Droga Czytelniczko,
Są to zazwyczaj czynniki biologiczne, o których pacjentka nie miała wiedzy przed badaniem. Zaliczamy do nich np. rozwijającą się chorobę nowotworową u ciężarnej, niezrównoważenia w genomie pacjentki, mozaikowość łożyska, czy zespół zanikającego bliźniaka.
Wszystkie te zjawiska powodują problemy z interpretacją wyniku. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w teście, jest duża szansa, że wykryta wada nie dotyczy płodu.
Mozaikowość ograniczona do łożyska powoduje, że DNA, które badamy nie reprezentuje płodu. Zespół zanikającego bliźniaka powoduje, że test NIPT wykrywa wadę płodu, która doprowadziła do obumarcia jednego z bliźniąt, podczas gdy drugie rozwija się prawidłowo.
Warto wiedzieć, że wykonanie testu w przypadkach, gdy pacjentka ma oczywiste przeciwwskazania np. przeszczep szpiku, transfuzja krwi, powoduje, że wynik takiego testu nie jest miarodajny – a sam test nie powinien być zlecony do wykonania.
Czytaj więcej:
- Niepokojący wynik NIPT i co dalej?
- Testy NIPT w medycynie matczyno-płodowej – dlaczego są tak wyjątkowe?
Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.