie rzecz mówiąc – bardzo wiele kobiet w ciąży wygląda po prostu kwitnąco. Poza tym w ciąży nie ma konieczności używania antykoncpecji – co też sprzyja bliskim kontaktom intymnym. ( opisano co prawda około 10 przypadków tzw. Superfetacji , czyli zapłodnienia kobiety która była już w ciąży- ale to jest wyjątek i raczej powinno się to uważać za ekstremalnie mało prawdopodobny fenomen natury)

Piszę tu bardzo ogólnikowo- bo na pewno będą kobiety, które czują się okropnie w ciąży i ostatnią rzeczą o której myślą będzie s. Popęd płciowy jest zazwyczaj niski w pierwszym trymestrze ale zwiększa się w drugim i trzecim trymestrze. Z badań wynika, że najczęstsza częstotliwość stosunków płciowych jest właśnie na samym końcu ciąży. Wynika to z tego, że bardzo popularne jest stwierdzenie aby stosunki płciowe w donoszonej ciąży czyli po 37 tygodniu mogły przyspieszyć poród. Niestety badania naukowe są bardzo niejednoznaczne i podzielone, i o tyle o ile s. pod koniec ciąży jest zupełnie bezpieczny to nie wiemy czy to rzeczywiście przyspiesza rozpoczęcie się porodu. Są natomiast badania, które udowadniają, że kobiety które często współżyją w ciąży po pierwsze mają mniej powikłań takich jak np. preeklampsia czy nadciśnienie w ciąży oraz … sprawniej rodzą. To drugie tłumaczy się tym, że mają lepiej wytrenowane mięśnie miednicy, a to pierwsze to bardzo ciekawe zagadnienie. Wynika to z tego, że w nasieniu mężczyzny są tzw. substancję zgodności tkankowe (HLA) i czym częściej kobieta ma styczność z tymi substancjami tym mniejsze szanse, że będzie negatywnie reagować na „tkanki dziecka”. Jest nawet taka bardzo głośna praca naukowa z 2000 roku, że kobiety które często wykonywały s. oralny swoim partnerom – z „szczęśliwym zakończeniem” – mają zdecydowanie rzadziej preeclampsie. Są również naukowe doniesienia, że nasienie – ale tylko ojca dziecka – jest też dobrym remedium na…. Poranne mdłości! Jest to praca naukowa, którą cytują wszyscy moi koledzy z pracy swoim pacjentkom.

Będzie też na pewno spora grupa mężczyzn, którzy najprościej w świecie będą się bać „że zaszkodzą dziecku”- NIE POTRZEBNIE. Jeżeli ciąża jest zdrowa, podczas stosunków płciowych (jakichkolwiek) nie da się zaszkodzić dziecku. Jest ona chronione płynem owodniowym błoną oraz bardzo silnym mięśniem szyjki macicy.

Dodatkowo warte podkreślenia jest, że nie chodzi tylko o współżycie jako takie ale także orgazm kobiecy- nie stanowi zagrożenia dla ciąży. Także Panie i Panowie do dzieła!

Na koniec obiecane – kobiety z tymi schorzeniami powinny zachować w ciąży wstrzemięźliwość:

1. Łożysko przodujące lub nisko schodzące ( od 20 tyg , wcześniej takie łożysko jest normą)

2. Krwawienie z dróg rodnych

3. Skrócenie szyjki macicy, zagrożenie porodem przedwczesnym

4. Po odpłynięciu płynu owodniowego

5. Dyskusyjne pozostaje ale podam – kobiety w ciąży mnogiej.

A całą resztę – zachęcam do s. w ciąży- jest to wręcz medycznie zalecane.