Droga Czytelniczko,
Statystycznie każda zdrowa i regularnie współżyjącą para ma 15-25% szans na zajście w ciążę w jednym cyklu miesiączkowym. U jednych jest to od tzw. pierwszego razu, u innych trwa miesiące.
Często teoretycznie przy regularnym cyklu miesiączkowym (okres co 28-30 dni) – Twój zgodnie z tym co podajesz taki właśnie jest – owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej z jajnika, następuje w połowie cyklu, około 14-tego dnia.
Dni płodne przypadają na 7 dni przed i 7 dni po owulacji, więc w Twoim przypadku przy niezabezpieczonym współżyciu, w 23. dniu cyklu ryzyko zajścia w ciążę nie jest wysokie. Jednak kobieta to nie komputer, nie zawsze owulacja będzie akurat w 14 dniu cyklu, cykle mogą być nieregularne, znaczenie ma też dodatkowy stres i wówczas ciąża może się zdarzyć.
Jeśli w terminie spodziewanej miesiączki nie wystąpi krwawienie, dobrze byś wykonała test ciążowy z moczu, znajdziesz go w każdej aptece i drogerii. Pamiętaj także, że w przypadku niezabezpieczonego stosunku płciowego istnieje możliwość tzw. antykoncepcji w postaci awaryjnej tabletki „po”, stosowanej do 72 h po współżyciu. W Polsce jest ona dostępna na receptę. Przy pękniętej prezerwatywie należy też rozważyć ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Podsumowując, w tym przypadku ryzyko zajścia w ciążę liczymy zgodnie z metodą kalendarzową. Rzeczywisty indeks Pearla, który służy do oszacowania ryzyka zajścia w ciążę wynosi 20 (na 100 kobiet 20 będzie w ciąży stosując metodę kalendarzową) – czy to duże czy małe ryzyko, to już zależy od konkretnej sytuacji, kobiety i jej życiowych wyborów.
Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.