Droga Czytelniczko,
Na pewno nie każdy nowotwór widać we krwi, niektórych w ogóle nie widać, niektóre widać na późnym etapie.
- Morfologia – na podstawie nieprawidłowości stwierdzonych w morfologii można podejrzewać lub nawet zdiagnozować nowotwory krwi. Białaczka, chłoniak czy szpiczak na ogół dają dość duże odchylenia w tym podstawowym badaniu. Ponadto, morfologia może wykazać anemię, co też powinno skłonić do wzmożonej czujności onkologicznej.
- Pacjenci chętnie wykonują prywatnie markery nowotworowe, niestety często wyniki badania są niejednoznaczne i powodują wiele nieprozumień. Warto wiedzieć, że prawidłowe stężenie markera nie wyklucza nowotworu, a podwyższone stężenie go nie potwierdza. Markery nowotworowe wykonywane są raczej przy monitorowaniu leczenia, po leczeniu operacyjnym itp.
- Badania molekularne wykrywające mutacje genowe predysponujące do rozwoju raka mogą być wykonywane u osób z dużym obciążeniem genetycznym nowotworami występującymi w rodzinie np. rak piersi czy rak janika potwierdzony u matki, siostry, ciotki.
W przypadku dziedzicznych nowotworów przed wykonaniem badań należy skonsultować się z lekarzem – tu najważniejsza jest profilaktyka, regularne monitorowanie zdrowia w badaniu lekarskim i w badaniach obrazowych.
What’s your Reaction?
+1
2
+1
1
+1
1
+1
+1
+1
1
+1
2