Co Ty wiesz o połogu?

Co Ty wiesz o połogu?

Połóg

Według wielu źródeł i opinii eksperckich, w tym opinii Światowej Organizacji Zdrowia WHO – połóg to najbardziej niebezpieczny i zarazem najbardziej zaniedbany okres w życiu rozrodczym kobiety.

Moja Pani ordynator ma zwyczaj mówić, że nie zna niczego gorszego w życiu kobiety od połogu. A jak przyszła do mnie z wizytą po urodzeniu Rogerka, to powiedziała:
Teraz tylko połóg i już będzie z górki.”

Czy ja wspominam okres połogu tak strasznie? No łatwo nie było – choć pocieszę Was, nie uważam, aby to był najgorszy okres w moim życiu.

Co to takiego ten połóg? I dlaczego kobiety są nim straszone?

A właśnie? Czy są straszone? Bo moim zdaniem o połogu się po prostu nie mówi – jest to okres owiany taką jakby tajemnicą. Dlatego dziś bez większego owijania w bawełnę chcę Wam o typowym i nietypowym połogu opowiedzieć.

Po okresie ciąży, która u większości kobiet jest okresem bardzo radosnym – przychodzi poród – czy będzie on drogami natury czy przez cesarskie ciecie – jest to ogromny wysiłek zarówno fizyczny jak i psychiczny. Nikt nie powie mi, że kobieta po porodzie jest „jak nowo narodzona”.

Nie dość, że cała czuje się obolała i wyczerpana to ma pod swoją opieką swój największy dar – swoje nowo narodzone dziecko. Nagle spada na kobietę ogromna odpowiedzialność – do której prawdopodobnie się przygotowała, ale jakby się nie przygotowała ta odpowiedzialność jest w rzeczywistości dużo większa niż mogła sobie wyobrazić.

Okres połogu to czas od momentu narodzeń dziecka do momentu powrotu narządu rodnego oraz kilku innych układów w naszym ciele do swojej „formy”  sprzed ciąży. Nie wiem kto, ale ktoś kiedyś wymyślił – że trwa to sześć tygodni.
Jest to bardzo arbitralny okres, bo to nie jest tak, że jednego dnia jesteśmy „w połogu”, a nagle budzimy się sześć tygodni i jeden dzień po porodzie i jesteśmy „po połogu”.
Każda kobieta jest inna i u każdej powrót do formy będzie trwał inaczej.
Jedne z nas będą niczym Heidi Klum – trzy tygodnie po porodzie chodziły na wybiegu Victoria’s Secret, a większość z nas będzie walczyć dobre kilka miesięcy, (żeby nie mówić lat), aby jej ciało wróciło do swojej przedciążowej formy.

Jednak myślę, że nieco odeszłam od temu połogu w pojęciu „medycznym” – ponieważ połóg w pojęciu medycznym to – oczyszczenie się i zwinięcie się (czyli wrócenie do swojej normalnej wielkości) macicy oraz okres rozpoczęcia laktacji.
W połogu mamy również ogromne zmiany w układzie hormonalnym – bo nagle w momencie porodu – wszystkie hormony utrzymujące ciążę zanikają do bardzo niskich poziomów. W połogu nasz układ krwionośny – serce i naczynia oraz układ krwiotwórczy – rozkład krwinek krwi – muszą nagle i dość szybko wrócić do swojej funkcji sprzed ciąży, która jest niebagatelnie inna.

Poza tym połóg jest okresem gojenia się ran poporodowych – czy to pęknięć, nacięć czy miejsc po założeniu szwów.
W trakcie tych kilku tygodni po porodzie dzieje się bardzo dużo – zarówno pod względem fizjologicznym, czyli cielesnym jak i pod względem psychologicznym, czyli emocjonalnym.

I to wszystko dzieje się wtedy – kiedy kobieta ma tak naprawdę w większości bardzo małe wsparcie medyczne.
W ciąży większość kobiet chodzi do ginekologa czy położnej co najmniej raz na miesiąc.
W połogu – kobieta ma prawdo do minimum dwóch wizyt patronażowych położnej, ale z mojego doświadczenia mało kto z tego korzysta. Większość kobiet (przynajmniej w warunkach Polskich) po dwóch dniach od porodu wychodzi do domu i widzi lekarza po 6 tygodniach.

Zanim sama byłam po porodzie – widziałam setki pacjentek „przy wypisie” i potem „na wizycie popołogowej” – nie miałam pojęcia jak wiele nam lekarzom w tym okresie umyka.
Nie miałam pojęcia jakie to jest okropne przez kilka tygodni mieć krwawienie z dróg rodnych – która bardzo literacko nazywa się fachowo odchodami.
Nie miałam pojęcia jak trudno jest rozkręcić i utrzymać prawidłową laktację aby wykarmić dziecko.
Nie miałam w końcu pojęcia jak dziwnie nasze ciało się w tym okresie zachowuje.

Nikt nie mówił mi – lekarzowi, że kobieta w połogu budzi się mokra od potu jakby wyszła z pod prysznica – bo tak pozbywa się nadmiaru wody z organizmu.
Nikt nie mówił mi, że po dwóch, trzech tygodniach będę mieć uczucie jakby mi „narząd rodny wypadał” – a po kolejnych tygodniach wszystko wróci do normy, bo to normalne przejściowe uczucie u większości kobiet.
Wiedziałam o istnieniu „baby blues”, ale nie wiedziałam – że mogę czuć tak głęboki smutek i przemęczenie w tak „teoretycznie” szczęśliwym okresie – i wiecie co? Jak o tym myślałam, że tak naprawdę powinnam się cieszyć- było mi tylko gorzej.

Nikt nie mówił mi tego, a przecież to należy do mojego zawodu, więc myślę, że tym bardziej nikt nie mówi tego zwykłej kobiecie.

Narysowałam obraz połogu z koszmaru – a to co napisałam to „normalny” połóg. Tak to wygląda u 90% kobiet. U kilku procent rzeczywiście będzie różowo i bezproblemowo. A u jeszcze kilku będą powikłania.

Zatem jakie mogą być te powikłania?

1. Zatrzymanie odchodów – po porodzie u kobiety powinien oczyścić się narząd rodny z resztek tkanek ciążowych, jest to krwawienie z dróg zazwyczaj początkowo większe niż miesiączkowe, dość gęste, następnie w przeciągu zazwyczaj 3 tygodni krwawienie to zaczyna być bardziej brązowe i zawierać śluz. Na koniec jest żółtawe, aż w końcu zupełnie znika właśnie około 4-6 tygodnia po porodzie. Jeżeli u kobiety nagle po 1-2 tygodniach przestaną pojawiać się odchody to jest to zdecydowanie powód aby pilnie zgłosić się do ginekologa, ponieważ może to oznaczać, że mają one utrudniony odpływ i zalegają w macicy.
2. Późne krwotoki poporodowe. Bezpośrednie krwotoki poporodowe zdarzają się albo od razu albo kilka godzin po porodzie. Jeżeli mamy okres bez krwawienia, a następnie krwotok to nazywamy to późnym krwotokiem. Ich przyczyną są zazwyczaj resztki łożyska w macicy lub problemy macicy z obkurczaniem. Jeżeli mają się pojawić to zazwyczaj dzieje się tak w pierwszym tygodniu po porodzie, niestety znam sytuacje gdzie taki krwotok nastąpił nawet 3 tygodnie po porodzie, a teoretycznie może wystąpić i później.
3. Zakażenie połogowe. Przez pierwsze 2-3 dni odchody poporodowe są jałowe, czyli nie zawierają bakterii. Po tym czasie odchody i macica, która jest otwarta na pochwę – bo musi być żeby się opróżnić – może zacząć kolonizować się bakteriami z pochwy. Dlatego w okresie połogu, kiedy ujście macicy jest bardziej otwarte – nie wolno współżyć ani wprowadzać nic do pochwy (irygacji, tamponów). Zakażenie objawia się zazwyczaj gorączką powyżej 38 stopni oraz bardzo charakterystycznym nieprzyjemnym zapachem odchodów.
4. Zakrzepica – ponieważ nagle obniża się objętość krwi krążącej i zmienia się rozkład krwinek, a dodatkowo nasze ciało jest nastawione na gojenie ran to okres połogu jest wyjątkowo obarczony ryzykiem zakrzepicy. Jeżeli kobieta ma dodatkowe czynniki ryzyka zakrzepicy – takie jak zakrzepica w wywiadzie, otyłość lub przebyte cesarskie ciecie – ginekolodzy zazwyczaj przepisują takiej kobiecie zastrzyki z leków, które obniżają ryzyko zakrzepicy. U części kobiet będzie to na kilka dni, a u części nawet na okres całego połogu.
5. Problemy z laktacją – temat rzeka, który ciężko nawet w kilku zdaniach podsumować. Potocznie ludziom się wydaje, że karmienie to żadna filozofia. A prawda jest taka, że u części kobiet mamy nadmiar pokarmu, jego zaleganie, tworzenie się guzów czy ropni lub zapalenia piersi. A u części kobiet problem jest odwrotny – dziecko nieefektywnie ssie, pokarmu tworzy się za mało i powstaje błędne koło nieefektywnej laktacji. Uważam, że w idealnym świecie każda kobieta już przed porodem, a potem po powinna spotkać się doradcą laktacyjnym- bowiem prawidłowa laktacja nie dość, że jest najzdrowszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o karmienie noworodka – to pewnie wszyscy wiecie, ale prawidłowa laktacja jest bardzo ważna do prawidłowego przebiegu połogu. To własnie podczas karmienia wydziela się hormon- oksytocyna, który pomaga naszej macicy „wrócić do formy”.

Na koniec napisze Wam objawy, które są normalne, a mogły by się wydawać niepokojące oraz objawy, która są powodem aby udać się do lekarza i to pilnie.

Co jest normalne podczas połogu?
1. Częste oddawanie moczu
2. Zlewne poty
3. Obrzęki kostek (w pierwszych dniach po porodzie)
4. Obniżenie nastroju, nie zaburzające funkcjonowania codziennego.
5. Zwiększone krwawienie podczas karmienia dziecka
6. Uczucie przepełnienia w pochwie – „wypadania” macicy
7. Uczucie rozluźnienia lub uczucie ciągnięcia przy wejściu do pochwy

Co nie jest normalne podczas połogu i jest powodem do zgłoszenia się pilnie do lekarza?
1. Gorączka
2. Bolesne, obrzmiałe piersi z twardymi guzami (i ewentualną gorączką)
3. Nagłe obfite krwawienie z dróg rodnych
4. Zmiana na nieprzyjemny zapach odchodów
5. Wydzielina ropna z rany po cięciu cesarskim
6. Niemożność oddania moczu
7. Nagłe bolesne obrzęki kończyn
8. Duszność
9. Obniżenie nastroju uniemożliwiające codzienne funkcjonowanie

 

Jeżeli macie pytania o jakieś inne objawy połogowe – czy są „normalne” czy nie – to proszę o pytanie w komentarzu.

Na koniec kilka wskazówek czego nie wolno, a co warto robić podczas połogu:

Do końca połogu (czyli 6 tygodni)
– nie powinnyśmy współżyć
– nie powinnyśmy podnosić ciężkich przedmiotów ( powiedzmy – powyżej 5kg)
– nie powinnyśmy kąpać się w wannie ani chodzić na basen
– nie powinnyśmy wykonywać ćwiczeń mięśni brzucha
– nie powinnyśmy wprowadzać nic do pochwy (chyba, że np. lek po zaleceniach lekarskich)

 

A co powinnyśmy?
– już od pierwszych dni ćwiczyć mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla)
– unikać zaparć (pić dużo wody, jeść pokarm bogaty w błonnik)
– w miarę możliwości ruszać się – spacerować. Nie leżeć.
– uzyskać wsparcie rodziny
– myć się pod prysznicem dwa razy dziennie, myć okolice intymne bez prowadzania wody do pochwy zwykłym łagodnym mydłem.
– wymieniać podpaski najrzadziej co 4h, również w nocy (ale to nie problem bo i tak będziecie wstawać na karmienie 😉 )
– nosić przewiewną bieliznę, a w miarę możliwości “wietrzyć” miejsca z szwami.
– nosić odpowiednio dopasowane staniki

 

Na pewno coś zapomniałam. Jeżeli macie jeszcze jakieś Wasze porady to chętnie dopiszę.

Chciałbym na koniec napisać coś pozytywnego – połóg połogiem- o nim, jak i o porodzie, się zapomina. A dziecko to największy dar.

 

401 komentarzy

 1. Mam pytanie apropos odchodów poporodowych. Urodziłam 10 tygodni temu ale moje krwawienie nie do końca się zatrzymało. Po dwóch tygodniach wydaliłam dość duży skrzep i potem krwawienie było większe ale później się zmniejszyło/ustało. Teraz raz na kilka dni czuję ból w podbrzuszu i obserwuję plamienie przezroczyste/krwisto brązowe. Zwłaszcza jak się przemęczę. Czy macica może się oczyszczać tak długo? Czy coś jest nie tak?

  Pozdrawiam serdecznie

  • Najlepiej chyba udać się do lekarza, bo nigdy nic nie wiadomo 🙂
   A ciężko udzielić info przez internet – przynajmniej mi się tak wydaje

 2. Dzisiaj w Pytaniu na śniadanie poruszyli temat mięśni brzucha po ciąży. I była tam dziewczyna, ktora była 3 tygodnie po porodzie i pokazywała ćwiczenia na mięśnie brzucha. I twierdziła, że w czasie połogu jak najbardziej można ćwiczyć mięśnie brzucha a nawet trzeba! Od razu sobie pomyślałam, ze straszne bzdury opowiada i weszłam tutaj żeby zweryfikować te informacje po raz kolejny, przed drugim porodem który mnie czeka za pare dni. Może warto poruszyć temat ćwiczeń w czasie połogu z medycznego punktu widzenia.

  • Witam, w tym programie mówiono o ćwiczeniu mięśni dna miednicy zaraz po porodzie, nie mięśni brzucha, to dwie różne rzeczy. Wyżej Nicole wymienia ćwiczenie mięśni dna miednicy jako zalecane od pierwszych dni po porodzie. Warto o tym więcej poczytać, a jak się nie wie, jak to robić, to dobry fizjoterapeuta powinien pomóc i pokazać/wytłumaczyć. Fizjoterapeuta powinien też na podstawie badania określić, czy kobieta może wrócić do aktywności fizycznej, czyli np. ćwiczenia mięśni brzucha.
   Pozdrawiam

 3. Chciałam powiedzieć że nie dawno dołączyłam do grona absolutnie twoich fanek! Jesteś super, piszesz bardzo łatwym językiem. Twoje posty są dla mnie jak instrukcja obsługi bez której nie dałabym rady przetrwać . Rozpoczełam 18 tydzień (tygodni). Czekam na kolejny wpis. Dziękuję!!!

 4. Witam, może mam głupie pytanie,jednak bardzo mnie ono nurtuje. Zaleca sie, aby kobieta wietrzyła miejsca intymne po porodzie ze wzgledu na lepszy dopływ powoetrza, a co za tym idzie lepsze gojenie się ran. Jednak podczas połogu wydalane są odchody.. Czy jednak powinniśmy stosować wkladki+majtki siateczkowe czy jednak wietrzenie? Jak sobie z tym poradzić? Czy byłaby możliwość rozwiania moich wątpliwości?

 5. Szczęśliwa mama :)

  Jestem w 5 tygodniu połogu po 2 porodzie. W moim przypadku przebieg połogu i podejście do niego uzależnione było/jest od przebiegu porodu. Oba porody w pełni świadomie i na własną prośbę przeszłam bez znieczulenia. W pierwszym przypadku był to dramat. W wyniku zaniedbań i niekompetencji lekarza i położnej – połóg przechodziłam strasznie. Byłam po prostu kaleką nie będąca w stanie samodzielnie zająć się sobą i dzieckiem. Dla wyjaśnienia dodam, że dramat nie polegał na tym, że bolało czy coś złego działo się z dzieckiem tylko na tym,
  że lekarz w trakcie 2 okresu porodu najpierw rzucał się na brzuch, a potem stal z założonymi rękami i to dosłownie. Drugi porod cudowny – nie zgodziłam się na przyjęcie porodu przez lekarza tylko przez położną. Dzięki tak dobremu i spokojnemu przebiegowi porodu bardzo szybko doszłam do siebie i mogłam zajać się maleństwem. Nie ma nic cudowniejszego!

 6. Wietrzyć można w ten sposób, że kładziesz się na plecach z nogami zgiętymi w kolanach, a pod pupę podkładasz podkład higieniczny (te duże podkłady z apteki) i tak leżysz, odpoczywasz. Nawet kilka-kilkanaście minut wystarczy, ale najlepiej tak długo jak tylko możesz. Jedyne co to odradzam to wietrzenie przez kilka pierwszych dni, bo może to być bardzo niekomfortowe.

 7. Super strona,twoje posty są tak bardzo przydane, szczegolnie dla kogoś takiego jak ja, ponieważ mam 17 lat, a za 2 miesiące mam rodzić. Dzięki.

 8. Dla mnie najgorsze bylo nietrzymanie moczu to byla tragedia jestem po 3 porodach 1 zakonczony cc polog nie byl az taki straszny fakt udezenia goraca i zmiany nastroju po 2 porodzie ktory byl naturalny bolalo krocze i wogole ale rowniez dalo sie przezyc choc rano biegalan do toalety bo jak sie zachcialo nie dalo rady nijak wstrzymac ani siku ani kupki ale trwalo to krotko i bylo to tylko rano natomiast po 3 porodzie przezylam koszmar plakalam cale dnie i noce wszystko mnie bolalo ale to nietrzymanie moczu bylo straszne ja nieczulam nic kompletnie nic wstawalam samo lecialo mi po nogach tak jak by moj pechez byl otwartym kranem i jak tylko sie piobizowalam odrazu lecialo

 9. Monia30936

  Nicola masz rację o połogu zdecydowanie za mało się mowi i pisze… kobieta pozostaje bez wiedzy i nie wie czy to co się z nią dzieje jest normalne. Ja jestem 16 dni po porodzie. 3-4 dni temu dwa razy wydaliłam z siebie takiego błoniastego gluta (jakieś tkanki bo na skrzep to nie wyglądało). Trochę się przestraszyłam. Od tego momentu odchody są zdecydowanie mniejsze, jasno różowe jakby wodniste… Nie wiem czy to nie za wcześnie. Dopiero mamy 2.5 tygodnia a gdzie te słynne 6 tygodni?

 10. Cześć mamusie. Mam problem jestem 4 miesiące po porodzie ze str cięcia krocza przy wejściu mam zgrubienie które mi przeszkadza czasem pobolewa . Lekarz stwierdził ze sa to zrosty, stosowałam maści różnego rodzaju bez poprawy . Cięcie było spore ponieważ dzidziuś był dość duży . Założony miałam saczek . Z zewnątrz rany wdalo się zapalenie i obrzęk . Zagoilo się w miarę dobrze chociaż rewelacji nie ma ponieważ szwy były zdjęte ze względu na wcinanie się w skórę i rana się rozeszła. Bardzo cierpiałam. Teraz dokucza mi tylko to zgrubienie nie wiem czy to te zrosty na cięciu od wewnątrz czy coś innego juz nie mam sil i nadzieji na wyleczenie i dojście do siebie z przed ciąży.

 11. Dzień dobry, mam pytanie – pisze Pani, że w połogu powinnyśmy w miarę możliwości ruszać się /spacerować. Jestem dokładnie dwa tygodnie po porodzie i szczerze mówiąc nie mam siły na żadne spacery. Głównie spędzam czas w sypialni, bo dużo karmię. Czy powinnam się zmuszać do tych spacerów ? A może poczekać aż będę czuć się na siłach ?

  • Tak, ruch jest ważny, bo w pologu mamy zwiększone ryzyko zakrzepicy a ruch temu w dużym stopniu zapobiega.

 12. Świetnie się czytało Twój artykuł. Pytanie o laktację – jak długo po zakończeniu karmienia piersia produkcja mleka ustaje? Prawdopodobnie u każdej kobiety ten okres jest inny ale czy jest jakaś średnia czasowa? Czy powinnam się niepokoić jeśli jeśli pół roku po zakończeniu karmienia mam jeszcze pozostałości mleka w piersiach?

 13. Witam, mogłaby pani napisać coś o obniżaniu się narządów rodnych po porodzie. “Przekopałam” internet i jestem przerażona. W drugim tygodniu od porodu poczułam szyjkę zaraz u ujścia pochwy. moja ginekolog powiedziała, ze to się zdarza po trzecim porodzie i nic się z tym nie da zrobić. Żadne ćwiczenie nie pomogą. Mam 35 lat i jestem tym przerażona, bo może się to pogłębić, co z normalnym funkcjonowaniem, jak mam się opiekować dziećmi, skoro nie mogę nic nosić. co z seksem?

 14. Witam:-) jestem tydzien po porodzie. Rodzilam naturalnie jednak polozna zdecydowala o nacieciu krocza. Obecnie wiadomo ze szwy ciagna i boli ale doszlo mi swedzenie i pieczenie i zastanawiam sie czy to normalny objaw?

 15. Witam! chciałam zapytać dlaczego nie można aktywować mięśni brzucha ? generalnie mięśnie brzucha i tak pracują w ciągu dnia a ich upośledzona funkcja może prowadzić do rozejscia mięśni prostych lub do powiększenia. Oczywiście nie mówię o robieniu brzuszków w połogu to wiadomo że nie wolno ale delikatne bezpieczne ćwiczenia ….czemu nie ? pozdrawiam

 16. Powiem szczerze, że dla mnie okres połogu był o wiele bardziej traumatyczny niż sam poród (który też nie należał do bezproblemowych). Przyszło mi rodzić jak zaczęły się te okropne upały dlatego potem strasznie znosilam gojenie krocza. Pociłam sie po samym porodzie to jeszcze dodatkowo przez te chore upaly po 35 stopni. Swędzenie, pieczenie, szczypanie – jak by mi miał tyłek cały odpaść, albo jak bym siedziala na palniku. I kolejnym przykrym doświadczeniem było załatwienie się po porodzie. Apetyt miałam, jelita pełne, a ten odruch parcia jakby taki uposledzony. Pomijam lęk, ze szwy sie rozwerwą. Doszło do tego, że jeszcze dodatkowo bolał mnie brzuch i było mi aż słabo. W dniu wypisu ze szpitala byla tragedia, to krwawienie i ogólny ból. Coś strasznego. Na szczęście jakoś sobie poradziłam, ale wspominam to straszliwie. Ogólnie było kilka przykrych sytuacji na które nikt mnie nie przygotował, a musiałam sobie z nimi poradzić. Na szczęście dziecko miesza na tyle w głowie, że na codzień już nie pamiętam całego tego cierpienia. I od 3 miesięcy spełniam się jako młoda mama 😁

 17. Witam 🙂 mam pytanie dotyczące ilości odchodów poporodowych. Mianowicie podczas “rodzenia” łożyska okazało sie, że nie jest zbyt ładne, raczej poszarpane i wybrakowane. Zostałam dodatkowo mechanicznie wyczyszczona przez lekarza. Jestem 5 dzień po porodzie syna ale odchody już teraz są szaro-brązowe z domieszką śluzu.. Czy przy łyżeczkowaniu(?) to normalne? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam! 🙂

 18. Ciesze sie ze trafilam na twoj blog mamo ginekolog!!!dowiedzialam sie bardzo duzo od ciebie,dziekuje ze jestes 😚 Dowiedzialam sie z tego wpisu ze uczucie ,,czegos w pochwie” w okresie pologu jest normalne i troszke sie uspokoilam bo bylam przerazona.Jestem 4 tygodnie po porodzie i widze ze przednia scianka pochwy jest blisko wejscia do pochwy czy to tez jest normalne w tym okresie? Czy swiatczy to jednak o obnizeniu przedniej sciany pochwy i bede musiala sie leczyc ? Prosze odpisz. Pozdrawiam I sciskam cie serdecznie

 19. Przyszły Tata

  Witam serdecznie. Od kilku tygodni bacznie czytam wszystkie artykuły mamyginekolog. Jestem mężem, który stara się jak najwięcej dowiedzieć jak pomóc mojej żonie przebrnąć przez ten niełatwy i jednocześnie szczęśliwy okres ciąży jak i ten po porodzie. To będzie nasze pierwsze dziecko 🙂 Dlatego jestem bardzo zestresowany tym wszystkim. Ten artykuł poruszył mnie bardzo mocno. Z każdym kolejnym przekonuję się jak wielkim bohaterem jest kobieta. Ja też chciałbym choć w połowie być tak dobry, dlatego wychodzę z zapytaniem:
  – jak powinien zachowywać mąż po porodzie?
  – co powinien robić?
  – w jaki sposób pomagać ?
  – jak poprawić nastrój żonie tak ,aby Jej(nieumyślnie) nie urazić lub zaszkodzić?
  Czy któraś z mam lub być może jest też jakiś tata ,która(y)mógłby mi poradzić, dać wskazówki?
  Ja doskonale rozumiem, że nikt nie zna mojej żony lepiej niż ja i części sam powinienem się domyślić, jednak nie zaszkodzi zapytać 🙂

 20. Ja bym jeszcze dodała coś o pierwszym stolcu po porodzie 😉 często wiele kobiet (tak jak i ja) nie rozumie dlaczego podczas obchodu lekarze pytają czy był i czy napewno. 🙂 spotkałam się też z tym, że kobiety zwyczajnie kłamią przy odpowiedzi na to pytanie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*