Droga Czytelniczko,
Hemoroidy czyli guzki krwawnicze to naczynia naturalnie obecne w odbycie, które w sprzyjających warunkach ulegają poszerzeniu, podkrwawiają, ulegają stanom zapalnym.
Hemoroidy są powszechnym i często wstydliwym problemem. Ich powstawaniu sprzyjają:
- siedzący tryb życia,
- nadwaga,
- zaparcia lub wstrzymywanie wypróżnienia,
- ciąża,
- starzenie się,
- czynniki genetyczne.
Domowe sposoby na hemoroidy to przede wszystkim profilaktyka zaparć i unikanie długotrwałego przesiadywania w toalecie wykonując nasilone i przedłużone parcie na stolec.
Profilaktyka zaparć to dieta bogata w owoce i warzywa, dodatnie produktów zawierających błonnik rozpuszczalny, wypijanie większej ilości płynów. Ważna jest też redukcja masy ciała, ponieważ hemoroidy u osoby z nadmiernymi kilogramami bywają bardziej nasilone. Duże znaczenie dla wydolności układu żylnego miednicy ma także wysiłek fizyczny.
W aptekach dostępnych jest bez recepty wiele preparatów na hemoroidy – środki stosowane ogólnie mające na celu zwiększenie napięcia żylnego, przeciwobrzękowe lub przeciwzapalne. Do stosowania miejscowego w profilaktyce i leczeniu łagodnych zaostrzeń wykorzystuje się preparaty miejscowe w postaci maści i czopków.
O problemach z hemoroidami warto porozmawiać z lekarzem. Diagnostyką i leczeniem żylaków odbytu zajmują się lekarze rodzinni. Jeśli zastosowana terapia profilaktyczna nie przynosi poprawy lub lekarz podejrzewa inną przyczynę krwawienia z odbytu, wtedy kieruje do chirurga ogólnego lub proktologa.
Przeczytaj więcej o zaparciach.
Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.