Wakacyjne kobiece dylematy

Wakacyjne kobiece dylematy

Dzisiejszy tekst podzielę na kilka części –

1. Dylematy kobiet miesiączkujących

„Właśnie wyliczyłam, że podczas mojej wymarzonej podróży wypada mi miesiączka, co mogę zrobić, aby ją przesunąć?”

W internecie znajdziecie tysiące opinii i pomysłów jak „przesunąć miesiączkę” – zaczynając od dużych dawek witaminy C, na różnych ziołach czy gorących kąpielach kończąc.
To NIE jest prawda. Oczywiście może się zdarzyć, że u jakiejś kobiety miesiączka zmieni oczekiwany termin po którejś z tych metod – ale jest to albo bardzo silny efekt placebo – który w medycynie wcale nie jest obojętny, albo jest to po prostu przypadek, bo miesiączki pierwotnie nie miała regularnie. Te metody nie są medycznie sprawdzone ani udowodnione, i to że ktoś napisze, że u nich się sprawdziły, to zdecydowanie nie znaczy, że zadziała to u was.
Jedyna „naturalna” metoda, aby przesunąć miesiączkę – i to o przynajmniej na 10 miesięcy to – ciąża 😉
Istnieje jednak kilka farmakologicznych metod, aby miesiączkę skutecznie przesunąć. Najczęściej stosowana metoda to antykoncepcja hormonalna klasyczna dwuskładnikowa. Można miesiączkę też przesunąć nieco bezpieczniej, ale też nieco mniej skutecznie za pomocą tabletek z progesteronem. Żadna z tych metod nie jest dostępna „od ręki”, musicie się najpierw udać do lekarza ginekologa, aby ocenił czy takie leki możecie stosować.
Jeżeli chcecie miesiączkę przesunąć to najpóźniej musicie te metody zacząć stosować zaraz po poprzedniej miesiączce, a najlepiej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

 

„Mam tendencję do infekcji intymnych, co mogę zrobić, aby im zapobiec na wakacjach?”

Prawdą jest, że infekcje intymne – głównie grzybicze, częściej występują w okresie wakacji – sprzyja temu mokra bielizna (kostium kąpielowy), ciepła temperatura oraz mniej „zdrowa” dieta (lody, gofry i inne słodkości).
Sama kąpiel w basenie lub morzu też może nieco zmieniać florę bakteryjną w pochwie, co dodatkowo może się przyczyniać do tej tendencji. Ogólnie rzecz biorąc, niektóre kobiety zupełnie nie mają z tym problemu, a inne borykają się z tym problemem podczas każdych wakacji.
Jeżeli macie taki problem to mam kilka rad:
1. Zmiana kostiumu kąpielowego na suchy zaraz po kąpieli
2. Nienoszenie kostiumu cały dzień, tylko zaraz po plaży (opalaniu) założenie bawełnianej bielizny
3. Stosowanie profilaktycznie probiotyków dopochwowo, już tydzień przed wyjazdem i potem w trakcie pobytu
4. Unikanie dużych ilości słodyczy

Jeżeli jednak taka infekcja was na wakacjach dopadnie, co dalej?
Zazwyczaj będzie to infekcja grzybicza, bo grzyby w mokro-ciepłych warunkach rozmnażają się szybciej niż te dobre bakterie. Lekiem pierwszego rzutu są preparaty zawierające Clotrimazolum – najlepiej w globulkach lub kremie dopochwowym. W wielu krajach – np. W UK czy USA, takie leki są dostępne bez recepty. W Polsce bez recepty dostępny jest tylko zewnętrzny krem z clotimazolum. Warto go zabrać ze sobą w apteczce podróżnej – w razie czego. A jeżeli wiecie, że takie infekcje macie często, to poproście przy okazji waszej wizyty u ginekologa o receptę na clotrimazolum w globulkach – oby się nie przydały, ale według mnie nie jest to też „lek nad wyrost” w apteczce kobiety. Oczywiście warto abyście wcześniej wiedziały czy na ten lek nie jesteście uczulone – jest to rzadkie ale możliwe.

 

„Czy podczas miesiączki bezpiecznie jest się opalać?”

To jest jakiś dziwny mit, którego zupełnie rozumiem. Ogólnie opalanie nie jest najzdrowsze. Z jednej strony kontakt skóry ze słońcem jest nam potrzebny, aby wytworzyć witaminę D – która pełni ogromną rolę w naszym organizmie, z drugiej strony kontakt ze słońcem może powodować oparzenia skóry, udary słoneczne czy nawet w skrajnym wypadku nowotwory skóry. Ale nie ma powodu, aby myślec – że w miesiączkę to niebezpieczeństwo/korzyści są mniejsze lub większe niż w innej fazie cyklu.

„A co z kąpielą w morzu, czy mogę się kąpać używając tamponów?”

Można, jednak zasadniczo po każdej kąpieli z tamponem powinno się zmienić tampon na nowy, co na plaży może być nieco problematyczne. Jednak jeżeli zmienicie tampon po kąpieli to nie ma do tego żadnych przeciwskazań.

 

2. Dylematy kobiet w ciąży

„Czy podróż samolotem w ciąży jest bezpieczna?”

Pisałam już o tym wielokrotnie i mówiłam chyba jeszcze więcej razy 😉 Można podróżować samolotem w ZDROWEJ niezagrożonej ciąży. Problem jest w tym, że kobieta nigdy nie wie czy ciąża rzeczywiście przebiega prawidłowo czy nie. Zatem zawsze 1-2 tyg. przed wylotem warto udać się do ginekologa i uzyskać odpowiednie zaświadczenie – które jest też wymagane przez wiele linii lotniczych.
Latanie nie zwiększa ryzyka wad płodu, nie zwiększa ryzyka porodu przedwczesnego czy poronienia. Latanie samolotem – zarówno u kobiet w ciąży – jak i u osób nie w ciąży – jest czynnikiem ryzyka choroby zakrzepowo zatorowej. W ciąży to ryzyko samo w sobie jest nieco większe. Więc według wytycznych na lotach długo dystansowych (a według części lekarzy) na każdym locie u kobiety w ciąży powinniśmy zastosować profilaktykę w postaci podania podskórnie jednorazowo heparyny drobnocząsteczkowej. A na pewno powinniśmy stosować profilaktykę mechaniczną – czyli ruch. Zatem lecąc idźcie do toalety co godzinę – choć pewnie w ciąży i tak będziecie musiały to zrobić ;). Druga bardzo ważna rzecz to odpowiednie nawodnienie. W dniu podróży powinniście wypić przynajmniej 2,5 l wody.
Ale lot sam w sobie nie zagraża waszemu dziecku – w wielu krajach – nawet stewardessy mogą dalej pracować w ciąży! Jest na ten temat wiele badań.

„Jak to jest z opalaniem w ciąży, można czy nie można? I czy to prawda, że trzeba zakrywać brzuch?”

Słońce nie szkodzi waszemu dziecku – promienie słoneczne NIE dostają się przez skórę brzucha do dziecka i nie powodują jakichś nie wiadomo jakich uszkodzeń. Promienie słoneczne NIE „gotują wód płodowych” – o czym również (o zgrozo) słyszałam.
Nie ma powodów naukowych, aby zakrywać brzuch przed słońcem bardziej niż inne części ciała. Jak słyszę „opalałam się, ale zakryłam brzuch” to trochę się we mnie gotuje. Jeżeli już coś macie zakryć opalając się w ciąży to – głowę. Serio 🙂 W ciąży nasza przysadka jest obciążona wieloma funkcjami – o czym wam ostatnio pisałam we wpisie „kolejne wstydliwe dolegliwości ciąży” mówiąc o poceniu się w ciąży. Termoregulacja, czyli radzenie sobie z ciepłem w ciąży jest nieco utrudnione. Dlatego opalanie się – a raczej przebywanie w słońcu w ciąży może dla wielu kobiet być uciążliwe. Co więcej skóra w ciąży jest bardziej wrażliwa na podrażnienia, w tym na efekty opalania. Częściej tworzą się przebarwienia.
Co za tym idzie – opalanie w ciąży nie zaszkodzi waszemu dziecku – nawet umiarkowana ekspozycja na słońce jest bardzo zdrowa, bo pomaga wytworzyć witaminę D, która w ciąży jest bardzo ważna, dużo się ostatnio o tym mówi w literaturze naukowej. Ale – opalanie w ciąży jest INNE niż poza ciążą i powinniście bardzo na słońcu uważać. Kapelusz na głowę i krem z filtrem to konieczność.

„Czy kąpiel w morzu lub w basenie jest bezpieczna w ciąży?”

napisałam o tym cały wpis tu

Pływanie w ciaży

 

więc nie będę się ponownie rozpisywać. Oto link.

Ogólnie tak! Jeżeli macie prawidłowo przebiegającą ciążę to pływanie to jedna z najzdrowszych aktywności dla przyszłych mam – zarówno w basenie, w jeziorze czy w morzu.

„Na jakim etapie ciąży najlepiej zaplanować wakacje?”

Pytanie trudne – bo każda kobieta jest inna. Uważam, że najlepiej planować wakacje przed 30, a na pewno 34 tygodniem. Potem raczej zalecam kobietom znajdowanie się w okolicy szpitala, w którym zamierzają rodzić.
Jedna kobieta już w pierwszym trymestrze będzie czuła się idealnie – a druga dopiero przestanie czuć mdłości w drugim trymestrze. Podróż i wakacje, kiedy czujemy się źle – czy to w ciąży czy nie w ciąży, na pewno nie są przyjemnością.
Można założyć, że zdecydowana większość kobiet pomiędzy 20-30 tygodniem ciąży czuje się bardzo dobrze – ale pamiętajcie, że ciąża jest nieprzewidywalna. Dlatego zawsze – ponownie to powiem – przed wyjazdem czy to samochodem, pociągiem czy samolotem – pójdźcie najpierw do ginekologa na kontrolę czy ciąża na pewno przebiega prawidłowo.
Co więcej, kobiety w ciąży zachęcam do rezerwowania wycieczek, lotów i hoteli – z opcją darmowego zwrotu na tydzień czy dwa przed. Tym sposobem nie stracicie sporej kwoty – gdy się okaże, że jednak lepiej pozostać na miejscu.

3. Dylematy kobiet karmiących

„Jak to jest z opalaniem w okresie karmienia piersią? Słyszałam różne opinie…”

Tak, ja też słyszałam – „że mleko się gotuje w piersiach jak się opalamy” – BZDURA. Mleko się wam nie gotuje. Nie mówiąc już o tym, że mleko tworzy się na bieżąco podczas ssania, to dodatkowo, temperatura jaką ciało osiąga podczas opalania jest bliska 40 stopni, a mleko się gotuje około stu stopni. Nie wierzę, że ktoś w ogóle w to wierzy ? ale trzeba było na wszelki wypadek wyjaśnić. Ponownie – opalanie nie jest do końca zdrowe, trzeba korzystać ze słońca z głową i umiarem. Ale nie ma powodów, aby uważać, że opalanie podczas karmienia jest bardziej niezdrowe niż u kobiety, która nie karmi.

„Jak podczas wakacji dopilnować diety matki karmiącej? Czy to nie problem dla dziecka jak zjem smażoną rybę nad morzem lub truskawki?”

To moje ulubione ? Uwaga uwaga – kto jeszcze tego nie wie? NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK DIETA MATKI KARMIĄCEJ – jest to niestety pozostałość z poprzednich zaleceń lekarzy i położnych, od których nauczyliśmy się odchodzić już wiele lat temu. Niestety wciąż pokutuje u „starszej generacji”, że kobieta karmiąca powinna stosować dietę lekkostrawną, bo inaczej dziecko będzie miało kolki i alergie. Mleko tworzy się z krwi, a nie z treści przewodu pokarmowego. Rzeczywiście pewne alergeny mogą przejść do mleka – ale uważa się, że większość jest wręcz zdrowa dla dziecka i pomaga mu kształtować układ odpornościowy. Mówiąc wprost- pomaga mu przyzwyczaić się do tych alergenów w… truskawkach, grzybach czy orzechach.
Może być tak, że dziecko zareaguje na coś co zjecie – wtedy ten dany pokarm na jakiś czas powinniście odstawić i … ponownie wprowadzić po czasie.
Więcej o tym w akcji #karmiejemwszystko u Mama Lekarz Rodzinny. www.mamalekarz.pl

W trakcie karmienia możecie jeść wszystko. Byle jeść zdrowo i zbilansowanie. A to u nowej mamy jest najtrudniejsze. Coś o tym wiem.

„Co sądzisz o podróży z małym dzieckiem? Kiedy według ciebie można się z dzieckiem wybrać na wakacje?”

Na koniec was zaskoczę. Sama czekałam aż Roger miał 6 miesięcy, aby polecieć do Grecji, mimo, że wcześniej mi się już marzyły wakacje. Dałam sobie wmówić, że wakacje z małym dzieckiem są stresujące i … niebezpieczne. Dziś myślę o tym zupełnie inaczej. Uważam – i jest to moje zdanie nie tyle jako lekarza, ale jako matki – że podróż z niemowlakiem jest dużo łatwiejsza niż podróż z dzieckiem, które już biega i potrzebuje dużo … DUŻO atrakcji.
Uważam, że warto zaczekać do pierwszych głównych szczepień około 6 tygodnia życia – ale potem 2-3 czy 4 miesiąc dziecka to wymarzony okres na wakacje. Jeżeli to jest wasze pierwsze dziecko – to macie szanse rzeczywiście wypocząć – po raz ostatni na długi czas ?
Dziecko wiele godzin śpi – macie czas na książkę. Dziecko (jeżeli karmicie piersią) – je tylko wasz zupełnie bezpieczny pokarm – nie musicie się martwić co i gdzie dziecko dziś zje. Nie grożą mu infekcje pokarmowe – bo je tylko wasz pokarm. Pewnie warto raczej się wybrać do krajów z dobrą opieką medyczną w tak zwanym „w razie czego” – ale ogólnie to teraz uważam, że podróż z leżącym niemowlakiem karmionym piersią, jest dużo prostsza niż małym uciekinierem, który bierze wszystko co spotka do buzi, a wcale nie jest to jedzenie. 😉

89 komentarzy

 1. Kubeczki menstruacyjne są świetnym rozwiązaniem na miesiączkę na urlopie!

 2. Chciałabym dopytać o latanie samolotem w ciąży w pierwszym trymestrze. Wielu lekarzy jest przeciwnych. Nie podają bezpośrednio argumentów ale wspominają o działaniu urządzeń, które wykorzystują promieniowanie rentgenowskie

  • Podpinam sie pod pytanie, za dwa tygodnie bede w 4 tc i czeka mnie klika dlugich lotow do Azji a po trzech tygodniach powrot.

   • Ja chcialam w 1 trymestrze leciec do domu 1h20m, lwkarka powiedziala, ze nie, a jak chce leciec to na wlasna odpowiedzialnosc. I to nie chodzi o promieniowanie od urzadzen czy x-ray, bo to mozna ominac i zostac sprawdzonym detektorem metalu. Chodzi o roznice cisnien!!!

 3. Niestety co do opalania przy miesiączce mam złe doświadczenia. Krwotok jakby ktoś mi odkręcił kurek przez kolejnych pare godzin i silne bóle 🙁

 4. A co z podróżowaniem w ciąży bliźniaczej?

 5. A ja jestem ciekawa ile od cc można lata samolotem? chodzi o długi lot Ok 17 h i nie wczasy, ale przeprowadzkę. Nie ma nigdzie jednoznacznych wytycznych

 6. A jak jest z feriami zimowymi? Oczywiście narty odpadają, ale czy będąc w drugim trymestrze, gdzie ciąża przebiega prawidłowo, mogę jechac w góry? Spacerować po miasteczku i raz czy dwa wjechać kolejka na szczyt podziwiać widoki? W miejscowości do której planujemy sie wybrac kolejka mogę dojechać na wysokość 1900mnpm oraz 2500mnpm. Czy takie wysokości, jeśli nie planuje na szczycie żadnych wysiłków fizycznych, są bezpieczne czy jest to za duża różnica wzniesień i ciśnień?

 7. U mnie opalanie w trakcie miesiączki kończy się tragicznie ;x słabo mi od razu, kręci mi się w głowie i to w przeciągu 3 minut od położenia się na słońcu. Nigdy nie mogła leżeć długo, ale w trakcie okresu nie mogę w ogóle. Ale o dziwo w tej samej temperaturze i w słońcu mogę przejść 10 km i się dobrze czuje. Kobiecie nie dogodzisz haba

 8. Dziewczyny przestancie zadawac te glupie pytania! Ciaza to nie choroba i wykonujemy wszystko jak dotychczas. Spojrzcie na Nicole, wszystko robi, jezdzi do pracy, gotuje, bawi sie z dzieckiem, podrozuje, jezdzi samochodem. I nie oszukujmy sie nie wspinamy sie po gorach jak profesjinalisci tylko zwyczajnie spacerujemy. I do takich pytan macie swojego ginekologa. Juz poraz setny Nicole odpowiada ze nie udziela porad. Uwazam ze wystarczajaco duzo swojej wiedzy przelewa w artykulach, wystarczy poszukać!

 9. Leciała samolotem będąc w 6 tygodniu ciąży, o której nawet nie wiedziałam. Jak wracałam to już wiedziałam. Oczywiście nic się nie działo ?

 10. Ja kiedyś chciałam sobie przesunąć miesiączkę na wyjazd, dostałam duphaston od 2 polowy cyklu i mialam kontynuowac tyle dni, ile chce przesunąć- i tak dostałam @ w trakcie brania 😀

 11. Ja chciałabym się dowiedzieć jak to jest z bramkami na lotnisku? Mnie niestety podczas wizyty kontrolnej przed lotem nikt nie poinformował, że powinnam tego unikać i będąc w 18 tygodniu ciąży przeszłam przez taki skan. Chociaż na usg powiedziano mi, że to nie ma wpływu na dziecko to jednak bardzo się martwię…

 12. Paulinka

  A mnie nastroszona ze nie powinno sie zmieniać klimatu w czasie starań o dziecko, bo to zmienia cykl. Mojego rozregulowacitd. Czy wiec w takim okresie jest wskazane wyjeżdżanie w egzotyczne miejscach ? A jak z wyjazdami w góry ? Czy lepiej spędzać wakacje w bliskich okolicach… Ja osobiście mam cyklonami w zegarku.

 13. Ja jestem w 14 tygodniu ciąży. Wykryto u mnie w 12 tygodniu cukrzycę ciążową. Na razie zalecono dietę. Między 15-18 tygodniem ciąży wybieram się na Cypr. Prowadzący mnie lekarz ginekolog nie widzi przeciwskazań, również lekarz diabetolog twierdzi, że mogę jechać. Niestety moja mama dostała histerii i uważa, że 3-godzinna podróż samolotem i 3 tygodniowy pobyt na Cyprze wiąże się z ogromnym ryzykiem i nie wolno mi jechać. Czy podróż samolotem i pobyt na wakacjach wiąże się z takim ryzykiem?

 14. A co z opalaniem w solarium podczas ciąży ?

 15. Czy długa podróż samolotem (10 godz.) jest bezpieczna w 22 tc?

 16. Co roku przez ostatnie lata, bez względu na termin wyjazdu, powinnam dostać miesiączkę w czasie wakacji zaplanowanych na kilka miesięcy przed, więc “przesuwałam” sobie ją tabletkami antykoncepcyjnymi, które brałam na stałe.
  W tym roku nie brałam tabletek i tradycyjnie planowo powinnam dostać ten okres w połowie wyjazdu… Jak już się z tym faktem pogodziłam, to miesiączki jednak nie dostałam, bo…kilka dni p powrocie zrobiłam test ciążowy i okazało się, że byłam wtedy już w 5tc 🙂
  Także tym sposobem “przesunęłam” sobie okres o przynajmniej miesięcy 😉

 17. A ja mam pytanie o wylot do Turcji pomiędzy 16 a 18 tygodniem ciąży? Czy flora bakteryjna obecna w tamtym rejonie może mi zaszkodzić? Czytałam o Tunezji i Egipicie, że jak najbardziej nie są zalecane, wręcz odradzane. Na temat Turcji niestety nie znalazłam żadnych informacji 🙁 Martwi mnie to, bo to w sumie jedyny kierunek, gdzie mogę się wybrwc2na wypoczynek na początku kwietnia wraz z mężem.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrowienia.

 18. Super przydatny artykuł przed sezonem wakacyjno- urlopowym😊! Pozostałe teksty, rzecz jasna, także, ale tu na pewno każda z nas znajdzie odpowiedź na wiele nurtujących pytań😊.
  Co do podróży z takimi niemowlakami, to z pewnością zależy ” od dziecka”, bo różnie bywa, ale mamy takie same doświadczenia, jak Ty Nicloe😊- z maluchem, który jest zdrowi, większość czasu przesypia, karmię wyłącznie piersią- super sprawa! Później, faktycznie- trzeba trochę więcej wysiłu włożyć, żeby wspólny czas był przyjemny i żebyśmy wypoczęli (no, może w przypadku dzieci taki aktywny to wypoczynek 😉). Ale warto podróżować- jeśli od “małego” będziemy uczyli, jak być “odkrywcą świata”, to każda kolejna wyprawa powinna być łatwiejsza😊.
  Pozdrawiam cieplutko- Ania

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*