USG połówkowe ciąży

USG połówkowe ciąży

Jak sama nazwa wskazuje jest to badanie ultrasonograficzne wykonywane w połowie ciąży. Jednak nazwa ta poza terminem badania dużo więcej o nim nie mówi. USG połówkowe jest (prawdopodobnie) najważniejszym badaniem USG w całej ciąży, co lekarz to opinia, które USG jest najważniejsze, ale moim osobistym zdaniem będzie to własnie USG połówkowe. Dziś formuła tekstu będzie nieco inna i po prostu będę odpowiadać na wasze pytania.

Kasia pyta – Kiedy zgłosić się na badanie USG połówkowe ?

Teoretycznie przedział czasowy na badanie USG połówkowe to od 18 do 22 tygodnia ciąży. A dokładnie 18 tyg +0 dni, a 22 tyg + 6dni. Tyle w teorii – w praktyce wygląda to nieco inaczej. Powiem Wam z doświadczenia osoby, która wykonała tysiące takich badań, że najlepszy okres jest pomiędzy skończonym 20 tygodniem (20+0), a jeszcze nie skończonym 22 tygodniem (21+6). Wynika to z kilku kwestii – jedna to wielkość dziecka, a druga to kwestia prawna. Zacznijmy od tej pierwszej dużo bardziej według mnie istotnej. W 18 tygodniu dzieciątko ma około 250g (przypominam przy okazji, że po 14 tygodniu ciąży nie oceniamy już dzieciątka po długości ale właśnie po masie), a w 22 tygodniu jest dwa razy (2! RAZY) większe i waży około 500g. I teraz pytanie do Was: czy nie wydaje Wam się oczywiste, że dużo dokładniej da się ocenić struktury anatomiczne, które są już dwa razy większe ? Część struktur, takich jak serce czy dokładna ocena twarzy dziecka jest trudna przed 20 tygodniem. Często, gdy pacjentki przychodzą np. w 18 tygodniu – „bo już nie mogą się doczekać, a w internecie jest napisane, że można od 18 tygodnia” – to robię to badanie, ale aby mieć pewność, że dziecko jest zdrowe zapraszam pacjentkę ponownie po miesiącu. Warto dodać, że bardzo istotna jest tutaj też budowa ciała mamy. Jeżeli kobieta jest bardzo szczupła to rzeczywiście w 18 tygodniu można u 250g dzieciątka ocenić już wszystkie struktury obowiązkowe w tym badaniu. Lecz jeżeli kobieta ma BMI około 30 – to będzie to niemożliwe.
Górna granica wieku ciąży do tego badania wynika nie tyle z warunków anatomicznych, bo teoretycznie nawet 25 tydzień był by odpowiedni do badania z oceną całej anatomii – dziecko do 26 tygodnia ma jeszcze bardzo dużo miejsca, obraca się we wszystkie strony, pokazując każda część ciała. Kończyny mogą się wyprostować i można ocenić ich ruchomość – ALE – ta górna granica wynika z prawa. Ponieważ jest to badanie, w którym niestety możemy rozpoznać bardzo ciężkie wady płodu (tak zwane wady letalne), które prawnie, na prośbę pacjentki, mogą być wskazaniem do przerwania ciąży. Dlatego też to badanie musi być wykonane przed końcem 22 tygodnia ciąży.

Arleta pyta – Jakie choroby/wady płodu można wykryć dzięki temu badaniu?

To jest pytanie na cały podręcznik diagnostyki prenatalnej, ale postaram się odpowiedzieć zrozumiale, a zarazem skrótowo.
W badaniu USG połówkowym oceniamy całą anatomię, czyli budowę ciała dziecka – od czubka głowy do małego palca u stopy. Jednak zanim ocenimy anatomię mierzymy dziecko – standardowe pomiary to:
BPD – biparietal diameter – wymiar dwuciemieniowy – potocznie szerokość główki płodu,
HC – head circumference – obwód główki płodu,
TCD – transcerebellar diameter – szerokość móżdżka (to taka ważna struktura z tyłu głowy, co ciekawe długość TCD na tym etapie ciąży odpowiada jej wiekowi – jeżeli zupełnie nie znamy wieku ciąży to na postawie TCD możemy ją ocenić do 25 mm – TCD równa się wiek ciąży np. 18 mm = 18 tygodni – jest to bardzo przydatne u kobiet które długo nie wiedziały, że są w ciąży),
CM – cisterna magna – zbiornik wielki mózgu oraz Vp – posterior ventricle – róg tylny komory bocznej mózgu – są to fizjologiczne miejsca gdzie w mózgu zbiera się płyn, wymiary nie powinny przez całą ciąże przekraczać 10mm,
NF– nuchal fold – fałd karkowy – odpowiednik przezierności karku w I trymestrze, jeden z markerów zespołu Downa, nie powinien przekraczać 6mm,
AC– abdominal circumference – obwód brzuszka płodu,
FL – femur length – długość kości udowej płodu,
HL – humerus length – długość kości ramiennej płodu.

Pomiary mają normy dla każdego wieku ciąży i zmieniają się z każdym dniem, dlatego nie jest możliwe podanie ogólnych norm.
Następnie na podstawie wzoru matematycznego biorącego pod uwagę BPD, HC, AC oraz FL oblicza się przybliżoną masę płodu EFW (estimated fetal weight).
Po wykonaniu pomiarów lub równolegle z nimi – to zależy od preferencji lekarza i jego własnej techniki – ocenia się budowę ciała dziecka:
Oceniamy głowę – budowę twarzy, czy nie ma rozszczepów, czy profil wygląda prawidłowo (wiele wad genetycznych przebiega z nieprawidłowym profilem twarzy), budowę struktur mózgowia – czy są symetryczne i prawidłowo wykształcone, czy jest prawidłowa ilość płynu mózgowo – rdzeniowego (czy nie ma wodogłowia, zwanego prawidłowo w tym okresie ciąży wentrikulomegalią).

Następnie oceniamy budowę szyi – czy nie ma wola tarczycowego, czy nie ma obrzęku karku.

W następnej kolejności przyglądamy się klatce piersiowej – oceniamy przede wszystkim budowę serca, nie tylko czy serce nie ma wad anatomicznych, ale również funkcję zastawek – najczęstszy rodzaj wad rozpoznawany w USG połówkowym to właśnie wady serca.
Potem oceniamy budowę płuc- nie są one jeszcze w pełni wykształcone, ale jeżeli istnieje wada budowy płuc to będzie ona już widoczna na tym etapie.
Bardzo ważna jest ocena jamy brzusznej – oceniamy budowę i wielkość żołądka – świadczy ona o drożności przewodu pokarmowego, na przykład przy atrezji (niewykształceniu) się przełyku żołądek będzie bardzo mały albo niewidoczny, natomiast rozdęty, wręcz podwójny żołądek może świadczyć o niedrożności dwunastnicy lub jeszcze dalszej części przewodu pokarmowego. Oceniamy również budowę nerek oraz pęcherza moczowego.
Na tym poziomie oceniamy również pępek – czy pępowina prawidłowo wchodzi do brzucha, czy nie ma przepukliny, oceniamy też budowę pępowiny – prawidłowo jest ona trójnaczyniowa (ma dwie tętnice i jedną żyłę).
Kolejnym etapem jest ocena narządów rodnych – nie chodzi tu nawet o ocenę płci, ponieważ rodzice chcą wiedzieć na jaki kolor malować pokoik czy jakie imię wybrać – chodzi o to, że w tym rejonie ciała również mogą znajdować się wady wrodzone – np. niezróżnicowane narządy płciowe, albo guzy , dlatego też ocena narządów płciowych nie jest fanaberią tylko jest obowiązkowym elementem USG połówkowego – oczywiście jeżeli rodzice nie życzą sobie znać płci, to na wyniku powinno być napisane „prawidłowe narządy płciowe” – bez oznaczenia czy są męskie czy żeńskie.
W dalszej kolejności oceniamy kończyny górne i dolne – oceniamy kości kończyn, pałeczki u dłoni i stóp oraz czy ruchomość kończyn jest prawidłowa.
Bardzo ważna jest ocena kręgosłupa – stosunkowo częstą wadą, najczęściej związaną z niedoborem kwasu foliowego, jest rozszczep kręgosłupa. Najłatwiej ocenić kręgosłup jak dziecko się do badania obróci plecami. Przy rozszczepie kręgosłupa widać również zmiany w budowie mózgowia i to zazwyczaj jest już pierwsza sugestia tej wady.

Oczywiście kolejność badanych narządów wcale nie musi być taka jak opisałam powyżej, będzie ona wynikała z pozycji dziecka. Lekarz dostosowuje kolejność badania organów do swojego malutkiego pacjenta. Najwygodniej jest jak dziecko się kilka razy obróci w trakcie badanie – wtedy można ocenić wszystkie narządy i struktury z wielu stron ciała.

Poza samą oceną narządów podczas badania USG połówkowego oceniamy również grupę tak zwanych markerów wad genetycznych. Jest ich bardzo wiele, ale wymienię najważniejsze – długość kości nosowej, grubość fałdu karkowego, szerokość miedniczek nerkowych, długość kości udowych, echogeniczność jelit, torbiele splotów naczyniówkowych.
Bierzemy je ponownie pod uwagę oceniając ryzyko wystąpienia wad chromosomalnych takich jak np. zespół Downa. Jednak czułość tych markerów, mimo, że jest ich dużo więcej niż w pierwszym trymestrze jest zdecydowanie niższa i mniej specyficzna niż markery mierzone w USG genetycznym (w 11-13 tygodniu ciąży).
Ola pyta – Czy to badanie jest w stanie zapewnić, że dziecko urodzi się zdrowe?

Niestety nie ma takiego badania, które da nam gwarancję urodzenia zdrowego dziecka. Jednak prawidłowo wykonane USG połówkowe, jest najlepszym badaniem, które wyklucza gro wad wrodzonych z jakimi dziecko może się urodzić. Trudno mi tu podać konkretne statystyki, ale mniej więcej 90% wad wrodzonych można rozpoznać podczas prawidłowo wykonanego badania USG połówkowego. Co to znaczy prawidłowo wykonane? Badanie powinien wykonać lekarz, który jest doświadczonym specjalistą w USG oraz diagnostyce prenatalnej – często Wasz lekarz prowadzący odeśle Was do innego lekarza (bardzo dobrze, świadczy to o tym, że macie dobrego i świadomego lekarza prowadzącego) – chyba, że wasz lekarz sam się w tym specjalizuje (zawsze możecie jego spytać). Istnieją certyfikaty FMF oraz PTG do wykonywania tego badania – jednak jest wiele bardzo dobrych lekarzy, którzy niekoniecznie te certyfikaty posiadają, a badanie wykonają prawidłowo. (W odróżnieniu od USG genetycznego w 11-13 tygodniu – do wykonania którego lekarz obowiązkowo powinien mieć certyfikat FMF. Jest to inny certyfikat niż do wykonywania badania USG połówkowego).
Lekarz powinien poświecić na badanie około 20 minut i powinien zbadać pacjentkę zarówno sondą przezbrzuszną, jak i sondą dopochwową (Dlaczego? O tym będzie w  jednym z kolejnych pytań).
Aleksandra pyta– Czy w USG połówkowym dobrze widać wady serduszka, czy trzeba robić szczegółowe echo serca płodu?

Wszystko zależy od warunków badania (wagi mamy, pozycji dziecka) – jednak u większości osób wystarczy wykonanie „przesiewowej oceny serca płodu” w postaci uwidocznienia dwóch prawidłowych przekrojów – nazywają się one –  przekrój przez cztery jamy serca (4 chamber view) oraz przekrój przez trzy główne naczynia śródpiersia (3 vessel view). Uzyskując te dwa obrazy możemy wykluczyć prawie 90% wad serca. Jeżeli lekarzowi nie udaje się uwidocznić tych dwóch prawidłowych przekrojów lub jeżeli wydają się one mu podejrzane to wtedy zdecydowanie powinien skierować pacjentkę na bardziej szczegółowe badanie serduszka płodu u specjalisty w tym zakresie.

Magda pyta – Mierzenie długości szyjki macicy, czy lekarz ma obowiązek to zrobić podczas tego badania?

Prawidłowo wykonany pomiar długości szyjki macicy można wykonać jedynie podczas badania USG przezpochwowego. Jest to obecnie najdokładniejsze badanie w ocenie ryzyka porodu przedwczesnego i powinno być wykonywane u każdej pacjentki. Od 2016 roku według wytycznych NFZ każda pacjentka powinna mieć zmierzoną szyjkę macicy podczas USG połówkowego. Długość szyjki powinna być większa niż 25 mm – jeżeli jest krótsza to możemy wdrożyć metody profilaktyki porodu przedwczesnego, takie jak progesteron dopochwowy, szew szyjkowy lub pessar.

Martyna pyta – Czy to prawda, że waga dziecka z USG połówkowego ma się nijak do wagi urodzeniowej dziecka?

Tak, to zasadniczo prawda. Waga dziecka będzie inna z każdym dniem i będzie głownie zależeć od tego czy badanie jest zrobione w 18 czy w 22 tygodniu ciąży. Oczywiście istnieją przedziały norm (percentyle) dla każdego z tych wieków ciążowych i masy dzieciątka im odpowiadającym, ale tak długo jak dziecko mieści się w normie to nie można na tej podstawie ocenić jaka będzie masa przy porodzie. Co więcej – jeżeli dziecko jest poniżej normy lub powyżej normy dla danego wieku ciąży w tym badaniu, to w pierwszej kolejności powinniśmy podejrzewać, że dziecko jest kilka dni młodsze lub starsze i sprawdzić czy wiek ciąży był dobrze obliczony w pierwszym trymestrze niż podejrzewać, że dziecko nieprawidłowo rośnie. Jak to zrobimy i wiek się zgadza, a dziecko nie mieści się w normach – to bardzo, ale to bardzo rzadko przy mniejszym dziecku może to świadczyć o wczesnej hipotrofii i niewydolności łożyska (czasami wynikającej z wad genetycznych). W tej sytuacji trzeba badanie powtórzyć za 2 tygodnie i ocenić wzrastanie dziecka. Natomiast jeżeli dziecko jest większe niż normy przewidują (a wiek ciąży jest dobrze obliczony), to powinniśmy w pierwszej kolejności wykluczyć cukrzycę ciążową wykonując test z obciążeniem glukozą (OGTT).

Paulina pyta – Czy badanie USG połówkowe jest wystarczające pod względem wad, czy konieczne jest wykonanie USG w III trymestrze.

Według mnie jest konieczne, ponieważ USG w trzecim trymestrze przede wszystkim mówi nam o tym jak funkcjonuje łożysko – czy nie jest niewydolne i czy dziecko prawidłowo rośnie. Jednak poza tym istnieje kilka wad, które mogą się objawić dopiero w trzecim trymestrze – część przepuklin przepony, niedrożności przewodu pokarmowego, wad nerek lub wad rozwojowych serca, wady rozwoju kończyn, np. skrócenie kończyn przy achondroplazji może być dopiero widoczne właśnie w III trymestrze.

Iza pyta – Jak przygotować się do badania?

Nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Pęcherz moczowy nie musi być pełny, ale jeżeli będzie to nic się nie stanie. Jednak przed badaniem przezpochwowym USG powinno się pęcherz opróżnić. Można zabrać ze sobą coś słodkiego – sok lub baton – czasami jak dziecko śpi w niekorzystnej do badania pozycji to można za pomocą cukru je obudzić – nie zawsze to działa. 😉 U niektórych kobiet stosowanie tłustych kremów lub olejków przeciw rozstępom nieco pogarsza jakość obrazu USG (nie jest tak u każdego), ale na wszelki wypadek warto tego dnia brzucha nie kremować. Jeżeli przyjmujesz leki dopochwowe, to możesz je normalnie przed badaniem przyjmować jak dotychczas zalecono.

Agata pyta – Czy USG połówkowe może się inaczej nazywać?

Część osób nazywa jw USG genetycznym II trymestru, USG referencyjnym, USG 18-22 tygodnie, USG anatomicznym płodu – pewnie istnieją jeszcze inne nazwy. Zasadniczo napisałam wam wszystko co się sprawdza w USG w połowie ciąży – co KAŻDA pacjentka powinna mieć sprawdzone, niezależnie od wieku i wywiadu, i niezależnie od tego jak się nazywa to badanie.
Po angielsku to badanie nazywa się anomaly scan – bo sprawdzamy czy dziecko nie ma odchyleń od normy w budowie anatomicznej.

Nicole pyta i odpowiada (bo nikt inny nie spytał… chyba, bo być może mi umknęło w 300 komentarzach) – Czy podczas USG połówkowego badamy coś jeszcze poza dzieckiem i szyjką macicy?

Tak, oceniamy ilość wód płodowych, zazwyczaj na doświadczone oko. Dość dobrze widać, że jest ich prawidłowa ilość jeżeli dziecko ma wystarczająco miejsca do ruchu i widoczne są w koło dziecka kieszonki płynu (czarne w USG). Oceniamy również budowę, ale przede wszystkim lokalizację łożyska. Powinno ono być przynajmniej 2 cm od ujścia wewnętrznego szyjki macicy, wtedy mówimy, że jest wysoko i nie przoduje. U około 1/10 kobiet łożysko będzie nisko – nie martwcie się – u kolejnych 90% z Was łożysko wraz ze wzrostem macicy będzie wysoko. Trzeba to po prostu ponownie sprawdzić po kilku tygodniach.

(Wiele osób pytało – czy badanie może trwać 5 minut – trudno mi się do tego odnieść. Wydaje mi się, że pełne USG połówkowe nawet przy idealnych warunkach będzie trwało dłużej. Same pomiary w najlepszym wypadku zajmują około 2-3 minut. Przyznam się szczerze, że raz zrobiłam badanie w 7 minut, ale było to na prośbę pacjentki bez USG przezpochwowego i dziecko naprawdę idealnie leżało, a pacjentka miała obawy (niezasadne) co do bezpieczeństwa badań USG i chciała jak najkrótsze badanie. Zazwyczaj badanie trwa około 20 minut, jak pisałam, a zdarza się, że i dużo dłużej bo pacjentkę kilkakrotnie wysyłamy na „spacer”, aby zmienić pozycję płodu).

 

Na koniec pozdrowienia od Wandzi – naszej modelki do dzisiejszych zdjęć

143 komentarze

 1. Witam czy często spotyka się pani na badaniu polowkowym z białą plamka w serduszku? Moja córka ma taką wszystkie inne parametry są w normie. Test pappa też wyszedł dobrze jak i usg w pierwszym trymestrze. Lekarz prowadzący jak i ten który wykonywał usg polowkowe mówią że jest ok. Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie.

 2. A czy jest możliwe żeby lekarz nie wykonywał takiego badania w ogóle? W moich 2 ciążach chodziłam do prywatnego gabinetu i co miesiąc wykonywał mi badanie usg, ale nie przypominam sobie żeby któreś trwało dłużej niż kilka minut i najpierw było dopochwowe, a od połowy ciąży tylko przezbrzuszne. Standardowo dostawałam wydrukowane zdjęcie do ramki i zadnego opisu.

 3. Bardzo ciekawy post! Szczególnie że jest to tak ważne badanie.

  Szkoda że tak dużo zależy od indywidualnego podejścia lekarza a nie od norm i wytycznych. Moje połówkowe USG miałam 3 tyg temu zlecone zewnętrzne w Centrum Damiana i niestety również dł. szyjki nie została zmierzona. Na wydruku nie widzę również pomiarów TCD, CM, NF, HL… co jest troszkę niepokojące. Mam nadzieję że nie ma potrzeby powtarzania badania?
  Za dwa dni idę do Dr.Zouli wiec na pewno spojrzy na opis.

  Może idąc za ciosem, następny post będzie o kolejnym ważnym badaniu USG? Będzie to dopiero 28-32 tyg? Czy warto wybrać się na jeszcze jedno wcześniej? Te informacje na pewno się nie długo przydadzą.

  Pozdrawiam gorąco! ?

 4. Czy Lekarz posiadający tylko certyfikat Fetal Medicine Fundation (FMF) jest osoba kompetentna do wykonania Usg połówkowego? Czy on nie dotyczy tylko badania w 1 trymestrze?
  Zapisana jestem do takiego właśnie lekarza i jak podają źródła w internecie posiada on właśnie taki certyfikat – dr Szymon Kozłowski.

 5. Mam takie pytanie, czy na usg połówkowym lekarz ocenia tylko narządy płciowe zewnętrzne czy jest szansa zobaczyć u dziewczynki także jajniki i/lub macicę? Jako przyszła mama synka nie mam pojęcia a to dla mnie ciekawe? Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za Panią i Maleństwo❤️?

 6. w pierwszej ciąży (6 lat temu) pierwsze badanie usg miałam wykonane w 33 tygodniu ciąży! dodam że nie była to żadna mała wioska.

 7. Pani Doktor, mam takie pytanie. Tydzień temu miałam USG połówkowe, w opisie mam zawarte wszystkie pomiary, ale brakuje pomiaru fałdu karkowego. Mam za to pomiar kości nosowej- w NORMIE, czy to możliwe, aby lekarz nie wykonał pomiaru fałdu karkowego? Dodam, że USG miałam robione przez lekarza z certyfikatem do badań połówkowych, moim zdaniem bardzo szczegółowo zostało wykonane.
  Pozdrawiam
  Iza

 8. Witam. Czy wystarczy aby łożysko było 2 cm od szyjki aby próbować porodu naturalnego ?

 9. Mam pytanie trochę z innej beczki. Jestem w 10tc. W 9 tyg trafilam do szpitala z krwawieniem. Lekarz zrobił mi usg i powiedział, że wszystko dobrze, ale ciałko żółtawe jest za duże, gdyż ma 8mm. Powiedział również, że może to świadczyć o późniejszych wadach genetycznych. Moje pytanie to czy to prawda i na jakie wady może to wskazywać?

 10. Witaj Nicole 😉
  Jakie są wskazania medyczne/zdrowotne do skierowania pacjentki na badania prenatalne(w tym polowkowe) w ramach NFZ?

  • – 35 lat
   – nieprawidłowy wynik prenatalnych badań biochemicznych czy ultrasonograficznych
   – nieprawidłowości genetyczne (aberracja chromosomowa) czy wada płodu w poprzeniej ciąży
   – stwierdzenie zwiększonego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie
   – występowanie strukturalnej aberracji chromosomowej u ciężarnej lub ojca dziecka

   – niepowodzenia rozrodu (conajmniej dwukrotnie poronienia samoistne, obumarcie ciąży)
   – narażenie na działanie czynników mutagennych (narażenie zawodowe czy stosowane przewlekle leki)
   – pokrewieństwo małżonków.

 11. Karolina

  Ja już po badaniu połówkowym, ale bardzo miło się czytało 😉 wiele też rozjaśniło
  Teraz czekam na post ogólnie o 2 i 3 trymestrze, co niepokojącego może się dziać, a co jest normą i nie powinno budzić niepokoju. Naczytałam się dużo o twardnieniu brzucha w ciąży i w sumie sama nie wiem czy je mam, bo czuje tylko napięcie macicy na chwilę jak dotknę, a nie napinanie się całego brzucha. Jakie bóle brzucha mogą występować itp. Więc czekam na odpowiedź w artykule 🙂

  • Ja też czułam takie napięcia i twardnienia macicy (nie całego brzucha?) przez cały II trymestr a pobolewania miałam od początku ciąży do mniej więcej 26-27 tygodnia. Moja Pani Doktor mnie uspokoiła, że jak pojawią się skurcze to napewno ich z niczym nie pomylę a na napinania i pobolewania pozwalała brać No-spę (brałam jak czułam, że boli bardziej niż zwykle). Teraz jestem w 37 tc, faktycznie jak tylko poczułam skurcze przepowiadające to od razu wiedziałam, że to one, nie da się tego pomylić z tymi twardnieniami i pobolewaniem?. Ja miałam takie zalecenie, żeby zgłaszać się na IP w razie jakiegokolwiek plamienia/krwawienia i po 32 tygodniu w razie wyrwźnego osłabienia ruchów dziecka ale chętnie też poznałabym zdanie Mamyginekolog na temat ewentualnych niepokojących objawów tak na zaś?

 12. Agnieszka

  Witam. Jestem w 21 tygodniu ciaży i chyba coś jest nie tak z serduszkiem mojego maleństwa. Na opisie mam napisane skryningowa ocena budowy serca płodu za 3- 4 tygodnie.
  Czy kontrolne badanie mogę zrobić na zwyklym USG?
  Skryningowa ocena budowy serca to znaczy że nie ma komór w sercu?
  Czy istnieje szansa że serduszko jednak będzie miało prawidłową budowe?

  • JużMama

   Badanie skryningowe to znaczy tyle co “przesiewowe”… może Twoje Dziecko była źle ułożone i nie dało się przez to dokładnie zbadać serduszka…? Z tego co wiem to w razie wykrycia nieprawidłowości związanych z sercem dziecka, zaleca się badanie echo serca płodu a skoro takich zaleceń nie dostałaś to pewnie nic groźnego, nie martw się na zapas? Swoją drogą nic Ci lekarz nie powiedział z jakiego powodu ta kontrola? Trzymam za Was kciuki?

 13. Czym to sie rozni od badania prenatalnego ? Bo jestem w 21 tygodniu i lekarz mi nie mowil mi o takim badaniu , takie rzeczy mialam robione na prenatalnych . Wiec jestem troche zdziwiona i nie wiem o co chodzi .

 14. Chciałam zapytać czy dobrze zrozumiałam czyli nie ma przeciwwskazań żeby to badanie wykonać po 22 tygodniu ciąży? Pytam bo wg miesiączki i pierwszego USG jestem w 22 tygodniu i umówiłam się na to badanie prywatnie.i patrzę teraz w kartę ciąży a mój ginekolog wpisał ostatnio 24. Wydaje mi się że poprostu się pomylił bo wizyty mam zawsze co 3 tygodnie. a on przy ostatnich dwóch dodał po 4 tyg. zamiast 3. Chyba że wpisał to wg SV jakie miałam robione bo mówił że dziecko duże. Pytam bo nie wiem czy jest sens iść czy odwołać wizytę

 15. Nicol a ja mam pytanie co do samego sprzetu, na ktorym ma byc wykonane usg polowkowe. Na co powinnysmy zwrocic uwage?? Czy na kazdym typie urzadzenia bedzie mozliwe dokladne wykonanie tego badania? Pozdrawiam! Jestes super! 🙂

  • Nie potrafię Ci odpowiedzieć na to pytanie dlatego, że jest wiele firm, które produkują sprzęt USG odpowiedni do badania USG połówkowego. Jedynie lekarz wykonujący badanie wie, czy sprzęt jest wystarczający. Pacjentka nie jest w stanie tego określić. 🙂

 16. Jesli ciaza 21+4 a pomiary na usg polowkowym 20+3 to moze byc zle rozwijajaca sie dzidzia? Czy nalezy powtorzyc badanie za kilka tygodni?
  W USG w 13 tygodniu pomiary dzidzi się zgadzały i data porodu taka sama co z (regularnej) miesiączki, stąd moje zdziwienie, gdy teraz różni się o kilka dni. Czy to powód do niepokoju?

  PS.Dziekuje za ciekawy artykuł 🙂

 17. Czy Zespół Pasm Owodniowych wykrywa się dopiero w badaniu połówkowym czy można wykryć w badaniu genetycznym? Czy mogła by Pani napisać kiedyś coś o tej wadzie.
  Pozdrawiam serdecznie

 18. Czym się różni USG POŁÓWKOWE 2D od 3D? Tzn., czy na tym 2D równie dobrze widać narządy i można spr., czy dziecko prawidłowo się rozwija?

 19. Agnieszka

  Świetny tekst i bardzo potrzebny. Jutro czeka mnie moje usg połówkowe 🙂 Pozdrawiam!

 20. Tekst jest świetny, dużo rzeczy staje się jaśniejsze. Natomiast ja mam pewną prośbę o wyjaśnienie tematu torbieli splotów naczyniówkowych. O konsekwencjach, kiedy sie wchłaniają, jakie wielkości są warte nerwów mam. Niestety mój maluszek ma torbiele, w tym tygodniu mam USG połówkowe i zastanawiam się czy torbiele się powiększą czy będą tej samej wielkości co na ostatnim USG. Będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*