USG połówkowe ciąży

USG połówkowe ciąży

Jak sama nazwa wskazuje jest to badanie ultrasonograficzne wykonywane w połowie ciąży. Jednak nazwa ta poza terminem badania dużo więcej o nim nie mówi. USG połówkowe jest (prawdopodobnie) najważniejszym badaniem USG w całej ciąży, co lekarz to opinia, które USG jest najważniejsze, ale moim osobistym zdaniem będzie to własnie USG połówkowe. Dziś formuła tekstu będzie nieco inna i po prostu będę odpowiadać na wasze pytania.

Kasia pyta – Kiedy zgłosić się na badanie USG połówkowe ?

Teoretycznie przedział czasowy na badanie USG połówkowe to od 18 do 22 tygodnia ciąży. A dokładnie 18 tyg +0 dni, a 22 tyg + 6dni. Tyle w teorii – w praktyce wygląda to nieco inaczej. Powiem Wam z doświadczenia osoby, która wykonała tysiące takich badań, że najlepszy okres jest pomiędzy skończonym 20 tygodniem (20+0), a jeszcze nie skończonym 22 tygodniem (21+6). Wynika to z kilku kwestii – jedna to wielkość dziecka, a druga to kwestia prawna. Zacznijmy od tej pierwszej dużo bardziej według mnie istotnej. W 18 tygodniu dzieciątko ma około 250g (przypominam przy okazji, że po 14 tygodniu ciąży nie oceniamy już dzieciątka po długości ale właśnie po masie), a w 22 tygodniu jest dwa razy (2! RAZY) większe i waży około 500g. I teraz pytanie do Was: czy nie wydaje Wam się oczywiste, że dużo dokładniej da się ocenić struktury anatomiczne, które są już dwa razy większe ? Część struktur, takich jak serce czy dokładna ocena twarzy dziecka jest trudna przed 20 tygodniem. Często, gdy pacjentki przychodzą np. w 18 tygodniu – „bo już nie mogą się doczekać, a w internecie jest napisane, że można od 18 tygodnia” – to robię to badanie, ale aby mieć pewność, że dziecko jest zdrowe zapraszam pacjentkę ponownie po miesiącu. Warto dodać, że bardzo istotna jest tutaj też budowa ciała mamy. Jeżeli kobieta jest bardzo szczupła to rzeczywiście w 18 tygodniu można u 250g dzieciątka ocenić już wszystkie struktury obowiązkowe w tym badaniu. Lecz jeżeli kobieta ma BMI około 30 – to będzie to niemożliwe.
Górna granica wieku ciąży do tego badania wynika nie tyle z warunków anatomicznych, bo teoretycznie nawet 25 tydzień był by odpowiedni do badania z oceną całej anatomii – dziecko do 26 tygodnia ma jeszcze bardzo dużo miejsca, obraca się we wszystkie strony, pokazując każda część ciała. Kończyny mogą się wyprostować i można ocenić ich ruchomość – ALE – ta górna granica wynika z prawa. Ponieważ jest to badanie, w którym niestety możemy rozpoznać bardzo ciężkie wady płodu (tak zwane wady letalne), które prawnie, na prośbę pacjentki, mogą być wskazaniem do przerwania ciąży. Dlatego też to badanie musi być wykonane przed końcem 22 tygodnia ciąży.

Arleta pyta – Jakie choroby/wady płodu można wykryć dzięki temu badaniu?

To jest pytanie na cały podręcznik diagnostyki prenatalnej, ale postaram się odpowiedzieć zrozumiale, a zarazem skrótowo.
W badaniu USG połówkowym oceniamy całą anatomię, czyli budowę ciała dziecka – od czubka głowy do małego palca u stopy. Jednak zanim ocenimy anatomię mierzymy dziecko – standardowe pomiary to:
BPD – biparietal diameter – wymiar dwuciemieniowy – potocznie szerokość główki płodu,
HC – head circumference – obwód główki płodu,
TCD – transcerebellar diameter – szerokość móżdżka (to taka ważna struktura z tyłu głowy, co ciekawe długość TCD na tym etapie ciąży odpowiada jej wiekowi – jeżeli zupełnie nie znamy wieku ciąży to na postawie TCD możemy ją ocenić do 25 mm – TCD równa się wiek ciąży np. 18 mm = 18 tygodni – jest to bardzo przydatne u kobiet które długo nie wiedziały, że są w ciąży),
CM – cisterna magna – zbiornik wielki mózgu oraz Vp – posterior ventricle – róg tylny komory bocznej mózgu – są to fizjologiczne miejsca gdzie w mózgu zbiera się płyn, wymiary nie powinny przez całą ciąże przekraczać 10mm,
NF– nuchal fold – fałd karkowy – odpowiednik przezierności karku w I trymestrze, jeden z markerów zespołu Downa, nie powinien przekraczać 6mm,
AC– abdominal circumference – obwód brzuszka płodu,
FL – femur length – długość kości udowej płodu,
HL – humerus length – długość kości ramiennej płodu.

Pomiary mają normy dla każdego wieku ciąży i zmieniają się z każdym dniem, dlatego nie jest możliwe podanie ogólnych norm.
Następnie na podstawie wzoru matematycznego biorącego pod uwagę BPD, HC, AC oraz FL oblicza się przybliżoną masę płodu EFW (estimated fetal weight).
Po wykonaniu pomiarów lub równolegle z nimi – to zależy od preferencji lekarza i jego własnej techniki – ocenia się budowę ciała dziecka:
Oceniamy głowę – budowę twarzy, czy nie ma rozszczepów, czy profil wygląda prawidłowo (wiele wad genetycznych przebiega z nieprawidłowym profilem twarzy), budowę struktur mózgowia – czy są symetryczne i prawidłowo wykształcone, czy jest prawidłowa ilość płynu mózgowo – rdzeniowego (czy nie ma wodogłowia, zwanego prawidłowo w tym okresie ciąży wentrikulomegalią).

Następnie oceniamy budowę szyi – czy nie ma wola tarczycowego, czy nie ma obrzęku karku.

W następnej kolejności przyglądamy się klatce piersiowej – oceniamy przede wszystkim budowę serca, nie tylko czy serce nie ma wad anatomicznych, ale również funkcję zastawek – najczęstszy rodzaj wad rozpoznawany w USG połówkowym to właśnie wady serca.
Potem oceniamy budowę płuc- nie są one jeszcze w pełni wykształcone, ale jeżeli istnieje wada budowy płuc to będzie ona już widoczna na tym etapie.
Bardzo ważna jest ocena jamy brzusznej – oceniamy budowę i wielkość żołądka – świadczy ona o drożności przewodu pokarmowego, na przykład przy atrezji (niewykształceniu) się przełyku żołądek będzie bardzo mały albo niewidoczny, natomiast rozdęty, wręcz podwójny żołądek może świadczyć o niedrożności dwunastnicy lub jeszcze dalszej części przewodu pokarmowego. Oceniamy również budowę nerek oraz pęcherza moczowego.
Na tym poziomie oceniamy również pępek – czy pępowina prawidłowo wchodzi do brzucha, czy nie ma przepukliny, oceniamy też budowę pępowiny – prawidłowo jest ona trójnaczyniowa (ma dwie tętnice i jedną żyłę).
Kolejnym etapem jest ocena narządów rodnych – nie chodzi tu nawet o ocenę płci, ponieważ rodzice chcą wiedzieć na jaki kolor malować pokoik czy jakie imię wybrać – chodzi o to, że w tym rejonie ciała również mogą znajdować się wady wrodzone – np. niezróżnicowane narządy płciowe, albo guzy , dlatego też ocena narządów płciowych nie jest fanaberią tylko jest obowiązkowym elementem USG połówkowego – oczywiście jeżeli rodzice nie życzą sobie znać płci, to na wyniku powinno być napisane „prawidłowe narządy płciowe” – bez oznaczenia czy są męskie czy żeńskie.
W dalszej kolejności oceniamy kończyny górne i dolne – oceniamy kości kończyn, pałeczki u dłoni i stóp oraz czy ruchomość kończyn jest prawidłowa.
Bardzo ważna jest ocena kręgosłupa – stosunkowo częstą wadą, najczęściej związaną z niedoborem kwasu foliowego, jest rozszczep kręgosłupa. Najłatwiej ocenić kręgosłup jak dziecko się do badania obróci plecami. Przy rozszczepie kręgosłupa widać również zmiany w budowie mózgowia i to zazwyczaj jest już pierwsza sugestia tej wady.

Oczywiście kolejność badanych narządów wcale nie musi być taka jak opisałam powyżej, będzie ona wynikała z pozycji dziecka. Lekarz dostosowuje kolejność badania organów do swojego malutkiego pacjenta. Najwygodniej jest jak dziecko się kilka razy obróci w trakcie badanie – wtedy można ocenić wszystkie narządy i struktury z wielu stron ciała.

Poza samą oceną narządów podczas badania USG połówkowego oceniamy również grupę tak zwanych markerów wad genetycznych. Jest ich bardzo wiele, ale wymienię najważniejsze – długość kości nosowej, grubość fałdu karkowego, szerokość miedniczek nerkowych, długość kości udowych, echogeniczność jelit, torbiele splotów naczyniówkowych.
Bierzemy je ponownie pod uwagę oceniając ryzyko wystąpienia wad chromosomalnych takich jak np. zespół Downa. Jednak czułość tych markerów, mimo, że jest ich dużo więcej niż w pierwszym trymestrze jest zdecydowanie niższa i mniej specyficzna niż markery mierzone w USG genetycznym (w 11-13 tygodniu ciąży).
Ola pyta – Czy to badanie jest w stanie zapewnić, że dziecko urodzi się zdrowe?

Niestety nie ma takiego badania, które da nam gwarancję urodzenia zdrowego dziecka. Jednak prawidłowo wykonane USG połówkowe, jest najlepszym badaniem, które wyklucza gro wad wrodzonych z jakimi dziecko może się urodzić. Trudno mi tu podać konkretne statystyki, ale mniej więcej 90% wad wrodzonych można rozpoznać podczas prawidłowo wykonanego badania USG połówkowego. Co to znaczy prawidłowo wykonane? Badanie powinien wykonać lekarz, który jest doświadczonym specjalistą w USG oraz diagnostyce prenatalnej – często Wasz lekarz prowadzący odeśle Was do innego lekarza (bardzo dobrze, świadczy to o tym, że macie dobrego i świadomego lekarza prowadzącego) – chyba, że wasz lekarz sam się w tym specjalizuje (zawsze możecie jego spytać). Istnieją certyfikaty FMF oraz PTG do wykonywania tego badania – jednak jest wiele bardzo dobrych lekarzy, którzy niekoniecznie te certyfikaty posiadają, a badanie wykonają prawidłowo. (W odróżnieniu od USG genetycznego w 11-13 tygodniu – do wykonania którego lekarz obowiązkowo powinien mieć certyfikat FMF. Jest to inny certyfikat niż do wykonywania badania USG połówkowego).
Lekarz powinien poświecić na badanie około 20 minut i powinien zbadać pacjentkę zarówno sondą przezbrzuszną, jak i sondą dopochwową (Dlaczego? O tym będzie w  jednym z kolejnych pytań).
Aleksandra pyta– Czy w USG połówkowym dobrze widać wady serduszka, czy trzeba robić szczegółowe echo serca płodu?

Wszystko zależy od warunków badania (wagi mamy, pozycji dziecka) – jednak u większości osób wystarczy wykonanie „przesiewowej oceny serca płodu” w postaci uwidocznienia dwóch prawidłowych przekrojów – nazywają się one –  przekrój przez cztery jamy serca (4 chamber view) oraz przekrój przez trzy główne naczynia śródpiersia (3 vessel view). Uzyskując te dwa obrazy możemy wykluczyć prawie 90% wad serca. Jeżeli lekarzowi nie udaje się uwidocznić tych dwóch prawidłowych przekrojów lub jeżeli wydają się one mu podejrzane to wtedy zdecydowanie powinien skierować pacjentkę na bardziej szczegółowe badanie serduszka płodu u specjalisty w tym zakresie.

Magda pyta – Mierzenie długości szyjki macicy, czy lekarz ma obowiązek to zrobić podczas tego badania?

Prawidłowo wykonany pomiar długości szyjki macicy można wykonać jedynie podczas badania USG przezpochwowego. Jest to obecnie najdokładniejsze badanie w ocenie ryzyka porodu przedwczesnego i powinno być wykonywane u każdej pacjentki. Od 2016 roku według wytycznych NFZ każda pacjentka powinna mieć zmierzoną szyjkę macicy podczas USG połówkowego. Długość szyjki powinna być większa niż 25 mm – jeżeli jest krótsza to możemy wdrożyć metody profilaktyki porodu przedwczesnego, takie jak progesteron dopochwowy, szew szyjkowy lub pessar.

Martyna pyta – Czy to prawda, że waga dziecka z USG połówkowego ma się nijak do wagi urodzeniowej dziecka?

Tak, to zasadniczo prawda. Waga dziecka będzie inna z każdym dniem i będzie głownie zależeć od tego czy badanie jest zrobione w 18 czy w 22 tygodniu ciąży. Oczywiście istnieją przedziały norm (percentyle) dla każdego z tych wieków ciążowych i masy dzieciątka im odpowiadającym, ale tak długo jak dziecko mieści się w normie to nie można na tej podstawie ocenić jaka będzie masa przy porodzie. Co więcej – jeżeli dziecko jest poniżej normy lub powyżej normy dla danego wieku ciąży w tym badaniu, to w pierwszej kolejności powinniśmy podejrzewać, że dziecko jest kilka dni młodsze lub starsze i sprawdzić czy wiek ciąży był dobrze obliczony w pierwszym trymestrze niż podejrzewać, że dziecko nieprawidłowo rośnie. Jak to zrobimy i wiek się zgadza, a dziecko nie mieści się w normach – to bardzo, ale to bardzo rzadko przy mniejszym dziecku może to świadczyć o wczesnej hipotrofii i niewydolności łożyska (czasami wynikającej z wad genetycznych). W tej sytuacji trzeba badanie powtórzyć za 2 tygodnie i ocenić wzrastanie dziecka. Natomiast jeżeli dziecko jest większe niż normy przewidują (a wiek ciąży jest dobrze obliczony), to powinniśmy w pierwszej kolejności wykluczyć cukrzycę ciążową wykonując test z obciążeniem glukozą (OGTT).

Paulina pyta – Czy badanie USG połówkowe jest wystarczające pod względem wad, czy konieczne jest wykonanie USG w III trymestrze.

Według mnie jest konieczne, ponieważ USG w trzecim trymestrze przede wszystkim mówi nam o tym jak funkcjonuje łożysko – czy nie jest niewydolne i czy dziecko prawidłowo rośnie. Jednak poza tym istnieje kilka wad, które mogą się objawić dopiero w trzecim trymestrze – część przepuklin przepony, niedrożności przewodu pokarmowego, wad nerek lub wad rozwojowych serca, wady rozwoju kończyn, np. skrócenie kończyn przy achondroplazji może być dopiero widoczne właśnie w III trymestrze.

Iza pyta – Jak przygotować się do badania?

Nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Pęcherz moczowy nie musi być pełny, ale jeżeli będzie to nic się nie stanie. Jednak przed badaniem przezpochwowym USG powinno się pęcherz opróżnić. Można zabrać ze sobą coś słodkiego – sok lub baton – czasami jak dziecko śpi w niekorzystnej do badania pozycji to można za pomocą cukru je obudzić – nie zawsze to działa. 😉 U niektórych kobiet stosowanie tłustych kremów lub olejków przeciw rozstępom nieco pogarsza jakość obrazu USG (nie jest tak u każdego), ale na wszelki wypadek warto tego dnia brzucha nie kremować. Jeżeli przyjmujesz leki dopochwowe, to możesz je normalnie przed badaniem przyjmować jak dotychczas zalecono.

Agata pyta – Czy USG połówkowe może się inaczej nazywać?

Część osób nazywa jw USG genetycznym II trymestru, USG referencyjnym, USG 18-22 tygodnie, USG anatomicznym płodu – pewnie istnieją jeszcze inne nazwy. Zasadniczo napisałam wam wszystko co się sprawdza w USG w połowie ciąży – co KAŻDA pacjentka powinna mieć sprawdzone, niezależnie od wieku i wywiadu, i niezależnie od tego jak się nazywa to badanie.
Po angielsku to badanie nazywa się anomaly scan – bo sprawdzamy czy dziecko nie ma odchyleń od normy w budowie anatomicznej.

Nicole pyta i odpowiada (bo nikt inny nie spytał… chyba, bo być może mi umknęło w 300 komentarzach) – Czy podczas USG połówkowego badamy coś jeszcze poza dzieckiem i szyjką macicy?

Tak, oceniamy ilość wód płodowych, zazwyczaj na doświadczone oko. Dość dobrze widać, że jest ich prawidłowa ilość jeżeli dziecko ma wystarczająco miejsca do ruchu i widoczne są w koło dziecka kieszonki płynu (czarne w USG). Oceniamy również budowę, ale przede wszystkim lokalizację łożyska. Powinno ono być przynajmniej 2 cm od ujścia wewnętrznego szyjki macicy, wtedy mówimy, że jest wysoko i nie przoduje. U około 1/10 kobiet łożysko będzie nisko – nie martwcie się – u kolejnych 90% z Was łożysko wraz ze wzrostem macicy będzie wysoko. Trzeba to po prostu ponownie sprawdzić po kilku tygodniach.

(Wiele osób pytało – czy badanie może trwać 5 minut – trudno mi się do tego odnieść. Wydaje mi się, że pełne USG połówkowe nawet przy idealnych warunkach będzie trwało dłużej. Same pomiary w najlepszym wypadku zajmują około 2-3 minut. Przyznam się szczerze, że raz zrobiłam badanie w 7 minut, ale było to na prośbę pacjentki bez USG przezpochwowego i dziecko naprawdę idealnie leżało, a pacjentka miała obawy (niezasadne) co do bezpieczeństwa badań USG i chciała jak najkrótsze badanie. Zazwyczaj badanie trwa około 20 minut, jak pisałam, a zdarza się, że i dużo dłużej bo pacjentkę kilkakrotnie wysyłamy na „spacer”, aby zmienić pozycję płodu).

 

Na koniec pozdrowienia od Wandzi – naszej modelki do dzisiejszych zdjęć

143 komentarze

 1. Dla mnie usg to chyba coś na co najbardziej czekałam w czasie ciąży, żeby zobaczyć, jak maluszek żyje i czy wszystko z nim dobrze

 2. Mam pytanie, czy na drugim badaniu prenatalnym – połówkowym rzeczywiście mierzy się wymiar kości nosowej? Pytam dlatego, że u nas w pierwszym prenatalnym 13t1d lekarz nie widział kości nosowej. Na kolejnej wizycie zapytaliśmy czy w badaniu połówkowym jest szansa aby sprawdzić czy ta kość jest i czy odpowiedniej długości. Tłumaczył że w zasadzie się tej kości nosowej jakoś bardzo w drugim badaniu nie szuka i skupia się tam na innych rzeczach. Dodam, że wszystko inne miałam w normie nt 2,1mm wyniki testu podwójnego hcg 0,578 mom i pappa 1,002 mom.

  • Mamka, możesz napisać coś więcej ? Jak skończyła się historia z kością u Was? U nas też w 20 tc. na połówkowych kość wyszła za mała o milimetr – ponoć, bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat norm wielkości kości nowej na tym etapie ciąży ( u nas w 12tc. na prenatalnych wszystko było ok, kość widoczna, reszta pomiarów w obu badanich w normie), ciekawa jestem czy Tobie udało się odszukać jakiś rzetelnych informacji odnośnie tej kości? Pozdrawiam, Patrycja

 3. Czy mogłabyś napisać coś o torbielach dzieciątka wykrytych w trakcie badań połówkowych? Oraz co jeśli np. obwód brzuszka jest mniejszy o 2 tygodnie od pozostałych wymiarów? Wczoraj robiłam badanie połówkowe w 21+5 tc i te informacje byłby dla mnie teraz bardzo przydatne – niestety nie mogę nic takiego znaleźć na Twoim blogu 🙁

 4. Mamoginekolog, a jaki certyfikat powinien mieć ginekolog, który zajmuje się profesjonalnie usg połówkowym? Bo FMF to genetyczne prawda? Pozdrawiam serdecznie, Kamila 🙂

 5. Mam pytanie ..? Jeżeli na ust polowkowym moje dziecko miało jedną komore mózgu 7 a druga 9.9 a tydzień później badanie było na tym samym sprzęcie i lekarz stwierdził że jedna komora ma 5 a druga 7 …jakie jest prawdopodobieństwo ze mój synek urodzi się zdrowy…proszę o odpowiedź

 6. Witam, mam takie pytanie. Uczeszczam do lekarza prywatnie, na kazdej wizycie tzn srednio raz w miesiacu mam robione usg. Dodatkowo moj lekarz zalecil mi zrobienie USG genetycznego, połowkowego i teraz w 3 trymestrze u innego lekarza ktory w weekendy robi usg 3d w jego klinice, oczywiscie za dodatkowa, wyzsza oplata. zastanwiam sie czy ze wzgledow medycznych to dodatkowo platne usg jest wskazane czy to moze juz naciaganie pacjentek. Na moje tak zadane pytanie powiedzial, ze to bedzie z przeplywami. co to oznacza i czy to rzeczywiscie jest argumentem za zrobieniem tego dodatkowego badania

 7. Dzien dobry, chcialabym zapytac. Jestem w 23tygodniu ciazy i podczas badania polowkowego wszystko wyszlo ok, ale lekarz zwrocil uwage, ze dziecko podczas badania ma otwarta buzie, czasami zamykala na chwile, pomlaskala i znowu otwierala. Troche mnie to zaczelo martwic. prosze mi napisac o czym to moze swiadczyc? z gory dziekuje za odpowiedz. pozdrawiam:)

 8. My badanie mieliśmy wczoraj… Co prawda wybraliśmy się do kliniki na prywatne 3/4D, ale przesympatyczy lekarz, czekając aż mały łaskawie zmieni pozycję, przebadał go wzdłuż i wszerz! Byłam w szoku, bo w gabinecie spędziliśmy godzinę czasu, wliczając w to małą przerwę na mój spacer po korytarzu, wypicie gorącej czekolady i zjedzenie kilku cukierków, kiedy z kolei u mojego lekarza prowadzącego było to może raptem 10-15 min… Mały leżał w idealnej pozycji do zrobienia mu zdjęcia, ale nie chciał współpracować i cały czas zasłaniał się rączkami…. Mimi tego lekarz wyjaśniał nam wszystko, mówił co teraz robi dokładnie dziecko, bo nie zawsze umiałam wychwycić to na ekranie i ogólnie był bardzk sympatyczny, w pewnym momencie pomyślałam sobie “Boże, jakbym oglądała snapa Nicole, tylko w męskim wydaniu”
  Pozdrawiam!!

 9. Witam,
  Mam pytanie dzisiaj byłam na usg, jestem w 21tyg+5d ciąży, lekarz wykrył u maleństwa poszerzenie splotu naczyniowego, w jednej komorze jest za dużo płynu. Dodatkowo powiedział również, że może się to unormować. Jaka jest szansa na to, że faktycznie się ono zmieni.? Z góry dziękuję za odpowiedź.;)

 10. Bardzo przydatny tekst ! Dziękuję :)!

 11. o takim szczegółowym, połówkowym usg dowiedziałam się jak rodziłam w 40 tc

 12. A czy jest sens robić usg w 37 tygodniu żeby np sprawdzić czy komory w mózgu nie przekraczają bodajże 10mm? Czy nie ma wodoglowia itp?

 13. Dziękuje za przypomnienie tego wpisu.
  Za dwa tygodnie czeka nas usg połówkowe w uk.
  I tutaj moje pytanie. Czy w uk robią tak samo dokładnie to usg jak Ty opisałaś ?
  Słyszałam ze nie badają długości szyjki. Boje sie ze połowa rzeczy u mojej dzidzi nie bedzie sprawdzona.
  Bede wdzięczna za odpowiedz. :*
  Trochę sie zaczynam juz stresowac tym badaniem po przeczytaniu tego co sie sprawdza.
  Ale napewno bedzie dobrze. 1 usg w 12tc wyszło bardzo dobrze wiec i to musi.

  • Mam te same obawy co do opieki prenatalnej w UK. Długości szyjki macicy tez w większości przypadków nie sprawdzają bo tutaj nie praktykuje się “podtrzymywania ciąży”. Usłyszałam od położnika, że to “sama natura, jak płód zdrowy i silny to przetrwa, jak upośledzony to nie, tak jest w przyrodzie”. Liczę chociaż, że skoro robią tylko dwa skany na całe 40tyg to się przyłożą, choć na pierwszy umówiono mnie w 15 tyg, gdzie zbadanie prawdopodobieństwa wystąpienia zespołu Edwarsa i Pataua było już niemożliwe. Chwała Panu Bogu, że są polskie kliniki prywatnej opieki medycznej, gdzie człowiek za niemałą kwotę może uspokoić swoje niespokojne serce!
   Powodzenia! <3 :*

 14. Super są takie zdjęcia jak pozdrowienia od Wandzi:-) Byłam na polówkowym USG u dr. Szpotanskiej i oprócz wszystkich zdjęć wydrukowala sporo dla męża żeby był pewny że to synek:-) bardzo mile to było.

 15. Hej, mam pytanie odnośnie nazewnictwa. W placówce, w której robiłam test zintegrowany I trymestru (i do której chciałabym teraz wrócić w II trymestrze) widnieje badanie “Badanie prenatalne II trymestru wg FMF”. Czy to cokolwiek zmienia w kontekście samego badania połówkowego? Mogę się domyślać, że badanie przeprowadza lekarz posiadający certyfikat FMF i stąd ta nazwa, jednak wolałabym się upewnić. Pozdrawiam 🙂

 16. Za 3 dni mam mieć wykonany anomaly skan w jednym z angielskich szpitali (20+5). Dziękuję Ci za ten tekst, wszystko zanotowałam i na pewno będę o to pytać, bo z doświadczenia wiem, że służba zdrowia tutaj (choć przesympatyczna i kochana) wkłada w opiekę nad ciężarnymi minimum wysiłku. Ponadto, wg przepisów tu obowiązujących jest to drugie, a zarazem ostatnie usg, które wykona mi pracownik NHS (odpowiednik NFZ). Potem jestem pod opieką juz tylko położnych a jedyne parametry wskazujące im na nieprawidłowy przebieg ciąży to ciśnienie krwi i badanie moczu. Mam nadzieje, ze mój mały wiercipiętek grzecznie wszystko zaprezentuje, nie nadwyreżając cierpliwości pani przy ultrasonografie.
  Pozdrawiam Nicole i wszystkie czytelniczki!

 17. Dzień dobry, Czy mogłabym prosić o link bądź informacje na temat norm długość kosci nosowej 18-22 tc.? Czytam, że ważna jest jej długość, tylko nigdzie nie potrafię znaleźć info jakie długości będą ok … dziękuję:)

 18. Witam,
  lekarz prowadzący nie widział potrzeby robienia badań prenatalnych i nie dał mi skierowania na nie, ale z racji wieku (35l.) zrobiłam I badanie prenatalne w 13 tyg.ciąży. jestem umówiona na II badanie prenatalne za 8dni (22tydz.ciąży). czy mogę potem zrobić badanie połówkowe, które zlecił mi zrobić lekarz pomiędzy 22-24 tyg.ciąży, czy mogą być te dwa badania wykonywane w tak krótkim odstępie czasu?
  Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*