Stosunki płciowe w ciąży

Stosunki płciowe w ciąży

Chciałam ten tekst nazwać se** w ciąży – ale wtedy są spore szanse, że facebook by mi ten post zablokował. Zatem będzie tekst o s. bez słowa na s.

U ponad 90% kobiet nie ma żadnych przeciwskazań do współżycia podczas ciąży. Istnieją przypadki kiedy rzeczywiście stosunków płciowych trzeba unikać ale o tym na końcu.

Gdyby natura uważała, że s. podczas ciąży jest niebezpieczny, to na pewno gatunek ludzki wyrobił by taki nawyk, że popęd płciowy spadł by do zera zarówno u kobiet jak i u ich partnerów. A jak pewnie większość z was wie, tak nie jest. Co więcej, jest wiele par u których popęd seksualny wręcz wzrasta podczas ciąży. Z ciekawostek wam powiem, że tylko gatunek ludzki współżyje podczas ciąży…  Dlaczego się tak dzieje?  Bo my ludzie, nie działamy tylko pod wpływem popędu, działamy też pod wpływem emocji i wyższych potrzeb.

Dlaczego możemy mieć większą ochotę na bliskość podczas ciąży?

Po pierwsze, ze względów psychologicznych- nie musiscie się już „starać” robicie to tylko wtedy i kiedy macie ochotę. Ten brak presji na wiele par działa bardzo wyzwalająco. Po drugie u kobiety zwiększa się przekrwienie sfer erogennych podczas ciąży co również może korzystnie wpłynąć na ich popęd płciowy. Co do mężczyzn- kobiety w ciąży są bardzo atrakcyjne, mają obrzmiałe piersi, mają większą wydzielinę w pochwie, ich cera i włosy często wyglądają dużo lepiej – ogólnie rzecz mówiąc – bardzo wiele kobiet w ciąży wygląda po prostu kwitnąco. Poza tym w ciąży nie ma konieczności używania antykoncpecji – co też sprzyja bliskim kontaktom intymnym. ( opisano co prawda około 10 przypadków tzw. Superfetacji , czyli zapłodnienia kobiety która była już w ciąży- ale to jest wyjątek i raczej powinno się to uważać za ekstremalnie mało prawdopodobny fenomen natury)

Piszę tu bardzo ogólnikowo- bo na pewno będą kobiety, które czują się okropnie w ciąży i ostatnią rzeczą o której myślą będzie s. Popęd płciowy jest zazwyczaj niski w pierwszym trymestrze ale zwiększa się w drugim i trzecim trymestrze. Z badań wynika, że najczęstsza częstotliwość stosunków płciowych jest właśnie na samym końcu ciąży. Wynika to z tego, że bardzo popularne jest stwierdzenie aby stosunki płciowe w donoszonej ciąży czyli po 37 tygodniu mogły przyspieszyć poród. Niestety badania naukowe są bardzo niejednoznaczne i podzielone, i o tyle o ile s. pod koniec ciąży jest zupełnie bezpieczny to nie wiemy czy to rzeczywiście przyspiesza rozpoczęcie się porodu. Są natomiast badania, które udowadniają, że kobiety które często współżyją w ciąży po pierwsze mają mniej powikłań takich jak np. preeklampsia czy nadciśnienie w ciąży oraz … sprawniej rodzą. To drugie tłumaczy się tym, że mają lepiej wytrenowane mięśnie miednicy, a to pierwsze to bardzo ciekawe zagadnienie. Wynika to z tego, że w nasieniu mężczyzny są tzw. substancję zgodności tkankowe (HLA) i czym częściej kobieta ma styczność z tymi substancjami tym mniejsze szanse, że będzie negatywnie reagować na „tkanki dziecka”. Jest nawet taka bardzo głośna praca naukowa z 2000 roku, że kobiety które często wykonywały s. oralny swoim partnerom – z „szczęśliwym zakończeniem” – mają zdecydowanie rzadziej preeclampsie. Są również naukowe doniesienia, że nasienie – ale tylko ojca dziecka – jest też dobrym remedium na…. Poranne mdłości! Jest to praca naukowa, którą cytują wszyscy moi koledzy z pracy swoim pacjentkom.

Będzie też na pewno spora grupa mężczyzn, którzy najprościej w świecie będą się bać „że zaszkodzą dziecku”- NIE POTRZEBNIE. Jeżeli ciąża jest zdrowa, podczas stosunków płciowych (jakichkolwiek) nie da się zaszkodzić dziecku. Jest ona chronione płynem owodniowym błoną oraz bardzo silnym mięśniem szyjki macicy.

Dodatkowo warte podkreślenia jest, że nie chodzi tylko o współżycie jako takie ale także orgazm kobiecy- nie stanowi zagrożenia dla ciąży. Także Panie i Panowie do dzieła!

Na koniec obiecane – kobiety z tymi schorzeniami powinny zachować w ciąży wstrzemięźliwość:

1. Łożysko przodujące lub nisko schodzące ( od 20 tyg , wcześniej takie łożysko jest normą)

2. Krwawienie z dróg rodnych

3. Skrócenie szyjki macicy, zagrożenie porodem przedwczesnym

4. Po odpłynięciu płynu owodniowego

5. Dyskusyjne pozostaje ale podam – kobiety w ciąży mnogiej.

A całą resztę – zachęcam do s. w ciąży- jest to wręcz medycznie zalecane.

Ciekawy tekst? Podziel się nim z innymi na facebooku.

Macie pytania na ten temat- piszczcie śmiało w komentarzach.

69 komentarzy

 1. Witam.
  Jestem na samym początku, 7 tc. Niestety mama zakaz kochani się:( Niewydolność szyjki macicy… ale lekarz nic nie wspomniał o orgazmach. Z tąd moje pytanie: Orgazm ok czy nie ok ?;)

 2. Niestety musze obalić mit, aby stosunek pomagał na mdłości czy wymioty. Przynajmniej w moim odczuciu.
  Mąż strasznie chciał mi wtedy pomagać ☺

 3. A czy tak samo to wygląda we wczesnej ciąży? Chodzi mi 4-8 tydzień? Pierwszą ciążę poroniłam właśnie w 8 tygodniu, ponieważ nie rozwijała się prawidłowo i teraz zwyczajnie w świecie się boję że stosunek mógłby mu zaszkodzić…a na wizytę do lekarza ginekologa trzeba czekać ok. 3-4 tygodni…

 4. Czy pod koniec ciazy 38 tydz majac 3-4 cm rozwarcia mozna wspolzyc? Jest to bezpieczne przy takim rozwarciu?

 5. a jak to jest z s. „na jeźdźca” przód/tył?
  od położnej usłyszałam, że o ile ćwiczenia na piłce są bezpieczne, o tyle nie wolno na niej skakać, bo może to przyspieszyć poród, a taki rodzaj s. od razu skojarzył mi się z piłką 🙂

  (30tc)

  • Współżycie w fizjologicznej ciąży jest jak najbardziej dozwolone w dowolnej i wygodnej dla Pani pozycji.

 6. Jestem już po terminie, zdecydowaliśmy się lekko wspomóc Małego, ale po stosunku mam bóle takie jak w czasie miesiączki. Ból krzyża, podbrzusza, myślałam że zaczyna się poród, ale przechodziło jak się kładłam, pobolało przez noc i przeszło. Teraz wszystko jest w porządku. Zdarzyło się tak 2 razy, a w ciąży unikaliśmy współżycia ze względu na ciągłe infekcje. Czy te bóle/skurcze mogą być wynikiem obciążenia ,,nieużywanych” dawno mięśni?

 7. Czy seks w ciąży bliźniaczej jest całkowicie zakazany?
  Jestem w 13 tygodniu ciąży bliźniaczej i mam ogromną ochotę na zbliżenie fizyczne z moim mężem. Jednak obawiam się czy to w jakikolwiek sposób nie zaszkodzi naszym maleństwom?
  Będę wdzięczna na odpowiedź.

 8. Aleksandra

  Czy można współżyć, gdy krwiak oczyści się i plemienia ustały? weszłam w drugi trymestr.

 9. Czesc. Mam nietypowy problem – po kazdym stosunku musze przyjmowac jedna tabletke furaginy – w przeciwnym razie zapalenie pecherza murowane. Czytalam w ulotce, ze tego leku nie powinno sie przyjmowac w 1 trymestrze ciazy. Zastanawiam sie, czy dziecku bardziej zaszkodzi ta jedna tabletka po stosunku czy rozwiniete zapalenie pecherza?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*