Droga Czytelniczko,
Migrena to napadowe silne bóle głowy niezwiązane z żadnym innym schorzeniem. Należy dodać, że mogą jej towarzyszyć dodatkowe objawy neurologiczne, takie jak mroczki, błyski, światłowstręt – wówczas objawy te nazywamy aurą migrenową.
Migrenowy ból głowy jest nawracający i nieuleczalny. W przypadku braku reakcji na typowe leki przeciwbólowe warto skonsultować się z lekarzem neurologiem.
W terapii migreny stosuje się leki doraźne, czyli taki które przyjmujemy na początku bólu lub przy pojawieniu się aury. Do leków doraźnych należą leki przeciwbólowe/przeciwzapalne oraz tryptany i pochodne ergotaminy.
W terapii częstych napadów migrenowych stosuje się leczenie profilaktyczne. Wówczas leki stosowane codziennie, mają zmniejszyć i ograniczyć częstość napadów. W terapii profilaktycznej wykorzystuje się leki kardiologiczne, antydepresyjne, przeciwpadaczkowe.
W miarę możliwości należy też unikać czynników prowokujących wystąpienie napadów – stresów, dużego wysiłku fizycznego, zmęczenia, małej ilości snu, niektórych pokarmów.
Odpowiedź pełni rolę czysto informacyjną i nie stanowi porady medycznej ani zalecenia, służy wyłącznie celom edukacyjnym.