Stosunki płciowe w ciąży

Stosunki płciowe w ciąży

Chciałam ten tekst nazwać se** w ciąży – ale wtedy są spore szanse, że facebook by mi ten post zablokował. Zatem będzie tekst o s. bez słowa na s.

U ponad 90% kobiet nie ma żadnych przeciwskazań do współżycia podczas ciąży. Istnieją przypadki kiedy rzeczywiście stosunków płciowych trzeba unikać ale o tym na końcu.

Gdyby natura uważała, że s. podczas ciąży jest niebezpieczny, to na pewno gatunek ludzki wyrobił by taki nawyk, że popęd płciowy spadł by do zera zarówno u kobiet jak i u ich partnerów. A jak pewnie większość z was wie, tak nie jest. Co więcej, jest wiele par u których popęd seksualny wręcz wzrasta podczas ciąży. Z ciekawostek wam powiem, że tylko gatunek ludzki współżyje podczas ciąży…  Dlaczego się tak dzieje?  Bo my ludzie, nie działamy tylko pod wpływem popędu, działamy też pod wpływem emocji i wyższych potrzeb.

Dlaczego możemy mieć większą ochotę na bliskość podczas ciąży?

Po pierwsze, ze względów psychologicznych- nie musiscie się już „starać” robicie to tylko wtedy i kiedy macie ochotę. Ten brak presji na wiele par działa bardzo wyzwalająco. Po drugie u kobiety zwiększa się przekrwienie sfer erogennych podczas ciąży co również może korzystnie wpłynąć na ich popęd płciowy. Co do mężczyzn- kobiety w ciąży są bardzo atrakcyjne, mają obrzmiałe piersi, mają większą wydzielinę w pochwie, ich cera i włosy często wyglądają dużo lepiej – ogólnie rzecz mówiąc – bardzo wiele kobiet w ciąży wygląda po prostu kwitnąco. Poza tym w ciąży nie ma konieczności używania antykoncpecji – co też sprzyja bliskim kontaktom intymnym. ( opisano co prawda około 10 przypadków tzw. Superfetacji , czyli zapłodnienia kobiety która była już w ciąży- ale to jest wyjątek i raczej powinno się to uważać za ekstremalnie mało prawdopodobny fenomen natury)

Piszę tu bardzo ogólnikowo- bo na pewno będą kobiety, które czują się okropnie w ciąży i ostatnią rzeczą o której myślą będzie s. Popęd płciowy jest zazwyczaj niski w pierwszym trymestrze ale zwiększa się w drugim i trzecim trymestrze. Z badań wynika, że najczęstsza częstotliwość stosunków płciowych jest właśnie na samym końcu ciąży. Wynika to z tego, że bardzo popularne jest stwierdzenie aby stosunki płciowe w donoszonej ciąży czyli po 37 tygodniu mogły przyspieszyć poród. Niestety badania naukowe są bardzo niejednoznaczne i podzielone, i o tyle o ile s. pod koniec ciąży jest zupełnie bezpieczny to nie wiemy czy to rzeczywiście przyspiesza rozpoczęcie się porodu. Są natomiast badania, które udowadniają, że kobiety które często współżyją w ciąży po pierwsze mają mniej powikłań takich jak np. preeklampsia czy nadciśnienie w ciąży oraz … sprawniej rodzą. To drugie tłumaczy się tym, że mają lepiej wytrenowane mięśnie miednicy, a to pierwsze to bardzo ciekawe zagadnienie. Wynika to z tego, że w nasieniu mężczyzny są tzw. substancję zgodności tkankowe (HLA) i czym częściej kobieta ma styczność z tymi substancjami tym mniejsze szanse, że będzie negatywnie reagować na „tkanki dziecka”. Jest nawet taka bardzo głośna praca naukowa z 2000 roku, że kobiety które często wykonywały s. oralny swoim partnerom – z „szczęśliwym zakończeniem” – mają zdecydowanie rzadziej preeclampsie. Są również naukowe doniesienia, że nasienie – ale tylko ojca dziecka – jest też dobrym remedium na…. Poranne mdłości! Jest to praca naukowa, którą cytują wszyscy moi koledzy z pracy swoim pacjentkom.

Będzie też na pewno spora grupa mężczyzn, którzy najprościej w świecie będą się bać „że zaszkodzą dziecku”- NIE POTRZEBNIE. Jeżeli ciąża jest zdrowa, podczas stosunków płciowych (jakichkolwiek) nie da się zaszkodzić dziecku. Jest ona chronione płynem owodniowym błoną oraz bardzo silnym mięśniem szyjki macicy.

Dodatkowo warte podkreślenia jest, że nie chodzi tylko o współżycie jako takie ale także orgazm kobiecy- nie stanowi zagrożenia dla ciąży. Także Panie i Panowie do dzieła!

Na koniec obiecane – kobiety z tymi schorzeniami powinny zachować w ciąży wstrzemięźliwość:

1. Łożysko przodujące lub nisko schodzące ( od 20 tyg , wcześniej takie łożysko jest normą)

2. Krwawienie z dróg rodnych

3. Skrócenie szyjki macicy, zagrożenie porodem przedwczesnym

4. Po odpłynięciu płynu owodniowego

5. Dyskusyjne pozostaje ale podam – kobiety w ciąży mnogiej.

A całą resztę – zachęcam do s. w ciąży- jest to wręcz medycznie zalecane.

Ciekawy tekst? Podziel się nim z innymi na facebooku.

Macie pytania na ten temat- piszcie śmiało w komentarzach.

119 komentarzy

 1. Widzę, że już jedna z Pań poruszyła te kwestię – napiszę jeszcze raz, może dowiemy sie, jak to jest na prawdę. Moja Pani ginekolog również powiedziała mi, żeby w 1 trymestrze zrezygnować ze współżycia ze względu na to, że sperma posiada w sobie prostaglandyny, które mogą doprowadzić do skurczów macicy, a co za tym idzie – do poronienia w tym pierwszym okresie ciąży. Czy to jest prawda? Spotkałaś się z taką teoria?

  Będę wdzięczna za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie!

 2. Z przyniesionych latorośli wybrał Jezus pięć, wsadził je w grunt własnymi rękoma spulchniony i pokazał im, jak na krzyż mają przywiązywać gałązki do szpaleru. Przy tym mówił wciąż o własnościach i hodowli winorośli, stosując to wszystko do tajemnicy małżeństwa i uświęcenia owoców małżeństwa. To samo mówił potem w dalszym ciągu w synagodze, wpajając w nich obowiązek powściągliwości po poczęciu się dziecięcia. Na dowód, jak dalece zepsuci są ludzie pod tym względem, wykazał, że co do tego mogłyby im służyć za przykład zbawienny słonie, w lasach tutejszych żyjące.

 3. Nicole, a jak to jest z seksem po amniounkcji?

 4. Ach! Jestem w pierwszym trymestrze zaczął się 9 tydzień, w 5 tygodniu miałam poronienie zagrażające – udało się zatrzymać. Nie wiem co mi się dzieje, ale jeszcze nigdy tak bardzo nie chciało mi się seksu!!! Po prostu się męczę. Nie zapytam lekarza, bo się wstydzę, ale powtórzył mi parę razy, że mam się trzymać z daleka od męża. Czy jest jeszcze szansa, że w ciąży będę mogła uprawiać seks? Czy przez mój zły początek do końca muszę się męczyć? Czy poczekać na prenatalne i jeśli będzie wszystko ok to można działać? Ratunku… 😢

 5. Chciałabym zapytać osytuację bezwiednego orgazmu podczas snu. Moja szyjka skróciła się do ok 35mm i pobolewa brzuch pani doktor chce założyć mi pessar. Seksu nie uprawiamy. ale ponieważ to trwa już długo, to czasami bezwiednie odczuwam stan podniecenia, a ostatnio obudziłam się z organem. Teraz się obawiam czy będą tego negatywne konsekwencje. Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź

 6. A więc w I trymestrze czułam się tak ponętnie, seksownie, jak mało kiedy i wtedy miałam dużą ochotę na seks. Wraz z nadejściem II trymestru moje libido poleciało na łeb na szyję. Pod koniec II trymestru doszła jeszcze obawa o to by nie zrobić krzywdy dziecku, co dodatkowo pogorszyło jakość zbliżeń. Z sentymentem wspominam stosunki sprzed ciąży, albo z jej początków. Teraz jestem w III trymestrze i po tym jak podczas stosunku doszło do krwawienia lekarka zabroniła mi współżyć już do końca ciąży. Osobiście mam poczucie, że seks w ciąży to jest coś z czym należy niezmiernie uważać, może być niebezpieczny. Słyszałam o parze, która straciła dziecko w 5. miesiącu. Jak podczas seksu doszło do krwawienia od razu pojechali do szpitala ale dziecka nie zdążyli uratować. Później nie mogli mieć już dzieci…

 7. Jestem w 16tc, dziś na wizycie Pani ginekolog po zbadaniu szyjki powiedziała żeby wstrzymać się od współżycia. Nie wspomniała nic o skróceniu szyjki.
  Powiedziała że szyjka jest w porządku, ale może się to zawsze zmienić bez większych objawów. Kazała się oszczędzać.
  Czy tak jest faktycznie że stan szyjki może się driametralnie zmienić?

  Poproszę o opinię mamoginekolog 🤔😍

 8. Witaj, przyznam się szczerze, że w ciąży bardzo dużo współżyłam z partnerem, ale urodziłam wcześniej, o wiele za wcześnie i nie miałam zbyt lekkiego porodu. Czy to właśnie współżycie mogło być przyczyną wczesnego porodu?

 9. seks w ciąży poprzedzonej poprzednim poronieniem? czy jest bezpieczny? podobno nie powinno urawiać się seksu (ani innych aktywności przyprawiających kobietę o orgazm – niebezpieczne skurcze macicy) w ciązy jeśli wcześniejsza ciążę się poroniło (nawet jeśli obecna przebiega prawidłowo). Czy to jest prawda? Jakie jest stanowisko medycyny w tym temacie?

 10. Witam, a u mnie jest taki przypadek, że miałam krwiaka, który oczyścił się i prawie wchłonął – prawie… bo podobno nigdy do końca one się nie wchłaniają. Plamień też nie mam. Mój lekarz prowadzący zabronił mi współżycia, ale gdy w 13 tyg robiłam testy pappa i usg genetyczne u innego lekarza i też zapytałam, czy mogę to powiedział, że nie widzi problemu bo już się wszystko unormowało. Jeden lekarz pozwolił a drugi nie, ale posłuchałam się swojego. Czy nadal mamy się wstrzymywać? Poczekać na usg połówkowe i wtedy jeszcze raz zapytać?

 11. Kochana mam nadzieję ze to przeczytasz mimo ze post był dawno napisany. Czy w ciąży mozna stosować lubrykanty?

  • Hej! Moja ginekolog pozwoliła. Zaproponowała mi kilka specyfików. Najlepiej te z apteki. Jeden z lubrykantów firmy Durex zawiera guaranę – ten jest niewskazany w ciąży.

 12. Na dzisiejszej wizycie po pobraniu próbki do posiewu GBS (35. tc.) lekarz powiedział, aby do rozwiązania nie współżyć już, bo jeśli w próbce nie będzie bakterii, a potem zarażę się od męża paciorkowcem to nasze dziecko będzie zagrożone… Nikola nic nie wspomniałaś o tym w artykule. Czy faktycznie nie powinniśmy współżyć do rozwiązania??

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*