Co Ty wiesz o połogu?

Co Ty wiesz o połogu?

Połóg

Według wielu źródeł i opinii eksperckich, w tym opinii Światowej Organizacji Zdrowia WHO – połóg to najbardziej niebezpieczny i zarazem najbardziej zaniedbany okres w życiu rozrodczym kobiety.

Moja Pani ordynator ma zwyczaj mówić, że nie zna niczego gorszego w życiu kobiety od połogu. A jak przyszła do mnie z wizytą po urodzeniu Rogerka, to powiedziała:
Teraz tylko połóg i już będzie z górki.”

Czy ja wspominam okres połogu tak strasznie? No łatwo nie było – choć pocieszę Was, nie uważam, aby to był najgorszy okres w moim życiu.

Co to takiego ten połóg? I dlaczego kobiety są nim straszone?

A właśnie? Czy są straszone? Bo moim zdaniem o połogu się po prostu nie mówi – jest to okres owiany taką jakby tajemnicą. Dlatego dziś bez większego owijania w bawełnę chcę Wam o typowym i nietypowym połogu opowiedzieć.

Po okresie ciąży, która u większości kobiet jest okresem bardzo radosnym – przychodzi poród – czy będzie on drogami natury czy przez cesarskie ciecie – jest to ogromny wysiłek zarówno fizyczny jak i psychiczny. Nikt nie powie mi, że kobieta po porodzie jest „jak nowo narodzona”.

Nie dość, że cała czuje się obolała i wyczerpana to ma pod swoją opieką swój największy dar – swoje nowo narodzone dziecko. Nagle spada na kobietę ogromna odpowiedzialność – do której prawdopodobnie się przygotowała, ale jakby się nie przygotowała ta odpowiedzialność jest w rzeczywistości dużo większa niż mogła sobie wyobrazić.

Okres połogu to czas od momentu narodzeń dziecka do momentu powrotu narządu rodnego oraz kilku innych układów w naszym ciele do swojej „formy”  sprzed ciąży. Nie wiem kto, ale ktoś kiedyś wymyślił – że trwa to sześć tygodni.
Jest to bardzo arbitralny okres, bo to nie jest tak, że jednego dnia jesteśmy „w połogu”, a nagle budzimy się sześć tygodni i jeden dzień po porodzie i jesteśmy „po połogu”.
Każda kobieta jest inna i u każdej powrót do formy będzie trwał inaczej.
Jedne z nas będą niczym Heidi Klum – trzy tygodnie po porodzie chodziły na wybiegu Victoria’s Secret, a większość z nas będzie walczyć dobre kilka miesięcy, (żeby nie mówić lat), aby jej ciało wróciło do swojej przedciążowej formy.

Jednak myślę, że nieco odeszłam od temu połogu w pojęciu „medycznym” – ponieważ połóg w pojęciu medycznym to – oczyszczenie się i zwinięcie się (czyli wrócenie do swojej normalnej wielkości) macicy oraz okres rozpoczęcia laktacji.
W połogu mamy również ogromne zmiany w układzie hormonalnym – bo nagle w momencie porodu – wszystkie hormony utrzymujące ciążę zanikają do bardzo niskich poziomów. W połogu nasz układ krwionośny – serce i naczynia oraz układ krwiotwórczy – rozkład krwinek krwi – muszą nagle i dość szybko wrócić do swojej funkcji sprzed ciąży, która jest niebagatelnie inna.

Poza tym połóg jest okresem gojenia się ran poporodowych – czy to pęknięć, nacięć czy miejsc po założeniu szwów.
W trakcie tych kilku tygodni po porodzie dzieje się bardzo dużo – zarówno pod względem fizjologicznym, czyli cielesnym jak i pod względem psychologicznym, czyli emocjonalnym.

I to wszystko dzieje się wtedy – kiedy kobieta ma tak naprawdę w większości bardzo małe wsparcie medyczne.
W ciąży większość kobiet chodzi do ginekologa czy położnej co najmniej raz na miesiąc.
W połogu – kobieta ma prawdo do minimum dwóch wizyt patronażowych położnej, ale z mojego doświadczenia mało kto z tego korzysta. Większość kobiet (przynajmniej w warunkach Polskich) po dwóch dniach od porodu wychodzi do domu i widzi lekarza po 6 tygodniach.

Zanim sama byłam po porodzie – widziałam setki pacjentek „przy wypisie” i potem „na wizycie popołogowej” – nie miałam pojęcia jak wiele nam lekarzom w tym okresie umyka.
Nie miałam pojęcia jakie to jest okropne przez kilka tygodni mieć krwawienie z dróg rodnych – która bardzo literacko nazywa się fachowo odchodami.
Nie miałam pojęcia jak trudno jest rozkręcić i utrzymać prawidłową laktację aby wykarmić dziecko.
Nie miałam w końcu pojęcia jak dziwnie nasze ciało się w tym okresie zachowuje.

Nikt nie mówił mi – lekarzowi, że kobieta w połogu budzi się mokra od potu jakby wyszła z pod prysznica – bo tak pozbywa się nadmiaru wody z organizmu.
Nikt nie mówił mi, że po dwóch, trzech tygodniach będę mieć uczucie jakby mi „narząd rodny wypadał” – a po kolejnych tygodniach wszystko wróci do normy, bo to normalne przejściowe uczucie u większości kobiet.
Wiedziałam o istnieniu „baby blues”, ale nie wiedziałam – że mogę czuć tak głęboki smutek i przemęczenie w tak „teoretycznie” szczęśliwym okresie – i wiecie co? Jak o tym myślałam, że tak naprawdę powinnam się cieszyć- było mi tylko gorzej.

Nikt nie mówił mi tego, a przecież to należy do mojego zawodu, więc myślę, że tym bardziej nikt nie mówi tego zwykłej kobiecie.

Narysowałam obraz połogu z koszmaru – a to co napisałam to „normalny” połóg. Tak to wygląda u 90% kobiet. U kilku procent rzeczywiście będzie różowo i bezproblemowo. A u jeszcze kilku będą powikłania.

Zatem jakie mogą być te powikłania?

1. Zatrzymanie odchodów – po porodzie u kobiety powinien oczyścić się narząd rodny z resztek tkanek ciążowych, jest to krwawienie z dróg zazwyczaj początkowo większe niż miesiączkowe, dość gęste, następnie w przeciągu zazwyczaj 3 tygodni krwawienie to zaczyna być bardziej brązowe i zawierać śluz. Na koniec jest żółtawe, aż w końcu zupełnie znika właśnie około 4-6 tygodnia po porodzie. Jeżeli u kobiety nagle po 1-2 tygodniach przestaną pojawiać się odchody to jest to zdecydowanie powód aby pilnie zgłosić się do ginekologa, ponieważ może to oznaczać, że mają one utrudniony odpływ i zalegają w macicy.
2. Późne krwotoki poporodowe. Bezpośrednie krwotoki poporodowe zdarzają się albo od razu albo kilka godzin po porodzie. Jeżeli mamy okres bez krwawienia, a następnie krwotok to nazywamy to późnym krwotokiem. Ich przyczyną są zazwyczaj resztki łożyska w macicy lub problemy macicy z obkurczaniem. Jeżeli mają się pojawić to zazwyczaj dzieje się tak w pierwszym tygodniu po porodzie, niestety znam sytuacje gdzie taki krwotok nastąpił nawet 3 tygodnie po porodzie, a teoretycznie może wystąpić i później.
3. Zakażenie połogowe. Przez pierwsze 2-3 dni odchody poporodowe są jałowe, czyli nie zawierają bakterii. Po tym czasie odchody i macica, która jest otwarta na pochwę – bo musi być żeby się opróżnić – może zacząć kolonizować się bakteriami z pochwy. Dlatego w okresie połogu, kiedy ujście macicy jest bardziej otwarte – nie wolno współżyć ani wprowadzać nic do pochwy (irygacji, tamponów). Zakażenie objawia się zazwyczaj gorączką powyżej 38 stopni oraz bardzo charakterystycznym nieprzyjemnym zapachem odchodów.
4. Zakrzepica – ponieważ nagle obniża się objętość krwi krążącej i zmienia się rozkład krwinek, a dodatkowo nasze ciało jest nastawione na gojenie ran to okres połogu jest wyjątkowo obarczony ryzykiem zakrzepicy. Jeżeli kobieta ma dodatkowe czynniki ryzyka zakrzepicy – takie jak zakrzepica w wywiadzie, otyłość lub przebyte cesarskie ciecie – ginekolodzy zazwyczaj przepisują takiej kobiecie zastrzyki z leków, które obniżają ryzyko zakrzepicy. U części kobiet będzie to na kilka dni, a u części nawet na okres całego połogu.
5. Problemy z laktacją – temat rzeka, który ciężko nawet w kilku zdaniach podsumować. Potocznie ludziom się wydaje, że karmienie to żadna filozofia. A prawda jest taka, że u części kobiet mamy nadmiar pokarmu, jego zaleganie, tworzenie się guzów czy ropni lub zapalenia piersi. A u części kobiet problem jest odwrotny – dziecko nieefektywnie ssie, pokarmu tworzy się za mało i powstaje błędne koło nieefektywnej laktacji. Uważam, że w idealnym świecie każda kobieta już przed porodem, a potem po powinna spotkać się doradcą laktacyjnym- bowiem prawidłowa laktacja nie dość, że jest najzdrowszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o karmienie noworodka – to pewnie wszyscy wiecie, ale prawidłowa laktacja jest bardzo ważna do prawidłowego przebiegu połogu. To własnie podczas karmienia wydziela się hormon- oksytocyna, który pomaga naszej macicy „wrócić do formy”.

Na koniec napisze Wam objawy, które są normalne, a mogły by się wydawać niepokojące oraz objawy, która są powodem aby udać się do lekarza i to pilnie.

Co jest normalne podczas połogu?
1. Częste oddawanie moczu
2. Zlewne poty
3. Obrzęki kostek (w pierwszych dniach po porodzie)
4. Obniżenie nastroju, nie zaburzające funkcjonowania codziennego.
5. Zwiększone krwawienie podczas karmienia dziecka
6. Uczucie przepełnienia w pochwie – „wypadania” macicy
7. Uczucie rozluźnienia lub uczucie ciągnięcia przy wejściu do pochwy

Co nie jest normalne podczas połogu i jest powodem do zgłoszenia się pilnie do lekarza?
1. Gorączka
2. Bolesne, obrzmiałe piersi z twardymi guzami (i ewentualną gorączką)
3. Nagłe obfite krwawienie z dróg rodnych
4. Zmiana na nieprzyjemny zapach odchodów
5. Wydzielina ropna z rany po cięciu cesarskim
6. Niemożność oddania moczu
7. Nagłe bolesne obrzęki kończyn
8. Duszność
9. Obniżenie nastroju uniemożliwiające codzienne funkcjonowanie

 

Jeżeli macie pytania o jakieś inne objawy połogowe – czy są „normalne” czy nie – to proszę o pytanie w komentarzu.

Na koniec kilka wskazówek czego nie wolno, a co warto robić podczas połogu:

Do końca połogu (czyli 6 tygodni)
– nie powinnyśmy współżyć
– nie powinnyśmy podnosić ciężkich przedmiotów ( powiedzmy – powyżej 5kg)
– nie powinnyśmy kąpać się w wannie ani chodzić na basen
– nie powinnyśmy wykonywać ćwiczeń mięśni brzucha
– nie powinnyśmy wprowadzać nic do pochwy (chyba, że np. lek po zaleceniach lekarskich)

 

A co powinnyśmy?
– już od pierwszych dni ćwiczyć mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla)
– unikać zaparć (pić dużo wody, jeść pokarm bogaty w błonnik)
– w miarę możliwości ruszać się – spacerować. Nie leżeć.
– uzyskać wsparcie rodziny
– myć się pod prysznicem dwa razy dziennie, myć okolice intymne bez prowadzania wody do pochwy zwykłym łagodnym mydłem.
– wymieniać podpaski najrzadziej co 4h, również w nocy (ale to nie problem bo i tak będziecie wstawać na karmienie 😉 )
– nosić przewiewną bieliznę, a w miarę możliwości “wietrzyć” miejsca z szwami.
– nosić odpowiednio dopasowane staniki

 

Na pewno coś zapomniałam. Jeżeli macie jeszcze jakieś Wasze porady to chętnie dopiszę.

Chciałbym na koniec napisać coś pozytywnego – połóg połogiem- o nim, jak i o porodzie, się zapomina. A dziecko to największy dar.

 

330 komentarzy

 1. W pierwszej ciąży próbowałam czytać jakieś książki o ciąży chodziłam do szkoły rodzenia czytałam różne blogi i artykuły. Chcąc, nie chcąc mama i teściowa udzielały mi swoich rad. Po porodzie byłam tak rozżalona i przerażona, że nikt mi nie powiedział jak połóg wygląda. Miałam naciete krocze, a w czasie ciąży miałam silne bóle krocza które nasilały się z każdym miesiącem, tak że przy porodzie miałam problem porządnie nogi rozłożyć. W czasie pologu ból nadal był, krew się że mnie lała a ja kroku nie mogłam zrobić czy zejść z łóżka. Łóżko szpitalne to był mój koszmar, do tego małe dziecko płakało a pielęgniarki wyzywaly że mam “nie takie ” sutki do karmienia. Wróciłam do domu nadal był problem z karmieniem a krew dalej się lała. Przychodziła położna i miała pretensje że wrażliwa jestem (gdy sprawdzała szwy), nie mogłam chodzić a co chwilę ktoś przychodzil, najpierw z bliskich potem z dalszych zobaczyć dziecko. Urodziłam w maju, to tylko presją kiedy pierwszy spacer, żeby wyjść na spacer, żeby pochodzić. A krocze nadal przerażająco bolało, szwy uwierały, bałam się myć a robiłam to 3-4 razy dziennie. Na zdjęciach że spacerów jestem blada jak żywy trup. Najgorsze jest to że nikt mi nic nie powiedział.

 2. A co z podmywaniem, zwykle mydlo czy plyny do higieny intymnej badz tantum rosa ? Na internecie polecaja mnostwo roznych plynow, a ja sama nie wiem co lepiej, czy zwykla woda czy warto zaopatrzec sie w plyny ??

 3. Witam jestem 6, 5 tyg po porodzie i nadal pojawiają mi sie plemienia, caly ten polog mam jskis dziwny bo przez jskis czas lecialo ze mnie codziennie a nastepnie przez pare dni nic mi sie nie pojawiało po czym znowu pokazywała sie krew przez 1 albo 2 dni. Dodam ze jestem po cc i po miesiscu przestalam karmic.

 4. Czy to normalne?

 5. Prawda jest, ze temat przemilczany bądź prowadzony zdawkowo. Co więcej ja odnoszę wrażenie krepujacy i brzydliwy dla położnych środowiskowych i lekarzy ginekologow. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć że poza tym co Pani napisała warto poruszyć kwestie hemoroidow, których wielkość potrafi przerażać nawet jeśli wczesniej miało się z nimi do czynienia a co dopiero gdy pojawily się pierwszy raz. O tym ze szycie krocza nie koniecznie będzie idealne. W moim przypadku puściły szwy zewnetrzne i moje wargi się nie zrosly. Taka sytuacja przydarza się często. A dowiedziałam się o tym jak zdobyłam się na odwagę zajrzeć “tam” żeby sprawdzić jak się goje. Przerażenie, rozczarowanie i płacz. Na to nie byłam gotowa w ogóle. Położna badając mnie powiedziała jedynie że może szczypać przy myciu. Co więcej nic się z tym nie robi. Czekaj do kolejnej ciąży i porodu ewentualnie odpłatnie plastyka. W niczym to nie przeszkadza fizycznie ale psychicznie jeszcze będę potrzebować czasu. A co dopiero w przypadku poważniejszych powikłań po nacinaniu/pęknięciu krocza.
  Tak, jak na to ze ogólnie zmienię się na dole. Niby oczywiste a jednak. Ile dziewczyn wyszukuje w googlu jak zmienia się pochwa.
  Że z trzymaniem moczu tez juz nie będzie tak super. I jak mus to mus i to natychmiast.
  Na szczęście mój połóg przeszedł gładko i bez większego bólu i nie pisze tego bron boże żeby wystarczyć albo co gorsza zniechęcić do porodu naturalnego ale aby zachęcić dziewczyny do tego żeby rozmawiać. Dopiero jak po swoim porodzie powiedziałam o kroczu wśród swoich koleżanek świeżych mam okazało się ze nie tylko mnie to spotkalo. Dziewczyny dzielcie się z przyszłymi rodzącymi informacjami i tym jak sobie poradzilyscie w tym ciężkim okresie. Przyszłe mamy nie bójcie się tego słuchać. Być może będziecie bardziej gotowe i świadome a dzięki temu przejdziecie to lżej chociażby psychicznie. Przejść przez to musimy!!!! Trzymam mocno kciuki za wszystkie nas obecne i przyszłe mamy.

 6. Połóg się kończy, przychodzi pierwsza miesiączka. Mówi się, że może być bardziej obfita. Ale co to oznacza, że bardziej obfita?
  Jak mamy wiedzieć kiedy krwawienie jest jeszcze “bardziej obfite”, a kiedy krwawimy za bardzo? Dostałam miesiączke niecałe 8 is a tygodni po porodzie. Poród sn, bez nacinania, bez pęknięcia, bez szwów. Sam połóg super ? i nagle ten okres. Obfity? Krew kapala ze mnie bez przerwy dobre kilka godzin. W życiu nie nie widziałam tyle krwi. Ilościowo podobne do pierwszych chwil po porodzie. Niedziela wieczór. Telefon do położnej, ona nie wie. Dzwonić na całodobowa linie lekarza rodzinnego on musi pomoc (takie cudo gdzieś pomiędzy lekarzem rodzinnym na dyżurze nocnym a pogotowiem). Ja przerażona, a oni mówią, że to całkiem normalne i tak może być nawet 6 dni. Serio? Przecież ja myślałam, że to krwotok. I jak tu ocenić kiedy wszystko ok, a kiedy robi się poważnie? Co powinno kobietę zaalarmowac? Czytam, że jeśli podpaska jest pełna w mniej niż godzinę. Ale jaka podpaska? Przecież wielkości są różne to i chłonnosc różna. W moim przypadku do łask musiały powrócić wkłady poporodowe. Pewnie nie jedna kobieta po porodzie zastanawiała się czy to pierwsza bardzo obfita miesiączka czy jaki krwotok. No i jeszcze jedno, krwotok 8 tygodni po porodzie? Możliwe? Co musiałoby się wydarzyć, żeby do tego doszło? Aah dodam, że jako szczęściara bez szwów I komplikacji po porodzie mam to nieszczęście, że z tego powodu zaleceń do kontroli po porodzie brak, więc nikt nie zaglądał, nie sprawdzał i nawet po wykonanych telefonach z powodu krwawienia nikt jakiegos większego zainteresowania też nie wykazał.

 7. Czy to normalne duzy skrzep jakby tkanka w odchodach poporodowych? Średnica ok 5cm poza tym innych objawow jak goraczka brak

  • tak. Ja mialam tak po obu ciazach…jakos 3 dni po porodzie wypadlo ze mnie cos takiego. Za 1 razem bylam przerazona…zadzwonilam do poloznej…to normalne.
   po 2 porodzie wiedzialam juz ze to ten skrzep…kiedy wypadal poczulam tylko ulge. 😉

 8. Tu bym dodala skrzepy , po pierwszym dziecku bylam przerazona jakby mi wypadl spory kawal watrobki , zaraz do gina popedzilam.
  I jeszcze pekniecie pochwy w trakcie porodu. Poczatek wspolzycia to byl dramat bol lzy…. ale maz powiedzial ze jak kazda blizne po szyciu trzeba rozcwiczyc cwiczenie pomoglo 🙂 a I wrazenia o wiele fajniejsze.
  Jeszcze jednego nikt nie mowil przed porodem, zeby uwazac na nawal mleczny. Nie zapomne jak stalam z pierwsza corka w sali w szpitalu placze piersi coraz bardziej bola a ja kompletnie nie wiedzialam o co chodzi kogo pytac prosic o pomoc. Pomogla jedna cudowna polozna choc masowanie piersi wspominam bardzo zle. Po dugim dziecku skurcze macicy przy karmieniu masakra jakbym drugi raz dziecko rodzila podobno po kolejnych jeszcze bardziej boli obkurczanie macicy.

 9. Nadmierne gazy,czy są normalne? Oddałam stolec na drugi dzień po porodzie i od tamtej pory nie kontrolowane gazy….

  • Normalne, w szpitalu każda z nas tak ma, szybko przechodzi. Pilnuj, żeby nie dopuścić do zaparć o co bardzo łatwo.

 10. Pamiętam, jak zdziwiłam się, że minęło 6 tyg. a ja nadal krwawiłam, w zasadzie już plamiłam, ale trwało to do 8 tyg. Poza tym, że macica “wróciła do siebie”, nic więcej nie było jeszcze skończone. Koleżanka po 2óch porodach powiedziała mi wtedy, że te 6 tyg. jest takie umowne a różne narządy będą potrzebowały więcej lub mniej czasu na powrót do stanu sprzed ciąży.
  Z innej beczki, proszę Cię, abyś napisała artykuł o sposobach ćwiczenia mięśni Kegla, bo w internecie bombardują tylko o zatrzymywaniu strumienia moczu. Z tego, co wiem, ze szkoły rodzenia, to najgorsza metoda.

 11. A jak ja się ten artykuł ma do matek które straciły dziecko? Mój połóg nadal trwa. Krew leciała 2 tygodnie, tydzień plamiłam a teraz mam duże ilości śluzu (z reguły białego, od czasu do czasu zabarwionego na żółto). CC odbyło się w 30 tygodniu. 13 września będzie równo 6 tygodni. 18 września mam wizytę kontrolną… Nic mnie nie boli. Mleko odciagalam 2 tygodnie a później samodzielnie “zasuszyłam” pokarm. Blizna nie boli, nie “ciągnie” i lekarz rodzinny stwierdził że wszytko ładnie się zabliźniło… Czy mam się niepokoić tym że krwawienie tak krótko trwało?

 12. Ciaza u mnie przebiegala super. Nie bylo problemow. Nic mnie nie bolalo. Porod wspominam nie najgorzej. Pekniecie 1 stopnia. Sama doszlam do sali poporodowej. Bolal mnie tylek. Ale myslalam ze to normalne po porodzie. Sasiadka ktora rodzila chwile przede mna tez miala takie objawy wiec nie mowilam o tym lekarzowi. Wyszlam z dzieckiem ze szpitala. Odkrylam ze mam hemorojda. Przeszkadzal mi bardzo przez kilka dni. Wyskakiwal przy wysilku. Potem zbiknal. Po 2 tygodbiach od porodu pojawil sie silny bol pod mostkiem ciagnacy do samego dolu brzucha. Pojechalam do przychodni. Ginekologicznie czysto. Lekarz mowi prosze jechac ba pogotowie. Stwierdzilam ze wytrzymam. W nocy pokawil sie bol poty dreszcze i wymioty. To co zjadlam ladowalo w toalecie. Pojechalam do szpitala. Powoedzieli ze to zatrucie samo minie. I tak cierpialam ponad rydzien. Odwodnilam sie. Pokjechalam docinnego szpitalam tam spedzilam 3 dni. Nic nie stwoerdzili. Powiedzieli dieta. 0 lekow. Po 2 dniach od szpitala bol wrocil. Pojechalam prywatbie do gastrologa. Okazalo sie ze mam przepukline zolodka i refluks. Dostalam leki. Jestem 8 tyg po porodzie a nadal mam bole.
  Procz tych boli brzucha polog wspominam dobrze. Mam nadzieje ze to minie.

 13. Jestem przed porodem i coraz wiecej czytam o połogu, chce sie odpowiednio przygotowac, choc wiem, że im wiecej czytam tym gorzej dla mnie, bo zwyczajnie się boje. Mama kupila mi juz specjalna emulsje z mucovaginu na lepsze gojenie sie miejsc intymnych, siostra, doswiadczona juz mama pomogla spakowac mi wszystko co potrzebne do szpitala i teraz wyczekujemy wielkiego dnia.

 14. Czy to normalne, że moja krwawienie Odrazu po porodzie było bardzo słabe, leciało mi niewiele krwi i nie miałam żadnych bólów brzucha. Jestem 5 tygodni po porodzie(urodziłam w 35 tygodniu ciąży siłami natury) polog tak jakby ustępuje, lecz w jego trakcie wydzielina była okropnego zapachu przypominająca zapach ropy lub czegoś podobnego.. W dodatku po stronie nacięcia od środka jest jakby coś twardego wyczuwam go gdy dotykam

 15. Dodałabym jeszcze, że jeśli w czasie porodu był założony cewnik, to może dojść do zapalenia pęcherza, które łatwo przegapić jak ma się wszystko obolałe i opuchnięte. W szpitalu zaraz po porodzie zalecili mi branie ibuprofenu, który maskował ból i ewentualną gorączkę związane z układem moczowym, więc niestety zorientowałam się dopiero po kilku dniach jak zakażenie już nieźle się rozkręciło.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*